Mam ra ssslirM, Intimi, ui 1539. Zaterdag 26 September 1914. Een en dertigste jaargang. DE OORLOG. lolly en de Vrek. Firma J. M. C. POT, THOLEN. FEUILLETON. Dit blad verschijnt voorloopig eiken Woensdag en Zaterdag, per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco f 1,10. Yoor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, inden slakker, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het lreau te T h O I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseko. UITGAVE Teler. Jnterc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4. regels 4C centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. gen zagen we in een onzer dagbladen Jcening waarop de dood stond afgebeeld, |talte gehuld in een grauwen mantel, peter omhoog heffend gevuld met bloed, akelig grijnzendeu trek om de mond- van het doodshoofd-gezicht, ze Beschaving Grillig was deze prent met enkele lijnen was een on Jéweeg gebracht. Het bloed stroomde langs Inde mondholte en besmeurde het kleed. Ibeschaving Beschaving, is het niet met ironie dat we dit woord in den tegeu- i tijd nog uitspreken Beschaving, waar Bestaat de beschaving nog werkelijk ze, indien ze dan nog bestaat,)haar zegen- invloed nog geldeD op het menschdom den haast gaan gelooven van niet, want Ichts wat voor barbaarschheden er thans bedreven, z.g. in naam van de bescha- naam van het christendom, in naam och, in naam van al wat mooi en edel, schaafd moet heetenl Onderwijl strekken jdenden hunne handen ten hemel en God om de overwinning en de in hun rechtvaardige zaak iland heet te strijden voor de gewaar- rechten van kleine natiën, Frankrijk trekt 1Drflpr de verdediging van zijn landsrechten het Uuitsche militairisme, dat steeds ireigeoder afmetingen ging aannemeD. strijdt, tegen de verdrukking van het kleinere Servië, dat Oostenrijk de toch- wil toedienen voor al het gestook tegen ik. Duitschland trok op omdat het be- werd door Rusland en trok te velde et Tzarisme en inplaats van bet Tzarisme bestrijden viel het met zijn legers in om Frankrijk aan te vallen Gegronde 3 en logische gevolgen. Servië had de van Oostenrijk voor zooveel mogelijk |lligd, dit erkenden zelfs Oostenrijksche Iit8che staatslieden, maar toch kon de be- g niet- achterwege blijven. Engeland's Ruslands Tzaar, Duitschlands Keizer, ijks regeering en President, de gezanten deze mogendheden aan de verschillende 'aren allen zeer vredelievend en wisselden telegrammen 7an vriendschappelijken aard vredelievende strekking, maar maakten ijl hunne legers klaar voor den oorlog, het vredelievende internationalisme, de al-democraten trekken onder de leuze voor aderland en tegen het Tzarendom, in land te velde en sueuvelen in dien strijd het Tzarendom op de Fransche slacht- misschien gedood door het lood van hun internationale Franschebroeders, die ze voor kort nog hoog vereerden en ter eere wie nog onlaDgs een hunner in den tahen Rijksdag de kreet aanhief: „Vive la En andersom al precies zoo En de [rschheden die door elk der strijdende bedreven worden komen zeker door den de veel geroemde en verheerlijkte jvmg. menschenslachting op groote schaal in per beschaving; het plunderen van dorpen, al maar meteen naar den winkel gaan n stuk vleesch koopen voor soep. Ik zal veel nemen, maar over twee dagen weer. Marianne toonen, dat er geen enkele voor haar is om weg te gaan. O als ik ®lke krul op mijn oude ragebol van eeu een dollar kon krijgen Wat zouden yaal kunnen leven!", liep op een drafje naar den winkel waar i werd verkocht, en waar men tevens onder ook kant of grotten en lint kon koopen, goedhartige winkeljongen bediende haar ijgevig, naar ze dacht, ijl ze wegging zag ze een ^tuk blauw !uist de kleur die Miss Bradley het meest 'derde. Ze kocht er zooveel van als voor *ik kon dienen, en bevond dat het even- De duurt het in brand steken vau huizen, het vermoorden van onschuldige vrouwen, het verwoesten van kunstschatten, het aanwakkeren van rassenhaat, allemaal in Daam van de beschaving en onder voorwendsel van goed recht. groote veldslag aan het Westelijk front nog steeds voort en nog is het niet te zeggen wie van beide partijen de zege zal be halen. Nn eens hier en dan weer daar behaalt de Duitscher eens een kleine overwinuing en op andere plaatsen de verbonden legers, maar van een terugwijken, of liever de vlucht van een der krijgsmachten over het geheele front valt nog niets te constateeren. De partijen staan te sterk tegenover elkaar en slaan de aanvallen vau hun tegenstanders elk op hun "beurt af. 