9. 1704. Zaterdag 27 September 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. De Rupsen plaag. Firma J. Hl. C. POT, THOLEN. Publicatie n. HET TUBERCULOSE-MUSEUM. Van onze berichtgevers. Faillissementen in Nederland. Burgerlijke Stand. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, ngezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telrf. Interc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 c»ntsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. BURGEMEESTER der Gemeente Tholen maakt od, dat in de maand November a.s. zal plaats bea bet onderzoek tot het verwerven van het ijs betreffende het voldoen aan *de eischen van rgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militiewet. bezit van dat bewijs geeft in geval van toewyzing Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genie- Ipen aanspraak op een twee maanden kortere ite-oefeningstyd. ledoelde eischen zijn vastgesteld bij Koninklijk lait van 17 Jani 1912 (Staatsblad No. 188). ichtingen omtrent deze eischen zijn te verkrijgen Secretarie dezer Gemeente. let onderzoek zal aanvangen op Dinsdag 11 No- ber en, zoo noodig, de twee volgende dagen len voortgezet. st wordt gehouden in de volgende garnizoens itsen Leeawarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, uhein, NijmegeD, Doesburg, Harderwijk, Ede, Utrecht, itrsfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, jrden, 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorin- im, Vlissingen, 's-Hertogenbosch, Breda, Bergen Zoom en Maastricht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lotelingen, beatemd zyn om voor de lichting van het volgend t bij de militie te worden ingelyfd. Pe lotelingen, die aan het onderzoek wenschen te nemen, moeten zich vóór 10 October a.s. melden bij den Burgemeester der Gemeente, voor ke zij hebber, geloot. ijj moeten by de aanmelding opgeven in welke meente zy aan het onderzoek wenschen deel te ieo. Ijj, die niet verblyf houden in de Gemeente, waar aan het onderzoek wenschen deel te nemen, neten bovendien te kennen geven, of zij gedurende onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding Dschen te genieten. Aan de lotelingen, die zich voor het onderzoek melden, wordt voor zooveel zij ter inlijving he md zyn, later bericht gezonden van de plaats taliteit), waar en van het uur, waarop zij zich deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen, ["holen, den 22 September 1913. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. [n 't vorige nummer dezer courant komt een icht voor uit een der plaatsen op 't eiland ölen, waarin wordt medegedeeld, dat dit jaar kool veel te lijden beeft van rupsen. Het onze aandacht, dat de berichtgever in het io van den zomer heeft hooren voorspellen, die dieren in groot aantal zouden verschijnen. )it is te voorspellen en zelfs wel een jaar voren. Wij voorspelden het reeds in het jaar van 1912 en deze profetie is uitgekomen, leder weet, dat de bekende rups, die zich nu sral te goed doet aan de koolbladeren, de te is van het koolwitje. Deze vlinder heeft jes gelegd op een blad, uit die eitjes komen psen, deze verpoppen zich en nog in 't zelfde i, of in 't begin van 't volgende jaar komt vlinder te voorschijn. Indien alle rupsen het zoover konden breDgen, i 't aantal in weinige j&reu zoo groot zijn, I niets voor hun vraatzucht gespaard bleef, lukkig is dit zoo niet. Tal van vijanden 'gen er voor, dat 't aantal sterk vermindert, a van die vijanden willen we door dit schrijven ter bekend maken. Het is een diertje, eene 'p, van slechts enkele mM. grootwe merken 't op, maar het verdient onze bescherming. I zoekt de rupsen op en legt in hun lichaam br anddei van eene legboor een aantal eitjes, ïdig komen uit die eitjes larven of maden, zich voeden met wat ze in het lichaam van to gastheer kunnen vinden. Merkwaardig is het, hoe de edele deelen, die br het leven van den gastheer onmisbaar zijn, ftden gespaard. Deze eet, loopt en handelt als tare, zoekt eene plaats om zich te verpoppen, 'dt dan traag in zijne bewegingen en blijft lelijk stil zitten. Nu zijn de maden volwassen, "''pen naar buiten en omgeven zich onmid- Jijk et een door haar gesponnen cocon, "ij behoeven niet lang te zoeken om een öpje van die geelachtige cocons te vinden, rups zit er op en sterft. In sommige jaren 1 aantal aangestoken rupsen zeer groot. Wij plaatsten