Ierseksche en Thoolsche Courant Nieuwe Oorlogskaart Sickest Daalders Cacao Denevers Frères - Middelburg, VAN EUROPA van Zaterdag 29 Augustus 1914. Tweede Blad. Advertentiën. C. J. Knijper Boone WAAROM OMDAT EN OOK C. W. HARDUS-Beens, Spiegels, Schilderijen. STOELEN Wijnhandelaren. Likeurstokers. Bordeaux-, Rijn-, Bourgogne- en Fijne Fransche Zoete Witte Wijnen. Champagne wijnen en Fransche Cognacsoorten. VRAAGT PRIJSCOURANT. met gratis vlaggen van de oorlogvoerende mogendheden. Prijs f0 75. Franco per post f 0,78. Aflevering direct na aanvraag. Firma J. M. C. POT, Tholen. Vraagt uwen Winkelier U ontvangt dan niet alleen eene superieur, absoluut zuivere kwaliteit, doch tevens bij elke kilo's bus een doos fijne chocolade. Waaraan de oorlog een einde maken zal. Henri Meijer vertelt in De Kampioen van bokswedstrijden en internationale cricket en voetbalwedstrijden, die opgeblazen werden tot een zaak van glorie of schande voor de betrokken naties van renmotoren van meer dan honderd paardenkracht, om groote-trom-reclame voor een bepaalde autofabriek te maken, en van derge lijke uitwassen meer. fin in verband daarmee wijst hjj er op, dat na den oorlog de luxe zich zal hebben in te toornen en vele buitensporig heden van zelf zullen verdwijnen. Hij schrijtt y Dit staat vast, dat na den oorlog ook de zaken van het automobilisme niet meer op deuzelfden voet zulleu wordeu voortgezet. De ontzettende kracht, de instorting van alles wat in onze op ieder gebied sterk „gepouseerde" maatschappij topzwaar was, zal in de komende tijden een ruïne maken van alle bedrijven, waarin luxe, overdaad en uitbundige reclame als uiter lijke kenteekenen van gezondheid werden be schouwd. Een wereld-oorlog, dien we thans beleven, moge voor ieder, die in deze dagen nog normaal kan denken, krankzinnigenwerk zijn, de latere geschiedschrijver zal misschien mogen conslateeren, dat hij aan een massa andere krankzinnigheden, die we door haar veelvuldig heid als normaal waren gaan beschouwen, een einde maakte". Onze sympathie voor België en onze neutraliteit. Nederland is in den oorlog, die nu gevoerd wordt, onzijdig. Het belang van het land eischt die onzijdigheid en 't is daarom, dat van over heidswege en door de pers het publiek de raad gegeven werd Werk mee om onze nentraliteit te handhaven. Zeg niets, wat het misnoegen van een der strij dende partijen zou kunnen opwekken en doe niets, wat onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. Ook Charles Boissevain beaamt dat in het Hbl. Maar hij voegt er aan toe Maar het is geen partij kiezen in den oorlog, als wij uitkomen voor onze sympathie en ons medelijden voor België, een land gelijksoortig met het onze in verleden en heden, de helft van welks bevolking onze rasgenooten zijn, en dat alleen wegens geografische redenen in den strijd der volken getrokken werd." De schrijver wijdt een Van-dag-tot-dag aan België en spreekt daarin onverholen zijn harte lijke sympatie met de dappere bewoners van dit kleine land uit. Volkslegenden over den oorlog. De profetiën van den bisschop Johannes Le- tiendaai leven in het Noorden van Limburg in den volksmond voort en door de tijden en om standigheden zijn deze niet weinig opgesmukt en verdraaid. Ze worden dan ook hoe langer hoe griezeliger. Zoo verhaalt men elkander, dat volgens genoemde profetie vóór dat de zware tijden aanbreken tusschen Heijen en Afferden, een molen zoude worden gebouwd en deze éérst geruimen tijd met twee wieken zoude draaien, hetgeen als een