't Is, wat de heele veldtocht tot heden was, een nuttelooze verspilling van menschenlevens. Het terrein door de Franschen in het begin al strij dende ontruimd en door de Duitsche legers bezet, is later weer met hevige gevechten door de geallieerden heroverd en de partijen staan bijna precies zoo als in de laatste dagen van Augustus. Noch Frankrijk, noch Duitschland heett iets gewonnen. Alleen is van beide zijden een groot verlies van menschenlevens te betreuren. Duizenden en nog eens duizenden vonden hun dood op de groote slagvelden van Europa en zonder eenig resultaat. Nutteloos opgeofferd Allen stierven ze voor hun vaderland en de opoffering van hun leven heeft het vaderland geen winst gebracht. Het vaderland kan zijn helden betreuren zonder te kunnen wijzen op het resultaat van hun opoffering. Het communiqué van de Fransche regeering van Maandag en Dinsdag meldde dat de toestand ongewijzigd was. Er waren door de Franschen belangrijke voordeelen behaald in de streek tusschen Reims en het Argonner woud. Een communiqué van Woensdag meldt dat de Fransche linkervleugel op den rechteroever van de Aisne weer is vooruitgerukt. In de streek van Lassingny vonden hevige gevechten plaats. Op den linker vleugel van de Oise en Noordelijk van de Aisne is de toestand ongewijzigd. In het Wouvre- gebied ten Noorden en ten Oosten van Verdun ondernamen de Duilschers hevige aanvallen die echter alle werden afgeslagen. In aansluiting hiermede werd later nog medegedeeld dat de Duitschers in het Zuiden van het Wouvre-gebied de lijn Richecourt-Seicheprey-Lirouville bezet houden, maaar niet verder rukken. Op de Fransche rechtervleugel hebben de Duitschers Nomeny en Arracourt outruimd. In het centrum tusschen Reims en Souain hebben de Duitschers een aanvallende beweging beproefd, die echter geheel werd afgeslagen. In Lotharingen zijn de Duitschers weer voortgerukt en hebben zij op nieuw de grens overschreden. De stad Reims die in het centrum ligt van het gevechtsfront is gebombardeerd door de Duitschers, die huu geschut richtten op de Kathedraal en deze vernielden, zooals we reeds Dinsdag hebben gemeld. De Duitsche bladen zeggen dat zij het betreuren dat ze door de Franschen genoodzaakt werden hun geschut op de Kathedraal te richten. De Fransche artillerie Is het vleesch. Maar toch stapte dat feit, met een licht hart huis- veel kostte ze, ondanks waarts. Toen ze in het gezicht van de deur kwam begon haar hart opeens te kloppen, en kreeg ze hetzelfde vreemde gevoel als toen haar moeder haar vertelde dat Mariaune haar zuster niet was. Want, daar stond juist een sierlijk rijtuig voor de deur. De koetsier zat onverbeterlijk recht op den bok, en scheen boos voor zich uit te zien een kleine hond, die naast hem zat, blafte verwoed. De vrek, met een oude flanellen slaapmuts op, keek uit zijn raam naar de groep, en Dolly dacht, als de koetsier wist, dat zij dien zelfden morgen den vrek voor haar roeping had gekozen, hij nog veel boozer zou kijken. Dolly had dit rijtuig nooit te voren gezien, maar zij twijfelde geen oogenblik of het behoorde aan oom Johan. Zij was met het soepvleesch in de eene en het lint in de andere hand komen aanstappen, vol vrees de beide zaken met elkaar in aauraking te brengenmaar nu drukte zij haar beide handen, vleesch en lint vergetende, tegen haar arm gewond hartje. Zij staarde naar het mooie rijtuig, de netge- had haar