mlM,pip aan ie klanpn Tan eeslerleelt lanfllianw, esi van Houten ACAO DeVrouyv 1Q13 Zaterdag 4 October 1913. Negenden twintigste jaargang. EN Eerste Blad. 0. 1705. Firma J. NI. C. POT, TH0LEN. ALLEE BINNENLAND. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, gezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. 'ERGADERING van den Raad der gemeente l-Vossemeer op WoeDsdag 1 October 1913, namiddags 2% uur. fwezig is de heer Friderichs. 'oorziiter de burgemeester. 'adat de voorzitter de vergadering heeft ge lid vraagt Z.Ed.Achtb. den nieuw benoemden retaris de heer W. .v d. Ploeg, die ter [adering aanwezig is, of hij bereid is de dichte eeden at te leggen en gaat na be- d antwoord te hebbeu ontvangen over bet afnemen der eeden. lierna zegt de voorzitter den heer V. d. Ploeg, namens den raad, welkom in de gemeente boop uitsprekende dat hij de in hem gestelde rachtiugen niet zal beschamen. Spr. hoopt ook op vriendschappelijke medewerking en ïiteert den nieuwen functionaris met de aan- fding van zijn ambt. Ook de overige leden den raad wenscheu den heer V.d.Ploeg geluk. )e heer V. d. Ploeg betuigt, bij het innemen zijn plaats als gemeente-secretaris, zijn dank den raad voor het in hem gestelde ver wen en aan den voorzitter voor de hem 'esproken woorden. Hij hoopt dat hij het rouwen niet zal beschamen en dat hij op en medewerking, vooral van Burgemeester STethouders, mag rekenen. Verder spreekt hij wensch uit dat, mocht hij na verloop van ,eze plaats eens verlaten hij even gunstige Qneringen zal medenemeu als nu uit Zierikzee. ierna worden de notulen van de vorige ;adering gelezen en onveranderd gearresteerd, igekomen stukken. Schrijven van den heer G. M. v. d. Ende, d der o. 1. school verzoekende verhoogiüg jaarwedde, met uitvoerige mem. v. toelichting, schrijven is in de vorige vergadering in den gesteld van B. en W. om prae-advies. e voorzitter zegt dat de heer v. d. Ende heeft medegedeeld dat de bijbehoorende norie van toelichting aan alle leden van'den is toegezonden en vraagt of nog een der reu voorlezing wenscht. e heer Polderman antwoordt bevestigend. de memorie van toelichting betoogt de «aant dat het salaris van hoofd der school rergelijking met andere jaarwedden in de te jaren niet voldoende is verhoogd, ndere salarissen stegen van 3060 °/Q pl. m., ijl dit salaris slechts 20 steeg, erder wijst deze memorie van toelichting dat, waar onderwijzers aan de berhaling- »1 60 ets. per lesuor wordt toegekend, het der school niet beloond wordt voor de aan de cursus iu de Eransche taal, terwijl deze cursus nog ieder jaar circa f 100 in gemeentekas komt. Aan deze cursus geeft issant 282 uren les per jaar, dit zou dan ikend a 60 cent per lesuur f 196,20 zijn. voorzitter licht toe dat het hoofd der school verhooging van jaarwedde heeft voor akte Dsch. Echter zijn B. en W. van meening een tractement van f 1200 plus f 100 voor Frausch en f 150 voor vergoeding woning dus f 1450,] voor een hoofd van een school pbtttelande een tamelijk goed inkomen is. !Q W. stellen voor om de verordening rege- de salarissen van het onderwijzend perso- zoo te wijzigen, dat voor de akte Frausch ats van f 100, f200 verhooging wordt gegeven, ^heer Polderman merkt op dat, zooals ook ieo loop der discussie blijkt, het hoofd school ook nog verlof heeft voor het geven onderwijs aan de R. N. L. Daardoor ver adressant zijn inkomsten toch ook. e voorzitter zegt dat de adressant Dinsdags ren verlof heeft, daartegenover staat, zooals ïlf ook heeft opgemerkt, dat hij als hoofd herhalingsschool, totaal geen vergoeding iet. Ie heer Van Nieuwenhuijze vindt het niet illijk voor de akte Fransch f 100 toelage te geven. De heer Ampt zegt dat de familieverhouding UITGAVE Telef. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohti 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. die tusschen den heer Van den Ende en hem bestaat, het moeilijk maakt om hier in te spreken. Spr. weuscht echter een kleine toelichting te geven. Van stemmen iu deze zaak zal hij zich straks onthouden, daar de wet zulks verbiedt. Evenals de voorzitter wijst spr. er op dat tegenover de 2 uren verlof voor de Normaalschool, staat het waarnemen der fuDctie van hoofd der herhalingschoo]. Dan blijkt door het groot aantal leerlingen der Fransche cursus dat deze met succes werkt. Ook wijst spr. op de pensioens bijdrage f 100, terwijl de levensstandaard ieder jaar hooger wordt. De voorzitter antwoordt dat de storting voor pensioen hier buiten beschouwing kaD blijven, daar ook de onderwijzers dit moeten doen en straks ook de andere gemeenteambtenaren. De heer Aarnovdse kan zich moeilijk iu zoo'n ingewikkelde zaak vervoegen, spr. is het echter eens met wat de heer Polderman heeft gezegd. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met 3 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Aarnoudse en Pol derman terwijl de heer Ampt om vorengemelde redenen buiten stemming bleef. iDgekomen is een schrijven van Ged. St. verzoekende toevoeging van een artikel omtrent kasopname in het reglement betreffende het burgerlijk armbestuur. Wordt conform besloten. Van den heer J. Bouwer te Tholen, deelt de voorzitter mede, is een nota ingekomen. Inder tijd zijn iu den raad besprekingen gevoerd over de verbetering en vergrooting van den haven en aan B. en W. opgedragen zich in verbinding te stellen met een deskundige tot het gereed maken van een plan etc. B. en W. hebben zich toen in verbinding gesteld met den heer Pouwer met verzoek een plan te maken van pl.in. 4000 a 5000 gulden. De heer Pouwer vroeg toen of hij ook een ander plan mocht maken waarbij de haven zooveel werd vergroot dat er gelegenheid zou zijn om goed bieten te verschepen enz. B. en W. haddeD daartegen geen bezwaar. Nu- heeft de heer P. echter eeu nota ingediend gebaseerd op de geschatte kosten van een der ontwerpen h. pl.m. f 25000 bedra- gende pl.m. 9/10 °/c ontwerp f 229.50. B. en W. hebben toen geschreven dat hun dit bedrag te hoog voorkwam. Eerst wilde de heer Pouwer niets van dat bedrag afdoen maar later wilde hij het brengeu op f 167.50. B. en W. wilden het halveeren eu brengen op f115. De heer Van Gorsel merkt op dat de heer P. er niet mee belast was om zoo'n plan te maken, maar dat zelve voorstelde. De voorzitter zegt dat B. en W. geen stipu latie omtrent de grootte van het plaD met den heer P. hebben gemaakt, de heer P. zegt echter van wel. De heer Van Gorsel licht toe dat B. en W. den heer Pouwer opdroegen een plan te maken nog van f 4000 f 5000 en deze toen vroeg ook uitgebreider plan in te mogen leveren. De heer Ampt vindt het onbillijk dat de beer P. zijn vergoeding berekende naar dat grooter plan. De heer Vermot zegt dat de man niet het recht had om zoo'n plan te maken en dat B. en W. zulks niet zonder voorkeunis van den raad mogen doen. De heer Ampt stelt voor om de heer P. voor voor te stellen de som te halveeren en le brengen op f115, Na nog eenige discussie wordt met 4 stemmen aldus besloten. Tegen stemmen de h.h. Vermet en Van Nieuwenhuijze. Een ontwerp-verordening havengeld die aan de Kon. goedk. moet worden onderworpen wordt met mem. van toelichting aangenomen. Een schrijven van Ged. St. waarbij wordt medegedeeld eeu raadsbesluit van den gemeente raad van Sas van Gent betreffende de verzetting der veemarkt aldaar vau Dinsdag op Maandag, wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna komt ter tafel besprekingen betreffende de aanbesteding van den toren. De voorzitter deelt mede dat de laagste in schrijver is Hoek te Haarlem voor f2810. De laagste inschrijver van de restauratie van het kerkgebouw is Woudeuberg te Ysselstein. Deze schreef voor de torenrestauratie in voor f3000,60, Reeds in vroegere raadsvergaderingen was be sloten het werk zoo mogelijk aan denzelfden aannemer te gunnen, de voorzitter heeft eeE onderhoud gehad met Woudenberg en gevraagd of deze ook genegen was het werk te verrichten voor f2810. Het kerkbestuur had de restauratie aan Woudenberg opgedragen als zijnde de laagste inschrijver. De heer Poldertnan deelt mede dat het Kerk bestuur nog niet heeft gegund. De voorzitter heeft geen afdoend antwoord van den heer Woudenberg gekregen, deze wenschte het in beraad te houden en nu vanmorgen ont ving spreker een schrijven, waarin hij verklaart het aanbod niet te kunnen aanvaarden. De voor zitter stelt met het oog