versterkend smakelijk goedkoop m No. 1990. Zaterdag 6 December 1913. Dertigste jaargang. Eerste Blad. Firma J. NI. C. PCT, THOLEN. EEN WEEGBR1EF. d BINNENLAND Van onze berichtgevers. Faillissementen in' Nederland. THOOL Dit blad yerscbijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 j met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 ceutsiedere regel meer 10 cents grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Voor eenigen tijd werd in ons blad eeu arti keltje gewijd aan het oude hek8erigeloof en al is er geen sprake meer van heksenvervolging, leeft dat geloof nog steeds voorten dat zelfs de rnwe tijd der heksenprocessen niet zoo erg oud is, bewijst wel de omstandigheid, dat in 1785 in Duitschland nog een heks ter dood werd gebracht, hoewel moet erkend, dat in ous land verbranding, verbanning of gevangenisstraf wegens hekserij toen reeds lang in het vergeet boek was. Wij voegden er toen bij, dat verschillende proeven konden geDomen worden of een be schuldigde van tooverij al of niet schuldig was en dat daartoe o. m. behoorde het wegen op de befaamde waag te Oudewater. Toevallig vonden wij een afschrift medegedeeld van een acte iu 1694) door Burgemeester en Schepenen van Oadewater verleend aan een vrouw uit den Achterhoek van Gelderland, die opzettelijk de reis daarheen had gemaakt om zich te zuiveren van de beschuldiging van tooverij. De heksen processen waren trouwens toen ook reeds voorbij, want omtrent dat geval wordt gezegd, dat de betrokkene, die vast daarheen was gegaan om de publieke opinie te bewijzen, dat zij ongelijk had met haar te beschuldigen, het daarna te kwaad kreeg met den kerkeraad van haar ge meente, die te kennen gaf, bij mededeeliug van haar predikant aan de Classis, dat «een zekere vrouw, een Lidmaat zijner gemeente, om zich te zuiveren op het ernstig aanraden van haar vrienden van verdachte tooverij, naar Borculo was gegaan en daar onderworpeu werd aan de waterproef en dat zij daar gedreven heeft", en dat zij zich verder te Oudewater heeft lateu wegen, en nu vraagt hij verder aan de Verga dering of die vrouw, terwijl zij zelf dat ernstig verzoekt, in het vervolg aan het Heilig Avond maal zal mogen toegelaten worden. De Classis verwonderd en ontsteld over het gepasseerde, meent dat de yrouw wegens de gegeven ergernis door zich tot zulke ijdele en onnutte proeven over te geven, niet tot het Avondmaal zal worden toegelaten. Intusschen volgt na hier letterlijk de weeg- brief, overgebracht in de gewone taal onzer dagen Wij Burgemeesters, Schepen en Raden der stad Oudewater in Holland, geven te kennen en certifreeren met dezeü, ter requisitie van Aaltje Brouwers, huisvrouw van Frans Fransseu, geboortig uit de Heerlijkheid Borculo, plaats Ei bergen, oud, zoo zij zeide, tusschen de vijf- en zes en veertig jaren, blond van haar, tamelijk lang van persoon en blaauw van oogen, dat op heden voor ons gecompareert zijn de Heeren Frederik Kersseboom en Cornelis van der Maren, schepenen dezer stad, mitsgaders Cornelia Joris, gezworen bedienaresse van de stadswaag, dewelke ter instantie en nader verzoek van de voornoemde Aaltje Brouwers, verklaarden waar en waarachtig te zijn, dat voornoemde Cornelia Joris, de ge noemde Aaltje Brouwers op haar speciaal en ernstig verzoek, in tegenwoordigheid en presentie van de voornoemde schepeneu, waagmeesteresse en andere notabele personen, nadat bij Nietje Gerrits, Weduwe vau Aert Abrams, ordinaris vroedvrouw alhier, publiekelijk verklaard was, dat de meergemelde Aaltje Brouwers, blootshoofds, schoenen en kouseü uitgetrokken, gekleed met een onderrokjen over haar hemd, geen gewichten of zwaarte bij zich hebbende, met de ordinaris balanse in de waag alhier heeft gewogen Eeu honderd pond Trojaansche gewichte, al9 men ordinaris in dezer stede Waag is gebruikende, zulks dat wij bij deze certificeeren, dat de voor noemde gewichte met de natuurlijke proportie van haar lichaam wel is accordee^rende. En alzoo zij daar van verzoekt onze opene brieve van certificatie om haar te dieneü, daar waar zulks behoort, hebben wij'haar hetzelve niet kunnen noch willen weigeren, zonder bedrog, en tot meerdere verzekeringe dezer hebben wij deze met het zegel dezer stad en