refflai, pip aai le letup ra eesterteelt Minui, en. No. 1531. Zaterdag 29 Augustus 1914. Een en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. FEUJLLETOB. Dolly en de Vrek. <8) w! rrke. IERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt voorloopig eiken Woensdag en Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.02*, franco oer oost fl 10 Voor liet buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad InLond.n stukken enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T helen of »6ér DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telkv. Inteec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohti 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Nieuwe abonné's op ons blad, die den abonnementsprijs tot I Jan. ad f 0.90 vooruitzenden, ontvangen gratis een etui voor zilverbons. Publicatie n. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de gewone najaarskeuringen van dekhengsten in dit jaar worden uitgesteld. Tholen, den 26 Augustus 1914. De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 31 Augustus 1914, des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling la. Ingekomen stukken. 2e. Voorloopige vaststelling van de rekening der 7 gemeente en goedkeuring van die der Arm besturen, dj. 1913. 3e. Aanbieding begrootingen der gemeente en die der Armbesturen voor 1915. Tholen, den 28 Augustus 1914. De BURGEMEESTER der gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 1 Sep tember 1914, des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling le. Ingekomen stukken. 2e. Benoeming van een Wethouder. Tholen, 28 Augustus 1914. De BURGEMEESTER van Tholen brengt ter open bare kennis, dat door den Territorialen Bevelhebber in Zeeland, de prgs voor tarwe thans nader is bepaald op f 10,tot f 12,per 100 K.G. Tholen, den 27 Augustus 1914. De Burgemeester van ThUe» zal, op Zaterdag den 5 September a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- huize aldaar TWEE HOOPEN COMPOST, publiek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden af ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddagi van 912 uur. Tholen, den 28 Augustus 1914. Le Burgemeester voornoemd, M. G. VA.N STAPELE. De laatste berichten die we onder de rubriek telegrammen Diusdag nog konden opnemen, waren dat Namen en de forten van deze stad in handen van de Duitschers waren gevallen. Vijf der uegen forten waren volgens dat telegram in handen van de Duitscheis, terwijl later ontvangen be richten meldden dat de val der overige vier forten ieder oogenblik te verwachten was. Of we dit bericht, dat overigens nit officieele bron kwam, na zonder eenig voorbehoud kunnen aannemen, kunnen we op 't oogenblik nog wel betwijfelen, tot het ook van Belgische of Fransche zijde wordt bevestigd. Immers in het begin \au den oorlog werd zoowel van Duitsche als van Belgi sche zijde gezegd, dat de forten van Namen onneembaar waren, waartoe hun gunstige ligging zeer medewerkte. En nu zouden deze forten na een korte belegering reeds gevallen zijn 1 We zullen vóór dit bericht dus voor waar aan te nemen, eerst nog maar eens nadere bevestiging afwachten. Uit België komt nu, behalve van Antwerpen, geen nieuws meer, daar de telegraafverbinding geheel verbroken is. Boven Autwerpen heeft een Zeppelin bommen geworpen. In 't geheel vielen acht bommen, waarvan een boven het Koninklijk paleis, die nog al heel wat schade veroorzaakte. In bet Zuiderkwartier werden ruim 100 huizen beschadigd. Tien personen werden gedood en acht doodelijk gewond. Dit bombardement is een schending van art. 26 van het vierde Haag- sche verdrag, betreffende de gebruiken in den oorlog te land. De militaire gouverneur van