op de uniforme afwer king van kerk en toren voor het werk aan Woudenberg te gunneu. Als het gegund wordt aan Hoek te Haarlem, zal deze het vermoedelijk toch overdragen aan de aauDemer van de res tauratie der kerk. De heer Aarnoudse zou het voorloop! eens willen aauzien. De voorzitter aebt dit niet geweuscht. De heer Ampt vindt het verschil van f 190 wel wat groot. De heer Van Nieuwenhuijze is er voor het werk aan Hoek te gunnen, terwijl de heer Ampt in overweging geeft B. en W. de beslissing over te laten. De heer Aarnoudse zegt het voorstel van den heer Van Nieuwenhuijze te ondersteunen. Het voorstel wordt iu stemming gebracht en staken de stemmen met 3 tegen 3. Tegen stemmen de heeren Ampt, Polderman en Vermet. De zaak wordt aldus verdaagd tot een volgende verga dering. B. en W. wordt intusschen opgedragen naar bevind van zaken te handelen. B. en W. hebben naar aanleiding van het in de vorige vergadering gesprokene omtrent plaatsen van een nortonpomp op Boschhoofd, de wenschelijkheid hiervan onderzocht en vragen, daar dit wel gewenscht bleek, machtiging van den raad om zulks te doen. De heer Van Nieuwenhuijze vraagt hoeveel zielen of er woneu in die buurtschap. De voor zitter gelooft ongeveer 110. Na eenige discussie wordt bij stemming be sloten tot het plaatsen van eeu nortonpomp. De heer Van Nieuwenhuijze blijft buiten stemming. De voorzitter deelt mede dat de heer Jhr. De Mgralt te Zierikzee ontslag heeft gevraagd als adviseur voor het woningtoezicht, wegens zijn beDoemiDg tot lid der 2e Kamer. B. en W. hebben nu aangezocht den heer J. Vriens te Tholen, die voor de gemeenten Poortvliet en St-Aunaland ook hiertoe is aangewezen. Deze heeft verklaard voor hetzelfde bedrag als de heer De Muralt daarvoor ontving, zijnde f 90 per jaar, daartoe bereid te zijn, De heer Ampt vraagt of het niet mogelijk is den heer V. zoo te benoemen dat als er eens een geschikte persoon in de gemeente komt deze kon benoemd worden. De voorzitter merkt op dat dit niet wel zou gaan men kan iemand als hij zijn plicht goed doet zoo maar niet ontslaan. Na nog eenige opmerkingen wordt met alge- meene steramen besloten den heer Vriens voor 5 jaar te benoemen. Aan mej. Giljam wordt op verzoek met 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend als hulptele- foonhoudster. De voorzitter heeft bij geruchte vernomen dat mej. G. ontslag heeft aaugevraagd omdat ze te laag bezoldigd was. Ze heeft vermeerdering van werkzaamheden gekregen en geen verhooging van salaris evenals de lelefoonkantoorhoudster mej. de Graaff. Besloten wordt een oproep te doen voor sollicitanten. Voor het schoonmaken der haven hebben zich bij den burgemeester 3 sollicitanten aan gemeld, De meest geschikte persoon T. Jagt wou het echter niet doen voor het bedrag dat verleden jaar daarvoor is besleed n.1. f7.50 Hij wou er minstens f 10.--, voor hebben. B. en W. wordt machtiging gegeven sollicitauten op te roepen eu hiervoor f 9.te besteden. De heer Ampt vraagt of het niet mogelijk zou zijn de nortonpomp bij de Doelen een meter of 4 dieper te slaan. Als het dan nog niet wil kan die pomp bij Boschhoofd geslagen worden. Aldus wordt besloten. De voorzitter brengt nog ter tafel de ver plaatsing van het brandspuithuisje en de politie kamer en vraagt of het niet wenschelijk is een nieuw brandspuithuisje te bouwen op een andere plaats dan tegen de kerk. B. en W. wordt opgedragen een begrooting hiervoor te maken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Bij de Dinsdag jl. in het district Middelburg gehouden stemming voor 2 leden van de Provin ciale Staten van Zeeland was de uitslag: Voor de vacature-den Bouwmeester (vrijz. aftr. 1919) werden uitgebracht 4666 geldige stemmen hiervan verkregen de heeren jhr. H. A. van Doorn te- Veere (vrijz.) 1819, P. K. Peerlkamp (S. D. A. P.) 434. en H. R. Struve (a.-r.) 2383 stemmeü, zoodat gekozen is de heer Strnve Voor de vacature, outstaan door het bedanken van den heer S. Louwerse (a.-r. aftr. 1916) werden uitgebracht 4650 geldige steininea. Hier- vau verkregen de heeren mr. J. J. Heijse (vrijz.) 1837, W. Melis (a.-r.) 2392 en L. Onderdijk

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1