ondertekening van onzen secretaris bekrachtigd op den 25 Sep tember 1694." Deze weegbrief spreekt voor zichzelf en onwil lekeurig huiveren wij als we een vonnis denken, ■waarbij de ongelukkige „zonder waterproef en zonder weegbrief", den dood tegemoet ging, om geëxecuteerd te worden met het vuur, waarbij het zelfs voor kwam dat zoo'n tooverheks „buiten pijn en banden" zooals het heette, bekende dat zij God verloochend had en den boozen vijand aangehangen heeft, dat zij zich veranderd had in een grijzeu wolf, eu runderen van de boeren heeft gebeteD, dat zij als „grauwe katte" met andereo heeft gedanst, uit slootwater boter ge karnd enz. Wat aan zoo'n vonnis vooraf gegaan was vreeselijke pijnigingen zullen wij maar niet schetsen en dan klinkt dat zoo mooi, be- keud „buiten pijne en banden" en dat zelfs kinderen van zeven jaren „9trengelijk gegeeseld zal worden, zulks dat het bloed volgt", schijnt ongeloofelijk, maar is toch waar. W. TWEEDE KAMER. De vorige week is de behandeling van de Indische begrooting klaar gekomen en is deze begrooting zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Vau alle zijden ontving de minister Pleijte gelukwenschen en hulde. Maandag werd terstond de staatsbegrootiDg ter hand genomen. Toen de voorzitter dit aan kondigde en vroeg wie het woord verlangde, scheen het, onder algemeene vroolijkheid, dat niemand de eerste zijn wilde. Eindelijk vroeg en kreeg de heer de Savornin Lobman het woord. De heer Lobman doorwandelde nog eens met de Kamer den heelen, langen weg van de ver- kieziogs-campagne. Eu al was nu alles waar ge weest, wat hij de linkerzijde voor de voeten wierp, dan zou toch nog de vraag rijzen Wat voor nut steekt in die jeremiade voor het land en wat heeft zij met de practijk der staatsbegrooting te makeo. Evenwel 't is zoo de gewoonte als deze begrooting in de Kamer komt, en zoo werd er den spreker geen verwijt van gemaaktin tegendeel sprekers van alle partijen volgden, zijn voorbeeld. De heer Lobman sprak over de buitengewone heftigheid en verwoedheid van den aanval op de rechterzijde bij de stembus, over den geest der Fransche revolutie, waarvan de vrijzinnige beginselen afstammen en die zich het sterkst getooDd heeft in haar aanval op de kerk 'hij sprak over de schuld der openbare school, over de 7000 propagandisten van den Bond van Ned. onderw. den strijd tegen de tariefwet en tegen Rome enz. enz. Een paar uitspraken zijn waard in 't bijzonder hier weergegeven te worden, le de anti-these voor of tegen den Christus is er en zal er eeuwig blijven doch zij raakt het .innerlijk leven van den mensch en is daarom op staatkundig gebied misplaatst; 2e De socialisten hebben zeer zeker een ideaal, al staan zij lijnrecht tegenover het Christendom. Als dit ideaal langs chrislelijken weg en met behoud der individueele vrijheid te verkrijgen was, zou spreker socialist worden; 3e: De rechterzij laat zich in den schoolstrijd niet paaien meteen hooger subsidie, maar blijft op gelijk recht voor allen aandringen, dus ook voor den christen. Moge het dit kabinet beschoren zijn, dit gelijk recht in de grondwet te bevestigen. Hiermee eindigde de beer Lohtuan zijn rede. Op hem volgde de heer Van Wijnbergen (R.K.) die den vrijzinnigen verweet, den stem busstrijd, zij het met uitzonderingen, niet eerlijk en ridderlijk gevoerd te hebben. De godsdienstdrifteu, vooral de papenbaat, was opgezweept, de strijd was anti-religieus en de vrijzinnigen hebben er de vrijmetselaarsloge in te hulp geroepen. Hij vond bet zeer opmer kelijk, dat kort vóór de verkiezingen eeu groot meester der Belgische loge hier in 't land was geweest, 'Dit gevoelen verwekte ter linkerzijde groote vroolijkheid. Deze spreker noemde, evenals een paar anderen, Mr. ter Sprill van Utrecht als de voornaamste ophitser tegen Rome. Na hem kwamen nog een paar rechtsche leden aan het woord en toen volgde de eerste spreker van links, nam. de heer Troelstra, het hoofd der sociaal-democraten. Hij sprak uitvoerig eu belangwekkend over de 4 volgende hoofdzaken le den uitslag en de beteekeois der verkiezingen, 2e de bestaansreden en de laak dezer regeering in verband met dien uitslag, 8e eenige beschou wingen van aanval en verweer in verband met de