Antwerpen beeft bevolen dat alle huizen gesloten zullen worden en de lichten gedoofd. Het bleef in Antwerpen onder de bevolking volkomen rustig. Men is op bet ergste voorbereid en de dagbladen schandvlekken den aanval door bet luchtschip als een verkrachting van het oorlogs recht. Het luchtschip moet later, boe wordt niet gemeld, buitgemaakt en de bemanning, 15 koppen sterk, gevangen genomen zijn. Verschillende legerafdeelingen hadden in last gekregen, Zaterdag Oost-Vlaanderen van de Duitschers te zuiveren. Dit leidde tot verwoedde kleine gevechten in de streek tusschen Brussel en Raamsdonck en BrusselLonderzeel. Een Belgische troepenmacht slaagde er na een hevig gevecht in, een sterke afdeeling Uhlanen terug te drijven tot onder de forten van Puers. De Belgen leden daarbij ontzettende verliezen, doch maakten een groot aantal paarden buit. Nabij Meohelen had Dinsdag een hevig gevecht plaats waarin de Belgen overwinnaars bleven. De vijand trok naar Vilvorde terug. Mechelen werd door het Duitsche geschut zwaar beschadigd, terwijl aan beide zijden zware verliezen werden geleden. Voor Ostende is een Engelsche vloot aange komen, bestaande uit 2 kruisers, 2 dreadnoughts, 2 onderzeeërs en 6 torpedojagers. De bevelvoerder heeft order alle Duitsche troepen, die het strand zouden naderen, onder vuur te nemen. Het Fransche vice-consulaat te Amsterdam deelde Dinsdag mede dat de slag die over het geheele front aan den gang is reeds Zondag begon, en de nummeriek sterker Duitsche troepen er nog niet in geslaagd waren de eigenlijke posities van het Fransch-Engelsche leger aan te tasten. Het leger der geallieerden maakt zich gereed bet offensief te hernemen, daarbij steunend op buitengewoon sterke posities. De streek tusschen Roubaix en Tonrcoing werd door de Duitschers binnengedrongen, deze streek werd echter slechts door landweertroepen verdedigd. Op verschillende plaatsen werden de Duitschers zware verliezen toegebracht, door verschillende aanvallen die de Franscheu op de Duitsche stellingen ondernamen. De Eugelsche troepen zijn reeds vanaf Zondag morgen in contact met den vijand en hebben zich door groote dapperheid onderscheiden. In de hevige gevechten verloren zij echter reeds 2000 man. De laatste Fransche regeeringscommuniqné's melden echter dat de Duitschers nu het offensief weder hervat hebben en de vereenigde Engelsche en Fransche troepen zich thans bepalen om den vijand terug te houden. Ook zijn de Franschen in Lotharingen geretireerd. In den Elzas sloegen ze echter de tegenaauvallen der Duitschers af. Ook werd in de jongste Frausche berichten de val van Namen bevestigd. De Belgische be zetting trok zieh terng achter de Fransche linies onder bescherming der Fransche cavalerie, alle automobielen en spoorwegmateriaal medenemend. De vesting is in handen der Duitschers, de 4 forten worden nog bezet door de Belgen, de andere 5 zijn bij verrassing genomen. In Duitschland schijnt nu niet beslist een anti-Fransche geest te heerschen. In verschillende bladen wordt de oorlog met Fraukrijk betreurd. Pijulijk heeft het ieder in Duitschland getroffen dat men on de wille van het Tzarenrijk met Frankrijk moest oorlogvoeren. Nu er echter bloed gevloeid is, heeft dit gevoel natuurlijk plaats gemaakt voor het besluit nu grondig met Frankrijk af te rekenen. Tegelijk gaan echter stemmen op om na die afrekening, voor Frankrijk een gouden brug te bouwen, daar een toestand van eeuwige erfvijandschap tusschen de beide nalies, in Dnitscblaud als een onbestaanbaar iets wordt beschouwd, daar beide elkauder in verschillende opzichten aanvullen. We hebben met Fraukrijk nu af te, rekenen, we moeten Frankrijk du overwinnen maar wenschen het niet te verplet teren. Vernietigen willen wij alleen het Tzarisme. Frankrijk moet volgens de toonaangevende Duitsche bladen zou overwonnen, dat later een beschavingsbondgenootschap er mee kao worden gesloten. Dit is wat de Berlijnsche bladeu nu verkondigen en we herinneren er aan dat deze onder scherpe censuur van de regeering staan, zoodat verondersteld kan worden dat de ideeën van de regeering hiermede overeenstemmen.