voerende rijken op zijn beurt aan den slag ge raakt en dat steeds ieder op zijn beurt schitterende overwinningen behaalt. Straks gaat het nog als in het gedichtje van bereisde Roel die 2 honden zoo zag vechten, dat er ten slotte niets meer overbleef dan de restjes van beider staart, daar ze elkaar totaal hadden verslonden. LAATSTE BERICHTEN. Officiéél wordt thans de val van Nameu mede gedeeld. Het nieuwe Duitsche belegeringsgeschut schijnt zoo krachtig te werken dat er totaal niets tegen bestand is. Ook de vesting Longwy, op den Fransch Duitsche grens is in handen der Duitschers. Longwy is een verouderde vesting, waardoor het niet veel moeite kostte om deze te nemen, wat nog wel het geval was met Luik en Namen, die bovendien zeer dapper werden verdedigd. Verdere berichten hiervan zijn nog niet ingekomen en bovendien zijn de berichten zeer tegenstrijdig en onbetrouwbaar. De groote pers deelt alles dan ook nog onder het grootste voorbehoud mede. In de Engelsche bladen worden allerlei over winningen van de verbonden legers gepubliceerd, echter zonder vermelding van de plaatsen waar de gevechten plaats hadden. O.a. luidt het in een dezer berichten dat de Duitschers op een zekere plaats de vrouwen en kinderen uil hunne bedden haalden om deze voor het front te plaatsen en zich zoo doende tegen de vijandelijke kogels te beschermen. Nabij Bergen hebben de Engelschen zich zeer dapper gehouden, en sloegen den telkens met versche troepen aanrukkenden vijand, steeds terug. En toch rukt de Duitscher steeds voorwaarts en toch heerscht in de Duitsche steden het meest mogelijke optimisme en in het Duitsche leger de meest goeden Iood. Dus ook nu we weer eindigen we onze beschouwingen met een groot BERLIJN, 27 Aug. (Officieel.) De Duitsche kruiser Magdenburg is in de Finsche Golf bij het eiland Odensholm bij mist aan den grond geloopen. Om gevrijwaard te zijn tegen Russische aanvallen, werd besloten het schip in de lucht te doen springen. Ouder vijandelijk vuur hielp de Duitsche torpedoboot V. 26 om manschappen te redden. 17 man werden gedood, 21 gewond en 85 vermist, waaronder de commandant van de Magdenburg. Oorlogsgruwelen. Het „Düsseldorfer Tageblatt" plaatst den volgenden brief van een Duitsch officier aan zijn familie „We moeten wel alle plaatsjes met den grond gelijk maken, zooals gisteren, want er schieten burgers en vooral vrouwen op onze troepen. Gisteren schoten b.v. burgers van den kerktoren te X op onze infanterie en dooden een halve compagnie brave soldaten. De kerels werden naar beneden gehaald en gefusileerd en het dorp in brand gestoken. Een vrouw hakte een gewonden Uhlaan het hoofd af. Zij werd gegrepen en moest het hoofd in haar boezelaar naar IJ dragen, waar ze te rechtgesteld werd. Ondanks dit alles gaat het steeds voorwaarts. Mijn reusachtige jongens zijn dapper en branden van wraakzucht. Zij. be schermen hun officieren en als wij frauc-tireurs enz. snappen, worden zij aan de boomen langs den weg opgehangen. Engeland en Duitschland. De beide groothandelaars der wereld. De handel van beide landen gezamelijk maakt 89 pet., dus nageuoeg twee vijfde, vaD den tota len wereldhandel uit. Engeland» handel betee- kent ruim tweemaal zooveel als die van Duitsch land. Beider vloot omvat 53 pCt. van de wereldvloot. Ofschoon Duitschland snel zich tot industrie staat ontwikkelt, is de landbouw nog zijn voor naamste bedrijfvak. 