raMat pvp aai li Maapoai MlwjliF la. 1707. Zaterdag 18 October 1913. Negen en twintigste jaargang. Eerste Blad. Als Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. DE ZUIDERZEE. JUICHT BINNENKOMT HET HUISGEZIN. HEEL Faillissementen in Nederland. RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te lerseke. UITGAVE: Tklf.f. Inteec. 16. Advertentiëavan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. tai }e BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt end, dat eepe Openbare Vergadering van den neenteraad is belegd tegen Maandag den 20 Oc- er 1913, des namiddags te 2 ure. Ponten van behandeling Ingekomen stokken. !e. Voorloopige regeling van den pensioensgrond slag van gemeenteambtenaren. Vaststelling begrooting der gemeente en goed keuring begrootingen der Armbesturen voor den dienst 1914. Vaststelling snppletoire kohieren van den Hoofdelijken Omslag en van de Hondenbe lasting voor 1913. e. Bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoof delijken Omslag voor 1913. Tholen, den 16 October 1913. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Het zal den lezers bekend zijn, dat bij het reden van de nieuwe regeering ook weer ter ake komtafdamming der Zuiderzee. Ziedaar vraagstuk, waar zoo wat ieder over of mede aeot te kunnen praten, maar o. i. is het eenzoo leilijk vraagstuk, dat het onmogelijk is voor leek een oordeel te kunnen vellen eu een oend antwoord te geven, op de vraag of het of nadeelig voor ons land zou zijn. Wij len dan ook maar afwachten wat meer ter kundigen er van zeggeneen uitgebreid port is er voor eenige jaren uitgebracht en dat leest zou meenen, dat bet werkelijk niet ia mogelijk is die zee te maken tot een izienliike provincie, maar ook dat het wel gelijk voor ons land een groot voorrecht zou dat het werk tot stand komt. Iotusschen len de tegenstanders niet stil en wordt er rerkt om de plannen niet tot verwezenlijking brengen. meent dat de tegenstanders eerst in den toten tijd zijn gekomen, vergist zich deerlijk, vonden het volgende iu een oud artikel een blad, dat reeds voor meer dan een halve v zijn licht deed schijnen er werd daarin to. gezegd, dat de Zuiderzee niet gemaakt is, ir ontstaan. iij was, vóór dat de Rijnmond bij Katwijk Handde, een meer met een uitwatering of oozing naar het Vlie. De bedoelde verzanding idriedubbelde het water, dat zich nu in het «rFlevo moest ontlasten. Daar kwam nog bij stelsel van inpoldering, dat zoowel ten Oosten ten Westen van dat meer allengs meer in ktijk werd gebracht. Het gevolg van het een het ander was, dat het meer Flevo al de leren die het nu vrerdeu toegevoerd, binnen boezem niet langer kon bevatten. )e moerassige gronden, die het zoowel ten ftrdoosten als ten Noordwesten omzoomden, men door de kracht van het water bezwijken de Zuiderzee ontstond. De vraag iszou thans de Zoiderzee kunnen missen Wij voorden neen. Wij achten de Zuiderzee even xizakelijk als de Vecht, de Rijn, de IJsel dzakelijk zijn, ja als noodzakelijk is het Handach Diep. Noord-Holland, Friesland, tote, Overijsel, Gelderland en Utrecht, hellen 'Q af naar de Zuiderzee. De Zuiderzee is voor die provinciën de waterkom, de waterloozing. Eerbeeld n, de Zuiderzee ware droog gemaakt, ifbeeld u, in de plaats van dien ruimen boezem, rekkelijk nauwe kanalen. De natuur laat zich 1 dwingen. Men denke aan het ontstaan van Zuiderzee, men denke aan het ontstaan van Bieschbosch. In een land als het onze kan thans de Zuiderzee als bergplaats, voor het e malen, zoowel als voor het afstroomeude ter niet missen. Wil meD hetgeen thans land niet in plassen of moerassen zien herschapen, 1 moet men vooralsnog de Zuiderzee laten 01 K hetgeen ze is. Iets anders evenwel is het, land aan te winnen de zee. Dit kan zonder nadeel geschieden, ondervinding zoowel als de natuur van de t heeft zulks geleerd. De boezem van de 'derzee is hier eu daar ruimer dan hij noodig Overal waar dat het geval is, is betrekkelijk lQig stroom en waar weinig stroom is, verhoogt zich de bodem door de kleistoffen, welke het rivierwater van boven uit land meevoert. Vandaar de droogteD, vandaar de zand- en kleibanken, zoowel aan de