Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. éa waardig, van bitterheid was weinig te bespeuren, kwaadaardige interrupties bleven achterwege. Het meest opmerkelijk was de rede van den heer De Geer (a.-r.), die den moed had het partijgareel af te werpen en het nieuwo kabinet verzoenings-gezind tegemoet te treden. Slechts een paar sprekers be handelden een onderwerp van praktischen aard, o. a. de heer Helsdingen (s. dj die afkeurde dat bij den bouw van de maréchausséekazerne geen bepaling was opgenomen omtrent maximum arbeids duur. De heer Roodhuijzen wist gedaan te krijgen dat de Kamer Maandagnamiddag wat vroeger ein digde om het St-Nicolaa9feest te kunnen vieren. Een paar malen werden de algomeene beschouwingen onderbroken door de behandeling van hoofdstuk Waterstaat, en daarmee kwam de kamer geheel op praktisch terrein. Veler tongen kwamen los om de belangen van het district, ieder spreker het zijne, te verdedigen, bijv. verbetering van een vaarwater, kanaal, weg of haven. Zoo besprak de heer do Muralt met veel ijver de langzaamheid, waarmee voorzien wordt in de havenbehoeften van Neuzen en de heer Bogaerts den reeds zoo lang gewenschten verbindingsweg over den Scheldedam. De minister van Waterstaat verklaarde in het voordeel van Neuzen te willen werkzaam zijn door vergunning tot het plaatsen van steigers in ernstige overweging te nemen. Er is een nieuwe overeenkomst met België in wording. Het zal evenwel nog wel tot 191B duren, eer aan de uitvoering kan begonnen worden. Den heer Bogaords antwoordde de minister, dat hij groote plannen had voor het aanleggen van breede wegen voor automobielen, en dat de verbindingsweg voor Zeeland den voorrang verdient. Woensdag kwam de eerste minister Cort van der Linde voor het eerst aan het woord. Zijn optreden deed terstond stilte ontstaan, want de Kamer was in gespannen verwachting. Hij sprak deftig en be daard, metzelf bewustheid en zekerheid. Hij zei dat het grootste deel der discussie over het hoofd der regeering gaat en met de positie van het kabi net niets te maken heeft. Hij heeft slechts aan te toonen dat het optreden van het kabinet een politieke noodzakelijkheid was. Het volk heeft zich beslist uitgespri ken, het acht den tijd gekomen voor alge meen kiesrecht en daarom zal de regeering daaraan arbeiden. Met kostelooze ouderdomsrente i9 het niet anders. Daarna trad ZEx. in een breedvoerige bespreking van den aard van het ministerie en zei daarbij o.a. „Zelfs al zou ik willen toegeven dat het de plicht van de concentratie was, de kastanjes uit het vuur te halen, dan nog heeft het kabinet niet de kastanjes uit het vuur gehaald om de concentratie een pleizier te doen, maar omdat de kastanjes uit het vuur moesten gehaald worden". Wat het onderwijsvraag stuk betreft, ging de minister voort, de regeering meent geen voorstel inzake art. 192 te moeten doen, maar toch wil zij het onderwijsvraagstuk aan de orde stellen, omdat zij rekening wil houden met het rechtsgevoel der rechterzijde. Donderdag zou de minister zijn rede voortzetten. stemmen zijn vroeger genomen besluit te hand haven. Hij meent volkomen in zijn recht te zijn, daar niets anders is besloteu dan een zuivere toepassing van het desbetreffende artikel uit de pensioenwet voor gemeente-ambtenaren. De voorzitter wenochte echter een nieuwe regeling te maken en verdedigde dit, doch tevergeefs1. Door de afdeeling St-Maartensdijk van den Bond voor Staatspensionneering, werd Dinsdag avond een feestverg&deriug gehouden ter herden king van het feit, dat diec middag tussöhen 12 en 1 uur op her postkantoor alhier door de