WBfitMafl, piijö aan de belanpi van neslerleelt enz. Van Houten's 0. 1710. Zaterdag 8 November 1913. Dertigste jaargang. EN Eerste Blad. Haar liefste drank is Aan de abonné's. Zaterdag 15 November verschijnen. Public a tien. Firma i. NI. C. POT, THOLEN. 1913. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. De Thoolsche Waterleiding. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaten irdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, igezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. Iet het oog op de Vrijdag a.s. te houden lelijkheden zullen kantoor en drukkerij dien GESLOTEN ZIJN en zal het volgend uo. Courant Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag den November a.s., des middags te 12 uur, ten Raad- aldaar EEN HOOP COMPOST, liek verkoopen. voorwaarden van den verkoop liggen van heden lezing ter secretarie, iederen werkdag des middags van 9'12 uur. lolen, den 5 November 1913. De Burgemeester \oornoemd, M. G. VAN STAPELE. orgeineester en Wethouders van Tholen brengen iennis, dat het sappletoir kohier van den Hoof- ken omslag in deze gemeente, voor 1913, in rift gedurende vijf maanden, op de secretarie gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- d. lolen, den 6 November 1913. m pneming van voetpaden en kunstwerken. irgemeester en Wethouders van Tholen brengen ipenbare kennis dat, te beginnen op 20 November vanwege de Gemeente eene aigemeene opneming worden gehouden van de voetpaden en de daarin oc en kunstwerken in die Gemeente. lolen, den 8 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. H. J. LABAN, Secretaris. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. holen. De Directeur van het Postkantoor kt bekend, dat Vrijdag 14 dezer, ter gelegen- van het Onafhankelijkheidsfeest alhier, de ïen- eD pakketbestelling van 8 ure 's avonds zal worden uitgevoerd. De Directeur, Waale. UITGAVE Telrf. Interc\ 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. RpNA Cacao loor geheel Nederland gevoelde men dit jaar drang Neerlands onafhankelijkheid feestelijk edenken. e geschiedenis is er om te bewijzen, dat ods den drang naar onafhankelijkheid in bloed zit, doch bovenal dat ons Volk door tijden heen, zich één toonde met het huis Oranje. leeds wist Nederland zijn onafhankelijkheid waren, in het „Eendracht maakt Macht" kracht zoekende, herdenking van onze hooderd-jarige onaf- jf :elijkheid zseen feest voor geheel ons volk, niet voor een deel der natie, neen allen zijn Nederlanders die prat gaan op odzc onaf- lelijkheid. Niet slechts een deel van onze Iking dient zich te verheugenNeerlands •jarige onafhankelijkheid kan door ieder T geaard Vaderlander met vreugde worden acht't is met recht een nationaal feest, lat men dit ook den 13en en 14en No- ler te Tholen toonen, laat de driekleur van huizen wapperen, tooit U dien dag met ije. au den Archivaris onzer gemeente ontvingen nderstaande publicatie en waarschuwing, door Dagelijksch Bestuur onzer stad in 1813 evaardigd. aarne nemen wij een en ander op, temeer beide stukken blijk geven van de groote ;de en dankerkentenis, over de verlossing ons land uit de Eransche overheersching vereeniging met het Huis van Oranje, onze vaderen bezielde. PUBLICATIE. )e provisioneele Burgemeesteren en Raeden stad Tholen in aanmerking nemende dat het iDts plichtmatig is het Opperwezen gemeen telijk onze dankofferen toe te brengen voor zoo geheele en al onverwagte verlossing van Eransche overheersching alsmede hetzelve ootmoedig te smeken ons vaderland en deszelfs weder verworvene rang onder de volken te be houden zoo is dat wij hebben goed gevonden en verstaan op aanstaende Zondag den 26 dezes des 's morgens tien uuren in de Kerke van alle godsdienstige gezindheden deser stad een plegtig dank- en biduur te vieren om den God vao Nederland voor zooveele groote en onbegrijpelijke weldaden hartgrondig te danken. Wij nodigen de inwoners van Tholen om U met ons aan den voet der altaren neder te knielen en den warmsten dank voor on9 weder vorst en vaderland en Oost aen God aau te bieden. Laten daer onse van vreugd verkropte harteD, de tolken zijn van onze dankerkentenisse aan dat opperwezen, die ons zooveel goed heeft toegeschikt. Laten wij daar onze gebeden op zenden tot verdere behoud van ons dierbaar vaderland, smeken wij den God van Nederland hetzelve in zijne weldadige bescherming