KtBlllai, pip an It ttlanti Tan oBslertEEll, lanfltmnw, biz. J M Vho. 1525. -fl Zaterdag 8 Augustus 1914. Een en dertigste jaargang. EN AAN DE LEZERS! Gedurende den oorlog zal de lerseksche en Thoolsche Courant tweemaal per week ver schijnen, en wel DINSDAGS en VRIJDAGS. De abonnementsprijs blijft per 3 maanden f 0,65. Abonnementen die nu aanvangen, worden aangenomen na ontvangst van postwissel ad f 0,50 voor het loopende kwartaal, dus tot 1 October a.s. Daar onze courant aangesloten is bij een dei- grootste persbureau's in ons land, zijn wij in staat steeds de nieuwste berichten te publi- ceeren, gelijk reeds door onze bulletins is bewezen. Eerste Blad. DE OORLOG. Yesar IER SEKSCHE 1 THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt voorloopig eiken Woensdag en Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.026, franco Der Dost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. "ukken enz worden dlterli|k op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het T h o'l e n of vóér DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lereeke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Telkï. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regel» 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publication. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat heden door de Tweede Kamer wordt behandeld eene wijziging der ont eigeningswet. Aan die wet zal worden toegevoegd artikel 76a, waarvan het eerste gedeelte luidt: Wanneer door ons is bekend gemaakt, dat oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's Landswetten wordt gebezigd, aanwezig is, oi wel wanneer de krijg is uitgebroken, kunnen na bijzondere of algemeene machtiging van Onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door of op last van de Burgemeesters levensmiddelen, grondstoffen van levensmiddelen, huishoudelijke artikelen en brandstoffen, in de gemeente aanwezig, onmiddelijk en zonder eenige formaliteit worden in bezit genomen. f De op grond van het vorig lid in bezit genomen waren worden zonder verwijl, op de wijze door den Burgemeester te bepalen, ter beschikking gesteld ten behoeve van de bevolking der gemeente of van aldaar bestaande bedrijveD, tegen prijzen, die niet te boven gaan de daar voor door onzen voornoemden Minister bepaalde bedragen." Voort» zullen worden toegevoegd -. artikelen 76c en 76d, waarvan een gedeelte luidt: Onze voornoemde Minister kan bepalen, dat deBargemeester bepaalde soorten of hoeveelheden van genoemde waren in bezit zal nemen, alsmede dat van in bezit genomen waren gedeelten ter bescbikkiug worden gesteld van den Burgemeester eener andere gemeente tegen den prijsden op de wijze, door dien Minister te bepalen. „Ouder levensmiddelen zijn begrepen voedings middelen voor dieren bestemd." Het is de bedoeling der Rogeering, dat door den Burgemeester onmiddellijk wordt ingegrepen, wanneer zich in de gemeente gevallen voordoen, dat de prijzen eenigszins belangrijk worden ver hoogd, handelaars voorraden terughouden of par ticulieren aanmerkelijke voorraden verzamelen. De winkeliers worden aangeraden de prijzen van de meest gangbare artikelen op van den openbaren weg at duidelijke wijze aan te geven. Tholen, den 4 Augustus 1914. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat wetsontwerpen zijn ingediend ten doel hebbende a. de nog bij de Militie te land m te lijven lotelingen van de lichting 1914 spoedig in dienst te stellen en te oefenen b. met afschaffing der loting voor de lichting 1915 voor de ingeschrevenen van die lichting gelegenheid te openen tot spoedige inlijving. Wat de lichting 1915 aangaat, verdient het de aandacht, dat naar de omschrijving van het betrekkelijke ontwerp-artikel de dienstplicht zal worden gelegd op alle ingeschrevenen, met uit zondering van hen le. die voor den dienst bij de militie onge schikt zijn bevonden 2e. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 3e. die bij onherroepelijk geworden uitspraak hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Tholen, den 4 Augustus 1914. De Burgemeester van Tholen maakt bekeud, dat door den Territorialen Bevelhebber in Zeeland enz. onder de aandacht wordt gebracht, dat het in belang van eigenaars en van den Staat ten zeerste wenschelijk is, dat de thans nog op het veld staande granen, erwten en boonen zoodra doenlijk geoogst worden. Tholen, den 5 Augustus 1914. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat uitvoer-verbod is gelegd op tarwe, tarwemeel, rogge, roggemeel, ger»t, haver, gort, penlvrnchten, zout, stroo, hooi, steenkolen, cokes, leder, paarden (uitgezonderd veulen»), automobielen en onderdeelen waaronder banden, motorrijwielen, rijwielen, voertuigen, voor paarden tractie, machine- en smeerolie. Tholen, den 6 Augustus 1914. Aan de burgerij van Tholen. De Burgemeester van Tholen, waargenomen hebbende de enkele teekenen van ongerustheid onder de bevolking, geeft na overleg met den Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. het volgende te kennen. Er bestaat geen enkele reden, hoegenaamd dan ook, tot eenige ongerustheid. Waar zieh nu en dan gernchten voordoen, wellen die op uit het brein van zenuwachtige personen, voorzien van een groot vermogen tot fantasie. Mocht het ooit voorkomen, dat er op eenigerlei wijze werkelijk gevaar voor de be volking bestaat, dan znllen noch de Territoriale Bevelhebber, noch het Gemeentebestuur in ge breke blijven de bevolking te waarschuwen en op zaakkundige wijze bij te staan. Een ieder blijve kalm en ga aan zijn dage- lijk bezigheden, Waar velen onzer medeburgers, tot bescherming van de belangen des Vaderlands, hnn plaats in de gelederen hebben ingenomen, derhalve vele hoofden en handen in beroepen en bedrijven worden gemist, is het de plicht van de nietonder-de-wapenen-geroepen met verdubbelden ijver aan het werk te gaan en te blijven. Op deze wijze tocb znllen wij Tholenaars, zij ook langs indirecten weg, op evenwaardige wijze, als onze zonen en broeders, die thans onder de wapenen staan, het Vaderland dienen en beschermen. Voort worden de handelaars in levensmiddelen ernstig gwaarschuwd, zich niet over te geven aan overvraging, wat betreft de prijzen voor levens middelen te behoeve van de bevolking en van de weermacht. Laten zij toch niet vergeten, dat afgescheiden nog van het weinig menschlievende gevoel, dat hier tegenover hun medeburgers zou blijken, zij zich blootstellen aan de kans, dat op hun voorraden beslag gelegd wordt tegen een prijs te bepalen door civiele en militaire autoriteiten in gemeenschappelijk overleg, een en ander volgens de wet van 14 Sepember 1866, (Staats blad no. 138.) Bij het hiervoren bedoelde overleg heeft de Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. mij tevens verzocht namens Z. H. E. G. zijn waar deering uit te spreken voor de voorbeeldige houding van de Thoolsche burgerij. Gaarne voldoe ik aan dat verzoek. Tholen, 6 Augustus 1914. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is, in verband met de gewijzigde Onteigeningswet, de navolgende lijst vastgesteld van artikelen met de daarvoor voorloopig aange nomen maximumprijzen Koffie (Santos) per K.G. f 1,16 Koffie (Preanger) Thee Suiker (witte geraffineerde) Suiker (basterd of bruine). Stroop Roggebloem Tarwebloem Boekweitmeel Wit brood Bruin brood Roggebrood Rijst (andere dan Java) Gort Boekweitgrutten Havermout Bruine Boonen Capucijnerwten Aardappelen Zont Boter Margarine Azijn Boterolie Raapolie Zeep (zachte, groeue of gele) Soda Petroleum Cokes Turf (zware) Turf (lange) i Steenkolenhuisbrandkolen (noot jes 2) Steenkolen: huisbrandkolen (uoot- jes 3) Steenkolen fabriekskolen (noot jes 4). Steenkolenvette nootjes (bak kerskolen) f Steenkolenstukkolen Tholen, den 6 Augustus 1914. kop K.G. flesch liter 'K.G. liter H.L. 1,76 2,20 0,55 0,55 0,85 0,25 0,25 0,25 0,22 0,20 0,18 0,25 0,28 0,25 0,25 0,30 0,22 0,07 0.09 1,50 1,— 0,14 0,63 0,50 0.24 0,07 0,1 L 0,80 10 stuks 0,10 10 stuks 0,12 H.L. 1,80 1,70 1,10 1,10 1,10 De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 10 Augustus 1914, des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling le. Ingekomen stukken. 