enkele jaren geleden 25 rupsen in een kastje. Daarvan verpopte er zich een en waren 24 door de sluipwesp gedood. Ouuoodig te zeggen, dat daaruit de gevolgtrekking werd gemaakt volgend jaar weinig koolrupsen. Verleden jaar, dezelfde proef nemende, bleek het ons, dat vele rupsen, ongeveer de helft, zich verpopten en daaruit voorspelden we het rnpsenjaar, dat ook blijkt gekomen te zijn. Dit jaar is weer een flink aantal ten doode opgeschreven, maar er zijn niet genoeg wespeu geweest om zoo'n groot getal rupsen te bewerken. Dus weer wacht ons een rupsenplaag. Toch is dit niet zeker. Nu zouden er bordjes moeten staan op die plaatsen, waar de land bouwer, de groententeler, de landarbeider dage lijks voorbijkomt, met het opschrift SPAAR, DE SLUIPWESP en deze vriend van land- en tuinbouw zal zorgen dat niet de rups, maar de mensch de kool eet. Er zijn ontwikkelde personen, die dat gele hoopje, dat we vinden op de kool, op muren, hoornen, schuttingen enz. niet kennen. Daar er eene raps op zit, denken sommigen, dat het eitjes zijn, door die rups gelegd en ze vernietigen het. Niet genoeg kan hun worden toegeroepen Doet dat niet. Laat het zitten, waar het zit en vindt ge het op plaatsen, waar het niet blijven kan, legt het dan weg op eene beschutte en veilige plaats. Ge doet er u een groot voordeel mee I Tholen, 25 September 1913. K. Het „Tuberculose-mu9eum" heeft reeds vele plaatsen van ons land bezocht. Thans komt het ook onze gemeente met een bezoek vereeren. Wel valt de komst van het museum juist in de kermisweek, doch het is volstrekt niet te be schouwen als eeu kermisvermakelijkheid of tot de kermis behoorende. Oorzaak dat het museum juist dan alhier te bezichtigen is, is alleen het ontbreken van een zaal te Tholen die groot genoeg zou zijn het maseum te bevatten, de bewaarschool zal juist groot genoeg ziju en waar deze door de kermisvacantie ongebruikt staat, werd deze gelegenheid aangegrepen. Overal waar het tot dus ver geweest is, heeft het veel menschen getrokken, en werd groote belangstelling voor deze tentoonstelling aan den dag gelegd. Moge dit hier ook zijn 1 Laat een ieder, die eenig belang stelt in de bestrijding van deze zoo algemeen verspreide ziekte, als de tuberculose is,het museum bezoeken Niemand zal van zijn bezoek spijt hebben, want het museum biedt veel, wat leerzaam is. E[et mag eeu gelukkig teeken des tijds ge noemd worden, dat in alle lagen onzer sameu- leving in de laatste jaren een zoo groot aantal mannen en vrouwen zich opmaken om deze ziekte te bestrijden, of het lot der lijders aan tuberculose zoo zacht en dragelijk mogelijk te maken. De oogen van het publiek moeten ge opend worden voor de mogelijkheid om deze zoo zeer gevreesde ziekte met succes te bestrijden En dit kan het beste bereikt worden door aan schouwing van datgene, wat het museum te zien geeft. Nu de gelegenheid daartoe geboden wordt achten wij ieder weldenkend mensch mo reel verplicht om het museum te gaan zien, laat ieder zich aldaar een denkbeeld gaan vormen van de groote toewijding, waarmede zoovele vrouwen en mannen in den lande op het gebied der tuberculose-bestrijding werkzaam zijn en van de middelen waarmede zij er naar streven de Tuberculose te voorkomen. We verwijzen belangstellenden voor de uren van openstelling en verdere bijzonderheden uaar de in dit nummer voorkomende advertentie, IERSEKE. De vorige week is hier een postduiven-wedstrijdvereeniging ,/De groene olijf tak" gevormd. Zondag hield zij haar eerste wedvlucht van uit Zevenbergen. I. Christiaanse wou den len prijs, M. Klous den 2en en 3en prijs- De heerJ. Huijsse alhier is te Deventer uit 60 sollicitanten aan de gasfabriek tot len fitter benoemd met ingaog van I Oct. a. s. ST-MAARTENSDIJK. In de Woensdag ge houden vergadering van kerkvoogden en nota belen der Ned. Herv. Gem. alhier werd een voorstel in behandeling genomen om het aantal zitplaatsen in de kerk uit te breiden door nog beschikbare rnimte aan de noordzijde der kerk daarvoor te gebruiken. Het voorstel werd echter verworpen. Aaugenomen werd daarna het voor stel om betreffende deze zaak advies in te winnen van een deskundige. Een ingezetene alhier had deze week een aardig buitenkansje. Bij den heer W. M. Rijn berg had hij een Tijdgeestlot gekocht en wel no. 9005, waarop bij de trekking der Staats loterij van Dinsdag 23 September juist de f 100.000 