retllal, wil aai It tóanra ra intiM, EN ;n, de Eerste Blad. 11 tai Zij, die zich met I Juli a.s. >05j)ns blad abonneeren, ontvangen bt dien datum verschijnende num- GRATIS. Publicatiën. Stand der gewassen. BINNENLAND. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. THOOLSCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal I 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.02*, franco ist f 1,10. Voor bet buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, zenden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het aureau te T h e I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE j Firma I. M. C. POT, THOLEN. Tilkt. Ihtïec. 16. AdrertentiënTtn 1 tot 4 regels 40 ceutsieder, regel me.r 10 cents; grooter letters nsu plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maai ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal In rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijevermindering. Jargemeester van Thelen zal, op Zaterdag den ni a.8. des middags te 12 uur, ten Raadhuize TWEE HOOPEN COMPOST, verkoepen. oorwaarden van den verkoop liggen van heden lezing ter secretarie, iederen werkdag des ddags van 912 uur. len, den 18 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. LANDBOUW. an het verslag van deu stand der landbouw- issen op 8 Juni 1914, door de Directie van La n4bouw van het Ministerie van Land- Wj Nijverheid en Handel, ontleenen we het (Qnde )e koude, regenachtige maand Maart werd )lgd door eene periode van warm en zonnig r met krachtige noordelijke en oostelijke den in April, waardoor de grond sterk uit- jgde. Ook in Mei viel betrekkelijk weinig _ifl, io Zeeland zelfs slechts de heltt van de le hoeveelheid, doch ook in de overige :o des lands bleef de neerslag beueden den Mleo. De temperatuur was in deze maand dif;vrij groole schommelingen onderhevig, doch >oifongenomen iets beneden de normale. De ?lte dagen van Mei en de eerste van Juni totjBBD zeer koud en donker en in 't laatst ook achtig. ze weersomstandigheden waren over 't geheel lg gunstig voor de ontwikkeling der gewassen. week vóór er in die na 1 Juni, dus in [tijdperk dat in normale jaren de gewassen teer snel ontwikkelen, stond de groei thans [wel stil. Zeer nadeelig is dit geweest voor ;rasgroei. De weilanden zijn algemeen sterk ort, zelfs in die mate, dat vele landbouwers (dzaakt zijn hun vee in het hooiland te !Q. Het hooiland zal maar eene lichte snede geven. t koude, droge voorjaar is voorts zeer on- ig geweest voor de kieming vau suiker- voederbietenzaad, vooral op zwaren grond, ?jat herhaaldelijk opnieuw gezaaid moest Men eu op vele perceelen de plantjes nog -tfelijks of iu 't geheel uiet boven staan. Ook andere gewassen zijn sterk iu ontwikkeling Iggehoudeu. Bij spoedig intredend warm weer len de meeste gewassen zich echter nog tfendeels kunnen herstellen. Dit geldt in- •chen niet van het hooiland, daar de grassen l da beginnen te schieten, zoodat met maaien et worden begonnen eu op vele plaatsen da is begonnen. Ook het vlas laat maar een 1 tigen oogst verwachten, terwijl bruine boonen cichorei er mede ongunstig voorstaan. Tarwe. De stand der wintertarwe is goed da klei iu Zeeland, Zuidholland, Noordholland, «sland en Utrecht, vrij goed tot goed in oniugen, Gelderland en Noordbrabant, vrij ld in Limburg, alsmede op veengrond in 'dholland en matig op veengrond in Utrecht. _3 zomertarwe staat in Groningen eu Zuid- Hand goed, in Noordholland vrij goed. Vintergerst. Van de wiuteigranen heeft de ?at het meest van het ongunstige voorjaarsweer lijdeu gehad. Vooral in Groningen staat het tfas onbevredigend. De gerst is daar iu sterke aangetast door de roest, hetgeen zeer na- werkt op deu groei en waarschijnlijk ook de opbrengst. De stand is iu deze provincie tot vrij goed. Voorts is de stand in