geschut onder de beschjPPJjig van de Kathedraal opgesteld. De Kathedraal was ge deeltelijk ingericht als hospitaal en voerde de witte vlag. De Duitschers wijteu de vernieling van dit trotsche kerkgebouw aan de Franschen zelf. In de geheele pers van alle landen gaan kreten van verontwaardiging op. Ook sommige Hollandsche dagbladen bevatten artikels van hoogstaaude kunstenaars die met kracht protes teeren tegen het vandalisme der Duitschers. Een architect te New-York oppert het denk beeld een georganiseerd protest op te stellen, ondeiteekend door alle knnstliefhebbers over de geheele wereld, waarin het aan krankzinnigheid grenzende vandalisme der Duitschers veroor deeld wordt. In Italiaansche kunstenaarskringen zijn adressen geteekend en aan den Duitschen ambassadeur ter hand gesteld. V^lgeDs de Fransche berichten hebben de Duitschers ook in Fransche dorpen op hun terugtocht beestachtig huisgehouden en groote verwoestingen aangericht. In de posities in het centrum van het ge vechtsfront ten noorden van Reims, meldt eeu Engelsch bericht, houden de Duitschers hard nekkig stand. Het schijnt dat hun leger daar de ipits vormt van een zwenkende beweging, waarvoor het bevel werd gegeven voor den rechtervleugel, die geleidelijk van de Oise-linie terugtrekt om nieuwe verdedigiügsposities in te nemen. Als de posities van de geallieerden ma» sterk genoeg zijn om aan de Oise het offensief te hernemen, zullen de Duitschers wel dra verplicht zijn deze posities prijs te geven. De militaire autoriteiten in Fraukrijk ziju van gevoelen dat de Duitschers thans niet meer iu staat zijn het offensief in Frankrijk op grooten schaal te hernemen. Het gedrag der manschappen der vereenigde legers wordt bewonderenswaardig geDoemd. Van Duitsche zijde komen bij de perbureaux thans in 't geheel geen berichten vau bet oor logsterrein in het Westen. Uit Maastricht werd medegedeeld dat de laatste dagen met de treinen naar Duitschland oageveer 60.000 gewonden van de Fransche oorlogsvelden zijn vervoerd. Iu België komen hier en daar nog als eens kleioe gevechten en schermutselingen voor, die echter niet van groot belang zijn. Ten zuiden van Antwerpen hebben schermutse lingen plaats gehad tusschen 2000 Duitschers eD kleine Belgische troepeuafdeelingen. De Dnitschers werden volgens de Antwerpsche berichten totaal verslagen. Aan Belgische zijde waren niet veel dooden en gewonden. De Oostenrijk-Duitsche legers iu Galicië zijn na de nederlaag omsingeld iu het gebied be grensd door de San tot Przemysl en de Wislok, een zijrivier van de San. De bevolking uit Krakau gaat de stad reeds ontruimen. Uit Weenen bericht men dat de berichten door de Triple Entente iu het buitenland verspreid, aan het belachelijke grenzen. De Engelscheu willen weten dat het Oostenrijksche leger in Galicië Dog slechts 60 80.000 man bedraagt, schoren paarden met het kostbare tuig, den statigen koetsier en den kleinen waanzinnigen hond, die zich in stukken dreigde te blaffen uit verontwaardiging van bij zulk een ellendig huisje te moeten stilhouden. „En zoo gaat MarianGe dan in dit rijtuig weg", dacht ze„zij zal de soep nooit proeven, of het lint dragen," en Dolly had gemeend, dat het haar zou gelukkig zou maken Zij stapte binnea door de achterdeur en wierp vleesch en lint op de tafel De kamerdeur stond op een kier en zij kon de zachte atem van baar oom hooren. „We gaan niet weg véor je geheel gereed bent. Het is niet maar voor een maand of zoo als je gaat, is het om te blijven". „Maar het is even gemakkelijk om nu te gaau als wanneer ook", zeide tante Marie. „Als je eens over de droefheid van je moeder te verlaten heen bent, Marianne, zul je er verbaasd over staan, dat je hier ooit tevreden hebt kunnen leven". „Ik ben hier altijd erg gelukkig geweest", zeide Marianne inet een toonlooze stem. „Ja, maar je bent geen kind meer, antwoordde tante ongeduldig. „Je bent zeventien jaar en terwijl men zich te Parijs geruststelt met het