mUlit iifjl ia It hlupi ra uittilt, Min», in. iVo. 1709. Zaterdag 1 November 1913. Dertigste jaargang. EN Eerste Blad. Geïllustreerd Zondagsblad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE Aan onze Lezers! Wederom zijn de lange winteravonden in iDtocht en daarmede de gezellige uren aan den oiselijken haard. Een goede en trouwe vriend, edurende die uren, van welke een groot aantal tan lectuur wordt gewijd, is zonder twijfel het In tal van huisgezinnen is dit blad de welkome «zoeker die telken week opnieuw in woord oowel als in beeld, een overzicht geeft van de oee»t belangrijke actueele gebeurtenissen, over geheele wereld. Maar bovendien bevat het blad geregeld meer- ere verhalen, boeiend en aantrekkelijk, en welke !&d ook algemeen in den smaak vallen. Met Drg wordt er voor gewaakt dat slechts zulke ictuur wordt gegeven, welke niemand aanstoot eeft, zoodat men het tijdschrift zonder vrees »o plaats op de huistafel geven kan. Een nieuwe uiterst boeiende roman De Geheimzinnige Villa, loor de bekende schrijfster ANNA YOUNG, thans aangevangen in het nummer van 5 Oc- ober j.1. Aan nieuwe abonné's wordt zoolang voorraad reikt, een exemplaar van de ver- thenen nummers, waarin het nieuwe feuilleton oorkomt, verstrekt. Wij wekken alle onze lezers, die nog niet dit uiterst fraaie en niettemin spotgoedkoope eillustreerde tijdschrift mochten zijn geabonneerd om zich alsnog bij ons als abonné op te aven. De abonnementsprijs is zoo gering, dat j voor niemand een beletsel behoeft te zijn, ch den geregelden ontvangst van deze fraaie ustratie te verzekeren. 40 20098 Men abonneert zich bij den uitgever van dit lad, tegen den billijken prijs van f 0,375 per [ie maanden, f 0,45 franco per post. THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco tr post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden olterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I o n ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE: Telef. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Naar aanleiding van eene Tentoonstelling. Onlangs was schrijver dezer op de tuinbouw- iDtoonstelling te Breda. Breda, in Noord-Brabant. Geen wonder, dat voornamelijk deze provincie was, die expo- ■erde. Onder de vele prachtige en interessante ngen, die met den tuinbouw weer direct of direct in verband staan, zag ik er ook de tent, waarin de voortbrengselen der ont- oningen, voornamelijk uit de omstreken van feda, waren tentoongesteld. Met verbazing en iwonderiDg heb ik daar waargenomen, wat er i ontginningen gewonnen kan worden. Door wtginningen" heeft men hier te verstaan in iltuur gebrachte bosch- en heidegronden, foeger meende men, dat er op zulke dorre en brale zandgronden niets kon groeien dan wat tide en mast. Wie dat nog meende en de liabouwtentoonstelling te Breda bezocht, is van dwaling zeker genezen. Men zag er enorm oote kool, goed vast in elkaar zittende, witte roode selderij, prei, ramenas, verbazend out- ikkeld, waarvan men haast Diet zon kunnen looven, dat ze op zulke lichte gronden geteeld :en j er waren komkommers, augurken en maten, zoo groot en frisch, dat men zou eeneD, dat ze van de rijkste en. vruchtbaarste ooden kwamener waren prachtig mooie ioemkoolen, boontjes (snijbooneu en tuinboonen) worteltjes. Ook was er een uitstalling van [schillende soorten van de prachtigste appels i peren en eveneens vau aardappelen, alles 'wonnen op ontgonnen heidegronden. Iemaud, naast me stond, kon maar niet begrijpen, het mogelijk was, dat men op zulke schrale lems dergelijke prachtige tuinvruchten kon inen en vroeg om inlichtingen aan eeD der teren, die de tent beheerde. Ik vernam toen, meu heel wat van de uitgestalde tuinpro- 'cten o.a. gewonnen had in de omstreken van ondert. Op die ontginningen gebruikte men, 'halve een hoeveelheid stal- en bladmest, voor gelijk kunstmest. Kaïnit, patentkali, slakken- fel, superphosphaat en chilisalpeter. Groote ^veelheden van deze meststoffen, vooral kali phosphorzuur werden er gebruikt. Sedert deze tost mest in gebruik is gekomen en zoo goed- Ö0P te verkrijgen is, zijn deze ontginningen oductief geworden. Op veen-, hei- en gewone todgronden worden tegenwoordig allerlei vruch- gewonnen, evengoed als op kleigrond, mits to maar kunstmest gebruikt. Vooral bij