Itlaiti in intiM, laiiloif, VOOR SCHOOLTIJD Van Houten's eiken ochtend een kop No. 1982. Zaterdag 22 November 1913. Dertigste laa.^g Eerste Blad. Publicatie n. BINNENLAND. ff™ Faillissementen in Nederland. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOL E COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Telrf. Interc. 16. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regel» 40 eeatsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Be- astingen ter invordering is verzonden, het Kohier der Personeele belasting no. 4 voor het dienstjaar 1913, met nitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om oa bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoe digste het door hem verschuldigde te kwijten niet herinnering tevens dat de bezwaren, welke dienaan gaande mochten bestaan, binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 18 November 1913. De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Jemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 25 Novem ber 1913, des namiddags te 2 ure. Punten van beliandeling le. Ingekomen stukken. 2e. Wijziging van de begrooting voor 1913. 3e. Benoeming lid van het Algemeen Armbestaur van het Weezen-Armbestuur. 4e. Benoeming leden der Commissie tot Wering ran Schoolverzuim. Tholen, den 21 November 1913. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. 21 November, dus op den dag waarop 100 jaren geleden Van der Duyn van Maas dam en Gijsberfc Karei van Hogendorp, bet be stuur des lands aanvaarden, is in alle gemeenten tan ons land, de volgend^ proclamatie van H. M. de Koningin afgekondigd Aan Mijn Volk Het is Mij een behoefte Mij op dezen ge- lenkwaardigen dag te wendeu tot bet Neder- indsche Volk. Heden voor 100 jaren was het oogenblik ge wen, waarop de Vereenigde Nederlanden hun oationaal bestaan hernamen. Ik herdenk met dankbaarheid de woorden, Braarmede Vau der DuyQ van Maasdam en lijsbert Karei van Hogendorp den 21 Novem- ler 1813 het bewind hebben aanvaard ,"Wij voldeden aan den wensch van alle onze Bondgenooten, wanneer wij, in afwachting van komst van Zijne Hoogheid den Heere Prinse an Oranje, en in Zijnen naam, dezen dag ons lelden aan het hoofd der reg6ering wij narnen ie taak op ons, met vertrouweu op de hulp er Goddelijke Voorzienigheid, wier hand de anstaande verlossing van ons verguisde vader- aud zoo zigtbaar bestuurt maar wij deden het ok met vertrouwen op den bijstand, op de hulp an elk Nederlander, die zonder herinnering aan et verledene, zonder onderscheid vau rang of taat of van Godsdienstige gezindheid, met ons behoefte gevoelt van nog eenmaal te her innen dat Vaderland, dat op de elementen, op 'hilips en Alba veroverd, van den moed onzer oorvaderen zoo heerlijk getuigde, doch met maad en schande te lange bezoedeld werd. Dat vertrouwen is niet beschaamd. Het Vaderland is herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saamgegroeid ot onverbreekbare nationale eenheid. Moederland en Koloniën zijn nauw verbonden. De vrijheden en het zelfbestuur der bevolking f ijn gestadig uitgebreid. *8 Lands welvaart, begunstigd door een opge- 'ekten ondernemingsgeest en verbeterde arbeids- oorwaarden, is belangrijk toegenomen. Een krachtig streven naar zedelijke en gees- elijke verheffing heeft zich baan gebroken. In wetenschap en kunst dingt Nederland met l'J odere volken om den voorrang. Het is Mijn innige wensch, dat onder Gods egen vrede, vrijheid en voorspoed mogen bewaard ij ven. De eendracht van alle Nederlanders, ^zonder nderscheid van rang of staat of van Godsdienstige ezindheid", zij ook in de toekomst de hechte ndslag der uationale onafhankelijkheid. Met het Nederlandsche Volk hoop Ik samen werken tot geluk van het Vaderland. WILHELMINA. ïii' TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette algemeene beschouwingen over de Indische begrooting werd na Donderdag der vorige week nog door verscheidene sprekers van /echts en links het woord gevoerd, maar het waren variaties op dezelfde thema'sIodische partij, Sarikat Islam en geforceerde kerstening der iulandsche bevolkingook werden oude koeien uit de sloot gehaald uit den tijd van den laatst gevoerden stembusstrijd, 't Werd wel wat verveleud. Waar men ook van spruk, niet over de Indische begrooting. De eerste, die dat opmerkte en er van afweek, was Dr. Bos, maar ook deze kon niet nalaten even