waarschuwing moest worden beschoawd. (Dit nu is het geval, de molen bestaat en hij heeft niet lang geleden eene poos met slechts twee wieken gewerkt.) Groote legerscharen zouden bij Afferden over de Maas trekken, waarbij zulk een gedrang zou ontstaan, dat de weg bezaaid zal zijn met knoo- pen, die in de drukte van de uniformen der sol daten zullen worden afgerukt. Deze horden zullen verder marcheeren langs Vierlingsbeek, waar een Jood, die nit nieuwsgierigheid uit een raam zal kijken door de soldaten het hoofd zal worden afgeslagen. In de streek tusschen Geldern en Goch langs de Hollandsche grens zou een groote slag ge leverd worden, waarbij duizenden zullen sneu velen en verschillende plaatsen, als de dorpen Kervenheim, Weeze, Sonsbeek en de stad Goch totaal verwoest zullen worden. Daarmede zal de oorlog eindigen, want hut land vau Kleef zal tot het laatste gepaard blijven, maar dan het meest hebben te lijden. De links te paard stijgende koning zal te Mook over de brug vluchten (zeker wel niet over de spoorbrug,) die dan ai lang zou zijn opgeblazen I). Zijn paard zou daarbij een hoef ijzer verliezen en door eene meid met rood haar opnieuw worden beslagen. De koning zal daarop evenwel niet kunnen wachten, maar te voet verder vluchten, hij heeft intusschen de keus, want ook de bruggen te Gennep en Venlo worden plaats van overtocht over te Maas ge noemd. Waren de tijden niet zoo ernstig, dan zon de ernst en geheimzinnigheid waarmede men elkaar deze fantasiën toefluistert, vermake lijk zijn. Horlogemaker Goudsmid. Vertrouwd adres voor alle soorten HORLOGES KLOKKEN, PENDULES, WEKKERS, BARO METERS en GOUDEN- en ZILVEREN WERKEN, BRILLEN en PINCE-NEZ. Reparatiën worden netjes uitgevoerd en billijk berekend. 16450 neemt de afname van de THOOLSCHE MAP steeds toe P wij ze zelf maken en U dus verzekerd kunt, zijn steeds eerste kwaliteit papier en enveloppen te ontvangen, wat nooit het geval is bij andere mappen. omdat wij door den grooten omzet steeds 12 vel papier en 12 enveloppes kunnen geven, wat dus in Uw voordeel is, daar andere mappen ge woonlijk Blechts 10 stnks inhouden Alleen verkrijgbaar bij 10500 FIRMA J. M. C. POT, Tholen. Groote Markt BERGEN OP ZOOM. MEUBELFABRIEK. Magazijn van 5806 Plateel-tegels als schilderij vanaf f 1,15. Encadreeren van alle mogelijke sohilderijen. STOFFEERING van ZITMEUBELEN. Pransche, Duitsche-, Weener- en Mechelsche COMPLETE MEUBILEERING. S O LI E D. B I L L IJ K. brand zon steken. Toen draaide zij zich om en zeide „Heugt je de Nieuwjaarsdag nog, toen we allebei besloten goed te worden, en een roeping te gaan vervullen P" Ze lachte daarbij zacht en sarcastisch. „Je bent goed geweest, Dollyjij bent altijd goed en onzelfzuchtig". «Jawelbromde Dolly boos, en wierp nog meer hout op het vuur. „Vermors het niet", zeide Marianne vriendelijk. „Verontrust je daarover maar niet, Miss Bradley, je gaat naar een plaats waar kachels en dienstboden zijn". In baar hart geloofde zij niet dat haar zuster zou gaan. Ongeveer elk jaar had oom baar geschreven te komen, maar moeder had steeds geantwoord we kunnen wel rondkomen" „Waarom kunnen we nu in eens niet meer rondkomen dacht Dolly. „Moeder kan blijven naaien en ik zoek hont, en de vrek geeft me telkens een visch voor elke die ik voor hem schoonmaak. Wel degelijk kunnen we rond komen maar Miss Bradley wil weg. Maar ze moest toegeven, dat Miss Bradley er alles behalve vroolijk uitzag, zooals ze daar zat en Dolly gevoelde een beetje hartzeer toen het haar aandacht