aard. appelen, ramenas, radijs, allerlei bieten en andere wortelgewassen heeft meD kali noodig (patent kali en kaïnit) en natuurlijk ook van de andere bovengenoemde, maar van deze toch vooral en het meest". Nog veel meer vertelde men de belangstel lenden en men werd uitgenoodigd de ontginniugen te bezichtigen. Dan kon men er alles in bij zonderheden vernemen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de ZeeuwscheStroomen voor het district Noord- en Zuid-Beveland, de heer J. J. Ochtman, oesterkweeker te Goes. Volgens mededeeling van Van d,er Graaf en Co/s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week in Nederland nitgesproken 39 faillisse menten, tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. IERSEKE. Er is gebleken dat er, hoewel de kreeftenvisscherij sedert 15 Juli gesloten is, toch nog naar kreeften gevischt wordt. In de Boven- Ooster-Schelde zijn door de visscherij politie een 13-tal korven opgevischt en in beslag genomen. Er werden processen-verbaal opgemaakt wegens het aan boord hebben van kreeften. Tot stationschef te Kruiningen—lerseke is benoemd de heer Penders te Venlo. Zondagavond omstreeks 8 uur woei hier een kortstondige doch hevige storm, die aan verscheidene gebouwen schade berokkende door het afwerpen van dakpannen. Bij de aanbesteding van het bouwen eener schuur voor den heer G. D. van Oosten alhier, was de laagste inschrijver W. Goeman voor f 1529. Hem is het werk gegund. ST-MAARTENSD1JK. Dinsdagmiddag be gaven de knecht en de meid van den heer M. Hoek alhier zich met paard en kar naar de weide om de koeien te melken. Na het hek van de weide te zijn doorgereden bleef de meid op de kar zitten, terwijl de knecht het hek dichtsloot. Plotseling sloeg het paard op hol en tuimelde een 100 M. verder met de kar in de sloot. Zeer gelukkig werd de meid door den schok op den slootkant geworpen. Het paardentuig en de kar waren beschadigdde meid, hoewel zeer zenuwachtig door deu schrik, bekwam overigens geen letsel. De voordracht voor onderwijzer a/d openb. school alhier is alphabetisch opgemaakt en be staat nit de hh. A. de Graaf, A. van Nieuwen- huijzen en C. Westerweel, allen nog onderwijzers zonder betrekking alhier. Dat de markt thans overvol is, blijkt wel hieruit, dat behalve ge noemde heeren nog een onderwijzer hier zonder betrekking is, beuevens ook nog een onder wijzeres. Bij de heden gehouden herstemming voor een gemachtigde van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier, waren uitgebracht 189 geld, stemmen. Hiervan verkreeg de heer N. Noom Johz. 113 st. en de heer G. de Graaf 76 st., zoodat gekozen is de heer N. Noom Johz. OUD-VOSSEMEER. In een Woensdag 11. gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap alhier, werd een voorstel om aan den aauneiner der werken tot verbetering van de zeeweringen een bedrag van f 3500.toe te kennen als tegemoetkoming in het verlies bij de uitvoering dier werken geleden, met 36 tegen 21 stemmen verworpen. Maandag 11. werd een meisje van een orgeldraaier, dat de molenberg passeerde, door eeu der wieken zoodanig getroffen, dat het kind bewusteloos neervielgelukkig bleek het geval niet zoo ernstig, of het meisje kon haar vader verder op den dag volgen. Een knaapje, dat achter een bieten wagen liep, viel en geraakte onder een wielook dit geval liep wonder boven wonder goed af. Kon men aanvankelijk bij den bietenver- bonw in Engeland dit jaar geen werklui uit onze omgeving gebruiken, ten slotte zijn Woens dag 1). nog eeD zevental veldarbeiders uit deze gemeente er heen gegaan, om de hand te slaan aan de laatste werkzaamheden. Er is thans bekend geworden, dat de be- Doeming van den brievenbesteller I. Wisse te Cortgene tot besteller te dezer plaatse is inge trokken. Misschien houdt dit verband met de groote bezwaren die het verkrijgen van een geschikte wouiDg alhier haast onmogelijk maken. Br is in de laatsjie jaren zeer veel bijgebouwd, maar nog steeds is zelfs het kleinste huisje als het maar eenigszins bewoonbaar 'is, direct weder betrokken, als de een of ander ruimte maakt. STAVEN1SSE. In de Donderdagavond alhier gehoudeu vergadering van de leden „Nut en Genoegen" is met algemeene stemmen besloten tot opheffing en ontbinding der vereenigiug wegens de geringe opkomst op de uitvoe ringen