oudjes die daar recht op hadden, hun eerste pensioen was afgehaald. De zaal van den heer de Ruijter was geheel gevuld, zeker wel 300 personen waren opgekomen. Van de oudjes die uitgenoodigd waren, hadden 14? aan de uituoodiging gevolg gegeven, waar onder 4 vrouwtjes, 't Was jammer, dat niet meerderen van hen waren opgekomen. Een ge- noegelijke avond is hen bereid. Ouder genot van spijs en drank werden voordrachten gedaan door den voorzitter der afdéeling, de heer Rijn berg, en speelde voor afwisseling een gramafoon. Ook werd door den voorzitter gelezen de toe spraak door Perio, speciaal voor dezen avond ST-ANNALAND. Bevorderd aan de Uni versiteit te Utrecht tot docter in de Rechts wetenschap de heer J. J. Polderman, geboren te St-Annaland, op proefschrift „Hetopenbaar aanbod" De bevordering geschiedde met lof. IERSEKE. Dinsdagavond 11. hield de afd. Ierseke van den Bond voor St. pens. een alg. verg. naar aanleiding der eerste rente-uitkeering aan 7O-jarigen. De voorzitter schetste de groote beteekenis van dezen dag en meende te mogen beweren, dat de aanneming van het beginsel van Staatspensionneering voor een groot deel mag worden toegeschreven aan de werkzaamheden van den Bond en zijn energieken onvermoeiden voorzitter Perio. Voorgelezen werd de brochure van laatstge noemde „De eerste Staatspensioen! jes". Met alg. st. werd de motie van het Bonds- bestuur aangenomen, inhoudende betuiging van vreugde over het verkregen resultaat, betreurende dat nog zoovelen van Staatspensioen zijn uitge sloten en hopende dat spoedig de tijd zal aanbreken, dat niemand meer oud en arm zal zijn. Besloten werd, dat het afdeelingsbestnur zoo noodig werkzaam zal zijn om afgewezenen bij hun hooger beroep behulpzaam te zijn, en eveneens hen, die in 't vervolg voor pensioen in aanmerking komen. Tot heden is hier aan 51 aanvragers de rente van f2, of f3 voor man en vrouw toegekend. Donderdag zijn twee jongens, als verdacht van diefstal van een konijn, door de politie in verhoor genomeD. De verdachten hebben bekend en zijn daarna vrijgelaten. Er is proces-verbaal opgemaakt en het konijn is terecht gekomen. Twee buren hadden last van ratten, waarom zij een fleschje rattenvergif kochten. Dit middel scheen te helpen. Bij het omgraven der kippen rennen werden in de gangen en magazijnen der ratten niet minder dan 66 doode of halfdoode exemplaren van die huisplagen gevonden, bene vens op 11/2 voet diepte nog eenige gave eieren. De vorige week is het tweemaal gebeurd dat een schippersknecht door het opgooien van een tros of gladheid van den steiger te water geraakte. Gelukkig konden beiden spoedig door hun kameraden gered worden. ST-MAARTENSDIJK. De Vrijdag gehouden vergaderiug van den gemeenteraad was in hoofd zaak gewijd aan het ingekomen bericht van Ged. Staten dat dit college zijn goedkeuring onthoudt aan het raadsbesluit betreffende de voorwaarden waarop de gemeente-abteD&ren kunnen toetreden tot het pensioenfonds. Zooals reeds vroeger is gemeld, was in de vorige raadsvergadering reeds meegedeeld dat Ged. Staten niet konden goedkenren het besluit van den Raad, waarbij op de ambetnaren zoo veel zal worden verhaald als de wet toelaat. De Raad besloot echter in zijn vorige zitting toch het reeds vroeger zoodanig genomen be sluit te handhaveu. En ook in de heden ge houden vergadering besloot de Raad met algem. De geheele avond was een propaganda Voor den bond van Staatspensionneering; alle aan wezigen hebben heerlijk genoten eD op zeer gepaste wijze. Al de tegenwoordige oudjes werden door de welwillendheid van den heer Hage met de auto afgehaald en