ttjüai it Itluji ra oistirtill mi Cacao lDe O. 1993. Donderdag 25 December 1913. Dertigste jaargang. Eerste Blad. Nieuwjaarswenscheii. VAN HOU "EN S Zij, die zich met I Januari s. op ons blad abonneeren, ontvangen tot dien datum verschijnende num- ers GRATIS. Pablicatiën. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder gëïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVEi Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Telef. Interc. 6. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering In het Woensdagavond 31 December ver- ijnende nummer onzer courant kunnen weder luwjaarswenschen worden opgenomen. Inzending tot uiterlijk WOENSDAGMORGEN UUR. H.H. Correspondenten gelieven hiervan goede ta te nemen. ■Predikbeurten voor Oudejaarsavond en Nieuw- ir uiterlijk Woensdag 24 dezer 's morgens te zenden. nnis Aangifte ter Inschrijving voor de Militie. Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter nDis van wie het aangaat, inzonderheid van de in jaar 1895 geboren mannelijke personen, dat bij de litiewet (Staatsblad 1912 No. 21) is bepaald wat bij aangeplakt biljet is omschreven. 3e bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat de in art. 15 vermelde aangifte ter inschrijving egenheid bestaat om op te geven de reden van vrij- lling, die de in te schrijven persoon vermoedelijk kannen doen gelden. Voor het doen van de aangifte ter inschrijving moet plaats hebben lusschen 1 en 31 Januari zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven Gemeentesecretarie op Dinsdag, den 6 Januari 1° 14, des voormiddags van 9 tot 1 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk een der aangegeven uren voor het doen der aan- [I te ter Gemeentesecretarie te vervoegen. '"Tholen, den 13 December 1913. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELK, Burgemeester. 13. 1913. In het in ons vorig nummer voorkomend ikel betreffende 1813, staat in de 10e regel boven achter het woord beschadigd een De geschiedvorscher wist nog niet door wie was geschied. Het blijkt uit nadere onder gingen dat deze beschadiging door de ver- ligers had plaats gehad, ter meerdere bescher- ng van de stad Tholen. 0Ü Algemeen© Vergadering van de deelhebbers der „O. V. T." Dinsdag 23 December 1913 te Scherpenisse. De voorzitter, de heer J. A. de Graaff, ver dikt na opening der vergadering, den secretaris, notulen der vorige daarna onveranderd heer J. A. Snijder, de 'gadering te lezen, die rden goedgekeurd. Hierna geeft de secretaris-penningmeester lige nadere gegevens omtrent het kasoverzicht, "t geheel werden 8 paarden onteigend tot bedrag van f 2060.en 3 runderen tot bedrag van f 212,50. De uitkeeringen zijn ren het gemiddelde. De gegeven cijfers ziin elk opzicht gunstig te noemen, waarom de irzitter dan ook opmerkt dat de O. V. T. er l gunstig voor staat, zoodat er geen vrees loeft te. bestaan, merkt Z. Ed. op, dat we ig behoeven te zijn voor een kouden winter l Als derde punt stond op de agenda Beant- irding der vraag omtrent benoeming van ikundigen bij onteigening. Deze vraag was in i vorige vergadering gedaan door een der ilhebbers. De voorzitter beeft het reglement "op nagezien en daaruit blijkt dat volgeus art. 1 de aanvrager om schadevergoeding, als hij het niet eens is met het advies van den deskundige, voor eigen kosten advies van een tweedeu deskundige kan inwinnen. Een dergelijk geval is al eens voorgekomen. De steller der vraag, de heer Antb. Hage, neemt met deze verklaring genoegen en merkt op dat hij haar bad gedaan niet met het oog op het bij hem voorgekomen geval, maar meer in 't algemeen. Bij de hierna volgende rondvraag wijst de secret.