teellilal, pwijd aai ie klaipi Tan nesterteelt, landboev, m. No. 1532. Woensdag 2 September 1914. Een en dertigste jaargang. EN DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt voorloopig eiken Woensdag en Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezondon stukken, enz. warden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het DONDERDAGMII bureau te T k o I e n of v6ér IIIDDAG bl] onzen medewerker te I UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Telkï. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Nieuwe abonné's op ons blad, die den abonnementsprijs tot I Jan. ad f 0.85 vooruitzenden, ontvangen gratis een etui voor zilverbons. Publicatie n. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen, Gelet op artikel 203 der gemeentewet Brengen bjj deze ter kennis van de Ingezetenen, dat de Begrooling van de plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer Gemeente, voor het jaar 1915 op heden aan den raad is aangeboden, en, voor een tjjdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Tholen, den 31 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Se Burgemeester, M. G. VAN STAPELE. Se Secretaris, H. J. LABAN. De eerste groote overwinning in de groote veldslag is op rekening der Duitschers te boeken. De Duitschers hebben het Engelsche leger, waarbij 3 Fransche landweer-divisies, (elke divisie bevat 2 regimenten) ten Noorden van St-Quintin, volkomen verslagen. Het leger der Engelschen bevindt zich in vollen terugtocht. Vele duizenden krijgsgevangenen en veel geschut vielen in Duit- sche handen. Ten Zuid-Oosten van Mazières zijn de Duit schers na langdurige gevechten de Maas overge trokken. De Dnitsche linkervleugel heeft na negondaagsche gevechten in Bergen de Fransche troepen tot aan de streek van Oostelijk Epinal teruggeworpen. De Franschen werden achtervolgd. De Brusselsche burgemeester deelde den Duit- schen commandant mede dat de Fransche regee ring de Belgische regeering berichtte dat zij onmogelijk de Belgische aanvallende beweging kan steunen, omdat de Franschen volledig defen sief moeten aannemen. Bij een uitval overvielen de bewoners van Leuven Duitsche colonnes. Uit wraak verwoestten de Duitschers Leuven. Natuurlijk komen ook over de verwoestiug van deze fraaie Belgische stad, van de verschil lende zijden weer verschillende lezingen. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld dat toen de Duitsche troepen gedeeltelijk de stad hadden ODtruimd, plotseling uit een hnis tegenover het station geschoten werd op het kwartier van de staf. De Duitsche soldaten vielen in niet te tellen menigte. Uit een inge steld onderzoek bleek dat in een der huizen een machinegeweer was opgesteld vanwaar de eerste schoten waren gevallen kon niet geconstateerd worden. Daarom drongen de soldaten de huizen binnen en ontspon zich hier en daar een ver woed straatgevecht. Iedere bewoner die gewapend werd gevonden of zelfs maar verdacht werd van te hebben geschoten, werd onmiddellijk neerge legd. Dat hierbij veel onschuldigen waren, spreekt vanzelf, doch de lijd ontbrak om alles nauw keurig te onderzoeken. Verschillende huizen werden met benzine gedrenkt en in brand ge stoken. Een aantal inwoners werd in gijzeling genomen en telkens als er een schot uit een der hnizen werd gelost werden er 20 gefusilleerd. De aanval moest voorbereid zijn door eec aantal priesters die gegrepen warden en gefnsileerd. Een ingezetene van Leuven, Arnhemmer van geboorte, wist uit de stad te ontkomen, zich voorgevende Duitscher te zijn en geeft aan een correspondent van de N. R. Ct. een beschrijving van de vreeselijke verwoesting, die niet alleen te Leuven maar ook in geheel Noord-Oost België plaats vond. In dit verhaal wordt gezegd dat vermoedelijk het schieten in de stad was gesohied door van buiten komende vlnchtende