thuis gebracht. Zij verklaarden verheugd te zijn te hebben voldaan aan de uit- noodiging en zullen zeker een aangename her innering aan dezen avond bewaren. Nog enkele personen traden als lid der afdeeling toe, zoodat deze nu 180 leden telt. Heden werd alhier de oudste ingezetene ten grave gebracht, n.1. de Wed. C. Hartog Charpeutier, die den 7en Maart 1914 99 jaar zou geworden zijn. Het getal oudjes die .op Dinsdag 9 Dec. hun eerste pepsioeu op 't postkantoor alhier hebben afgehaald bedraagt 67. Zekere Jobs. K. alhier moest een zeker bedrag betalen aau J. Bazen -alhier, wegeus ge leverd stroo. De schuldeischer vroeg K. betaling waarop deze antwoordde dat hij 's middags maar ten zijnent moest komen en dan betaliüg zou erlangen. 's Middags vervoegde Bazen zich bij zijn schuldenaar en ontving op zonderlinge wijze betaling K. die ouder den invloed scheen van sterken drank onthaalde Bazen op een pak slaag en verwondde hem met een scherp voorwerp over zijn hand, waarop de schuldeischer danig ontsteld over een zoodanige voldoening zijner vordering zijn heil zocht in de vlucht. B. is onder docters behandeling, terwijl de slotacte vermoedelijk wel te Zierikzee zal worden gespeeld, daar de zaak in handen der justitie is. Bij de Wed. C. van Gorsel alhier, ontstond Donderdagavond een begin van brand, door de bewoners werd, met behulp van eenige in de buurt werkzame schilders, met emmers water de brand gebluscht, wat zeer zeker een groeier ramp heeft voorkomeD. OUD-VOSSEMEER. Op initiatief der ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht zal, naar werd medegedeeld, alhier een kookcursus gegeven wordeo. Als lid van het hoofdbestuur der Provin ciale geitenfokvereeniging in Zeeland is voor den kring Tholen en St-Philipslaud aangewezen de heer Ph. L. Bevelander, secretaris der alhier bestaande plaatselijke vereeniging „De Geit". Door de activiteit van eenige der werkende leden van de Rederijkersvereeniging //Eendracht" zal meu reeds dit jaar nog gebruik kunnen maken van het nieuwe tooneel, dat met eigen krachten en met betrekkelijk geringe kosten zoo is gemaakt, dat het een uitstekend effect zal maken bij de voorstellingen en bovendien zoo praktisch is iugericht, dat bij verwisseling van tooneelen in de kortst mogelijken tijd een geheele verandering aangebracht kan wbrden. Het aantal personen, dat ingevolge de bepaliugeu vaü de Invaliditeitswet een weke- lijksche uitkeering ontvangt, bedraagt thans 55. POORTVLIET. Met ingang van I dan. a.s. is de heer F. C. van Dijke, rijksklerk bij de Registratie en Dom. te Goes, als zoodanig be noemd te Roozendaal. Door het jachtgezelschap van Dr. Scheeve- stein werden 6 Dec. jl. 82 hazen geschoten. STAVEN1SSE. In de Donderdagavond alhier gehoudfn verg. der afd. „Stavenisse" van Schuttevaêr werd de aftredende Secretaris, A. G. van Yseldijk, als zoodanig herbenoemd en werd benoemd als Bestuurslid Jac. Moerlaud. Als afgevaardigdeu naar de Alg. Verg. te Rotterdam werden benoemd A. J. Verstraate en A. G. van Yseldijk en tot plaatsvervangers A. de Wit en M. C. Steendijk. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd met een saldo van f35.07. Aanwezig waren 22 van de 69 leden. Met algemeene stemmen op I na werd aan genomen de motie-Buijze, inzake de groote nood zakelijkheid en weuschelijkheid van een stoom tram of locaalspoor op het eiland Tholen, hetzij met overbrugging of afdamming der Eendracht. Ook nog met algemeene stemmen de motie Yseldijk om de handelingen van den Alg. Secr. van het Hoofdbestuur^ inzake het lang uitblijven van het verslag der Alg. Verg. en het niet spoedig genoeg uitvoeren van voorstellen, waar door een slakkengang wordt bevorderd. Ver schillende punten op scheepvaartgebied werden besproken, waarvan eenige aau de betrokken autoriteiten zullen worden kenbaar gemaakt. Voor het schoolfonds voor schipperskinderen was dit jaar ontvangen en afgedragen f 33,25. Deze vergadering werd o.a. bijgewoond door den heer T. Hovestadt, Bestuurslid van de afd. Rotterdam, die de vergaderiug meermalen van advies diende. SCHERPENISSE. Doordat de motorschuit van Hendrikse te Stavenisse uit de haven voer en Hovestadt van Wemeldinge er in, moesten ze zich in de vaargeul alhier pas9eeren, doch daarbij had een aanvaring plaats, waardoor het schip van Hovestadt nogal averij opliep. Daar het ge havende gedeelte boven de waterlinie is kon de schuit toch afgeladen worden en de reis voort zetten. Dinsdagavond hielden de leden van de afdeeling Scherpenisse van den Bond voor Staats pensionneering eene vergadering in het logement vDe Gouden Leeuw". Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen. De afdeeling Scherpenisse van den B. v. S. spreekt haar vreugde uit over het feit, dat vanaf dezen datum duizenden oudeu van dagen in ons vaderland, mauDen en vrouwen van Staatswege een rechtelijk verzekerde uilkeeriug zullen ont vangen, en beschouwt dit resultaat van de jarenlange actie voor Staatspensioen als een eerste stap in de goede richtingbetreurt het, dat dank zij het verkeerde beginsel, dat ten grond slag ligt aan Art. 369 van de Wet Talma, voorloopig duizenden anderen van die uitkeering zullen zijn verstokeu spreekt den wènsch uit, dat 't den Ntderlaudschen wetgever moge ge lukken ten spoedigste die uitsluiting op te heffenen hoopt vuri£, dat door uitbreiding eu verbetering van het reeds toegepaste beginsel, de dag zal worden bespoedigd, het „niemand meer oud en arm" werkelijkheid is geworden. GEMEENTERAA DS-VERGA DERING van Scherpenisse op Dinsdag 9 December 1913. Afwezig met kennisgeving de heer Polderman. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Voorlezing geschiedde van de volgende ingekomen stukken goedkeuring geldleening f 600, goedkeuring wijziging Burgerlijk Armbestuur, goedkeuring be treffende pensioenen gemeente-ambtenaren, schrijven van D. A. Larooij en andere schippers, tot weder- intrekking goedkeuring wijziging politieverordening, verzoek van D. J. Hartog1 oua een gratificatie als secretaris der schoolcommissie. Op voorstel van B. en W. werd hem toegekend voor dit jaar f 10. Afschrijving op liet kohier van de hondenbelasting voor een half jaar geschiedde voor A. Bevelander, M. Tholenaar, L. Jansens en P. v. Beveren. Aan de orde was benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur. Aan de beurt van aftreding was D. A. Hartog. Mede stond op de aanbeveling M. Tholenaar. Ge kozen werd D. A. Hartog met B stemmen. In verband met de verzekering van den veldwachter P. Jobse, die bij Kosmos verzekerd, was en nu ook als gemeente-ambtenaar nogmaals moest verzekerd worden, had een heele bespreking plaats. B. en W. stelden voor om den veldwachter èn bij Kosmos èn bij het rijk te verzekeren, daar het pensioen van Kosmos ouvoldoende was om van te bestaan. Reeds 24 jaar was de premie betaald en nu moest nog 17 jaar f10 betaald worden, alzoo f170. Het reeds gestorte bedrag kon bij Kosmos niet meer terug verkregen worden. De heer Rijstenbil was in beginsel tegen verzekering, maar daar dit nu moest, vond hij het nog wel wat lang. Maar aangezien er reeds zooveel was betaald en de veldwachter zelf van zijn reeds zoo karig loon niets kou missen, werd besloten het voorstel van B. en W..aan