nttllii, isfijl in St Helaiien m ibIiUmB, lallm, eoz. Geen opslag van prijzen zoo lang voorraden strekken. Firma J. C. van der I holen. No. 1524. Woensdag Augustus I!) 14. Een en dertigste jaargang. EN AAN DE LEZERS Gedurende den oorlog zal de lerseksehe en Thoolsche Courant tweemaal per week ver schijnen, en wel DINSDAGS en V RIJDAGS. De abonnementsprijs blijft per 3 maanden f 0,65. Abonnementen die nu aanvangen, worden aangenomen na ontvangst van postwissel ad f 0,50 voor het loopende kwartaal, dus tot 1 October a.s. Daar onze courant aangesloten is bij een der grootste persbureau s in ons land, zijn wij in staat steeds de nieuwste berichten te publi- ceeren, gelijk reeds door onze bulletins is bewezen. De oorlog. IER SEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt voorloopig eiken Woensdag en Zaterdag. Prijs per kwartaal 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.02 franco oer nost f1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geill. Zondagsblad. P ln»«andon stukken enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tho'len o< vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Teler. Intrrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie n. De Burgemeester van Tholen maakt ingevolge ütDOodiging van den Heer Commissaris der Koningin izer Provincie bekend, dat verzoeken tot hem ge- ht kunnen worden voor het verkrijgen van ver ding wegens het vorblyf onder de wapenen van schappen der Militie, tot een bedrag van ten hoog- fl.en van manschappen van de Landweer, een bedrag van ten hoogste fl.50 per dag. Vergoeding ban worden toegekend indien tengevolge van het verblijf in werkelijken dienst, voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken. Op de Secretarie zal zitting gehouden worden a.s. Donderdag voor de zaken van de Landweer en a.s. Vrijdag voor de zaken van de Militie. Tholen, den 3 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Gelgk wij reeds Zondagmorgeu per bulletin konden berichten heeft de groote oorlog Zater dagavond halfacht een aanvang genomen. De Duitsche gezant ;te St-Petersburg overhandigde de Ro^ïisehe tegeering 'de óortdgaverklaring. Reeds werd het Diritscher leger Zaterdag'geheel gemobiliseerd. Dit heette Voorloopig slechts een maatregel terbeveiliging des Rijks. Duitschland wilde den Oorlóg niet. De keizer heeft tot het laatste oogenblik voor het behoud van den vrede gewerkt, zelfs nadat Rusland mobiliseerde. Ook Frankrijk en Engeland wilden geen oorlog. De agelsche regeering heeft niet opgehouden zijn •middeling aan te bieden. Het vredeswerk der laatste jaren is met zonder invloed geweest. Nog nooit is de oorlog zoo onpopulair geweest als thans. Groote massa s van het volk, uit alle kringen der maatschappij, hebben zich tegen den oorlog verklaard. Toch is de oo.log gekomen. Eerst Oostenrijk tegen Servië, Rusland komt Servië te hulp, terwijl Duitschland, op eigen behoud bedacht, zijn Oostenrijksche bondgenoot nu wel bij moet staan. Frankrijk blijft geen keuze over, het kan Rus land niet alleen laten. Zaterdagavond zijn de biljetten aangeplakt waarbij de algemeene mobi lisatie in Frankrijk werd afgekondigd. Demobi lisatie begon Zondagmorgen 2 Augustus om eer. minuut nè 12 uur middernacht en was binnen 14 uur afgeloopen. De groote Europeesehe orlog was dus Zondag zoo goed als zeker, telegrammen uit Kopenhagen meldden, dat Zaterdag een groot Duitsch vlooteskader voor de haven van Lister en langs de kust van Jaderen manoeuvreerde, terwijl ook langs de kust van Jiideren tot Bergen een groote Britsctte vloot verspreid lag. Ook manoeuvreerde nog een Duitsche vloot in de Noordzee voor Zuid-bol land, terwijl een ander Duitsch eskader in de nabijheid van Langeland Belt, alle voorbij varende schepen aanhield om te informeeren naar hun nationaliteit, bestemming en lading. De diplomatieke betrekking tusscheu Duitschland en Rusland werd direct verbroken, daar de Duitsche Gezant St-Petersburg verliet. In de hoofdsteden in het buitenland heerscht groote opwinding. Te Berlijn worden geestdriftige ovaties gebracht aan den Keizer en den Rijks kanselier. Na de mededeeling van de mobilisatie ontstond een geweldige geestdrift. Te Bordeaux hadden manifestaties