28,5 pCt, van de Duitsche bevolking werkt in den landbouw. In de kolen- en ijzer productie is de ont wikkeling van Duitschland veel grooler dan die van het Britsche rijk. Daarentegen is in de textiei-nijverheid de verhouding omgekeerd in 1888 had de Duitsche katoenindustrie 5,100,000 spillen in het werk, in 1909 10,163,000 in Lancashire waren deze cijfers resp. 42,74-0,000 en 55,600,000. Het Duitsche bankwezen heeft zich laatstelijk geweldig outwikkeld, er. veel bijgedragen tot den opbloei der nijverheid, welker kapitaal veel al rechtstreeks in handen is der groote banken. Een dringend verzoek om.... niet zuinig te zijn. Natuurlijk wordt het niet gericht tot hen, die kwalijk genoeg hebben, of niet eens genoeg, om met de meest mogelijke zuinigheid door den tijd te komen. Maar er zijn genoeg anderen. Men kan ook de degelijkheid te ver drijven. Mij zijn zoo schrijft iemand in de N. R. Ct. personen bekend die voor wekelijksche bijdragen van 5 en meer gulden geteekend hebben, maar die het koopeu van sigaren, chocolade, biscuits, parfumerie etc. een overbodige luxe beschouwen zij schijnen over het hoofd te zien dat honderd tallen werklieden in fabrieken dezer branches hun brood verdienen. De meeste genotmiddelen fabrieken bestaan grootendeels van export welke nu zoo goed als opgehouden heeftde afzet moet dus in het binnenland gevonden worden om tenminste een deel van het werkvolk aan den gang te kunnen houden. Er zijn thans een massa menschen die geen cent meer kunnen uitgeven dan voor het aller noodzakelijkste tot levensonderhoud, maar er zijn er ook zeer veel die dit wel kunnen doen en op deze categorie doe ik een beroep. Het is beter werkloosheid te helpen voor komen dan later den werklooze te moeten onder steunen. Blijft uwe chocolade, uwe biscuits, uwe si garen enz. zooals u gewend is koopen, doch verlangt uitdrukkelijk Nederlandsche fabrikaten u steunt daarmede den Nederlandschen werkman en uw eigen industrie. De oorlogsverklaringen. Het dozijn oorlogsverklaringen is nu vol. De in den oorlog gewikkelde groote mogendheden en kleine staten hebben onder elkaar twaalf oorlogsverklaringen gedaan en wel in deze volg orde. 1. Oosteurijk-Hongarije aan Servië. 2. Duitschland aan Rusland. 3. Duitschland aan Frankrijk. 4. Duitschland aan België. 5. Engeland aan Duitschland. 6. Oosteniijk-Hougarije aan Rusland. 7. Montenegro aan Oostenrijk-Hongarije. 8. 8ervië aan Duitschland. 9. Frankrijk aan Oostenrijk-Hongarije. 10. Montenegro aan Duitschland. 11. Engeland aan Oostenrijk-Hongarije. 12. Japan aan Duitschland. Hierbij moet dan nog als 13deOostenrijk- Hongarije aan Japan komen, aangezien de Keizer van Oostenrijk zijn oorlogsschip te Kiao-tsjou last heeft gegeven aan den kant van de Duit schers tegen Japan te vechten. Vaii onze berichtgevers. ST-MAARTENSDIK. Een collecte aan de huizen der ingezetenen alhier gehouden vanwege het Groene Kruis en bestemd voor steun voor aan het Roode Kruis bracht op f 484.27. SCHERPENISSE. Alhier doet zich een ge val van roodvonk voor. IERSEKE. Deze week werden hier in een aardappelveld aan de Damstraat twee pakjes thee van een ons eii een busje cichorei gevonden. Ra ra, hoe komen die daar. Sedert Dinsdag 11. stopt de sneltrein die te 5 uur vm. uit Vlissingen vertrekt, ook te Vlake (5.53 uur). De omnibusdienst doet daar een rit op. De bakens voor de perceelen der Iersek- sche oesterbank, zooals die tegen 1 April 1915 verpacht zijn, zijn gesteld. Donderdagavond werd hier een comité opgericht tot steun van hen, die door den oor logstoestand te lijden hebben. De burgemeester nam welwillend het voorzitterschap op zich, als secretaris werd de heer M. de Korte aangewezen. Onder de genoemde middelen kwam in de eerste plaats werkverschaffing in aanmerking. In de onmiddellijken nood zal zoo spoedig mogelijk voorzien worden. POORTVLIET.Een paard van den heer D. v. d. Maas te Tholen, sloeg Woensdagmorgen voor een boerenkar op hol. Zonder persoonlijke ongelukken liep het gelukkig voor den derden knecht, die bestuurder was, af. De wagenmaker