weeniad, pwijfl aai ie belaapa vaa oeslerteelt, Mimi, eaz. No. 1530. Woensdag 26 Augustus 1914. Een en dertigste jaargang. EN DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt voorloopig eiken Woensdag en Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,66met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Inftzsnden «tukken, enz. worden nlterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol v6ér DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tblkp. Interc, 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke^ advertentie, 3 maal ter plaatsing ngegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Nieuwe abonné's op ons blad, die den abonnementsprijs tot I lan. ad f 0.90 vooruitzenden, ontvangen gratis een etui voor zilverbons. Publicatiën. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden, het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten no. 2 voor het dienstjaar 1914.15, en het Kohier van de Persoueele Be lasting no. 3 voor het dienstjaar 1914, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aan slag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de be zwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 22 Aug. 1914. De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt by. dose ter kennis van de Ingezetenen, dat by hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Be lastingen ter invordering is verzonden, het kohier van de belasting op Bedryfs- on andere inkomsten no. 3 voor het dienstjaar 1914/15, met uitnóodiging aan een iegelyk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijrren asnslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwylen, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 25 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Betalen van Belasting. Gedeputeerde Staten van ZEELAND hebben er by brief van 21 dezer op gewezen, dat in de tegen woordige omstandigheden van de gemeentekassen groote offers zullen worden gevorderd. Zy vleien zich, dat de aangeslagenen in de gemeentelijke be lastingen, die daartoe bij machte zyn, bereid zullen wezen hunne aanslagen vlugger te voldoen dan in andere jaren, waardoor zij er werkelijk toe zolien bijdragen, de toch reeds zoo zware taak der ge meentebesturen te verlichten. Met ingenomendheid hebben wy van dezen brief van Gedeputeerde Staten kennis genomen en gaarne wekkea wij de ingezetenen van deze gemeente op, overeenkomstig den wenk van Gedeputeerde Staten t» handelen. Zy zullen er Inderdaad ons moeilijk werk gemakkelijker té maken. Tholen, 25 Aug. 1914. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Be Burgemeeiter, M. G. VAN STAPELE. Be Secretarie, H. J. LABAN. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur van het Post- eu Telegraaf kantoor te Tholen maakt bekend, dat het kantoor met iugaog 1 September open is van 's morgens 8 tot 's avonds 9 ure. De Duitschers hebben bezit genomen van de stad Brussel, was het laatste nieuws dat de vorige week viel te vermelden, en Zaterdag liepen de geruchten hier en op andere Zuidelijk gelegen plaatsen dat Duitsche troepen reeds te Belgisch Putte waren gezienvelen hadden zelfs kanon gebulder gehoord I Hoe gevaarlijk 1 De Duitschers vlak aan onze grenzen Och men vergete niet dat dit bij Visé ook immers zoo was en dat telkens door onze grenswachten vreemde soldaten werden gemeld in de onmiddellijke nabijheid der grenzen. Neen op zich zelve beteekent dat niets. Tot nog toe werd van Duitsche en Bel gische zijde met nauwlettendheid er voor gewaakt dat het Nederlandsche grensgebied ongeschonden bleef. En bovendien, het bleven maar geruchten die later niet werden bevestigd, maar juist werden tegengesproken. Noch voor Antwerpen, noch in de uabijheid van Gent, waar de Duit* schers ook al waren gezien, bevinden zich vreemde troepen, melden de berichten. Ook een ander bericht uit België dat nog al veel sensatie wekte, n.l. dat Jan Olieslagers zijn vaderland zou