de genoemde zijpaden te betreden. Eindelijk kwam Dinsdag de nieuwe minister van koloniën, Mr. Pleijte, voor het voetlicht om zijn zienswijze omtrent de hoofdzaken, Indië betreffende, te ontvouwen eu zijn verhouding tot den gouverneur-generaal Idenburgteoutwikkelen. Men kan gerust zeggen dat dit eerste optreden een succes was en ook de rechterzijde gunstig voor den Minister stemde. Den heer Van Veen, die hem uitgedaagd had, wierp hij voor de voeteD, dat deze 's ministers ambtenaren om inlichtingen voor zijn oppositierede gevraagd had zonder den minister daarin te kenuen. Dit gaf den heer Van Veen aanleiding van een persoonlijk feit te spreken. Het. werd den volgenden dag uitge vochten en tot beider bevrediging opgehelderd en beëindigd. Wat de verhouding van den minister tot den gouverneur-generaal betreft, deze dient, zei spreker, te begrijpen, dat, waar een kabinet van andere richtiug optreedt, ook zijn daden die richting moeten volgen de gouv,- gen. is een ambtenaar, die hoe hoog staande, toch ook werkt onder verantwoordelijkheid van de regeering in het moederland. „Maar" ver volgde spreker, er was geen dwang noodig, om dien uitnemenden ambtenaar (den gouv.-geu.) te bewegen, zijn loyale medewerking aan spreker toe te zeggen. Welnu, de beloofdemede werking leidt er toe, dat de gouv.-gen., ook wanneer voor dringende aangelegenheden overleg met de regeering niet mogelijk is, zich met pijnlijke nauw gezetheid afvraagt, of de minister zijn daden voor diens rekening kan uemen. De gouv.-gen. heeft zijn medewerking toegezegd, en de spreker heeft die onbeschroomd aanvaard. Daaroa besprak Z.E. met groote kennis van zaken de vereen. Sarikat Islam, die hij voor stelde als een reactie tegen de kerstening zooals het vorige Kabinet die opvatte. De Javaan houdt zijn Islam (mohammed. godsd.) hoog hij is voor hem alles, en wie aan zijn godsdienst komt, kwetst den Javaan in zijn dierbaarste gevoelens. Daarom was de kerstening van de vorige re geering gevaarlijk. De Sarikat Islam is evenwel niet enkel een godsdienstige, maar ook een economische be weging. De Iulandsche bevolking is haar goed gezind en spreker achtte haar voor 't Nederlandsch bestunr een groot geluk, omdat er uit blijkt, dat het inlandsch volk ontwaakt. Het moet voor de regeering aangenamer zijn een ontwakend volk te leiden, dan een slaafsch volk onder te houden. In alle opzichten kon de minister het optreden van deu gouv. gen. teü opzichte van den Sarikat Islam billijken. Deze heeft daarbij een bewijs gegeven vau wijs beleid. In 't algemeen wilde spr. krachtig gewerkt zLn aan de opvoeding, het verheffen eu kapitaal krachtiger maken van de iulandsche bevolking. Er moesten meer 2 mansscholen en goedge schoolde leerkrachten komen, zoonoodig door het oprichten vau meer kweekscholen. Met den welstand der iulandsche bevolking stond het naar sprekers meeniug niet zoo on gunstig als de heer Vliegen had voorgesteld. Tegenover het vraagstuk der Staatsexploitatie van roiiuen stond spreker wat koel hij had daar geen schitterende ervaringen van opgedaan. De minister eindigde met de zaak der 3 verbanuenen (Douwes Dekker en zijn beide volgelingen) te bespreken. Hij zei, dat het niet de bedoeling is hun voor goed den terugkeer naar Indië te verbieden, bij wilde overwegen of barm hartigheid kan worden betracht en zou den gouv.-gen. daarover raadplegen. De Donderdag werd aan repliekeu gewijd. Belastingen. Wij herinneren onzen lezers, dat vóór 1 Dec. bij den Rijks-ontvanger de grond- en personeele belasting geheel moeten zijn afbetaald en de bedrijfsbelasting minstens voor de helft. Nu het kouder wordt zij hen tevens er aan herinnerd, dat wie een stookplaats méér gaat gebruiken, hij deze eerst bij den ontvanger moet aangeven. Volgens mededeeling van Van der Graaf eu Co.'s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 33 faillisse menten, tegen 30 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. IERSEKE. Zondagavond werd hier in de Ned. Herv. en de Geref. kerk het herstel onzer onafhankelijkheid herdacht. Ds. Kijne deed dit met een schitterende, zeer geroemde rede over Ps. 20:8. Voor het examen vrije- en ordeoefeningen is geslaagd de heer M. Meeuse Dz. te lerseke, leerling der Middelburgsche kweekschool. Bij het lossen van schelpen trof een werk man zijn kameraad met een griep zoodanig in een zijner handen, dat geneeskuudige hulp noodig was. OU D-VüSSEMEER. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden dat de eerste groenten voor den export deze week rechtstreeks worden ver zonden door den motor van schipper De Graaff moesten geladen worden 30000 K.G. roode kooien. De oogstpreek in de Ned. Herv. Kerk bracht Zondag 1.1. op een bedrag vau ruim f 142, Men deelt ons mede, dat de palingvangst die voortdurend slecht is geweest, dezer dagefl voor sommige visschers anderen vingen even wel ook nu nog niet op eens verbeterde. Naar het verluidt zoud n donkere, stormachtige najaarsnachten juist de geschikte perioden zijn voor ruime vangsten. ST-PHILIPSLAND. Van de elf goedgekeurde lotelingen voor deze gemeeute moeten er tien dienen, dus is een vrij. Op 3 November jl. is een aanvang ge nomen met het geven van herhalings-onderwijs op de beide openbare scholen, ieder met een getal van vier leerlingen, allen jongens. Bij de op Zaterdag 15 November jl. ge houden stemming voor leden van het College van Notabelen der Ned. Herv. gemeente zijn gekozen de heeren I. A. Stols, A. A. Rijstenbil en A. van Elsacker. De eerste 2 genoemden zijn aftredende leden, terwijl laatstgenoemde is gekozen in de plaats van het aftredend lid, den heer A. Kunst Mzn., die om gezondheidsredenen niet meer in aanmerking wenschte te komen. De brand te St-Maartensdijk. Het in ons blad van Zaterdag jl. voorkomend bericht is uiet juist. Van onzen gewonen corres pondent aldaar was het niet afkomstig, daar deze in de meeniug verkeerde, dat het bericht ous niet tijdig genoeg zou bereiken. De eigenaar van de hofstede meende aanvan kelijk dat de polis niet op zijn naam was over geschreven, dezer dagen hadden we het genoegen den heer G. de Wilde te spreken, die ons mededeelde dat zijn vader zorg had gedragen, dat de verandering op de betreffende polis werd aangeteekend, iets waarvan hij onkundig was Het vlas is, zooals de eigenaar van dezen oogst mededeelt, niet verzekerd. Waar de eigenaar iemand is die tot degenen behoort die het nut van verzekering ten volle inzien, werd algemeen gedacht dat deze oogst wel verzekerd zou zijn, wat niet het geval schijnt. Voor dezen dus een geduchte schadepost. STAVENISSE. L.l. Zondagavond oDtstoDd alhier een begin van brand bij den kleermaker D. W. op den Molendijk. Toen de bewoners oitgiDgen, plaatsten zij een brandend petroleum- lichtje voor het raam, en hier voor stond los een hor. Een kat schijnt die hor omgeloopen te hebben, waardoor zij op het lampje viel. Dit kantelde eu hoog in het vertrek stegen de vlammen. Enkele voorbijgangers zagen dit (er waren gelukkig geen blinden voor het raam) en door het openschuiven van het raam konden zij den brand in den aanvang stuiten. Slechts kleine schade is het gevolg ervan. ->L.l. Maandagavond hield Ds. Kamsteeg alhier, in het gebouw der Ned. Herv. Kerk een welsprekende rede, naar aanleiding onzer 100- jarige onafhankelijkheid. De prachtig verlichte, toch mooie kerk, was geheel gevuld. Voor het heengaan speelde de organist het „Wilhelmus", wat staande door allen werd aangehoord. Als een bewijs van het mooie en zachte najaarsweder, kan wel dienen, dat A. H. alhier, tot voor een paar dagen nog geregeld goed rijpe en groote frambozen plukte. THOLEN. Bij de te Middelburg gehouden Verloting van de Vereen, tot Werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden te Middelburg, vielen op de alhier verkochte loten de volgende prijzen 8576 mat, 8578 mat, 8579 stoffer, 8582 koasen, 8587 mat, 8588 mat, 8595 stoffer, 8598 mat, 8599 mat, 8600 mat, 8951 mat, 8952 mat, 8968 mat, 8973 mat, 8989 mat, 8996 mat, 8998 mandje. Vorige week Donderdagmorgen om half tien kwamen de leerlingeu der Christelijke school alhier in de schoollokalen bijeen om met onder wijzers en ouders gezamelijk te herdenken hoe God voor 100 jaren Nederland verloste van de Eransche overheersching. Nadat gezongen waren de verzen 1 eu 5 van Psalm 105 en nadat God gedankt was voor hetgeen Hij in de historie aan Nederland gedaan had en gebeden of Hij daarvoor dankbaarheid in het hart schenken wilde, nam het hoofd der school het woord om iu een eenvoudige maar boeiende vertelling de kinderen nog een9 te herinneren hoe het volk van Nederland zich afwendde van den God der vaderen en van Oranje om hulp te zoeken bij

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1