v. N. had het geluk het paard, dat eenige onbelangrijke verwondingen opliep, tot staan te brengen. Met ingang van 1 Sept. a.s. werd tot jachtopziener voor het jachtveld van Jhr. van Vredenburch te Tholen, benoemd de heer J. Besoo alhier. VERGADERING van den Raad der gemeente Poortvliet op Dinsdag 25 Augustus 1914. De notulen van de vorige vergadering "worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 62100, ten behoeve van de drinkwaterleiding door Heeren Ged. Staten is goedgekeurd. Aan L. A. Quist wordt wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend als graf delver en in diens plaats wordt benoemd JD. Quist Vervolgens wordt voorloopig vastgesteld de rekening over het dienstjaar 1913 met een goed slot van f 1355 89. Bij de aanbieding der begrooting voor 1915 wordt besloten de opcenten op de personeele belasting met 10 te verhoogen. Daarna wordt goedgekeurd de rekening van het Weezen-Armbestuur over het dienstjaar 1913 met een batig saldo van f 4108.135. Vervolgens wordt opgemaakt een voordracht van vier per sonen die de vereischteu bezitten om tot zetter voor 's Rijks Directe Belastingen benoemd te kunnen worden. De aftredende leden de heeren M. J. de Graaff en C. Th. de Rijke worden allereerst voorgedragen. Ten slotte worden ter tafel gebracht verzoek schriften van de Kerkeraden der Ned. Herv. gemeente en der Ger. Kerk met adhzesie be tuigingen van de ingezetenen om de kermis voor altijd af te schaffen, alsmede een verzoek schrift van de herbergiers alhier en van de Vereeniging van kermisvakgenooten om haar te behouden. Alvorens tot behandeling daarvan over te gaan, zegt de Voorzitter dat Burge meester en Wethouders voorstellen de a.s. kermis niet te laten doorgaan met het oog op de tijdsomstandigheden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Met de adressen om de kermis voor goed af te schaffen kan de Voorzitter niet meegaan, omdat voor de jongelui in deze gemeente, buiten de kermis, geen gelegenheid tot ontspanning bestaat. Bij het verdwijnen van deze vermake lijkheid zullen de jonge lieden veel meer de kermissen in andere gemeenten gaan bezoeken en zij dus aan het oog hnnner ouders zijn ont trokken. Ook toont de voorzitter de voordeelen aan, welke de herbergiers en andere neringdoenden genieten bij het bestaan eener kermis. Hij heeft er altijd voor gezorgd en zal er steeds voor zorgen dat de kermisdagen een ordentelijk verloop hebben. De andere leden blijken echter van een ander gevoelen te zijn ten opzichte van het behoud der kermis. Bij stemming over het adres tot geheele af schaffing daarvan blijken 6 leden vóór en 1 lid (de voorzitter) tegen inwilliging van dat verzoek te zijn, zoodat de kermis in deze gemeente voor altijd is verdwenen. Sohool voor Hand- en Bouwkundig Teekenen. De cursus 19181914 ving aan met 11 leerl. in de le, 5 in de 2e, 1 in de derde, 8 in de 4e en 4 in de vervolgklasse. Eén leerl. uit de 4e kl. verliet de school binnentijds, om zijn militieplicht te vervullen. Over het algemeen was het willekeurig ver zuim gering7 leerlingen verzuimden geen enkel uur en bij 8 leerl. bedroeg het willekeurig verzuim slechts een half percent. Gedrag en vlijt waren over het algemeen zeer voldoende. De vorderingen voor rekenen en bouwkundig teekenen gingen niet bovon het middelmatige. Uit de le kl. werden tot de 2e kl. bevorderd W. Lindhont, C. Bevelander, Jobs. Noom, A. Prince, A. Schipper, A. W. Schot, P. v. d. Zaude, Jac. Vos; voorwaardelijk bevorderd tot de 2e kl.J. Kievit, Adr. Quaak. Niet bevorderd één leerling. Uit de 2e tot de 3e kl. bevorderd G. v. d. Mast, F. Deurloo, C. Genze, J. v. Tiggelevoorw. bevorderd J. M. Meerman. Uit de 3e tot de 4e kl. bevorderd A. Burgers. Aan zes leerlingen der 4e