en het totale gebrek aan medewer king. De in kas zijnde gelden en de eigen dommen werden na een donatie aan de Volks bibliotheek, geschonken aan het fafarekorps „Eendracht"; de vereenigiug had den leeftijd van 27 jaren bereikt. Door den Gemeenteraad alhier moet ook nog besloten zijn tot verhooging der haven- en kadegelden. Naar men verneemt, circuleert al hier een adres aan H.H. Gedeputeerde Staten van Zeeland, verzoekende bovenstaand besluit niet goed te keuren. Bij een herhaalde oproeping voor onder wijzeres) met hoofdacte alhier heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Na ongeveer gedurende 5 maanden door ziekte en voor herstel vau gezondheid hiertoe verhinderd te zijn geweest, hoopt ds. J. H. C. Kamsteeg a.s. Zondagmiddag gelukkig weder voor zijn gemeente op te treden. In de 11. Dinsdag gehouden gemeente raadszitting werd vastgesteld de gemeentebegroo- ting voor 1914 in ontvangst en uilgaaf op f 19193.245 en goedgekeurd die van het Burg. Armbestuur op f 1102.16. Bij het herhalings onder wijs werden nog aangewezen als onderwij zers de heeren Van Dieüst en Harthoorn. De belasting op de honden (niet gebruikshonden) werd gebracht van f 1.50 op f 3. SCHERPENISSE. De vorige zomer en ook het najaar loofde de eene boer al meer loon uit, als de andere, om werkvolk te krijgen, doch dit jaar is dit niet het geval, want nu zelfs in den drukken tijd van bieten rooien eu leveren, ziet men menschen op de haven, die geen werk hebben. Wat toch is de oorzaak daarvan? Dit jaar is er geen werkvolk naar Engeland, ook is er geen polderwerk en de werkzaamheden op 't land zijn ook minder doordat er producten verbouwd zijn, die niet zooveel werk vorderen. Door het aanhoudend droge weer, zal ook de arbeid aan de bieten spoedig gedaan zijn en het gevolg hiervan is, dat de werkman een lang tijdperk tegemoet gaat van werkloosheid. De Dorcasvereeniging alhier, die sedert 5 jaar zoo nuttig werkzaam is geweest en die menig ouder eu kind heeft verblijd met ge maakte kleedingstukken, zal helaas, vermoedelijk tengevolge van te weinig deelname, dezen winter niet werkzaam zijn. De sterfte onder de groote varkens is ge weken, doch er vertoonen zich nu nog,al enkele ziekte- en sterfgevallen onder de biggen, die in de laatste weken veel aangekocht zijn. Deze gemeente heeft 82 personen van 70 jaar en daarboven, waarvan door 35 aanvragen zijn ingediend voor rente volgens de invalidi teitswet. Onafhankelijksheidsfeesten Tholen. THOLEN. In de Dinsdag jl. gehouden ver gadering van het comité kwamen ter tafel een schrijven van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk d.d. 17 October, waarin deze meent af wijzend te moeten beschikken op het verzoek van het comité om een wijdingsure te doeu houden. Tevens kwam in een schrijven van den kerkeraad der Ger. kerk d.d. 16 October (dit schrijven werd echter pas den avond van den 17en October ontvangeD, de laatst gehouden vergadering van het comité werd op Donderdag i6 dezer gehoudenwaarin de kerkeraad te keuuen geeft, wel een godsdienstige samenkomst te willen honden onder verschillende voorwaarden, o.m. dat het comité den burgemeester verzoekt de herbergen en kroegen 's avonds 11 uur te sluiten. Het programma van de feesten is thans bijna geheel gereed. Met het oog op de Godsdienstoefe ning in de R.K. Kerk welke 7V2uur begint, neemt het feest Donderdags 8y2 uur een aanvang met het verwisselen der Fransche vlag door de Neder- landsche vlag en het luidên der klokken. Ook is nog eenige verandering gekomen in de samen stelling van de volksspelen en de volgorde van den stoet op Vrijdag. De abonué's vau onze courant op het eiland Tholen ontvangen het feestprogramma gratis bij de courant. Voor niet-abonné's is de prijs 5 ct. In de 27 dezer gehouden vergaderiug van het Dept. Tholen der Mij. tot Nut vau 't Al gemeen, is tot bestuurslid benoemd de beer M. O. v. Elsacker Jz., die tevens tot commissaris van de Spaarbank is gekozen. Tot lid van het bestuur der begrafenisbus is herkozen de heer W. Moelker, tot commissarisen zijn herkozen de h.h. C. J. Liudhout eu S. de Korte Az., en gekozen de heer Joh. van Dijk. Tot commissaris der bibliotheek is herkozen de heer J. C. Dalebout en gekozen de heer D. v. d. Velde.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1