veeniad, pijl aan la balansn Tan oesterieeit, laadbom, enz. No. 1523. Zaterdag 1 August Een en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IER SEk» 3HE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 me. Geïllustreerd Zondagsblad f 1.02s, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cente, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op D0NDERDA6AV0ND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóir DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lersoke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telet. Intero. 10. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie n. RIJKSPOSTSPAARBANK. Uit de talrijke aanvragen om terugbe taling, welke dezer dagen plaats hebben, is het den Directeur der Rijkspostspaar bank gebleken, dat bij sommige inleggers door de oorlogsberichten ongerustheid ge wekt is over de veiligheid hunner spaar gelden. Door hem wordt er daarom op gewezen dat voor die ongerustheid geen enkele grond bestaat. Immers de Staat der Nederlanden waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggaaf hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten. Wat er ook gebeure, dit staat dus vaat, dat de inleggers kapitaal en rente zullen terugontvangen. De gelden, die de inleggers terughalen en onder eigen bewaring nemen, kunnen door verschillende omstandigheden als oneerlijkheid, brand enz. verloren gaan, doch wat bij de Rijkspostspaarbank is ondergebracht blijft ten allen tijde hun eigen dom, zij kunnen het niet verliezen. Houders van Staatsschuldboekjes worden er op gewezen dat de Staat de volledige nakoming waarborgt van de verplichtingen, welke aan de Spaarbank tegenover hen zijn opgelegd. De Directeur der Rijkspostspaarbank, BUSING. De Burjemeetter der Gemeente Tholen brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bjj hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Be ladingen ter invordering ia verzonden, het kohier der Bedryfs- en andere Inkomaten No. 1 voor het dienstjaar 1914/15, met uitnoodiging aaneen iegelijk wien zulks aangaat, om na bekoinene kennisgeving van zijnen aan slag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwgten, met herinnering tevens dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes weken na heden bekooren te worden ingediend. Tholeu, den 27 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, A. HOLLESTELLE, L.-B. Dreigend Oorlogsgevaar. Servië heeft niet toe willen geven aan de eischen door Oostenrijk-Hongarije gesteld en gaf een onbevredigend antwoord, terwijl het als om te lateD zien dat het geen nader antwoord meer wilde geven, zijn leger op voet van oorlog bracht, hetgeen door Ooeteurijk onmiddellijk werd op gevat als een uitdaging en met een mobilisatie beantwoordde. Dit had tengevolge dat Rusland, dat Servië steeds stennt, liet blijken niet te zullen toe laten dat Oostenrijk Servië binnen rukt, en dat Frankrijk en Engelnnd verklaarden Rusland als hun bondgenoot te zullen bijstaan, hetgeen ten gevolge bad dat op hnn beurt Duitechland en Italië de zijde kiezen van Oostenrijk. De toestand in ISuropa werd daardoor zeer dreigend, de Duitsche Keizer en de President der Fransche Repnb.'iek die in het buitenland vertoefden, onderbrake n hnn reis en keerden huiswaarts, terwijl de Engelsche, Italiaansche en Duitsche vloten werden samengetrokken en overal men zich gereed maakt voor een eventneelen oorlog. Ook in ons land tre ft men maatregelen om op alles voorbereid te zijn en is reeds een koniuklijk besluit afgekondigd dat de inge schrevenen bij de landweer die met 1 Augustus hnn paspoort zouden krijgen voorloopig blijven ingeschreven, terwijl de miliciens van de lichting 1906 die