te nemen, deszelfs oude Luister onder de volken te doeo herleven, en hetzelve van haare onderdrukkers te bevrijden en te verlossen, bidden wij daar ook voor zijn Hfc H. den Heere Prince van OraDge, onzen souvereine vorst, die het opperwezen al6 Nederlands verlosser heeft wedergegeven, dat het Hoogst deszelfs pogingen zegenen tot het Herstel en redding vau ons diep gezonken Vader land en door Hoogst deszelfs wijze Regeering ons dien ooden voorspoed wedergegeven wordt, waar- vaD wij eertijds genoten en alle die bronnen van welvaart doe herleven, die ons door vreemde overheersching gansch en al werden ontroofd." „Aldus gedaan en gearresteerd ten stad- huyze te Tholen den 22 December 1813." De provisioneele Burgemeesters, w.g. DE JONGE. WAGTHO. WAARSCHUWING. //De Burgemeester en Radeu der stad Tholen aau de in en opgezetenen van dezelve stad salut doet te weten, Dat alzoo door Zijne Koninklijke Hoogheid den Heere Prince van OraDj'e, Souverein vorst der Vereenigde Nederlanden bij Hoogst deszelfs Besluit van den deser maand is uitge schreven een dank-, vast- en bededag tegen Donderdag den 13 daaraanvolgende en dat op dien dag alle neringen, handteringeu en openbare vermakelijkheden stilstaan. Zoo ist dat de Burgemeester en Raden voor noemd aan de in- en opgezetenen van deze Gemeente verbieden de uitoeffening op dien dag van alle beroepen, besigheden en openbare ver makelijkheden hoe ook genaamd met eu onder deze uitdrukkelijke bepaling, dat degenen welke bevonden zullen worden contrarie dese waar schuwing te hebben gehandeld, als ongehoorzame onderdanen van Zijne Koninklijke Hoogheid ec tegenwerker van hoogst deszelfs heilzame intentie zullen aangemerkt, overgegeven en gestraft worden. Gedaan ten stadhnyze van Tholen den 10 Januari 1814." De Burgemeester en Raden uit derzelver naam, De Burgemeester, w.g. WAGTHO. DE TWEEDE KAMER kwam Dinsdag voor één dag in openbare zitting bijeen. Na een wijziging in de orde der werkzaam heden kwam een aanvulling van hoofdst. 10 der loopeLde staatsbegrooting aan de orde, d.w.z. er word door de regeering een som gevraagd om daar de op 3 Dec. aanvangende ouderdomsrente van te betalen. De beer Patijn had gehoord, dat het gezamenlijk bedrag dier renten, hetwelk oorspronkelijk op 2l/2 a 3 mill. was geraamd, wel tot Vfo 8 mill. zou stijgon, en hij vroeg of het waar was, dat dit na- deelig verschil toe te schrijven was, zooals De Nederlander beweerd heeft aan een soc. hoofdambte naar, die de wet zeer democratisch heeft uitgevoerd. Spreker was over den tegenslag evenwel niet al te zeer bekommerd, omdat deze waarschijnlijk de komst van 't definitieve staatspensioen zal bespoedigen. De heer Duijs sprong in de bres voor den be- bedoelden hoofdambtenaar, die later ook door den minister in bescherming werd genomen. De heer Duijs bracht de groote vergissing van prof. Kluijver naar voren, die het getal rentetrekkendeu op 25000 had geraamd. De minister, de heer Treub, deelde mee, dat reeds meer dan 100.000 gegadigden voor de rente waren opgegeven, en dat daarvan* ';«öl meer dan 70.000 zullen worden aangenomen. Daarom is evenwel prof. Kluijver in 't algemeen niet te wraken't was geen berekening, doch slechts een gissing. Dat het getal van hen, die voor rente in aan merking komen, zoo hoog is aldus ging de minister voort, ligt ten deele in de wet zelf die onduidelijke bepalingen bevat en in het stelsel van belooning voor de aanbrengers der rente-aanvragers. Die belooning van f2,per hoofd geeft aan leiding, dat gegadigden worden aangeboden, die niet in de termen der wet vallen. Spreker zei verder, dat de invaliditeitswet, zoo zij daar ligt, niet voor uitvoering in aanmerking kan komen en wat het ontwerp tot uitbreiding van art. 369 betreft, dit is reeds klaar en zal vóór het einde der maand nog naar den Raad van State gaan. Deze mededeeling lokte bravo's uit. De aanvulling van hoofdst. 