trok hoe wit haar zusters wangen waren. Na een poos stond Marianne op, en zeide «Moeder heeft te hard moeten werken den laat- sten winter, en dezen winter is ze niet recht gezond geweest. Als ik wegga zal ze het ge makkelijker hebben. Ik behoef niet te zeggen, dat ik het niet prettig vind te gaan. Denk eens aan, moeder te verlaten om met tante Marie te gaan leven.". „Denk je er werkelijk over te gaan P" vroeg Dolly koel. „Ik moet, ik moet. Er is een reden waarom ik moet gaan, maar ik kan het je niet vertellen." „Zeg het toch maar," zeide Dolly. „De eene reden is, dat ik ga om oom Johan pleizier te doen en voor tante Marie, en dat ze na wel iets voor moeder zulleu doen, daar ze niet meer zoo hard kan werken als vroeger het doet haar nog den dood aan." „Is dat de reden die je niet kon vertellen «Nee «Wat dan „Ik weet zeker dat het je verdriet zal doen als ik het je vertel," „Je geeft er nog al veel om mij verdriet aan 46 17596 Voorhanden in ALGEMEEN RIJKS ENTREPöT en ONZE DIVERSE WIJNKELDERS groot lager belegen Teven* een groot lager Levering FRANCO tegen zeer billijke prijzen. Verkrijgbaar bij 20848 46 Ook na inzending van de kleinere beelden, als 2/2, 4/4 of 10/10 kilo's wordt u de doos chocolade verstrekt. De inzending kan geschieden aan het adres onzer fabriek Brouwersgracht 152/156, of wellicht wil uw winkelier zich met de inwisseling belasten. Wie eenmaal SICKESZ' Cacao gebruikt, wil geen andere. te doen 1" „Ik neem het je niets kwalijk dat je dit zegt. Ik ben altijd verschrikkelijk zelfzuchtig tegenover jon geweest. Ik heb je altijd het ruwe en vuile werk laten doen, en deed steeds alleen datgeen waar ik lust in had. Ik dacht altijd, dat je er niet zooveel om gaaft er netjes en zindelijk uit te zien als ik, en dacht dat ik beter schoenen mocht hebben dan jij, omdat je er toch mee in het water loopt. „Ik geef daar niets om maar ik had nooit gedacht dat je ons zoudt willen verlaten, omdat we arm zijn." «Dolly zeg dat nooit weer 1" riep Marianne woest uit. ,,'t Is verkeerd voor mij hier te blijven, 't Is niet meer dan rechtvaardig, dat moeder voor jon werkt en niet voor mij." „Je bent nog zoo erg oud niet," zeide Dolly haar zuster in het bleeke verwilderde gelaat ziende. „Neen, neen, dat is het niet," kermde Marianne. „Wat is het dan?" Marianne greep Dolly's kleine vereelte hand en trok haar naar zich toe, alsof zij haar iets in het oor wilde fluisteren. II. Ebn dag vol verkassingen. Marianne kon de woorden, waarop Dolly zoo ongeduldig wachtte, niet uitspreken. „Daar komt moeder, vraag het haar," zeide zij, en toen Dolly zich met een vragenden blik tot haar moeder keerde, verliet Marianne met oogen vol tranen het vertrek. «Wat scheelt iedereen toch?" vroeg Dolly. „Marianne zegt, gij behoort voor haar. Daarop zal ze vertellen waarom, maar begint te huilen en loopt weg. Dit is de ellendigste dag dien ik ooit beleefd heb. „Marianne beeft gelijk, «Dolly, maar als zij iets aan mij verschuldigd is, ik heb ook tegen over haar plichten te vervullen. Ik ben niet sterk genoeg om zoo hard te werken als ik placht te doen. Zij moet gaan waar ze zeker kan zijn een aangenamer tehuis te vinden. Wij kannen zeer goed leven, jij en ikjij bent altijd gezond en sterk, maar zij niet. En bovendien, zelfs al ware Marianne minder zwak, ik heb het recht niet haar bloot te stellen aan het harde leven waaraan jij en ik blootgesteld zijn. Zeg niets, Dolly, maar luister nog een wijle naar mij." (Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 5