Augustus naar de Landweer moesten overgaan, tot nader order bij de militie blijven. Sedert Maandag zijn in ons land de spoor bruggen en de belangrijkste voetbruggen reeds door militairen bezet en waren voorts >in tal vaa garnizoenen alle soldaten in de kazernes geconsigneerd. Tevens schijnt de regeering beslag te hebben gelegd op tal van sleepbooten, terwijl met het oog op eventueel troepentransport, te Amersfoort veel spoorwegmateriëel wordt samen getrokken en het spoorpersoneel last heeft om ook in hun vrjjen tijd bij de hand te blijven. Dat men niet op losse gronden deze maat regelen nam bleek wel hieruit dat de Oosten- rijksche regeeriug Dinsdag aan Servië den oorlog verklaarde, waardoor de kans op uitbreiding van bet oorlogsgevaar grooter was dan ooit. Ook de houding van Rusland dat met een gedeeltelijke mobilisatie begonnen was maakte den kans op bet uitbreken van een Europeeschen oorlog grooter. Woensdag scheen bet eerst of de spanning minder werd, er kwamen geruststellende tijdingen van Duitsche, Fransche en Belgische zijde waarin gemeld werd dat die landen niet tot mobilisatie zonden overgaan. In den avond kwamen echter telegrammen die de geruststelling van 's morgeas geheel wegnamen. Vooral de tijdingen uit Rusland waarin werd gemeld dat men in den gehouden Ministerraad met bijna algemeeue stemmen voor den oorlog was, lieten ook hier te lande hun invloed gelden. 's Middags vergaderde tenminste de Raad van State in een spoedvergadering ter overweging van een wetsvoorstel verband houdende met het onder de wapenen roepen van Militie en Land weer, terwijl een spoedvergadering van de Staten-Geoeraal om de wet te bekrachtigen, wordt verwacht. 's Avonds 8 uur bereikte ons de tijding dat België overging tot gedeeltelijke mobilisatie en daartoe de lichtiugen 1910, '11, '12 onder de wapenen had geroepen. Rusland ging ook door met gedeeltelijke mobiliseering van zijn leger hetgeen de hoop op een localiseering van den oorlog ook geringer maakte, ook Spanje zal bij het uitbreken van een Europeeschen Oorlog in het schuitje moeten meevaren, daar het volgens een overeenkomst met Frankrijk verplicht is, ingeval dat Frankrijk zijn troepen uit de koloniën uoodig heeft, 100.000 man aan Frankrijk af te staan als be zetting voor diens koloniën. De eerste successen zijn door de Ooitenrijksche troepen behaald, en de hoofdstad van Servië, die reeds door de regeering was verlaten, werd door de Oostenrijkers genomen en bezet. De bevolking werd geen overlast aangedaan. Tengevolge van deze tijding werd te Parijs 's nachts eene spoedvergadering van den minister raad gehouden. In geheel Frankrijk heerscht een koortsachtige opwinding, en vreest men voor het uitbreken van een algemeenen oorlog. De bankeu verstrekken geen goud en gelds waardige papieren meer. De gevolgen van den oorlog doen zich reeds in ons land gevoelen, een diamantslijperij te Amsterdam was reeds genoodzaakt te slniteD, terwijl de sigarenfabriek Trio te Kuilenburg zijn arbeiders voor de keuze stelde of van 8 uur 's mor gens tot 12 uur 's middags te werken bf alge heel ontslag te ontvangen. De directie moest tot dezen maatregel overgaan, daar de fabriek hoofd zakelijk voor de Servische regeering werkt. Waarom Nederland bij het uitbreken van een Europeeschen oorlog moet mobiliseeren Thans in de tijden van spanning wordt dik wijls gevraagd wat ons land toch te maken heeft met eventueel oorlogvoerende rijken, en waarom nu reeds de voornaamste spoorbruggen zijn be waakt. Hiervoor dienen we eerst onzen blik op F krijk, Duitschland aartsvijand te richten. O met goed succes Frankrijk in te vallen zon Dt ehland diens sterken fortengordel aan zijn Westgrens moeten