hebben verraden en voor een hall inillioen francs spion- nendienst voor de Duitschers had verricht, is gebleken niet waar te zijn. Immers lees slechts dit berichtje dat we vonden in de Telegraaf van Zondagmorgen. „De koninklijke kinderen be zochten het vliegveld, waar Olieslagers uitleg gingen gaf en daarna voor hen opsteeg." Dit bericht is uit Antwerpen en gedateerd op 22 Au gustus, terwijl 20 Angnstns reeds van den dood van Olieslagers werd gesproken. Brussel is bezet door 8000 huzaren, eenige infanterie-regimenten en wat artillerie. Het groote leger komt niet te Brussel. Komende nit Lenven laten ze Brussel links liggen en trekken ze met geforceerde marschen over Ninove en Sottighem naar Oudenaarde. Men schijnt groote haast te hebben om de Eransche grens te bereiken en de waarschijnlijkheid dat Antwerpen ongemoeid zal worden gelaten, neemt meer en meer toe. Ondertusschen blijft Antwer pen zich op het ergste voorbereiden en werkt men nog steeds aan het versterken van de ver dedigingswerken. Het Duitsche leger schynt zich das in een grooten boog over het Westen naar het Zuiden te verplaatsen om zoodoende de forten van Namen te vermijden, gelijk we ook al de vorige week onderstelden. Natuurlijk moet nu er voor ge zorgd worden dat het groote leger niet door de Belgen vanuit Antwerpen in de rug wordt be stookt en zal ten Zniden van de stad natuurlijk een Duitsche legeraf deeling moeten worden gelegd om dat te voorkomen of de stad met hare vestingen geheel moeten worden ingesloten. De achterwaarts getrokken Belgische troepen moeten zich vereenigd hebben met de zich ten zuiden van den lijn BrusselNamen bevindende Fransche troepen en een gedeelte bij de Engelschen die zich thans te Charleroi mosten bevinden. Blijkt dit zoo te zijn, dan slaat een tweede slag van Waterloo voor de deur, maar een slag van Waterloo tienmaal verschrikkelijker dan die van honderd jaar geleden. Twijfel omtrent Luik behoeft thans, hoewel het van Belgische zijde niet officiëel wordt be vestigd, niet meer te bestaan. De forten zijn in handen van de Duitschers en ook is de.Duitsche artillerie den aanval op Namen begonneu. We vermoeden dat dezen aanval alleen een beschieting zal zijn en dat niet zal getracht worden ook Namen stormenderhand te nemen. Immers dat zou voor het Dnitsche leger op 'toogenblik in 't geheel geen raisson hébben en slechts meerder verlies van soldaten beteekenen. Met bet .binnenkomen van oorlogsnieuws gaat het na uiterst slecht. Immers zijn alle oorlogs correspondenten uit België verwijderd en moet men uit allerlei berichten samen zien te stellen wat werkelijk gebeurd is. Een groot aantal der oorlogscorrespondenten huist thans te Koozendaal en tracht van daaruit nogal eens over de grenzen te komen, gedachtig aan het spreekwoord dat een brutaal mensch de halve wereld bezit. In Luik was het de laatste dagen tamelijk rustig. De bevolking schikte zich zoo goed mogelijk in den nieuwen toestand. Vrijdag bracht echter weer een nieuw onheil over de stad. De Duitschers hebben namelijk twee pleinen in brand gestoken. Ze beweerden dat uit een der huizen een bom was geworpen en dat mocht niet on gestraft geschieden. Voor vreemdelingen is het gevaarlijk om in de stad te kouten. Onder de bewoners heerscht groote verslagenheid. Te Aerschot werd de burgemeester gefusileerd, onder beschuldiging dat hij seinen gaf met een wit vest. Is de stand van zaken in België uiet te voor- deele van de gallieerden, ook in Frankrijk en in den Elzas gaan de Duitschers steeds voor uit en blijkt het dat de sobere en korte be richten die van Dnitsche zijde ons bereikten nog de meest jniste waren, evenals in den oorlog van 1870 toen ook steeds van Fransche zijde berichten kwamen van de eene overwinning voor en de andere na, terwijl later bleek dat de Duitschers steeds voorwaarts trokken en op een gegeven moment voor Parijs stonden. Laat ons slechts eens zien hoe de berichten luiden. Berlijn, 22 