bericht dat de Oostenrijksche verliezen honderd duizenden manschappen zouden bedragen en dat de z.g. ter hulp gesnelde corpsen van het Duitsche leger den terugtocht hadden moeten aanvaarden. Men meest, heet het in dit Weensche bericht dat onze vestingeu geen rol meer zullen spelen. Wanneer men zijn tegenstander op een dergelijke wijze onderschat, kunnen verrassingen niet uitblijven. Men ziet dat de Oostenrijkers hier de over winuing der Russen wat willen bedekken door wat te bluffen op hun sterke vestingen. Eigenlijke tegenspraak van de Engelsck-Russische berichten houdt het bericht niet in en van de sterkte van het Oostenrijksche leger dat dan niet verstrooid en waarvan niet honderdduizenden verloren zouden zijn gegaan, wordt zelfs niet met een enkel woord gerept. De groote overwinning der Russen kunnen we dus als een vaststaand feit aannemen. De gevechten aan de Duitsch-Russische grens schijnen gestaakt te zijn, daar hiervan ook in 't geheel geen berichten ons bereiken. Ter zee had Dinsdag een belangrijk treffen plaats. Eenige Duitsche torpedobooten, van Engelsche zijde wordt bericht 4, terwijl de Duitsche berichten melden dat het alleen de U 9 was, boorden drie Engelsche kruisers iu deu grond. Reeds Dinsdagavond ontvingen we onze tele grammen hierover. Een Hollandsch stoomschip De Flora, rapporteerde bij zijn aankomst te IJ muiden dat het 287 man in zee had opgepikt van de bemanning van de Engelsche Kruisers Hugue, Aboukir en Cressy, die allen in de hospitalen en de Roode Kruisgebouweu werden ondergebracht. In het geheel moeten van de bemanning gezamelijk bijna 700 koppen zijn gered. De aanval had 's morgens om 6 uur plaats. Eerst werd de Aboukir getorpedieerd. Het schip zonk binnen 5 minuten. De beide andere kruisers poogden assistentie te verleeuen, maar na drie miuuten werd de Hogue ook tot zinken gebracht. Eerst 2 uur later had de aan val plaats op de laatste kruisei. De onderzeeer ontsnapte aan den aanval van Engelsche zijde en had het geluk reeds Woensdag weer iu een Duitsche haven terug te keeren. Het grootste gedeelte der geredde opvareuden lag nog te kooi toen de aanval geschiedde, zoodat ze allen ongekleed waren. Ook zijn nog geredden onder gebracht te Hoek van Holland, door de Titan van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. De Kapitein van de Titan vertelde dat hij Dinsdagmorgen omstreeks 7 uur op 30 mijl van de Hollandsche kust eeu Engelschen Kruiser zag zinken. Hij stoomde er onmiddelijk op af en zag toen ook de twee andere kruiser» naar deu grond gaan. Ter plaatse aangekomen dreven daar te midden van veel wrakhout een menigte drenkelingen. Er werden er 114 opge pikt, waarvan de meeste door Engelsche torpe dobooten werden overgenomen. Ouder de in Hoek van Holland aangekomen geredden is een jongen van 17 jaar. Toen de Aboukir zonk, zwom hij naar den tweeden kruiser die hem oppikte. Daar sprong hij weer over boord om zich naar den een knap meisje". „Kom, kom", zeide oom Johan, „we achten haar daarom geen greintje beter". „Jawel, we geven daar wèl om", hernam tante. „Heb ik nicht Charlotte uiet laten gaan, omdat ze leelijk is, en dat geen geld of moeite ooit iets goeds van haar zouden kunnen maken?" „Ik zou Charlotte graag gehouden hebben", zeide oom Johan, „maar ze kon niet van haar moeder weg. Is ze niet drie maanden bij ons geweest en zeide ze niet liever barrevoets te willen loopen dan haar huis te verlaten Ik wil niets kwaads hooren van Charlotte Bradley. „Enfin, ik hou' niet van haar", zei tante Marie. „Lk wil een meisje hebben waar het geld niet aan vermorst is. lk wil Marianne hebben". „Ik weet dat ik gaan moet", zeide Marianne, „tnaar het is zoo plotseling voor Dolly; ik heb er haar geen woord van verteld dat ik vaüdaag wilde weggaan. Ge ziet, oom Johan, hoe het is. Ik dacht uiet zoo spoedig te gaan". „Het is net alsof je van je eigen moeder merkte tante Marie aan. (iWordt vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1