vermijden, dit is alleen mo gelijk door in Zuidwestelijke richting op te marcheeren. België heeft deze mogelijkheid reeds lang voorzien en heeft een aantal torten in de Maasvalei die Duitschlands leger het lastig genoeg kunnen maken. De Duitschers zijn dus verplicht een anderen weg te nemen en deze loopt on getwijfeld over ons land. Wil Daitschland met goed gevolg Frankrijk aanvallen, dan zal zijn leger trachten over Limburg, België in te trekken om zoodoende met vermijding van de Fransche en Belgische forten Frankrijk langs diens noor delijke grenzen binnen te dringen, daar die grenzen vrijwel onbeschermd zijn. Er dreigt echter voor ons land nog eeD ander gevaar. Bij het uitbreken van een Europeeschen oorlog krijgt Duitechland als tegenstander Enge land en dan is het voor den Duitscher van het grootste belang een vlootbasis tegenover Engeland te hebben met voldoende dekking in zijn rug. Dat Duitschland in zoo'n geval zou trachten een paar Nederlandsehe haveus te bezetten, is zoo goed als zeker, temeer daar Duitechland aan den Oostgrens van ons land sterke garnizoenen heeft liggen, meest alle met spoorlijnen met ons luiiu verhouden. De toegangen dienen we das te versperren, en zoo zullen we dus, om te voorkomen dat we in het conflict worden be trokken, zorg moet dragen dat de spoorwegver bindingen worden vernield en de spoorbruggen die daarvoor in aanmerking komen op worden geblazen. Aan onze kasten dienen we ons na tuurlijk te beschermen tegen een eventueele poging van Engeland en dienen we onze havens te versperren, om zoodoende tegenover onze na buren te bewijzen dat we onze neutraliteit zulleD handhaven. De telegrammen die ons Donderdagavond laat bereikten deden uitkomen, dat de algemeene toestand niet verbeterde. Zoo werd uit den Haag bericht dat de ministerraad besloot de landweer- plichtigeD behoorende tot de grens- en kustwacht onder de wapenen te roepen dit scheen dus het begin van de mobilisatie van het Nederlandsehe leger, daar deze detachementen tot plicht hebben de mobilisatie van ons leger te dekkeD. In verband met den gespannen toestand is door de ministers van Buiten!. Zaken, van Oorlog, Marine en Justitie een besluit afgekondigd, dat het verboden is aan oorlogschepen of schepen daarmede gelijkstaande van vreemde mogendheden, zich in territoriale wateren binnen Nederlansch gebied op te houden of te komen. Uit Petersburg kwameD zeer slechte tijdingen. Door den Czaar werd een Oekase afgekondigd waarbij sterke uitbreiding van de mobilisatie werd gelast, terwijl eeD groot aantal reservisten, kozaken, met verlof zijnde reserveofficieren en militaire artsen werden opgeroepen. Te Berlijn werd een groot aantal courauten in beslag genomeD, terwijl de Duitsche Tages- Zeitung het bericht bevestigt dat Duitechland een ultimatum tot Rusland gericht heeft. In Engeland is er reeds een stijging der prijzen van levensmiddelen waar te nemen. Ta Liverpool steeg Dinsdag de prijs van het meel 60 cent per zak. Te Londen bedroeg de stijging 90 cent, terwijl ook de granen naar dezelfde verhouding stegen. Te Londen is men van oor deel dat ingeval Rusland oorlog gaat voeren, de prijzen eDorm zullen omhoog gaan, daar dan geen graau meer wordt uitgevoerd. De prijzen van steenkolen gaan ook omhoog en naar men ons mededeelde waren Donderdag voor particu lieren geen steenkolen meer verkrijgbaar uit de Nederlandsehe Staatsmijn. Wat de meel- en graanprijzen in ons land aangaat, die gaan zooals vanzelf spreekt met de marktstijging mee en zoo zal het wel gaan met alle levensmiddelen indien er een oorlog uitbreekt. Ook de bloembolleDhatidel ligt zoo goed als stil, daar Rusland en Oostenrijk wegens den ongunstigen