Aug. .De groote generale staf deelt mede d.d. 21 Aug. De door onze troepen tusschen Metz en de Vogezen verslagen Fransche strijdmacht is heden achtervolgd. De terugtocht der Franschen ontaarde iu eeu vlucht. Tot heden zijn meer dan 10.000 Franschen krijgsgevangen gemaakt en meer dan 50 kanonnen veroverd. De vijandelijke strijdmacht wordt op meer dan 8 legercorpsen geschat. En hiertegenover een bericht uit Londen, ontleend aan Parijschen bron. De laatste berichten uit Parijs melden, dat de Fransche inval in den Elzas een schitterende overwinning beteekent. Tusschen Mülhausen en Altkirch werden de Duitschers op den Rijn teruggeworpeo, waarbij 25 kanonnen werden verloren. Mülhausen werd hernomen door de Franschen na een woedend handgemeen in de straten der stad. Kwartier werd er niet gegeven. De Franschen namen de Duitschers 81 stukken veld geschut, 4 vaandels en tal van mitrailleurs af. Andere Duitsche telegrammen melden de bevesti ging van de Duitsche overwinning in Lotharingen, en meldden daarbij dat de Franschen werden teruggeslagen op bet kanaal tusschen de. Rijn en Mame, waar de hoofdmacht van het leger moet liggen. De Duitsche Kroonprins, wiens regiment de vorige week nog voor Luik lag, heeft Zaterdag een overwinning op de Franschen behaald ten Noorden van Metz nabij Longwy. De vijand werd zegevierend door de Duitschers terugge worpen. In Lotharingen zette de Beiersche Kroon prins de vervolging van de op Vrijdag verslagen Fransche legerkorpsen voort. Dit zijn de Duit sche berichten, versch van den schotel, en nu weer lateu we Parijs aan het woord. Parijs, 23 Aug. Een communiqué van den Minister van oorlog dat om 11 uur gisteravond gepubli ceerd werd, meldt Het offensief der Duitschers werd tot staan gebracht. Er hadden gevechten plaats op de hoogten ten noorden van Lnnéville. Het is zeker, dat, indien de verliezen van de Franschen in den loop der laatste 8 dBgen zwaar waren, de Duitsche verliezen dit eveneens zijn. Over het geheele front der Vogezen en ook in den Opper-Elzas hebben de Franschen het doel dat zij zich voor oogen hadden gesteld, bereikt. Het bericht dat de Fransche legers eeu neder laag hebben geleden wordt voorts door de Fran sche regeering officieel tegengesproken. Over het algemeen trekken de Franschen steeds voornil en werpen den vijand terug. De aanvallen der Duitschers toonen veel zwakheid. Dat er door 'Franschen 10.000 krijgsgevangen zoudeu zijn gemaakt, wordt eveneens tegengesproken. Opz'u hoogst is het getal der gesneuvelden., gewonden en gevangenen te zamen op 10.000 te schatten. Over OostenrijkServië valt thans ook nog al iets jt vermelden. Vrijdag was de laatste dag vaa aren 4-daagsche slag, die bij Loznita werd geleverd en waaraan van beide zijden 150.000 man deelnamen. Het Oostenrijksche legercorps, dat de Drina was overgestoken werd terugge slagen. De verliezen aan beide zijden waren enorm. De Serviërs viel een rijken oorlogsbuit in handen. De Oostenrijkers trokken in een verwarden vlucht terug en trachtten de bruggen over de Drina te bereiken. Uit Sofia wordt echter weer van een Oosten rijksche overwinning melding gemaakt. De Ser viërs moeten groote nederlagen hebben geleden. Te Nisj heerscht een ware paniek eu het Oosten- rijksch-Hongaarsche leger rukt met voorspoedige marschen tot in 't binnenland van Sertië door. De regeering te Weenen heeft nu besloten de strafexpeditie tegen Servië voorloopig uit te stellen, om met meer gevolg tegen den Russi- schen vijand te kunnen optrekken, 't Schijnt dus dat Oostenrijk tot nog toe niet veel succes heeft in het Noorden en daarom al zijn troepen daar hoog noodig heeft. Het Weensche correspondentie-bureau deelt mede dat er belangrijke Oostenrijksche overwin ningen te boeken zijn. Op verschillende punten werden de Russische troepen teruggeslagen. O. a. bij Toeroenska waar een heele Russische bri gade in de pan werd gehakt en te Tomassof, waar twee Kozakkenregiinenten en