kl. kon het diploma worden uitgereikt n.l. aan: J. Geluk, J. v. Splunter, A. v. Stee, M. F. Mulder, J. Nuts, A. Reeders. Aan twee leerlingen kon het niet worden uitgereiktaan een wegens onder dienst gaan, aan den ander wegens nog niet voldoende vorderingen. Voor degenen, die het diploma verwierven, blijft het in hun eigen belang hoogst wenschelijk de vervolgklasse te komen volgen. Wegens ongunstigen stand der kas kon dit jaar geen tentoonstelling en prijsuitdeeling plaats hebben. Met een ernstig beroep op ouders en bazen, om hun kinderen en leerjongens de ruimste gelegenheid te schenken de School voor Hand en Bouwk. Teekenen, die 1 Oct. weder aanvangt, getrouw te bezoeken, moge dit verslag eindigen. Gemengd Nieuws. De oorlog en ons land. Tusschen Zutphen en Enschedé rijdt eiken dag een vrachtauto, waarin de militairen die met verlof gaan worden vervoerd. Het aantal werkeloozen te Utrecht kan worden geschat op 8000 en te Amsterdam op 35000. Twee ondernemende jongelui uit Helmond besloten eens te probeeren of ze de Duitsche soldaten in de kampen bij Luik c.s. ook konden bereiken met een auto geladen met sigaren en sigarettes. Met een buitenlandsch paspoort kwamen ze over de grenzen, maar werden nogmaar niet zoo direct in de kampen toegelateD, door de schildwachten aangehouden en voor den overste geleid. Na een streng verhoor, waarbij bleek dat zij werkelijk niets anders in den zin hadden dan sigaren aan de Duitsche militairen te ver- koopen, mochten ze hun gang gaan en werden zelfs verzocht spoedig terug te komen, vooral ook met bier. Nu rijden ze geregeld onder militair geleide tot de grenzen en vullen hun auto te Maastricht met allerlei versnaperingen, die ze voor goede prijzen aan de Duitsche sol daten verkoopen en waardoor ze een aardig centje verdienen. Maastricht wordt nog altijd door vluchtelingen uit de omliggende Belgische dorpen overstroomd. In de rijkskweekschool sliepen Maandagnacht 425 en ontbeten Maandagmorgen ongeveer 500 menschen. In de school te St-Pieter zijn er ruim 200 ondergebracht. Ook in sommige fabrieken wordt aan vluchte lingen huisvesting gegeven. De vluchtelingen zijn allen onder geneeskun dig toezicht gesteld. Er worden barakken ge plaatst met het oog op eventueele besmettelijke ziekten. In 't eerst van deze week werden onge veer 7000 vluchtelingen ingeënt. De Belgische dorpen Lanaeken en Neerhaernen zijn thans door de Duitschers verlaten. Men zal trachten de vluchtelingen uit die plaatsen te doen terugkeereu. De Britisch American Tobacco Co Ltd. te Londen heeft voor uitdeeling onder de sol daten van het Nederlandsche leger 150.000 sigaretten geschonken. De Rotterdamsche tram ontvangt ongeveer f1000 per dag minder dan op Augustusdagen van 1913. De „Rotterdam" van de Holland-Amerika- lijn kwam dezer dagen van New-ïork te Rotter dam binnen met ruim 400 Nederlanders aan boord, die als dienstplichtigen of als vrijwil ligers het vaderland komen dienen. Een geëngageerd paartje te Watergraafs meer ging deze week uit zeilen. Een 19-jarige broer van het meisje werd meegevraagd en wilde van de gelegenheid gebruik maken om te gaan zwemmeD. Hierbij raakte hij verward in water planten, met het noodlottig gevolg dat hij verdrouk Een moeder te Tienderveen (Drente) liet een oogenblik een kinderwagen, waarin zich een 2-jarig kind bevond, onbeheerd achter het huis staan. Toen ze weer achter kwam was de wagen in een mestput gevallen en het kindje reeds gestikt. Op 't oogenblik worden hier te lande iederen dag 100 waggonladingen steenkolen uit Duitschland ingevoerd. Deze steenkool wordt echter dadelijk in beslag genomen voor den spoorwegdienst. Een heer uit Rotterdam die Dinsdagavond naar Amsterdam reisde, bemerkte bij aankomst aan het station Delftsche Poort, dat bem zijn portefeuille met ruim f 5000 was ontrold. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Tholen maakt bekend, dat het kantoor met ingang 1 September open is van 's morgens 8 tot 's avonds 9 ure. OESTERS^ Ierseke. Bij het begin van den oorlog ging onder de oesterkweekers de vrees zooverre, dat zij geen enkele bestelling verwachtten. Gelukkig is nu reeds gebleken, dat Let zéé erg niet zijn zalnaar Engeland is al eenige verzending (wel niet veel, maar 't is ook nog vroeg) en Duitschland heeft al inlichtingen en offertes gevraagd. Toch is de vrees gewettigd, dat het een treurig slechte winter zal zijn. Van België, dat anders numeriek de grootste afuemer is, doordat daar veel lichtere en dus goedkoopere kwaliteiten naar toe gaan, van België vooral mag, al loopt de oorlog vlug af, al heel weinig verwacht worden. RECHTSZA KEN. Door den raad van beroep voor de onge vallenverzekering te Middelburg is Donderdag uitspraak gedaan inzake I. L. Oud-Vossemeer, J. K. wed. M. C. F. St-Maartensdijk, A. P. M. wed. J. N. St-Maartensdijk, D. U. Poortvliet. In al deze zaken werd de vorderiDg ontzegd en de beslissing der Rijksverzekeringsbank bevestigd. De ouderdomsrente werd toegekend aan A. R. Oud-Vossemeer. LANPBOUW-VEETEELT. De Landbouw en de orisis- In een Donderdagmiddag te Middelburg ge houden vergadering van het Hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, werden besprekingen ge houden over hetgeen de maatschappij in de tegenwoordige tijdsomstandigheden kan doen voor haar leden en voor de Landbouw in het algemeen. Besloten werd tot oprichting van een provin ciaal bureau voor den Landbouw en van sub- bureaux in alle afdeeliogen. Het algemeen secretariaat zal worden gevestigd in de Land- bouwwinterschool te Goes en staan onder leiding van den heer I. G. J. Kakebeeke, met mede werking van de heeren Stevens en van den Broek. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een circulaire van het Nederlandsch Laud- 'oouwcomité, waarin de wenschelijkheid van zulke bureaux wordt uiteengezet, en waar als werkkring der plaatselijke bureaux wordt aangewezen het zich onledig houden met hun bemiddeling te verleenen bij de goede verdeeling van de voor handen werk- en trekkrachten, bij het inhalen van den oogst 1914 en bij de voorbereiding van den oogst 1915. Zij zullen zich daarvoor op hoogte stellen van alles wat met de goede gang van zaken in het landbouwbedrijf en in de industriën, welke met den landbouw in verband staan. De plaatselijke bureaux zullen voor zooveel dit mogelijk is, plaatselijk in de gebleken behoeften en nooden voorzien. Blijkt echter dat dit onmogelijk is, dan zullen zij zich hebben te wenden tot het provinciaal comité en dit op zijn beurt, indien het niet bij machte is te helpen tot het centraal bureau, dat voorloopig gevormd wordt door het bureau van het Nederlandsch Landbouw-comité en dat gevestigd is te 's-Gravenhage. Dit centraal bureau staat reeds iD verbinding met het Koninklijk Nationaal steuncomité 1914, met het bureau van advies van den Nederland schen Bond van Werkverschaffing en zal zoo noodig de hulp kunnen iuroepen van de regee ring en de provinciale overheid. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel, zijn over de vorige week in Nederland uitgesproken 12 faillisse menten, tegen 34 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Burgerlijke Stand. Gemeente IERSEKE van 2127 Aug. GehuwdJan Cornelis van Strien 24 j. jm. en Catharina Neeltje Commee 20 j. jd. GeborenJohannes Dommis zv. Leendert Jan Koeman en Pieternella van Noorden. Tan netje Cornelia dv. Marinus van Boven en Jozina Jacoba Poleij.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 2