^ De overwinning der Russen in Oost-Pruisen mag, zooals we Dinsdag ook reeds zeiden, van groote beteekeuis beschouwd worden, daar dit een beslissenden invloed kan hebben op het verloop van den oorlog, daar Duitschland zijn toevoer van proviand voor het leger in het Oosten nu geheel ziet afgebroken. De Kozakken moeten in Oost-Pruisen beest achtig huis hebben gehouden. 3000 Vluchtelingen „Waar is Marianne vroeg Dolly terwijl zij den bezem greep. „Kom een oogenblikj8 hier, dicht bq me, zeide de weduwe op gedempten toon, Dolly naar zich toe trekkende. „Kom, laat dien bezem even staan, en zeg me wat je wel voor Marianne zoudt overhebben De bezem viel op den grond en Dolly strekte haar arm op theatrale wijze uit. Droeg ik niet den geheeleu verloopen zomer een katoenen jurk Zoek ik niet altijd het brandhout, en maak ik niet altijd de visch schoon Verlang ik niet altijd, dat Mis Bradley mooi gekleed gaat en zachte handen heeft als een dame Voel mijn handen eens En zij hield haar kleine, gebruinde hand op, .ik zou het niet die van binnen zoo hard was als die van een zeeman. „Dat is '-t niet wat ik bedoel, lieveling. Zou je kunnen toestemmen, dat Marianne ver weg ging, en je haar slechts één enkele maal in langen tijd zoudt kunnen zien „Neen, zeide Dolly kortaf, kunnen". Na eenige oogenblikken mompelde zij „Uom Johan, naar ik gis". „Ja lieveling, hij heeft haar geschreveu „Zij schreef hem hst eerst, denk ik". Ja, over de huishuur". „O, daar is Miss Bradley juist Werkelijk kwam' Marianne hier juist de kamer binnen. Zij was een slank meisje met oogen blauw als de zee. Er lag iets elegants over elk stok van haar kleederen, zelfs in den katoenen zak doek dien zij om den hals geslagen had. Ze ging ia den schommelstoel vlak naast den hoop brandhout van Dolly zitten. „Wat moet je een sterke ruggegraat hebben Dolly", zeide zij, nadat ze lang naar den hoop gekeken had. „En een sterk hart bovendien", zeide de moeder. kwamen te Berlijn aan. Op last van de regeering zijn de dijken doorgestoken en een gedeelte van de provincie blank gezet. De Duitschers zijn in Oost-Prnisen in een hoek gedreven. De Duitsche soldaten moeten groote vrees koesteren voor de Russische kozakken en cavalerie, die niets ont zien en er verwoed op in hakken. De Oosten rij ksche regeering heeft Weenenin staat van verdediging doen brengen daar ver moed wordt dat de Rossen op de Oostenrijksche hoofdstad aanrukken. De Russen zetten den aanval in Galicië krachtig door en hebben verschillende overgangen van de rivier de Serreth genomen. Oostenrijk schijnt nu ook vrees te gaan koes teren omtrent de houding van Italië, en gaat daarom ook mobiliseeren op de Italiaansche grens. Een telegram te Londen uit Rome ontvangen meldt dan ook dat de driebond uiteen moet zijn gespat. Italië laat de Fransch-Engelsche vloot in zijn wateren toe en houdt zijn kusten sterk bezet. Vermoed wordt dan ook, dat er spoedig een oorlogsverklaring aan Oostenrijk zal volgen. Na den Italiaauschen Vrijheidsoorlog zal volgens Italiaansche berichten geen oorlog zoo populair ziju geweest als die nu te verwachten is. De Servische Drina-divisie is na een bloedig gevecht geheel verslagen. Na herovering van Sjabats is de vervolging van de Servische voor hoede