and, Noordholland, Limburg, Gelderland en rdbrabant vrij goed en in de overige proviuciën Zomergerst. De stand ii in Noord- en Zuid holland en Zeeland vrij goed, in Groningen en Friesland goed. Haver. De haVèr heeft zich in de meeste kleistreken vrij normaal ontwikkeld, vooral de vroeg gezaaide. De stand is over het geheel goed. Boonen. De waalsche, wierde-, paarden- en duivenboonen zijn wel iets achterlijk, maar overigens gezond, zoodat de stand dooreenge- nomen vrij goed tot goed te tioemen is. Erwten. De stand is in Zuidholland matig, in Zeeland, Noordholland, Noordbrabant en Limburg vrij goed, in Utrecht en Gelderland vrij goed tot goed, in Groningen en Friesland goed. Bruine boonen. De bruine boonen vertoooen sterk de gevolgen van het ongunstige weer. De stand is overal matig, behalve op het veen iu Noordholland, waar hij vrij goed is. Vlas. Het vlas is onregelmatig opgekomen. De stand is overal matigalleen in Friesland op het zand, waar echter de verbouw weiuig beteekeut, is de stand goed. Kanariezaad. De stand is vrij goed in Gro ningen, waar het gewas ziekteverschijnselen vertoont, alsmede in Zeeland. Elders is de stand goed. Koolzaad. Dit is nagenoeg het eenige gewas waarvan de stand algemeen voordeelig wordt genoemd. Het gewas staat overal goed of zeer goed. Mosterdzaad. Het mosterdzaad staat veelal spichtig te velde. De rtrmd- is- srij goed in Zeeland, Utrecht en op het veen in Noord- holland in Groningen en op de klei in Noord holland i9 de stand goed. Blauwmaanzaad. De stand is vrij goed tot goed. Karwijzaad. De stand van de overjarige karwij, die zich in Groningen in het voorjaar slecht liet aanzien, it boven verwachting verbeterd. Het gewas staat in deze provincie thans door- eengenomen goed, evenals in Friesland, op de klei in Noordholland en in Noordbrabant. Voorts is de stand in Zuidholland vrij goed tot goed, in Zeeland en op het veen in Noordholland vrij goed eu in Utrecht matig. Zonnig weer is voor de vruchtzetting van dit gewas thans zeer gewenscht. Cichorei. De stand is in Friesland matig, iu Groningen en Zuidholland goed. Aardappelen. De aardappelen zijn op sommige zware kleigronden nogal onregelmatig boven gekomen. Op meerdere velden staan de planten nog nauwelijks boven den grond terwijl alge meen het gewas achterlijk, doch overigens gezond is. Op de dalgronden zijn hier en daar reeds verschijnselen van de bladrolziekie waargenomen, doch of deze ziekte schadelijk zal worden is nog niet te zeggen. In de oostelijke provinciën hebban nachtvorsten eenige schade gedaan. De stand der aardappelen is vrij goed in Zeeland, Zuidholland en Noordholland en Limburg en voorts op de klei in Gelderland en op het zand in Overijssel. Elders is de stand dooreengenomen goed. Suikerbieten. De stand van de suikerbieten is over het algeheel ongunstig, Het zaad is ge zaaid in een drogen grond en de gevallen regen was veelal te onvoldoende en de temperatuur te laag om de zaden te doen ontkiemen, vooral op de zware gronden. Meerdere velden heeft men een of meermalen moeten hersaaien, zonder dat de planten boven kwamen. Tot voor enkele dagen zag het er dan ook met vele perceelen bieten op zwaren grond zeer bedenkelijk uit. De zaden lagen nog ongekiemd in den grond, terwijl op de lichtere gronden de bieten reeds opeen waren gezet. Na den in de laatste dagen gevallen regen zal het gewas wel algemeen aan den groei kunnen komen, doch vruchtbaar weer is daarvoor'thans zeer noodig. Uien. De stand is vrij goed in Zuidholland, Zeeland en Noordbrabant, matig in Noordholland. Roode klaver. Hoewel de eerste snede niet zwaar is, wordt de stand van de roode klaver in de meeste streken vrij goed, in enkele goed gonoemd. Weiland. Het kond?, droge weer, en de nachtvorsten in April, Mei en Juni waren voor den gfasgroei zeer