-penniDgm. er op dat de afdeeling rundvee der O. V. T. zulk een gunstig batig slot heeft en dat hierdoor de verzekering zoo goedkoop wordt en dringt daarom bij de deelhebbers in den rubriek paarden er op aan ook hun rundvee te verzekeren. Spr. haalt eenige voorbeelden aan. Een der verzekerden krijgt uit het reservekapi taal f 100.terug dit jaar. Een ander die betaalde f107.voor zijn paarden en f50. voor zijn rundvee behoefde slechts f 120. te storten, dus kan hij rekenen dat zijn rundvee- verzekering slechts f 2U,kost. Nog een ander in den H. O. der vereen, voor f 6,65 aange slagen heeft maar f 0,65 betaald. Op een vraag van den voorzitter rekent de secretaris de aan wezigen voor dat een verzekerde bij de O. V. T. gemiddeld 54 °/0 van zijn inleg terugtrekt in de rabriek paarden en 64 °/Q in de rubriek rundvee. Vervolgens licht de voorzitter nog toe hoe het komt dat een nieuw toegetredene in plaats van 3% 3l/^% moet betalen. Dit zit in ver band met jie reservekas die door de oudere deelhebbers is bijeengebracht en waarvan de nieuwe deelhebbers de eerste 5 jaren nu niet trekkeu, maar 1/k °/0 moeten storten voor bun aandeel. De voorzitter heeft nog cenige opmerkingen omtrent het naleven van enkele artikels van het reglement, betreffende het verhoogen va dieren 2 maanden voor het kalveren en 2 maanden voor bet veulen, dat meest onergdenkend wordt gedaan maar bij een der bedoelde arti kels niet kan worden toegestaan het bestuur meent zich met alle kracht op de naleving er van te moeten beroepen. Ook komt het voor dat men oudere paarden niet langzamerhand in waarde verlaagd in het reglement is als grens gesteld 10 jaar. In ieder geval zullen paarden die niet te laag zijn verzekerd met het 13—16e levens jaar in waarde moeten vermindereu. De voorzitter hoopt dat de verzekerden dat zullen begrijpen en met de schatters hieromtrent overleg zullen willen plegen. Ook komt het voor dat gebreken bij de opname verzwegen worden. In het rege- lement wordt bepaald, dat dan geen uitkeering wordt gedaan. De secretaris deelt mede dat hij de staten voor de statistiek voor de veulen verzekering heeft ontvangpn. Hieruit blijkt dat vau de 205 merriën die iQ 1912 gedekt ziju er in 1913 118 hebben geworpen waarbij 3 doodgeborenen. Deze staten zullen gedurende 3 jaar wordeD op opgemaakt om een totaal overzicht te verkrijgen en met het oog op die gegevens etc. mogelijk heid van veulen verzekering te bespreken. De secretaris brengt nu noj/ ter tafel de waterleidiogkwestie en stelt de vraag of het tot stand komen eener waterleiding in het belang is van de O.V.T. Spr. wijst er op dat vaak door slecht drinkwater ziekte ontstaat onder het vee en dringt er op aan dat de landbouwers ernstig over deze zaak zullen denken. Ook de voorzitter sluit zich aan bij het door den secretaris gesprokene deelt eenige gevallen mede uit zijn practijk als veearts, waardoor duidelijk blijkt welk een genot bet bezit van een waterleiding voor onze veehouders en paardenbezitters kan zijn. Alle aanwezigen beantwoorden met applaus het krachtig pleidooi vau secretaris en voorzitter in deze. De heer Van Kooten stelt voor een adhesie- adres te richten aan het waterleiding-couiité. Naar aanleiding van dit voorstel wordt echter besloten aan de besturen vau alle 7 gemeenten op het eiland een dergelijk adres te zenden. Na nog eenige besprekingen hieromtrent waarbij de secretaris een en ander nader tor- licht, sluit de voorzitter met eenige woorden van dank aan de aanwezige leden voor de presentie, de vergadering. TWEEDE KAMER. Nu de algemeene beschouwingen der staats- begrooting achter den rug zijn en de verschil lende hoofdstnkken met hun talrijke artikelen aan de orde zijn, komen allerlei onderdeelen van het staatsbeleid ter sprake, in zoodanig getal, dat de vermelding van al het gesprokene, hoe beknopt ook, onmogelijk is. De behandeling der hoofdstukken werd onder broken door een 30-tal kleine wetsontwerpen, die meerendeels weinig of geen gedachten wisse" ling uitlokten. Bij een van