plaats, waaraan door dui zenden personen werd deelgenomen, ouder het zingen van de Marseillaise en hoerageroep voor het leger. Later op den avond vonden eenige wanordelijkheden plaats, toen vernomen werd dat Jaurès, de bekende groote leider der Fransche so cialisten, die Vrijdagavond door een 29-jarig patriot was neergeschoten, was vermoord. Ook te Parijs heeschte hierover groote opwinding. De socialis tische bladen vermanen de bevolking zich kalm te houden in deze voor het vaderland zoo kri tieke dagen „Hoort uaar de stem van Jaurès", schrijft de socialist Gustave Hervé in zijn blad La Guerre Sociale. „Zij 'roept U toe: Mijne kinderen mij heeft men vermoord, maar om mij te wreken moet gij niet het vaderland vermoor- dén". De ministerraad te'Parijs besloot lot een proclamatie', om zijn afschuw uit te drukken over den moord en het volk tot kalmte aan te manen, be 'Presidetitder Republiek'èchreef eén brief Van diepgevoeld rouwbeklag aan mevrouw Jaurès. De moord op Jaurès geschiede terwijl hij met eenige vrienden het middagmaal gebruikte in een restaurant. Hij zat bij een open venster, een gordijn was er voorgetrokken. Plotseling sloeg er een hand door en voor hij éen bewe ging had kunnen doen, had Jaurès twee kogels in het hoofd. Ook te Antwerpen en te Brussel is een onbe schrijfelijke opwinding. De Belgische regeering heeft de prijzen voor de levensmiddelen vastge steld. De Nationale Bauk te Brussel wordt door militairen bewaakt, daar een financiëele paniek is uitgebroken en ondank de door de regeering L.i.4niiin» Kllift Rnrpn Aan de sta af. De bad in brand geschoten, terwijl bij Eydtknhnen een Russische patrouille was binnengevallen. De Russen overschreden de grens op verschei dene plaatsen en schermutselingen en voorposten gevechten vonden plaats, voornamelijk kleine cavelerie-gevechten. Johannisberg dat door een eskadron Duitsche dragonders was bezet werd aangevallen,'terwijl de spoorlijn Johannisburg Lyck bij Gutteu werd vernield. Bij Bealla rnkte een sterke colonne kozakken met kanonnen Duitsch land binnen. De Fransche-Duitsche vijandelijkheden namen Zondag eveneens een aanvang. Duitschland stelde ook aan Frankrijk een ultimatum betreffende zijne houding, maar ontving daarop Zondag een ontwijkend en dubbelzinnig antwoord. Uit Berlijn wordt door Reuter geseind dat in den voormiddag door Fransche vliegers in de nabijheid van Neurenberg bommen geworpen waren. Daar de oorlog nog niet was verklaard, was Hit schending van het volkerenrecht. Des nachts werd een vijandelijke stnurballon waargenomen op weg van Kerprick naar Ander- nach (Rijnprovincie). Een kastelein uit Kochen trachtte de spoorwegtunnel bij Kochen op te blazen, met behulp van zijn zoon. De poging mislukte. Beiden werden gegrepen en gefusileerd. Verder zijn Fransehe vliegmachines waargenomen virendp in de richting Keulen. Bij Wezel werd een fransche vliegmachine uit de lucht neerge schoten. Gelijk wij Maaudag bulletiueerden trokken de Duitsohers door Luxemburg binnen, dit werd een militaire veiligheidsmaatregel genoemd, maar had alleen ten doel een binnenrukken in Fran krijk. 100.000 man Duitsche troepen trokken de grenzen over en verspreidden zich lang3 de Fransche grenzen. Te Longwy kwamen kanonskogels vallen. Me De grenzen worden bewaakt door het 25e Pruisi sche linie-regiment. Eeu telegram uit Parijs meldt dat de yTemps" meent te weten dat Frankrijk geen twijfel koes tert omtrent Engelands houding. Engeland en ook Japan zullen volgens de „Temps" de zijde van Frankrijk kiezen. De Duitsche regeering beeft ook de Eugelsche een verklaring gevraagd omtrent de houding van Engeland ingeval van een Duitscb-Franscheu oorlog. Het Engelsche gouvernement weigerde echter deze verklaring te geven. Hieruit volgt nog niet dat Engeland de partij van Frankrijk kiest, hoewel de slgemeene stemming beslist aan den kaut van Frankrijk staat. De Engelsche radicale bladen verwijten Oosten rijk dat het Servië een te zware straf oplegde, nadat dit land Oostenrijksch gestrenge eischen had aanvaard. Ook de liberale bladeu beginnen naar de meening over te hellen dat Engeland in een Fransch- Duitschen oorlog niet neutraal kan blijven. Het enthousiasme onder de Fran- schen te Londen is