10 der Staatsbegrooting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Maandag a.s. is 'tweer vergadering. NAJAARSVERGADERING PROV. STATEN VAN ZEELAND. Dinsdagavond werd de vergadering door den Commissaris der Koningin geopend en namen de nieuwbenoemde leden de h.h. De Brutjne, v. d. Weijde (Zierikzee) en Struve en Melis (Middelburg) zitting. Door den voorzitter werd een woord gewijd aan de overleden heeren Heijse, Bouwmeester en Louwerse en aan het, wegens benoeming tot lid der Eerste Kamer, afgetreden lid den heer Mr. Eokker. De heer Heijse werd in 't bizonder herdacht voor het vele dat hij verricht bad gedurende zijn 36-jarig lidmaatschap der Staten, waarvan 16 jaar als Gedeputeerd lid. De benoeming van een buitengewoon lid der Staten zal 14 Nov. a.s. plaats hebben. Volgens mededeeling van Vau der Graaf en Co/s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 34 faillisse menten, tegen 36 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Het is o. i. een uitstekend werk geweest dat door de Gezondheidscommissie in het eiland Tholen is verricht. Vanwege die commissie werd in ons eiland uit een tiental regenbakken in iedere plaats, een monster water genomeu, die door het lid der commissie, dr. Bernhardi te Stavenis9e, zijn onderzocht. Totaal werden er dus 70 watermonsters onderzocht. Eu de uitkomsten Meer dan slecht Van de 10 te St-Annaland genomen monsters waren 9 onvoldoende, 1 slecht. St-Maartenadijk 7 onvoldoende, 3 slecht. Oud-Vossemeer 9 onvol doende, 1 slecht. Poortvliet 9 onvoldoeude, 1 slecht. Scherpenisse alle onvoldoende. Staveuisse 8 onvol doende, 2 slecht. Tholen 9 onvoldoende, 1 slecht. In den tegenwoordige.D tijd zal er geen mensch meer zijn die niet bekend is met het feit dat goed drinkwater een eerste eisch is voor volks gezondheid. Wij hopen dat, als binuenkort de waterleidiugplaunen inkomen bij de gemeente besturen, deze overtuigd zullen zijn van het groote belang van een waterleiding; eu, dit zal zeker voor de gemeenten den doorslag geveö, deze, gezien de zeer gunstige financiëele uit komsten op Zuid-Beveland, waarover de heer Poelgeest, directeur der Zuid-Bevelandsche water leiding, binnenkort op een tweetal plaatsen op TholeD, een lezing zal komen houden, niet meer zoo terughoudend zullen zijn als in den beginne, toen men nog twijfelde aan de levensvatbaarheid eener waterleiding ten platte lande. De heer J. StelwageD, volontair onder wijzer aan de School met den Bijbel te Oud- Vossemeer, is aangesteld als onderwijzer aan de bijzondere school te Poortvliet. IERSEKE. In October zijn op het post- en telegraafkantoor behandeld 2001 telegrammen waarvan 155 verzonden en 1846 ontvangen. Er zijn 426 gesprekken gevoerd, nam. 28 onderlinge, 197 uitgaande eu 201 inkomende. Behandeld 32 oproepberichten. Op de postpaarbank is ingelegd f6169,66 en teruggevraagd f3.547.81. Uitgereikt 9 boekjes. Maaudag is het herhaliogsonderwijs voor jongens begonnen met 14 leerlingen. De pas in dienst getreden stoker aan de gasfabriek Jau Griep heelt om gezondheidsredenen bedaukt. Van de 29 jongelingen die voor de natio nale militie geloot hebben, ziju 28 aangewezen om te worden ingelijfd. Daar een hunner in Amerika is, moet uu ook de trekker van het nommer soldaat worden. Voor de Chr. school worden giften inge zameld om daarvan de schooi van moderne meubelen en leermiddelen te voorzien. --Er wordt algemeen geklaagd dat dit jaar de suikerbieten maar klein zijn, doch hier is zoo'n biet gedolven die 1.20 M. lang was. ST-M A ARTENSDIJK, In de Dinsdag j.1. gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot onderwijzer benoemd de heer A. van Nieuwenhuijzeu alhier met 4 stemmen tegen 2 op den heer A. de Graaf en 1 op den heer C. Westerweel, beider» alhier. Aan den heer P. Charpeutier werd op diens verzoek ontslag ver leend als ambteuaar van den Burgerl. Stand. De verordening op de toelatiug van nieuwe leerlingen op de openb. school werd in dien zin gewijzigd, dat voortaan elke 9 maanden nieuwe leerlingen zullen wordea toegelaten, welke dan den leeftijd moeten hebben vau 5 jaar eu 7V2 maand; de eerste toelating na de wijziging zal plaats hebben 15 November a.s. Voorts was nog ingekomen een verzoek van 13 bewoners vau de Kaaistraat, inhoudende om te wilieu bepal n bij verordening,' dat het aaa bestuurders vau ledige wagens en karren op vaste asseu verboden is de Kaaistraat op- en af te rij de u. Na eeuige discussie over dit verzoek werd door den heer Rijnberg het voorstel gedaaD, dat ledige wagens en karren op vaste assen over de achterwegen zulleu moeten rijden. Met 5 tegen 2 stemmeu werd dit voorstel echter verworpen. Ds heer Gaakeer droog er op aan, dat te dezer zake art. 56 der politieverordening goed zal worden nageleefd, waarin wordt bepaald, dat

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1