een Uhlanen- regiment voor Oostenrijksche ruiterij moest vloch ten. Bij Kielce kwam het ook tot een bloedig treffen en moesten de Rassen deze stad ontruimen. De Russische cavalerie die zich ten Noorden van Lemberg ophield, is over de geheele linie teruggeslagen. De terugtocht geleek een vlncht. Aan Russische zijden waren veel dooden, waarbij een Generaal, terwijl ook veel krijgsgevangenen werden gemaakt en veel materiaal in handen van de Oostenrijkers viel. Een Dnit8ch legercorps heeft bij Gumbinden de tegen deze plaats optrekkende Russische leger macht aangevallen en teruggeworpen. 8000 man werden gevangen genomen en 8 kanonnen buit gemaakt. De Dnitschers bewaren verder het stilzwijgen over hun operaties in het Oosten om hunne maatregelen niet ontijdig te verraden. Onderwijl worden daor de Russische regeering berichten gepubliceerd van overwinningen op de Duitschers op hetzelfde gevechtsterrein. Nabij Goldap werd een hardnekkig gevecht geleverd tegen 3 Duitsche legercorpsen, samen 160.000 man8terk. De Russen behaalden een schitterende overwinning en maakten veel kanonnen bnit, daar zij in 't centrum van den vijand door drongen. De Duitschers vroegen een wapenstil stand, hetgeen door de Russen werd geweigerd. Een later telegram nit Wilna meldt dat de Russen de vervolging voortzetten en Insterburg bezetten. De overwinning der Russen, die officieel wordt bevestigd, is van groote beteekenis, daar de Russen nu de twee belangrijkste punten bezet hebben n.l. Goldap en Arys. Daardoor is de geheele Oostelijke streek geïsoleerd en door de bezetting van den spoorweg en de straatwegen wordt den Duitschers het troepen vervoer belet en knnnen de Rnssen optrekken naar Konings bergen. Het Russische leger is met geforceerde marschen voortgerukt. De Duitsche troepen op de Russische grens bestaan uit 5 legercorpsen, die geheel verwoest en uit elkaar zijn gejaagd, het overblijfsel wordt bij bet Mauermeer door de Russen omsingeld. De Duitschers hebben minstens 2/3 van hun strijdmacht verloren. De linie Thorn-Danzig is thans binnen het bereik der Russische oparaties. Door latere telegrammen wordt dit van.Duitsche zijde bevestigd. Ook in den heksenketel van Europa, de Balkan, schijnt het weer te rommelen eu te kooken. Het begon reeds met den z.g. aankoop van de twee bekende Duitsche oorlogsschepen.door de Turken. Vermoedelijk zal Turkije dat in ieder geval de zijde van Duitschland kiest in het conflict, trachten munt te slaan uit den huidigen toestand en zijn positie in Europa trachten te verbeteren en te versterken. Bulgarije zou even eens partij tegen Rusland kiezen en Griekenland zou staan aan de zijde \an Servië contra Oostenrijk. Ter zee geschiedde er nog niets belangrijks. De bemanniDg van de Duitsche onderzeeer die door de Engelschen in den grond werd geboord, wordt thans als vertuist opgegeven. Japan is in Duitsch-China de vijandelijk heden begonnen, daar Duitsohlaud weigerde op het gestelde ultimatum te antwoorden. De Duitsche kolonie KiautsTsjau heefteen bezetting van eenige duizenden manschappen en is goed voorzien van levensmiddelen, zoodat het Japan volgens de Duitsche berichten. Diet mee zal vallen om deze tot overgave te dwingen. In de haven zijn tal rijke mynen gelegd. Werd verleden week nog wel eens getwijfeld aan den aankomst der Engelschen in Frankrijk, dat ze er thans zijn is een vaststaand feit, daar reeds Engelsche troepen met Duitsche slaags zijn geweest in deu Elzas, waar een Engelsche cavaleriebrigade door de Duitschers werd ver slagen. De nieuwste Duitsche berichten melden dat het leger de vervolging der Franschen krachtig voortzet en dat deze vervolging gunstige resul taten oplevert. De Fransche berichten echter melden dat de Fransche troepen thans weer tot bet cffeusief zijn overgegaan. De forten van Luik en Namen, heet hc-t in deze berichten, houden beide nog moedig stand. Wat nu hier

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1