groot en algemeen is men daar van meeuing dat Frankrijk zijn verloren provincies zal terugwinnen. De Zweedsche en ook de Noorsche regeering besloot volstrekte onzijdigheid te betrachten. Ook Griekenland houdt zich neutraal. Terwijl Italië en Turkije volgens heden ontvaugen be richten hun neutraliteit zullen handhaven. Wat men in ons land van den Oorlog denkt. De loopende oorlogsgeruchten veroorzaken ook land een groote agitatie De spanning was dan ook verbazend groot, vooral toen Vrijdag de algemeene mobilisatie, in de meeste plaatsen met klokgelui, werd afgekondigd en de berichten nul omtrent de militaire maatregelen in het buiten- vermoedde dal deze kwamen van Fransche i ]uj steeds onrustbarender werden. De later tions spelen zich roerende tooneelen dagbladpers driDgt op kalmte aan gerustgesteld door de groote Duitsche troepenbewegingen m Elzas-Lotharingen, welke doen vermoeden dat er bij de Duitsche militaire autoriteiten met de minste plannen bestaan om door België of Holland Frankrijk binnen te rokken, en België dus evenals in den oorlog van 1870 geen gevaar zal loopen zijn neutraliteit te zien geschonden. Frankrijk heeft aan de Belgische regeering de verzekering gegeven dat de neutraliteit van België niet door Fransche troepen zal geschonden worden, doch het houdt zich het recht voor om maat regelen te nemen, indien een andere mogendheid deze neutraliteit niet eerbiedigt. Het gerucht dat Duitschland den oorlog aan I Rusland niet zou hebben verklaard, werd Maan- I dag weer tegengesproken door telegrammen waarin werd gemeld dat een Duitsche kruiser de Russi sche stad Libau in Koerland aan de Oostzee artillerie die trachtte den vijand in de flank te naderen. Verschillende Luxemburgsche steden werden door de inwoners verlaten, daar men een inval van de Duitsche troepen vreesde. De commandant van het Luxemburgsche vrij willigerscorps protesteerde tegen de schending van de neutraliteit. De Duitschers verklaarden echter niet te willen terugtrekken daar de spoorweg hnn toebehoort en zij daarom het recht hebben hier te doen wat zij willen. De Doitsche kanselier gaf de Luxemburgsche regee ring telegrafisch verzekering dat alle aangerichte schade zal worden vergoed en dat de inval «een vijandelijke daad was jegens het Groot-Hertogdom. Doitsche officieren hebben den spoorwegtunnel die toegang verleent tot Luxemburg van Bel gische zijde in den lucht laten springen. De stationschef van Trois Vierges die zich tegen deze daad wilde verzetten werd met den dood bedreigd. Trois Vierges is door de Duitschers bezet. 250.000 Franschen werpen aan de Fransche grenzen schansen op. Het kwam tot een treffen tu8schen Duischers en Franschen. Een hevig gevecht zou plaats gehad hebben in de buurt van Nancy, waarbij de Duitschers 1 met zware verliezen werden teruggeslagen. De wegen langs het Belgisch-Duitsche grondgebied zijn allen versperd met omvergehakte hoornen. komende berichten vau vredesbemiddelingen tusschen Engelsche, Duitsche en Russische vorsten en regeeringen vonden bij het pnbliek niet het minste vertrouwen. Men gevoelde over het al gemeen dat de oorlog onvermijdelijk was. De houding van den Keizer van Dnittchland werd gewantrouwd. Men sprak van een spelen met dubbel spel door den Duitschen Monarch en hoorde eu las van de uitgebreide voorzorgs maatregelen door Duitschland, terwijl deze door de regeering van het Keizerrijk werden weer sproken. Steeds verklaarde de Keizer dat Hij alles iu het werk stelde om de Europeesehe vrede te bewaren. Ondertusschen vernam men uit berichten uit Berlijn, dat hij als het ware suggestie uitoefende op den volksgeest, door het honden van gloedvolle vaderlands-lievende toe spraken tot het volk, waarin Hij niet het minste deed om liet tot eeu vredelievende houding aan te sporen. De manifestaties van het volk voor het paleis des Keizers ehidigdeu dan ook steeds met geest driftige ovaties voor den Keizer, het vaderland en het leger, waardoor een machtigen invloed werd uitgeoefend. Was het dus wonder dat er een zekere ont stemming ontstond tegen de bonding van Duitschland Duitschland is op 't oogenblik de meest met Oostenrijk bevriende natie en indieq

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1