te nemen. Met nieuwjaar of, vroegor zou de brandplaats bij V. Bolier opgezegd en de nieuwe in gebruik kunnen genomen worden. Daarna moesten nog enkele gemeente-ambtenaren formeel aangesteld worden in verband met de pensioenwet. Aau de beurt was de gratificatie van Jobse en Opree. De voorzitter deelde mede dat Jobse nu eens f B0, dan weer f 2B verkreeg en daarom stelden B. en W. voor hem f40 te geven, daar ze allen van oordeel waren, dat hij dit er nog best bij kon gebruiken. Opree kreeg 1 2B Aan de beurt van behandeling was benoeming lid schoolcommissie. Op de aanbevoling stonden D. J. Hartog aftredend en R. Jager. Gekozen werd D. J. Hartog met B stemmen. Bij de rondvraag van den burgemeester deelde heer Keur mede dat hij vernomen had dat de sloot langs de varkenshokken gedempt moest worden. Hij had daar bezwaar tegen daar er een heining gezet moest worden en, dit veel van onderhoud kost De voorzitter deelde mede dat hij in gesprek was met Leendert en Gerard van der Giaaff om de sloot voor hun tuin te dempen, maar dit nog was afgestuit op het al of niet zetten van een verlaatput. Niets meer te verhandelen zijnde sloot de voorzitter de vergadering. THOLEN. De spijscommissie is dit jaar weder van plan bij de ingezeteuen aan te kloppen om steun, teneinde aan hen die daarvoor in aan merking komen, weder dezen winter levensmid delen uit te deelen. Doordat het vorig jaar de commissie over een goede kas beschikte was steun niet noodig er werd uitgedeeld 30U pond rijst, 175 pond spek en 2 H.L. booneu. De gelden zijn nu op en wij bevelen dit werk der commissie ten zeerste aan in den steun der Thoolsche ingezetenen. In de Woensdagavond alhier gehouden driemaandelijksche vergadering van de Werkmans- vereeniging „Hulp iü Nood" alhier, werd door den penningmeester verslag gedaan omtrent den toestand der kas. Inkomsten waren f 159,40 uitgaven f 163.88 zoodat er een tekort was ge maakt van f4,48. Er traden 14 nieuwe leden toe. De vereeni- giüg telt nu 136 leden. Een voorstel tot aanschaffing van een vereeni- gingsvaandel werd verworpen met 25 van de 40 uitgebrachte stemmen. Voor de door den heer Mr. J. A. de Jong alhier dezen winter te houden cursus in Staats inrichting hebben zich 12 personen opgegeven. De Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht afdeeling Tholen zal volgende week wederom eenige lezingen orgauiseeren door de welbekende propagandiste van den bond, mej. Staas Amsterdam, n.1. Dinsdag te Tholen, Woensdag te St-Maartensdijk en Vrijdag te Oud-Vossemeer voor nadere bizonderbeden vestigen wij de aan dacht op de in dit no. voorkomende advertenties Heden, Vrijdag, werden in den trein naa: Roosendaal, te Bergen op Zoom 2.33 vertrek kende, drie kwartjesvinders aangehoudeneei Duitscher, die reeds de dupe van het drieta geworden was, zag de heeren op het perroi loopen en wees ze de politie aan den Duitschei wien 40 mark was- afhandig gemaakt, werd ziji geld teruggegeven, waarop het drietal onde begeleiding van een treinbeambte verder moch reizen. De Thoolsche Waterleiding. Zou ons eiland binnenkort ook het voorrech mogen hebben van een waterleiding? Ziedaar een vraag waarop binnen zeer kortei e tijd het antwoord zal volgen; we gelooven echte dat de bijeenkomsten deze week gehouden ti Scherpenisse en Oud-Vossemeer, waar de hee pp Poelgeest, de directeur van de Zuid-Bevelandsch waterleiding, is opgetreden, niet zonder nut zullei zijn geweest. De uitkomsten hebben op Beveland de ver wachtingen verre overtroffen en een aantal aan sluitingen is daar bereikt waarop men nog nie gehojpt had. Spr. gaf eenige cijfers, waaruit