ongunstig. De weiden ziju algemeen kaal en vele veehouders hebben bij gebrek aan weide het hooiland moeten aanspreken. De stand van het weiland wordt dan ook alge meen slechts matig genoemd, in verschillende streken is de staud zelfs vrij slecht, terwijl slechts zelden, en dan voornamelijk in het noorden des lands, wordt gesproken van een vrij goeden stand. Hooiland. Zooals reeds werd vermeld zal de hooioogst dit jaar niet groot zijn. Algemeen wordt opgemerkt, dat het ondergras zich zeer onvoldoende ontwikkeld heeft. Ook is een niet gering deel van het oorspronkelijk voor hooiland bestemde land als weide in gebruik genomen. Uit verschillende provinciën wordt bericht, dat ten gevolge van de geringe ontwikkeling van het ondergras, onkruiden, als boterbloem en zuring, buitengewoon welig zijn opgeschoten. Daar ue grassen reeds halmen hebben gevormd, kan het maaien niet langer worden verschoven en is dit reeds op vele plaatsen in vollen gang. In Frieslaód wordt, daar goed hooiweer uitblijft, reeds reel gras ingekuild, Eene gelukkige om standigheid is, dat vele veehouders nog een gedeelte van den grooten hooioogst 1912 hebbeu Overgehouden. De stand van het hooiland wordt in de meeste streken vrij slecht tot matig genoemd. In het noofden is de staud over het geheel iets beter dan iu het overige deel des lands. Bij Kon. Besluit d.d. 18 Juni is de heer G. H. van Trotsenburg, districtscommandant der Rijksveldwacht te Middelburg, met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend uit zijn be trekking als districtscommandant en iuspecteur der Rijksveldwacht, zulks in verband met zijn bestemming tot andere te -ervullen functies bij het Departement vau Justitie. DE TWEEDE KAMER besteedde nog den heelen- Donderdag aan liet artikel der stuwadoorswet, liet welk over.Zondagsarbeid han delt. Daarop waren 3 amendementen ingediend, eeu om een minimumloon, een ander om verhoogd loon voor Zondagsarbeid voor te schrijven en een derde om den Zondagsarbeid tot dringende redenen van buitengewonen aard te beperken. Het eerste werd ingetrokken, het derde gewijzigd overgenomen en het tweede onaannemelijk verklaard en den volgenden dag verworpen. Bij het debat merkte de heer Eerdmans (U. L.) op, dat minister Talma, evenals de voorsteller van het amendement voor verhoogd Zondagsloon, hebben ingezien dat Zondagsarbeid niet geheel gemist en dus het Bijbelscli gubod van volmaakte Zondagsrust niet volgehouden kan worden. Zij laten dus de noodzakelijkheid gelden, brengen Gods woord niet volledig in toepassing en stellen alzoo de mensche- lijke rede boven de Schriftze reglemeuteeren dus iets wat ze verkeerd achten, en dat noemde spreker bedenkelijk. De minister en anderen keurden dit betreden van het theologisch gebied af. Vrijdag volgden nog eenige artikelen en wérd de wet geheel afgehandeld. Daarna nog een 13-tal kleine ontwerpen. Dinsdag gaf de behandeling van een wijziging van hoofdstuk 10 der staatsbegrooting voor 1914 aanleiding tot een principieele beslissing. In dit wets ontwerp kwam voor een post van f 3000 voor subsidieering van kerkgenootschappen die zich ten doel stellen de geestelijke verzorging der mijnwer kers in Limburg, hiertegen werd van vrijzinnige zijde bezwaar gemaaktmen meende, dat deze ver zorging niet op het gebied van den Staat lag. De minister wilde de post niet verdedigen, maar meende toch, dat de Staat als werkgever wel degelijk de bevoegdheid heeft te zorgen voor de geestelijke belangen van haar eigen werkvolk. Er werd nog heel wat voor en tegenover gezegd, en ten slotte werd de post, die de minister met f 1 verhoogd had, zuiver links tegen rechts verworpen. Dit jaar wordt evenwel de 1 3000 nog verleend. Dinsdag en Woensdag werden overigens weer vele kleine ontwerpen behandeld en de mees'e zonder discussie, aangenomen. De