begonnen. Een hevig gevecht werd geleverd bij de hoogten van Dobritsj. De Serviërs vochten wanhopig en de Servische artillerie werkte vol gens de Oostenrijksche berichten zeer verwoestend. Een klein dorpje Obrec, waarvan huis san huis verschanst was, werd door de Oostenrijkers ge nomen na een gevecht van 10 uur. De oorlog is zeer wreed, daar de geheele bevolking aan den strijd deelneemt. Te Cettinje in Montenegro is de Fransche strijdmacht die te Skoetarie lag, aaugekomen en door de bevolking met groote geestdrift ont vangen. De Oostenrijksche forten van Cattaro zijn na een krachtig bombardement van de schepen der geallieerden daarbij ondersteund door het geschut der Montenegrijnen, die stelling hadden genomen op den berg Lorsen, totaal vernield. De commandant der forten knoopte onderhan delingen aan omtrent de overgave en de stad werd daarna door de geallieerden bezet. De overwinning van de Oostenrijkers op de Russen is ook niet zonder eenige beteekenis. De eigenlijke slag wordt de slag bij Kraenik genoemd en duurde 3 dagen. De Weenschepers geeft hare groote tevredenheid te kennen over den afloop en te Weenen vlagt men. Het moet dan ook voor de Oostenrijksche troepen een schitterend succes zijn geweest. 8000 Russen werden krijgsgevangen gemaakt. De Uongaarscha Honved cavalerie die op verkenning was stiet achter de rivier de Zbrus plotseling op een overmachtige afdeeling Russische cavalerie. Met goed succes werd de strijd aangebonden en de vijand verslagen. Zoo ziet men maar weer dat elk der oorlog- De bezitster van de sterke ruggegraat en het sterke hart wierp een spijtigen blik op hare zuster en begon het hout bijeen te rapen. „Rust toch wat uit," zeide Marianne vrien delijk. „Wie bedelen kan, kan rusten", zeide Dolly, terwijl zij het bout op haar arm opstapelde, maar plotseling liet zij de vracht vallen en wendde zich tot haar zuster. Je hebt een bedelbrief aan oom Johan ge stuurd, Miss Bradley 1" Als Dolly haar zuster bijzonder trotscb, netjes gekleed of ondankbaar vond, noemde zij haar steeds Miss Bradley. Je weet", vervolgde Dolly, „telkens als je hem schrijlt wat hij zal antwoorden. Je weet, dat hij gepoogd heeft, voor jaren en jaren reeds, je van hier weg te krijgen, en je in zijn huis te laten leven. Jeder jaar als we het erg ar moedig hebben, schrijft hij om je in zijn huis op te nemennet alsof je een groote hond waart, die ons arm dreigt te eten, en ik denk, dat de brief weer net was als de vorige: „„Je weet we zijn alleen, je tante en ik, met overvloed van geld en geen kinderen*'. „Wel, als ze alleen zijn, laat ze alleen blijven. Ik wil graag gelooven dat de Heer het onnoodig vond dat taute Marie de aarde zon bevolken. Ze ziet er net uit als een ragebol met een stel goede kleeren er omgehangen en omdat wij arm zijn, denkt ze dat ze alles tegen ons mag zeggen". „Je oom Johan was vriendelijk voor je moeder toen vader stierf, Dolly". „Erg vrieudelijk Hij betaalde een paar re keningen en verwachtte dat ge hem daarvoor uw mooiste kind zoudt afstsan, eu omdat ge hebt geweigerd heeft hij ons in jaren niet bezocht". „Oom Johan had het liefst jou gehad, Dolly,» zeide Marianne. „Maar tante Marie vond, ik was niet wel gevormd genoeg. Als je haar weer schrijft, Miss Bradley, zeg haar dan dat ik nu welgevormder beu dan een van haór kinderen". Marianne glimlachte flauwtjes, maar de tranen stonden haar in de oogen. De weduwe verliet het vertrek en liet het tweetal alleen. Gedurende eenige minuten hield Dolly zich onledig met het werpen van stukjes hout in den kleinen haard, totdat er werkelijk gevaar dreigde te ontstaan dat ze den schoorsteen iq

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1