Oostelijke als aan de Westelijke kusten en dat vooral dadr waar de kusten bochtig zijn eD boezems vormen, zooals Westelijk tusschen Edam en Hoorn en Oostelijk tusschen Hindeloopen en Workum. Er is reeds veel ingedijkt, vooral aan den uithoek van Noord-Holland, zooals de Zijpe, dh Wieringerwaard, het Eierland, de Waard en Graetpolder enz., maar er kan nog veel inge dijkt worden, zoowel aan de Friesche, als aan de Noord-Hollandsche kust. Er kan nog veel land worden aangewonnen. Ook de zoogenaamde Gouwzee tusschen Marken en Monnikendam zoude in vruchtbaar land kunnen worden herschapen. Vooral aan de Gel- dersche kust, waar bijna elke ebbe op vele plaatsen den bodem van de zee doet zien, zouden indijkingen met hoop op goed gevolg te onder nemen zijn. Doch geheel de Zuiderzee in laud te herscheppen, zoude een dwaasheid zijn met geen pen te beschrijven. Zoo oordeelde men reeds een halve eeuw geleden en wie bijv. de visschers hoort, belang hebbenden, kan nog een ander toontje hooren zingen. Wij bepalen ons evenwel alleen tot het mede- deelen van wat reeds onze „voorouders" zeiden. W. KANTONGERECHT TE THOLEN. 11 October 1913. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding van het reglement op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen. J. V. te lerseke, tot f ü.50 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der leerplichtwet. A. C. W. te St-Annaland tot f 5.boete of 2 dagen hechtenis. P. v. d. W. te St-Anna- land tot f3.boete of 2 dagen hechtenis. In dronkenschap de orde verstoren. H. B. en L. M. S., beiden te Tholen, ieder tot f 10.boete of 4 dagen hechtenis voor ieder hunner. Straatschenderij. P. S. Ie St-Maartensdijk en L. M. S. te Tholen, ieder tot f 5.boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. H. B. te Tholen tot f3.boete of 2 dagen hechtenis. Het vervoeren van dieren op een noodeloos kwellende wijze. J. O. te St-Annaland tot f 5.boete of 3 dagen hechtenis. Vee laten loopen op eens anders grond zonder G. O. te St-Annaland lot f 3.boete of 2 dagen hechtenis. M. G. v. d. V. teSt-Maar- tensdijk tot f 1.boete of 1 dag hechtenis. Loopen op eens anders gronddie bezaaid is. G. d. H. en P. C. V., beiden te Tholen, A. L. P. en P. G, beiden te St-Maartensdijk, ieder tot fl.boete of 1 dag hechtenis voor ieder huDner. Loopen op eens anders grond, waarvan de toegang verboden is. J. Q. en A. W. te Anna-Jacobapolder. A. W. te St-Philipsland. J. H., H. v. E. en J. C. P., allen te Stavenisse. R. V. en A. v. O., beiden te St-Aunaland. M. C. G. en J. I. S., beiden te St-Philipsland, ieder tot eene boete van f2. of j dag hechtenis voor ieder hunner. A. G. te St-Philipsland tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. H. B., C. M. B., beiden te Tholen. K. P. te Sliedrecht. J. J. v. E. te Arnhem., ieder tot f2.boete of 1 dag hechtenis. L. C. V. te Tholen tot f 5.boete of 3 dagen hechtenis. Rijden zonder licht. G. K. en C. P. te St.-Maartensdijk. A. N. te Poortvliet. J. B. te Ond-Vossemeer. J. A. te St-Philipsland. H. d. B. en C. H., beiden te Tholen. C. P. B. en G. D. te Anna-Jacobapolder. J. J. v. D. en P. J. K. te St-Philipsland. A. 8., C. A. S., J. M. N., C. N. en .1. W., allen te Anna-Jacobapolder. C. v. B. te Poortvliet en M. d. G. te Oud-Vossemeer, ieder tot eene boete van f 2.of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. H. J. W. te Brussel tot f 5.boete of 3 dagen hechtenis. Muziek maken in een herbergzonder toestemming van den Burgemeester D. M. d. F. te St-Maartensdijk tot f 2. boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding der Visscherijwet. M. d. B. te St-Philipsland tot 2 boeten elk van f 3. of 2 dagea hechtenis voor iedere boete. K. W. v. D. te St-Philipsland, tot 2 boeten elk van f 2.of 2 dagen hechtenis voor iedere boete. Overtreding der wapenwet. G. C. d. G. te Poortvliet tot f 2.boete of 2 dagen hechtenis. Op 29 September 1913. Vrijgesproken wegens jachtovertreding A. d. B. te St-Philipsland. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co/s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 31 faillisse menten tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. De rechtbank te Middelburg heeft heden ver oordeeld wegens strooperij met inklimming den 14 jarigen F. D. uit Yerseke tot f 3.50 boete subsidiair een week tuchtschool. IERSEKE. Tot stationchef te Kruiningen ter vervanging van den heer Bakker was be noemd de heer N. vaö Puffelea te Breda, doch deze benoeming is op diens verzoek ingetrokken. Een knaapje brandde hier beide handen doordat hij een patroon, dat in een papiertje gewikkeld was, met een lucifer aanstak. De heer C. de Korte, klerk bij de pos terijen en telegrafie te Weraeldinge, vroeger te lerseke, is geslaagd voor het examen telegraaf- radikaal. Verleden week arriveerde hier een nog jouge vrouw, uit lerseke afkomstig, doch in Amerika woonachtig om haar ouders te bezoeken. Zij had haar drie kinderen van huis meegenomen, doch deze kregen aan boord alle drie besmettelijke keelziekte. Een er van, een meisje van 3 J/2 jaar overleed, de beide anderen moesten te Rotterdam in het ziekenhuis achterblijven. Wat een treurige reis en thuiskomst. Gelukkig is later tijding ontvangeu, dat de zieke kinderen herstellende zijn. ST-MAARTENSDIJK. Bij de Dinsdag ge houden verkiezing van 5 gemachtigden voor het kiescollege in de Ned. Herv. kerk alhier, waren uitgebracht 171 geldige stemmen. Hiervan ver kregen de heerenA. N. Snouck (aftr.) 138, M. P. Groenewege (aftr.) 134, Andr. Geluk (aftr.) 119, B. J. van Oost (aftr.) 97, N. Nooin Johz, 83, G. de Graaf 54, N. J. Bierens 30 en W. M. Kloet 12 stemmen, terwijl de overige stem men over verschillende personen verdeeld waren, zoodat de 4 aftredende leden herkozen zijn en voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. Rijnberg, herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren N. Noom Johz. en G. de Graaf. Woensdag trof den werkman P. Manneke alhier een vrij ernstig ongeval. Bezig zijnde met een ander mest te laden, stiet zijn kame raad bij ongeluk den tand van een mestriek in het oog van Manneke. Op advies van dr. Taze- laar alhier heetl M. zich naar Rotterdam hege ven om zich onder behandeling te stellen van een speciaal oogarts, teneinde zoo mogelijk het oog te kunnen behouden. OUD-VOSSEMEER. Na de zeedijken afge werkt zijn, kan men eerst zien wat een enorme hoeveelheid grond er is gegraven uit de aan liggende buitengronden ten dienste der verhoo gingen en verzwaringen. Regelmatig, vloeien de putten echter tweemaal per dag vol eu daar het water hier bij overgang van vloed op ebbe een tijd rustig blijft staan, heeft het slib volle ge legenheid tot bezinking en zal het betrekkelijk slechts weiuige jaren duren of die putten zijn weer geheel gevuld met ebslib. In den loop dezer week wilde de molenaar G. alhier het vuur voor den motor in zijn molen wat opstoken, toen eensklaps de vlam uitsloeg en G. deze in het gelaat kreegvrij overdreven laidde weldra algemeen, dat het zoo ernstig was, dat gevaar voor bliudheid bestond. Gelukkig is gebleken, dat dit niet het geval is en is de betrokkene er vrij goed afgekomen. SCHERPEN ISSE. Door eenige schippers is alhier een request ingediend bij H.H. Gedepu teerde Staten, om geen goedkeuring te verleenen aan het deze week genomen raadsbesluit om aan den beurtschipper alhier een vaste ligplaats te verschaffen. Vóór 1901 was dit zoo doch het verwekte zooveel strijd en ongemak, dat dit toen ontnomen is. Woensdagvoormiddag viel het 4-jarig zoontje van schipper Bouwens, die thans alhier in de haven ligt, over boord. Gelukkig werd het spoedig opgemerkt door den knecht, die er in slaagde het knaapje weer behouden op het droge te brengen. Al verscheidene dagen ligt de haven alhier vol schepen om bieten te laden. Vorige jaren was de aanvoer der bieten uaar de haven zoo danig, dat de schepen ongeveer direct geladen konden wordendit is echter thans niet het Door het vele schoone weer is de gelegenheid zeer gunstig om het land te bezaaien, vandaar dat het vervoer van de bieten uitgesteld wordt. In de laatste dagen zijn er eenige schepen geladen en vertrokken, waardoor er nn wat ruimte is ontstaan. STAVENISSK. Ook alhier is men druk bezig met het bietenrooien, maar de opbrengst

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1