bleek dat he financiëele gedeelte der zaak gunstig mag wordei genoemd. De voorzitter van het Thoolsche waterleiding comité, jhr J. van Vredenburch, deelde m dat binneukort de beslissing zal kunnen worde genomen, daar nog deze maand het rapport Staatscommissie wordt tegemoet gezien. Gedachten voor niet-adverteerende handelaar en winkeliers. Den zakenman, die uiet adverteert omdat zij an grootvader het ook niet deed, moet een kniebroe aantrekken en een pruik opzetten. Een zakenman, die niet adverteert omdat lii an geld kost, moet ophouden salaris uit te betalei oo want ook dat kost geld. Een zakenman, die niet adverteert omdat h het al eens beproefd heeft doch weinig succe heeft gehad, moet zijn sigaar weggooien als z is uitgegaan. Een zakenman, die uiet adverteert omdat h er geen slag van heeft om een aankondigio goed op te stellen moet niet meer eten, als b niet koken kan. Door de overvloedige regens is de ririf Jaj de Saöne in Frankrijk buiten hare oevers - treden en richt in de omstreken van M groote verwoestingen aan. Houderden stuks vf zijn verdronken, de schade voor de boeren zeer groot. Vijf gewapende bandieten drongen Zondag nacht een restaurant aan het einde der Bro&dwa' te New-York, binnen, en dwongen den eigenai hun de kas te overhandigen. Daarop ginge zij de restauratiezaal binuQn en noodzaakten verschrikte bezoekers met opgeheven revolve zich met omhooggestoken handen langs de mun te scharen. Terwijl drie roovers de ontsteli gasten in bedwang hielden, plunderden de tw< anderen in alle kalmte hun zakken. Daarop ve dween de bende met den geroofden buit in ee automobiel. De achtervolging leverde geen resu taat op, Tel. In Leiden vervoegde zich een ruim 70-jar mau aan het postkantoor om zijn ouderdom pensioen, doch werd zoo door aandoening ove meesterd dat hij op de plaats dood bleet. Oc te Udenhout was een pensioengerechtigde d eveneens ten postkantore overleed, terwijl et dergelijk geval ook te Amsterdam voorviel. Zaterdagmiddag omstreeks half drie ve voegde een iooper van de Ontvang- en Betaalk zich ten kantore van de heeren Ormondt (n van Senden, commissionnairs in effecten te Ai sterdam, alwaar hij gelden in ontvangst nai Toen de looper de trap afkwam, wierp een mj, zich plotseling op hem, en sloeg hem met et i( hard voorwerp op het achterhoofd, waardoor et bloedende wonde ontstond. De looper schreeuwt toen om hulp, waarna de man, die eerst di trachtte hem zijn portefeuille te ontnemen, op een loopen zette. In de portefeuille bevoi zich ruim f 20.000 aan contanten. Het signal ment van den dader is bij de politie beken De Zweedsche stoomboot Malmbergu schijnt op weg naar Rotterdam, 29 Novemb met mau en muis te zijn vergaan op de klippt van Stottarota. Er waren 43 opvarenden boord. Te Ekaterinador (Kaukasus) wordt tha een proces gevoerd tegen 72 leden van e rooversbende, die in de steppen bekend stoi als de „demonenbende". Jaren lang is de nu gevangen genomen beo' een schrik der omgeving geweest. Wie in hand der roovers viel, werd gewoonlijk vreeselijk marteld of wel met petroleum overgoten levend verbrand. Bekend is, dat de bandiet alleen in de maand Juli van het jaar 1910 me dan 30 personen eerst gefolterd en daarna vt moord hebben. Smakelijk 1 Aan het „Volk" wordt med gedeeld dat te Groningen tot voor korten ti handel werd gedreven in „stof" uit stofzuig machines. Dit stof werd gebruikt om er cac mee te vervalschen. LANDBOUW-VEETEELT. Van den uitgever A. W. Heidema i-Gravenhage kregen we ter kennismaking toeg [oi iet Jaa !Q nc )ct lat ;e! 2 1U(

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 2