rijksmiddelen hebben de vijf verloopen maanden van het jaar bijna 4 millioen meer opge bracht dan in 1913. Oud-Vossemeer. Mejuff. C. Linahout, volon tair aan de O. L. School alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht, voor ouderwijzeres te Greup (Gemeente Mijusheerenlaud.) Toegelaten tot de le klasse der R. H. B. S. te Zierikzee de leerling der O. L. School alhier W. A. van Nieuwenhuijzen. IERSF.KE. In het Goesche Sas is de vorige week een spierhaai gevangen, die 1,50 M. lang en 15 K.G. zwaar was. Zij had 34 jongen bij zich, ieder 2530 cM. lang. Gelijk men weet blijven de eieren der haaien, evenals van de pylstaart, bij de moeder, totdat zij uitgekomen en de jongen tot een zekere ontwikkeliug ge komen zijn. Het vleesch vau vele haaisoorten, ook van de spierhaai, is niet alleen eetbaar, maar zelfs zeer smakelijk. Van iemand, die met een Flobertgeweer op spreeuwen zou schieten, werd door het on verwacht afgaan van het geweer een vinger doorboord. Het beentje werd maar weinig ge raakt. Onnoodig te zeggen dat de geneesheer er aan te hulp moest komen. De heer C. J. Hage, geboortig van lerseke, thans ambtenaar bij de 8t. sp. te Tilburg is met ingang van 1 Juli als zoodauig benoemd te Breda. Voordracht voor de benoeming van ©en dijkgraaf van den Molenpolder 1 A. v. d. Burcht (aftr.) 2 C. D. Klos, 3 D. Poslman Hz. van een gezworene (vac. Klos) 1 C. D. Klos, 2 M. van Harmeien, 3 I. Willemsen van een gezworene (vac, J. J. de Bruijne, vertrokken) 1 M. van Harmeien, 2 G. Daane 3 I. Willemse. ST-MAARTENSDIJK. In de Dinsdag ge houden vergadering van deu gemeenteraad werd met algemeene stemmen gunstig be«chikt op eeu verzoek van de bewoners van den Molendijk om een eventueel te bouwen gasfabriek niet in het Molenpoldertje te plaatsen. Vervolgens was weder aan de orde de rege ling der bijdragon vau de gemeente-ambtenareu, te storten voor huu eigen en weezen- eu weduwen- pensioen. Ged. Staten hadden hun goedkeuring onthouden aan het te dezer zake in de> vorige vergadering genomen besluit op grond, dat er geen rekening was gehouden met de bestaand© verordening van 't jaar 1858. Thans ging de Raad weder een eindje verder dan de vorige maal en nam de inkoopsommeu voor rekening der gemeente met 4 tegen 2 stemmen. Voorts werd bepaald, dat de tegenwoordige ambtenaren voor eigen pensioen ook 2 °/0 zullen moeten betalen; de vrouwelijke ambtenaren voor weezen- pensioen i/2 de mannelijke 2 voor we duwen- en wezenpensioen. Nieuwe ambteuaren zullen 3 /c moeten betalen voor eigen pensioen. Als Ged. Buten den Raad vasthouden aan de beslaande verordening alhier, dan zal dit pont nog wel eeus in den Raad behandeld worden, want in bedoelde verordening van 1858 staat iu art. 1 dat aan alle gemeente-ambtenaren een pensioen zal worden verleend teu laste van de gemeente. De heer Rijnberg vroeg of naar aanleiding van dit artikel de onderwijzers ook geen aan spraak konden maken op vrijstelling van premie voor eigen pensioeu, daar zij toch ook bij die verordening niet uitgesloten zijn. De Raad liet deze vraag voorshands liever nog onopgelost. Voorts werd gunstig beschikt op eeu verzoek van C. de Graat om voor de helft tegemoet te komen in de kosten van eeu afheining tusschen het erf van adressant eu dat van de gemeente. Vervolgeus werd besloten binnen een paar weken over te gaan tot publiekeu verkoop vau die wouiugeu in de Kleine Kaai, van welke de bewoners met de taxatie voor onteigening ge noegen namen. Daarna werd nog besloten orn te besteden bet leggen Tan stoepen eu het maken van trot toirs voor de woningen in de Bosclistraat, zulks in beton of klinkers; hierover zal later worden beslist. Ook werden nog onderzocht de geloofsbrieven van liet uieuw gekozeu raadslid de heer W, M,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1