retliM, pwijfl aai lt itiaip ni aesterteclt, landbuav. mz. OMA Cacao VAN HOUTEN 'S De beste drank voor kinderen. No. 1711 Zaterdag 15 November 1913. Dertigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. BINNENLAND. Tan onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, onz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. DE TWEEDE KAMER. In de vergadering van Maandag (de Kamer houdt tot Kerstmis ook 's Maandags zitting) werd de behandeling der wet tot annexatie van den Hoek van Holland bij Rotterdam voortgezet en voltooid. De wet werd aangenomen, waardoor gedeelten van de gemeenten Naaldwijk en's-Gravezande, [elegen langs den Nieuwen Waterweg en iet Scheur, bij Neerlands grootste koop stad worden gevoegd. Eveneens werd aangenomen een ver hooging en aanvulling van hoofdst. IV der Staatsbegrooting, waardoor de invoering van de nieuwe militaire rechtspleging tot stand kan komen. Dinsdag begon de behandeling der In dische begrooting, nadat op voorstel van den voorzitter was aangenomen, dat de bespreking van het viootvraagstuk voor Indië en van het opium-verbod (motie- Bogaardt) tot later zou uitgesteld worden. Bij do Algemeene beschouwingen kwamen dien dag en Woensdag hoofdzakelijk spre kers van rechts aan het woord. De heer Bogaardt (R. K.) hield een schitterende en interessante rede die van uitgebreide en diepgaande kennis van Indische toestanden getuigde en met veel belangstelling werd aangehoord. De veelbesproken en door de Indische regeering naar Nederland geïnter neerde Douwes Dekker met zijn twee Indische volgelingen Tjiptoe en Soewardi waren op de tribune tegenwoordig en konden het van over hen gevelde niet- malsche oordeel aanhooren. De heer Bogaardt sprak over de Indische partij, Sarikat Islam en de zoogenaamde kersteningspolitiek der vorige regeering. eerste werd veroordeeld als revoluti- onnair, kunstmatig en niet levensvatbaar. Aan deze partij werd door den gouverneur- generaal rechtspersoonlijkheid geweigerd, naarsprekers meening volkomen terecht. Douwes Dekker, de leider er van, handelde geheel uit eigenheide en trad op als ver stoorder der openbare orde en rust. Zijn verwijdering uit Indië moest daarom goed gekeurd worden. Met de vereeniging Sarikat Islam was het naar sprekers oor- ieel geheel anders gesteldzij kan een steun worden voor het Nederlandsche ge lag en de Indische Regeering is haar niet recht tegemoet gekomen. Wat de herstemming betreft, spreker letoogde dat de opvoeding en het onder svijs der inlanders gevestigd moet worden »p het christendom, uit hetwelk de Wes- ersche beschaving, die den inlanders ten leel moet vallen, direct voortkomt. Nu kwam de heer Van Veen (C.H.) aan iet woord. Hij herinnerde er aan dat tijdens Ie verkiezings-carapagne van Juni en ook iter de heele vrijzinnige pers een radicale '.oers verandering voor Indië en zelfs ont- van den gouv. gen. Idenburg verlangd sverd. Er is nu een nieuwe minister en tot leden blijft de koers dezelde. Wat heeft gedaan Heeft hij onderzocht en inge- irepen, zooals verlangd werd Heeft hij niet ingegrepen, dan maakt zich aan opzettelijk plichtsverzuim chuldig. Spreker verlangt een positief intwoord. De volgende spreker de heer Scheurer R.), een zachtmoedig man, had het ook iver die koersverandering maar hij kwam lot een heel ander resultaat, hij dankte len Minister, dat er van koersverandering hets te bespeuren was, alleen had hij gaarne Advertentiënvan I tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slecht) 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. SU 'IJ gezien, dat Z.E. het voor den gouv. gen. opgenomen had. Spreker betwistte, dat uit iets op onderwijs gebied kon blijken dat de vorige regeering en de gouv. gen. bij de kerstening van Indië dwang zouden hebben voorgestaan. Over de Indische partij, de sarikat Is lam en Dowues Dekker sprak hij in den zelfden geest als de heer Bogaardt. Den socialistischen afgevaardigden verweet hij dat zij een revolutionnaire partij steunen, iets waartegen de socialisten door spottende interrumptie opkwamen. De heer van Deventer (V.D.) de eerste spreker van links kon niet begrijpen, hoe men dwang bij de kerstening durfde ont kennen en trachtte het tegendeel Ie be wijzen en wel in die mate dat de dwang een bedenkelijk karakter tegenover den Islam (Mobamm. godsdienst) kreeg.Spreker betuigde bij herhalingzijn groote sympathie voor de zending, maar zij moet de gods dienstvrijheid van den inlander eerbiedigen. Hij keurde de houding van den gouv. gen. tegenover de Indische partij en de Sarikat Islam goed. Donderdag sprak de heer Fock (U.L.) omtrent het laatste punt in denzelfden geest en verheugde zich er over, dat samen werking tusschen dezen minister en gouv. gen. mogelijk is gebleken. Provinciale Staten van Zeeland. In de Vrijdag te Middelburg gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland werd overeenkomstig de desbe treffende voorstellen van Ged. Staten be sloten tot het verhoogen van de jaarwedde van den tegen woordigen Griffier der Staten van f 4000.op f5000.tot het herstel der wandbeschilderingen in het aan de Provincie toebehoorende gerechtsgebouw te Middelburg; tot af wijzing van het verzoek van de vereeni ging groenteproeftuin »Zuid-Beveland" om subsidie tot het verleenen van f 100. subsidie aan de commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland voor het jaar 1914; tot het openen van een crediet van f 1000 voor de provinciale landbouwten toonstelling in 1914, en tot het aangaan van twee geldleeningen een van ten hoogste f 400.000 voor buitengewone werken en een van ten hoogste f 590.000 voor het verlee nen van renteloos voorschot voor den aan leg van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaan- deren. In deze vergadering was mede aan de orde de verkiezing van het lid der Staten bedoeld in artikel 89 der Prov. wet (bui tengewoon lid van Ged. Stoten) vacature wijlen J. H. C. Heijse. Na drie stemmingen werd bij loting tusschen de h.h. A. A. de Veer, anti-rev. en W. Kakebeeke, lib., eerst genoemde tot buitengewoon lid der Ged. Staten benoemd. Nadat een motie De Veer om alle pro vinciale stoombootdiensten onder één di recteur te brengen was aangenomen, werd de regeling der jaarwedden van het per soneel uitgesteld. Belastingen. Wij herinneren onzen lezers, dat vóór 1 Dec. bij den Rijks-ontvanger de grond en personeele belasting geheel moeten zijn afbetaald en de bedrijfsbelasting minstens voor de helft. Nu het kouder wordt zij hen tevens er aan herinnerd, dat wie een stookplaats méér gaat gebruiken, hij deze eerst bij den ontvanger moet aangeven. LANDBOUW. Men meldt ons nit.het Eiland Werd reeds vroeger medegedeeld, dat het nouden van melkvee op de boerenhoeven voort durend wordt ingekrompen, het stallen van vee voor mesting geeft een tegengesteld verloop; de lust daartoe blijkt steeds toe te nemen, zoodat zoowel door levering van veehandelaars als door aankoop van belanghebbenden op de markten zelf, elk najaar een groot getal runderen wordt ingevoerd; waar eigen melkvee ontbreekt en dus geen kalvers geboren worden, is men wel genoopt door invoer uit andere provinciën daarin te voorzien. ST-ANNALAND. Bij de oogstcollecte op Zondag 9 November jl. is in de Ned. Herv. kerk alhier gecollecteerd voor de armeD f442, voor de kerk f 95,835. 1ERSEKE. Zaterdag, vorige week, viel hier een 72-jarige man, die met zijn vrouw op den buitcnakker aan 't werk was, plotseling dood neer. Hij was de laatste jaren zwak van hart, doch overigens gezond en sterk en werkzaam van aard. In een vorig nummer vermeldden we, dat van de 29 lolelingen 28 moesten dienen en dat de trekker van het hoogste nummer daaronder begrepen was, omdat hij voor iemand, die naar Amerika was vertrokken, moest invallen, Later heeft de man van no. 29 bericht ontvangen dat hij vrij was. In October is de bevolking in getal precies gelijk gebleven. De heer H. J. Bakker, hoofd van school 1, is benoemd tot hoofd van een school voor M. U. L. O. te Dokkum. Het vissohersvaartuig Y E 32 is van een motor voorzien, die ook gebruikt kan worden om met een lier de oesterkorren op te halen. Op den dankdag, Woensdag der vorige week, is in de Gereformeerde kerk f545,83 gecollecteerd. Maandag had de korstoomboot De Schelp van de Maatsch. Nederland alhier mossels ge kord voor een kweeker te Bruinwsa. De« avonds zagen de controleurs der vieseherrp..|itie, Hai de bemanning van „De Snit. 1 een ander vaartuig uit l.-rs denkbeeld van diefstal. De beuiauuiug werd den volgenden dag ontslagen. Deze feiten staan vast. Men zegt, dat de eerst afgelegde bekentenis van de betrokken personen later ingetrokken is en dat zij beweren de oesters (ter waarde van 150 A 160 gld.) gekregen hebben. Hoe dit zij, er is proces-verbaal opgemaakt. ST-MAARTENSDIJK. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van 2 notabelen bij de Ned. Herv. Kerk, alhier waren uitge bracht 227 stemmen, waarhij 5 ongeldige Hiervan verkregen de heeren N. Noom Johz. (aftr.) 113, L. Koopman 63, W. M. Kloet 56, C. Rijnberg 39, Chr. Kauffman 31, A. Langejan Pz, 27 st. en G. de Graaf '18 stemmen, terwijl op verschillendeandere personen 10 of minder stemmen waren uitgebracht, zoodat de heer N. Noom Johsz. gekozen is en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. Koopman en W. M. Kloet. OU D-VOSSEMEER. In de eerste vergadering der vereeniging „Eendracht" alhier is besloten een nieuw tooneel aan te schaffen reed9 eenige jaren hebben de werkende leden gemopperd tegen de primitieve samenstelling van het oude, zoodat nu en voor die leden èn voor de ge regelde bezoekers der uitvoeringen in het vervolg de wijze vao uitvoering door een beter decoratief zal kunnen veraangenaamd worden. Mochten wij gedurende het grootste deel der bietencampagne op prachtig weer roemen, waardoor het vervoer eeo zeer regelmatig verloop kon hebben, vorige week trad veraoderiog in en de wegen deden al spoedig denken aan den trenrigen toestand daarvan in 1912; gelukkig zal het, dank zij de omstandigheid, dat het vervoer op zijn eind loopt, niet zoo ernstig worden als in het vorige najaar, wat trouwens voor de onderhoudsplichtigen ongetwijfeld reden tot tevredenheid zal geven. POORTVLIET. De 10 goedgekeurde lote- lingen alhier zijn allen dienstplichtig verklaard. STAVENISSE. Alhier doen zich weder eenige gevallen van besmettelijke keelziekte en van roodvonk voor. De herhalingsschool voor jongeos is alhier weder begonnen met 21 leerlingen. Aanstaande Maandagavond hoopt Ds. Kam steeg alhier in de Ned. Herv. Kerk onze 100- jarige Onafhankelijkheid te herdenken.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1