Duitschers, die de schildwachten in de stad voor Belgen aanziende, daarop hebben gevuurd. Een waar schuwing om de stad te verlaten was niet ge geven. Alleen het stadhuis en de kerk zouden door de Duitschers gespaard zijn. Reeds Dinsdag is dit geschied en eerst Vrij dagavond ontvingen we de eerste telegrammen, die we per bulletin mededeelden. Over de hierboven medegedeelde veldslag loopen de berichten ook nog al uiteen, het bovenstaande komt van hel Berlijnsche Wolff- bureau, terwijl de Fransche en Engelsehe lezing weer veel rooskleuriger is voor de geallieerden. Van deze zijde wordt het volgende medegedeeld De Engelsche legatie in Den Haag spreekt de berichten vau Duitsche zijde over de nederlaag der Engelsche troepen in Frankrijk tegen. „Het Engelsche leger zegt zij is niet verslagen, en niet in vollen aftocht. Het heeft met gunstig gevolg tegenstand geboden en de overmacht van 5 Duitsche legerkorpsen, twee divisies ruiterij van de reserve, een corps garderuiterij en de tweede divisie ruiterij groote verliezen toege bracht." „De huidige stand van zaken is, dat wij een sterke verdedigingslinie bezetten, op beide flanken door het Fransche leger gesteund, om den Duit- schen opmarsch tegen te houden." Het Engelsche blad de Dailljr Telegraph noemt den Duitacben opmarsch over de Maas en door België een der koenste en het best uitgevoerde dei krijgsverrichtingen in de ge schiedenis. Dit blad vreest dat de Franschen verkeerd hebben gehandeld met de Belgen in den steek te laten. Daardoor hebben ze de Duitschers in de gelegenheid gesteld het Bel gische leger op Antwerpen terug te werpen en daarna de Fransche cn de Engelschen terug te slaan. Boven Luxemburg verscheen in den nacht van 23 op 24 Augustus een Fransch luchtschip dat bommen wierp in de stad. De Luxem- burgsche Staatsminister heeft ter bevoegde plaatse hiertegen geprotesteerd. Het officieele comuniqué van de Fransche regeering deelde Zaterdagavond mede dat het offensief der Fransche troepen in den Elzas weder krachtig is hervat. De opmarsch der Fransche strijdmachten in Lotharingen neemt toe. De Franschen hebben na een gevecht, waaraan 4 legercorpsen deel namen, het 10e Duitsche legercorps en de garde aanzienlijke verliezen toegebracht. De Duitschers werden op Guise teruggeslagen. Overigens zijn aan beide zijden enorme ver liezen geleden en wordt er met woede gestreden. De sluier die er ligt over de krijgsverrichtingen aan het geheele westelijke front wordt nu en dan eens opgelicht, nu en dan een heel klein tipje De eigenlijke uitslag van dit vreeselijk treffen zal niet bekend worden voor het einde der groote slag, dus niet voor de Duitschers of voor Parijs liggen of terug zijn geslagen over het geheele front. Niet voor dat een der beide partijen geheel zal zijn verslagen. Uit de slagen die nu hebben plaats gehad kan nog niets ge constateerd worden; dat ze vreeselijk zijn ge weest is zonder eenigen twijfel. Een Belgische officier vertelde aan een Parijs blad dat minstens 200.000 Duitschers zouden zijn gevallen en dan hoeveel van de andere strijdende partijen Werd den Duitschers verweten door de En gelschen en Franschen dat ze gebruik maakten van z.g. duin-duin kogels, thans moeten ook in de tasschen van gewonde en gevangenen van het geallieerde leger dergelijke kogels zijn ge zonden. Hier mag het dus ook weer heeten heelmeester, genees u ze) ven 1 Het kanongebulder dat Zaterdagavond ook hier te Tholen duidelijk werd vernomen, scheen volgens de berichten uit België, geheel uit Mau- beuge te komen. Van de verwoesting van Leuven wist men Zaterdag te Antwerpen nog niets. Eerst Zondagochtend werd het in de dagbladen be kend gemaakt en verwekte het vreeselijke ont steltenis. .