crisis en 4e de positie vau sprekers partij tegenover de regeering en tegenover de praktijk, die haar het naast staan. Zijn rede wordt geroemd oin de onpartijdig heid, maar was te uitvoerig om nu nog iu bij zonderheden te treden. Volgens mededeeling .van Vau der Graaf en Co/s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 35 faillisse menten, tegeD 38 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. ST-ANNALAND. In den nacht van Woens dag op Donderdag ontdekten de op surveillance zijude jachtopzieners de Wit en van Vossen dat onder deze gemeente e eu drietal per- souen aan het stroopen wareu met een lichtbak. Zich ontdekt ziende gingen deze op de vlucht, maar werden achterhaald. Op korten afstand loste een der stroopers een schot op den jachtopziener vau Vossen die ernstig aan de hand gekwetst werd. Zes hazen werden in beslag genomen. De stroopers kwamen van St-Maartensdijk. De persoon die het schot gelost heeft, heett bekend en is in arrest genomen en naar Zierikzee vervoerd. Door den dijkraad der Waterkeering van den Calamiteuzen Suzaona polder alhier werd in zijn deze week gehouden vergadering vastgesteld de omschrijvingen der gewone- en buitengewone werken aan dezen polder in den dienstl914/15 uit te voeren. De omschrijving der gewone werken omvat hetgeeu gevorderd vrordt tot onderhoud enz. der aarde-, kram- rijs- en steenglooiingswerken van 1 Mei 1914 tot 30 April 1915, en komt op een bedrag van f 1565. De inschrijving der buitengewone werken behelst verbreeding van de steenglooiiug met verhooging van den buitenberm tusschen de dijkpalen 610 over 327 M. lengte en zou een uitgaaf vorderen van f9310. Door den Raad dezer gemeente werd ln zijne vergadering van jl. Dinsdag ingetrokken het besluit van den 22 October jl., waarbij be paald was dat op de gemeente-ambtenaren zoowel voor eigen pensioen, als voor dat voor Weduwen- en Weezen en voor de iukoopsommeD, het volle bedrag zou worden verhaald, waarop de Wet het recht gaf. Nu is bepaald dat de gemeente ambtenaren, die nu iu dienst zijn, zullen betalen voor eigen 11/2%J voor Weduwen-en Weezen- pensioen 2Y2 terwijl voor de inkoopsommen niets zal worden verhaald. Nieuw aan te stellen ambtenaren moeten echter het volle betalen. Tot genees-, heel- en verloskundige belast met den Weezen-Armeupractijk over 1914 werd herbenoemd de heer D. Quakkelaar. Verder werd gewijzigd de verordening voor de openstelling van het bureau voor den burgerlijken stand. ST-MAARTENSDIJK. De afdreling St-Maar- tensdijk van den Bond voor Staatspeusiouneering hield Dinsdagavond een ledenvergadering. Van de ruim 170 leden waren 62 opgekomen. In de eerste plaats werd voorzien in de vacature van penningmeester, oDtstaan dour het vertrek van den heer Van den Berg. Als zoodanig werd gekozen de heer D. Priem. Vervolgens werd besloten om op 9 Dec. a.s. een feestavond te organiseeren, den dag, waarop de pensioentrek kers volgens art. 369 der invaliditeitswet, hun eerste rente zullen trekken, en dan daarbij die oudjes te noodigeo, welke daarvan voor het eerst geprofiteerd hebben en deze etn eenigszins fees telijk outhaal te bereiden, ten einde dezen dag nog meer tot een onvergetelijke voor hen te maken. Vrijdag 1.1.'trad alhier op vanwege de S. D. A. P., de heer Lindeijer uit Vligsingen. Voor een vrij goed gevulde zaal behandelde de spreker de redenen waarom de S. D. A. P. geen minister-portefeuilles kou aanvaarden.. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. Er werd nogal heel wat lectuur verkocht. lERSEKE. In het hotel Noiet is een biljart- concouis gehouden. De le prijs, een fraaie regulateur, is gewjonen door den heer Korstauje te Wemeldinge, Na afloop is terstond eeu nieuw concours begonnen. Aan 't station Kruidingenlerseke is benoemd tot surnumerair de heer J. Geense te Middelburg. üp het po9t- n telegraafkantoor werden in November behaudeld 1859 telegrammen, waarvan 146 verzoudcu eu 1713 ontvangen. Op het telefoonkantoor werden gevoerd 26 onderlinge, 185 uitgaande en 179 inkomende gesprekken en behandeld 29 telefonische oproepberichten. Op de postspaarbank werd ingelegd f 7097,20 eu terugbetaald f 4420,06. Uitgereikt 9 boekjes.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1