die wetjes kwam een post voor van f 7225 voor oprichting van automobiel- en motorfietskorpsen. Daarop werd aanmerking gemaakt. Er werd gezegd dat voor die korpsen vroeger geld is uitgegeven buiten de Kamer om en nu zij eenmaal bestaan, zet de minister ze pas op de begrooting. Dat begreep de spreker niet, dat was niet de rechte weg. Ook vond vood hij de korpsen te duur en niet noodzakelijk, omdat er geDoeg militaire wielrij ders ziju. En de leiders er van krijgen hooge rangen, zelfs van kapitein en majoor. Dit laatste vond een ander spreker ook niet in orde, omdat die leiders geheel vreemd aan 't militaire leven zijn, wijl zij nooit in 't leger zijn geweest. De miuister antwoordde, dat hij die korpsen bij zijn optreden vond en hij kon ze nu niet weer te niet doen. Maar hij kon ze ook verde digen. Het stelsel van vrijwilligers daarbij maakte de zaaK niet duurder, maar wel goedkooper, want moest men de auto's huren, dan betaalde -en f60.per dag; de vrijwilligers, die zelf hun auto levereu, krijgen een vergoeding van f 30. De minister sprak er borg voor, dat de kosten niet hooger zouden loopen dan zij thans zijn. Teuslotte werd de post goedgekeurd. Bij hoofdstuk Landbouw, afd. mijnwezen, be sprak de heer Aibarda de verhouding, die er bestaat tusschen het staatsmijnbestuur en de katholieke arbeidsbeurs in Limburg. Deze laatste tracht volgeus spreker alle niet-katholieke werk lieden uit den mijnarbeid te weren, waartoe zij recht heeft, maar hij vond het ongeoorloofd, dat het staatsmijnbestuur dit streven steunt. De minister beloofde een ernstig onderzoek, en dat, als hem bleek, dat de staatsmiju-directeur niet neutraal haudelde, hij zich daar krachtig tegen zou verzetten. Een katholiek Kamerlid verdedigde de hande lingen vau de arbeidscontroleurs. De heer Vliegen kwam op tegen de oprichting van een coöperatieve winkel te Terwiuselen, die volgens spreker, niets anders dan een depót van katholieke organisatie is. De heer Spiekman meende le mogen wijzen op den bloei op scheepvaartgebied en achtte het daarom te treuriger, dat hij nog moet pleiten voor de eerste wettelijke bescherming onzer zeelieden. Ze worden door den wetgever ver waarloosd, volgens spreker. Daarom, droög hij aan op een regeling hunner rechtspositie. De minister antwoordde dat deze zaak bij de justitie behoort. Volgens den heer Schaper laat de toepassing van de arbeidswet in de noordelijke provinciën ypel te wenschcii over, omdat de politie en de kantonrechters niet krachtig optreden. Dus ook al klachten! Zoo'n minister krijgt wat te hooren en te verbeteren, eeu menschenleveu zou met den besten wil ouvoldoeude zijn om alle reden tot klagen weg te nemen, hoeveel te meer een ministerlijk leven. Maar al die klaagtonen zijn toch niet zoo onaangenaam dan te moeten hooren, wat de heer Aalberse, minister Treub toevoegde, nam. dal het hem speet, dat deze als minister van Landbouw was opgetreden en wel, omdat hij de verzekeringswetten van zijn voorganger niet onge wijzigd wil uitvoeren en omdat hij tot het be ginsel vau staatspensioen is overgeslagen. Oiütreut die verzekeringswetten deelde mi nister Treub iets vau zijn voornemens mee. Met de wijziging der ongevallenwet beoogt Z.E. geen vermindering van uitkeeringen, doch de over brenging van de kleine ongevallen naar plaat selijke ziekenfondsen. Wat betreft de ziektewet, zei hij, dat de dokters er zijn voor de fondsen, maar zij moeten niet afgescheept worden met lage salarissen. De invaliditeitsrento wil hij af- luoj.'tnd maken en zji.doeude doen aansluiten bij de ouderdomsrente. Maandagavond is men met de oorlogsbegrootig begonnen, een der hoofdstukken, die met het optreden van der. nieuwen minister het uieest de aandacht trekkeD. Het begin was niet ont moedigend vooi minister Bosboom.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1