$Uit Petersburg wordt gemeld dat de Russische aanval over het geheele front wordt voortgezet. By Podgayzij verloren de Daitschers 3000 man en maakten de Russen eenige kanonnen eu amuni- tiewagens buit en ten noorden van Tomachef 1000 man krijgsgevangen. Altenstein is doorde Russische troepen bezet, na heftige gevechten, die rnim twee dagen duurden. Koningsbergen is thans geheel ingesloten. De afzonderlijke gevechten in Galicië namen langzamerhand het karakter aan van een grooten veldslag, over een lengte van 300 K.M., loopende van het Zuiden van de gouvernementen Lublin en Ehelm tot aan Lemberg. Een Zeppelin bom bardeerde de stad en het station van Mlava. De ballon werd vervolgd en neergeschoten. Een Engelsch regeerings-comuniqué deelt deelt mede dat Oost-Pruisen zeer snel wordt over stroomd door Russische troepen, de Duitschers zijn herhaaldelijk verslagen en leden groote ver liezen. Het Petersburgsche telegraafagentschap verklaart dat de legers van de Duitschers en Oos tenrijkers geheel machteloos zijn, om het offensief van het Russische leger te verhinderen. De be richten in Duitschland en Oostenrijk verspreid over zg. overwinningen zijn leugenachtig, volgens dit perbureau. Hier tegenover deelde de oorlogs-correspondent van het Berliner Tageblatt mede dal bij den grooten slag bij Ortelsbnrg volgens een voor- loopige raming meer dan 30.000 Russen waar onder zeer vele hooge officieren werden krijgs gevangen gemaakt. De Russeu werdeu van 3 kanten aangevallen en naar de meren en moe rassen van Masuren teruggedreven. Ook het Wolffbureau publiceert berichten die juist tegen strijdig ziju met de Engelsche en Russische. Hier werd bericht o.a. dat de groote slag nog geen beslissend stadium had bereikt. Onder aanvoering van den cavalerie-Geueraal Victor Dankl mocht het gelukken de teruggedreven Rissische troepen en de aangevoerde versterkingen opnieuw te verslaan. Zeer vele krijgsgevangen waaronder vele hooge officieren en zeer veel oorlogsmateriaal vielen in Oostenrijksche handen. Ook de Oostenrijksch-Hoogaarsche legatie in Den Haag deelt dit bericht mede. Zaterdag 29 Augustus wordt uit Berlijn mede gedeeld dat een nieuwe beslissende slag een aanvang nam bij Thorn in Oost-Pruisen. De Bussen bombardeerden de stad Neidenburg en gingen tot de plundering er vao over. De be volking kon vluchten. De Daitschers raakten handgemeen met een numeriek veel sterkeren vijand, wien het echter niet gelukken mocht de Duitsche stellingen te veroveren. De strijd ontwikkelde over een front 50 K.M. lengte. Twee Russische leger corpsen moeten vernietigd zijn. Vrijdag en Zaterdag werd aan onze Hollaudsche kusten ook weder hevig kanongebulder vernomen, zoodat het vermoeden werduitgesproken dat men ook weder ter zee was slaags geraakt. De Zondag inkomende berichten bevestigden dat vermoeden. Het Londensch persbureau meldt dat Engelsche torpedo-jagers en een gepantserde kruiser in de baai van Helgoland 2 Duitsche kruisers deden zinken en een derde in brand staken. De Duitsche torpedo's werden in een hevig gevecht met de Engelsche gewikkeld. 2 Duitsche torpedobooten moeten zijn gezonken. Door esn Engelsche lichte kruiser werden twee lichte Duitsche kruisers in den grond geboord. Dit zijn de kruisers »Kölu" en „Mainz", die later ook door de Duitsche regeering als vermist werden opgegeven. De Eugelsche vloot liep slechts lichte averij op en had zeer weinig dooden en gewonden. Door den Engelschen werd een deel der bemanning der Dnitsche kruisers gered, 9 officieren en 81 minderen, men vermoedt dat nog meer werden gered. De bemanning van de 5 bodems bedroeg naar schatting 1500 man. De opgeuomenen werden zeer eervol behandeld, terwijl de Engel schen hen meermalen verzekerden dat zij zich zeer dapper en eervol hadden gedragen. Dit bericht wordt ook uit Duitsche bron be vestigd, hoewel tevens bericht wordt dat de Engelsche vloot belangrijke averij ontving. Nadere berichten melden dat de