2e. Benoeming v&n een onderwijzer. 3e. Opname van kasgeld. Tbolen, den 6 Augustas 1914. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Gelijk we in ons nummer van Dinsdagavond reeds meldden, is de groote oorlog een volslagen feit. De geruchten, die eerst nog twijfelachtig schenen, bevestigdfeu zich meer en meer, hoewel ook nog veel twijfelachtige berichten elkander opvolgden. Dinsdag wisten we bijna niet waar aan we ons te houden haddeD, vooral omdat we ook geheel van postberichten bleven ver stoken. De post van Holland, van Maandag en Dinsdagmorgen kwam hier te Tholen eerst Dinsdag in den namiddag aan, toen onze courant reeds ter perse was. Hoewel er ook veel geput kon worden uit de ontvangen telegrammen, was dit met het oog op de tegenspraak die er vaak iu lag opgesloten, niet zoo heel gemakkelijk. We hebben daarom de meest onwaarschijnlijke be richten achterwege gelaten en voorloopig eerst een overzicht gegeven van den algemeenen toestand. Ook de groote bladen, die uit den aard der zaak alle telegrammen opnamen, verkeerden, zooals o.a. de „Telegraaf" vermeldde, in het zelfde geval. Dit blad raadde dan ook zijn lezers aan, met een koel hoofd de afzonderlijke be richten te volgen, verklarende dat hoogstwaar schijnlijk de zenuwachtige stemming, die in de Europeesche centra heerschte er de oor zaak van was. Thans uu de eerste spanning voorbij is, komt er meer kalmte in de berichten en komen deze meer geregeld binnen. Ook de postdienst heelt thans een meer ge regeld verloop eu we zijn daarom nn in staat om het nieuwste nieuws aan onze lezers te verschaffen. In ous nummer van Woensdag (Dinsdagavond) konden we nog in een inlasch vermelden dat Duitscbland8 Keizer aau Koning Albert antwoordde dat toekomst en lot van Duitschland hem nood zaakten zijn plannen door te zetten, m.a.w. dat de Duitsche troepen, ook al mocht België er zich tegen verzetten, zouden trachten door en over Belgisch grondgebied Frankrijk binnen le rukken. Dit beteekende voor België dus den oorW|, die dan ook (foor Duitschland werd verklaard. Ook de hierover ontvangen tijdingen werden in het eerst teu zeerste betwijfeld, maar latere berichten lieten voor dien twijfel geen plaats meer. Des avonds laat outvingen we een telegram waarin de beschieting van Visee, een Belgisch grensplaatsje iets ten zuiden van Maastricht, werd gemeld. Ook Maandag ontvingen we een dergelijk bericht, dat echter niet juist was. Dit bericht vond zijn oorsprong id het feit, dat zich ter hoogte vau Visee, op Duitsch grondgebied veel Keizerlijke troepen bijeentrokken, gelijk ook door uit Limbarg en Noord-Oost- België komende reizigers werd verteld. Woensdagmorgen ontving men te Amsterdam bericht dat de Hollandsche grens bij Eijsden werd bewaakt door Duitsche huzaren, die er voor zorgden dat de Duitsche troepen de Hol landsche grenzen niet overschreden, en dus onze neutraliteit niet zou geschonden worden. Eogeland stelde Dinsdag Duitschland een Ultimatum, waarin werd geëischt dat Duitschland de neutraliteit van België alsDog zou eerbiedigen. Daar Duitschland hieraan geen gevolg gaf, ver klaarde Engeland daarop aan Duitschland den oorlog. Duitschland en Oostenrijk komen dus tezamen in een moeielijk parket I Immers heeft nu Oos tenrijk zich iu het Noorden tegen Rusland, en iu 't Zuiden tegen Servië te verdedigen en heeft daarvoor vooral in het Noorden een groote troepenmacht uoodig. Duitschland geraakt ook van alle kanten in het gedrang. Aan zijn Noord oostgrens beviudt zich een groote Russische legermacht, aan de Noord- ert Oostzee heeft het zijn handen vol tegen de Engelsche en Russische vloteu. (Eogeland zal waarschijnlijk trachten de Duitsche havens te blokkeeren.) En in het Westen valt het zijn aartsvijand aan Frankrijk, dat heel waarschijnlijk beter zijn grondgebied zal verdedigen dan in den oorlog van 1870. j Wel is de Eranscbe soldaat in 't algemeen niet

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1