toestand niets afnemen, tevens zal onze Regeering waarschijnlijk een verbod van uitvoer leggen op verschillende levensmiddelen. België heeft reeds een verbod van uitvoer van verschillende levensmiddelen, auto's, ma chinerieën, benzine enz. uitgevaardigd. De Rijkspostspaarbank en de oorlog. Zoowel aan 't hoofdpostkantoor als aan de bijkantoren was 't heden een drnkte van be lang van personen, die hnn spaarbankgelden kwameu opvrageD. Vooral aan 't hoofdpostkan toor stonden de menschen in een lange rij queue te maken vóór het loket uitbetaling. Wij hadden naar aanleiding van deze „spaar bank-run" een onderhoud met de directie der Rijkspostspaarbank. Deze deelde ons mede, dat de terugbetaling der inleggelden sinds gisteren abnormale verhoudingen had aangenomen, en dat de toeneming van uitbetaling niet alleen hier, tnaar over het geheele land in dezelfde verhouding waargenomen kan worden. Het is zoo vervolgde de directeur on begrijpelijk, dat de inleggers meenen, 't in huu belang is, hun gelden op te vragen. Er staat toch duidelijk op hun boekje, „dat de staat zelve te allen tijde de terugbetaling waar borgt." Er is natuurlijk niet het minste gevaar. Doch in tijden van crisis is het een gewoon verschijnsel, dat de spaarbanken bestormd worden. In Oostenrijk en Duitschland is dat ook reeds het geval. Een groot deel van het publiek begrijpt niet, dat juist in tijden van crisis de gelden bij ons beter bewaard zijn dan bij den particulier. Bovendien derven de opvragers on middellijk de rente. Het spreekt van zelf, dat alle opgevraagde gelden onder de t 50 onmiddellijk en grootere sommen in de daarvoor vastgestelde termijnen worden uitbetaald. Meestal ziet men, dat het publiek, gerustgesteld door de uitbetalingen vanzelf ophoudt met 't aanvragen van gelden, 't Ware te hopen, dat dit thans bier ook ge schiedde, want nogmaals er is niet de minste reden voor ongerustheid ten opzichte der in leggelden. Met de staatsschuldboekjes betreft het een geheel andere kwestie. Deze zijn namenlijk on derhevig aan koersverschil. Onze staatsschuld ondervindt thaus de nadeelige invloeden ran den oorlog. De koers is ten gevolge daarvan gedaald. Door thans te verkoopen, zal men das verliezen. Houders van staatsschuld boekjes zullen dus goed doeD, 'n meer geregelden tijd af te wachten, om hun boekjes te gelde te maken. Hiervoor geldt hetzelfde als van effecten in het algemeen, Damelijk, dat rneu deze in buitengewone om standigheden als thans, waarbij het geld duur is, niet dan met verlies te gelde kan maken. Telegraaf. Van onze berichtgevers. ST-ANNALAND. In de j.l. Dinsdag gehouden raadsvergadering werd aangeboden de gemeente rekening over 1918, bedragende in ontvang f 25349,285 en in uitgaaf f 23226,265. Sluitend alzoo met een batig saldo vau f 2123,02. Everizoo werd aangeboden de rekening van het Weezen- Armbestuur over da', jaar. De ontvangsten deze rekening bedragen f 14388,48 en de uitgaven f 13631,25. Goed slot f757,23. Deze rekeningen werden tot onderzoek in handen gesteld eener Commissie bestaande uit de heeren Jh. Goedegebuure, L. Polderman, J. Zandee en M. J. Heijboer. Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het College van Zetters voor de dir. bel. werden met algemeene stemmen gebracht de heeren B. Kodde en J. Zandee, beide af tredende leden, benevens de heeren M. C. van Elsacker en H. Gaakeer. Omdat gebleken is dat de Wed. J. W. Slager voor 11 centiaren komt en het aan haar woning grenzend huis en erf behoorende aan de gemeente en de gemeente weder voor 2 centiaren komt eD het eigendom van eerstgenoemde, werd met algemeene stemmen besloteD dien aangaande een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1