bemanning uit 1100 man bestond en dat hiervan 3 a 400 gered zijn. Te Las Palinas werden de opvarenden van twee Engelsche visschersbooten en een paar andere Engelsche schepen aangebracht die door een Duitsche kruiser waren in den grond ge boord. In het gevecht moet echter ook de Duitsche kruiser „Kaiser Wilhelm der Grosse" in den grond zijn geboord. Naar aanleiding van het Belgische protest tegen de wreedheden, door de Duitschers ge pleegd, heeft de Amerikaausche regeering een verzoek aan de oorlogvoerende mogendheden gericht om zich van wreedheden te onthouden. Uit Antwerpen werd Zaterdag bericht dat dien dag 136 treinen met Duitsche troepen en transportmiddelen naar het noorden zijn vervoerd. Men vermoedt dat de Duitschers in verband met de ongunstige berichten van hun oostgrenzen een der leger-corpsen uit Noord-Frankrijk heb ben teruggeroepen om deze naar Oost-Pruisen te zenden. Brussel zou eveneens bijna van troepen zoo goed als ontbloot zijn. Hier loopen tevens geruchten dat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika Duitschland zouden hebben ge dreigd in te grijpen, indien België niet ontruimd werd. In hoeverre deze geruchten gegrond zijn, kunnen we niet nagaan, vermoedelijk houden ze verband met het door Amerika gedane ver zoek om zich van wreedheden te onthouden. In de koloniën is het thans ook aan het spoken. De Duitschers vielen in den Belgischen Congo, terwijl de Australische troepen een Duitsche kolonie bezet hebben. Ook vielen de Eugelsche troepen in Duitsch-Oost-Afrika. Van belangrijke gevechten werd echter Dog niets vernomen. Zooals we reeds mededeelden wordt aan de door de Duitschers bezette stedeu een oorlogsschatting opgelegd. Zoo zon Luik 25 millioen gulden hebben te betalen. Naar aanleiding hiervan hebben de Russen besloten van de door hen bezette Duitsche plaatsen een schatting te vragen, het dubbele bedragende van de belasting aan de Belgische opgelegd. Zoo werd dan san Altenstein een be- drag geëischt van 50 millioen guldens, dus het dubbele van dat van Luik. De Nederlandsche Pers en de Oorlog. 't Is opmerkelijk, dat aan de redacties van verscheidene Nederlandsche bladen ook wij hoorden 't ons toevoegen de grief wordt ge maakt „Uw blad is kenbaar pro Duitsch" en van anderen kant aan hetzelfde adres het verwyt „uit Uw blad ademt een anti-Duitscheu geest. Deze, aan de bladen zoo veelvuldig gerichte tegenstrijdige verwijten, bewijzen o.i. dat de waarheid hier in het midden ligt en de Neder landsche pers over 't algemeen kiest den weg van neutraliteit en en objectiviteit. In „een kalm woord" aan een Belgisch blad gericht schrijft de Limb. Koerier: „Onze Belgische-Limburgsche collega begint met te zeggen, dat wij erg gebeten schijnen te zijn op de Belgen. We zouden dan plotseling moeten zijn omge slagen, want ons blad beeft al sinds jaren met de meeste overtuiging jnist eene nauwe „entente hollande-belge" verdedigd. Maar het schijnt meerderen bladen aldus te vergaan. Het Handelsblad schreef nog dezer dagen, dat het stapels brieven ontving, omdat het blad te pro-Duitsch heette, en andere stapels waarin gedreigd werd, dat de redactie moest ophouden zoo deutschteindlich te zijn. Dezelfde ervaring doen wij ook op sommigen verwijten ons, dat we anti-Belgisch, anderen dat we auti-Duitsch zijn. We trekken daaruit de slotsom, dat we ous wel op den goeden weg zullen bevinden, en dat ook hier als in zoovele dingen, de waarheid noch in 't eene noch in 't andere uiterste ligt. We zijn tbch tegen de Belgen, nöch tegen de Duitschers. We houden ons aan den voor elk Nederlander nu streng bindenden plicht neutraal te blijven ten aanzien der droevige tooneelen, die thans situ onze grenzen het hart met weemoed en ontzetting vervullen. We zijn noch vóór de Belgen, noch vdór de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1