viel. De man heeft derhalve een buiten kansje van f 4250. Mej. M. de Wilde alhier had jl. Vrijdag het ongeluk in den kelder te valllen, waarbij het bovenbeen ontwricht en het gewricht zelve beschadigd werd. Het ongeval werd veroorzaakt doordat zij op den keldertrap meende te stappen, die toevallig niet aanwezig was. OUD-VOSSEMEER. Werd vorige week be richt ontvangen dat de heer L. den Engelsman met ingang van 1 Oct. was geplaatst als ambte naar bij 's Rijksdirecte belastingeu met stand plaats Prinsenhage, thans ontving zijn broeder Marinus den Engelsman kennisgeving dat deze met ingang van 6 Oct. a.s. geplaatst wordt te Lemelerveld. Waar deze twee jougelui gedurende één winter slechts les hebban ontvangen, blijkt wel dat ze hun studie zeer ernstig hebben opgevat. Beiden genoten hun opleiding van den heer M. Rijnberg, onderwijzer aan de O. L. School aiuier. ST-PHILIPSLAND. Op de voordracht voor hoofd der O. L. school alhier komen voor M. C. Blankert, C. Scherpenisse en S. Erelier. SCHERPENISSE. Op de heden gehouden veemarkt alhier waren aangevoerd 14 stuks hoornvee, waarvan geeu enkele is verkocht. THOLEN. Het dames-comité voor de in zameling van gelden voor het hier te houden onafhankelijkheidsfeest heeft hard gewerkt. Binnen enkele dagen hebben de dames,f 462,65 bijeenge bracht. Het Feestcomité 1913 vergaderde Donderdag avond met afgevaardigden van de in onze gemeente gevestigde vereenigingen, die per cir culaire waren opgeroepen, teneinde te bespreken in hoeverre de vereenigingen wilden en wenschten mede te werken. In deze vergadering zegden verschillende al gevaardigden de medewerking van hunne ver- eeniging toe. In de hierna gehouden vergadering van het Feestcomité werd besloten het in de vorige vergadering genomen besluit om de Kerkbesturen te verzoeken een wijdiDgsure te houden op den avond voor de feesten weder in te trekken, en in plaats daarvan een verzoek te doen om deze herdenking te doen plaats vinden op den eersten dag van het feest in den voormiddag. In den namiddag vao den dag zullen dan de openbare feestelijkheden een aanvang Demen, terwijl de tweede dag, dus Vrijdag, de hoofddag zal worden. Hiermede meent het comité vele bezwareD, van verschillende zijde geuit, te hebben ondervangen. Een lijst ter inzameling van gelden van hen die alsnog het comité eenige tegemoetkoming wenschen te geven, ligt bij den secretaris ter teekeoiug. Voor den historischen optocht hebben zich reeds enkele personen aangemeld. Het comité besloot de inschrijving van deelnemers zoo spoedig mogelijk te sluiten. Zij die nog wenschen deel te nemen hebben zich dus te haasten met de opgave. De kermis is er weer. Op de markt en op de kaai staan de verschillende tenten en vermakelijkheden weder opgesteld. Vele oude bekenden treffen we eraan. O.a. de schouwburg onderneming van den heer F. Hart die in het Kaaiboschje zijn standplaats heeft ingenomen. De voorstellingen van den heer Hart zijn als bekend, zeer goed en wij twijfelen niet of hij zal veel bezoek krijgen. Mevrouw FooderieHart van de Kon. VI. Schouwburg te Brussel verleent hare medewerking en de heer Hart zorgt ei steeds voor dat de opgevoerde stukken niemand kunnen kwetsen in zedelijke, godsdienstige of politieke overtuiging. Verder vinden we Fluit, met de van ouds beroemde wafelkraam, een acrobatentent, de luchtwchommel, en op de markt de draaimolen van Robbe, de Zeppelin-luchtvaart van Huygens, eeu bioscoop, fotographietent en schietsalon en meer dergelijke kermisvermakelijk heden. Ook oliekoeken en suikerwerken etc. kan men weder in allerlei kramen bekomen, terwijl de verschillende herbergen gelegenheid geven tot dans en bij den heer Hoek Zaterdag en Maandagavond groot bal is. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co/s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 31 faillisse menten tegen 37 faillissementen, in dezelfde week van het vorige jaar. De Wognummers. De Gemengde Zangvereeniging //Jacob Kwast" van Wognum, onder directie van deu heer Willem Saai stelt zich voor op Dinsdag 3U dezer des avonds 8 uur een buitengewone uit- voeeing te geven in de Groote Kerk te Bergen op Zoom. Ook thans heeft deze zangvereeniging, die ons reeds meermalen deed genieten vau hare groote talenten op het gebied der zangkunst, weder een keurig programma van gewijde muziek saamgesteld. De toegangsprijs zal f0.75 per persoon bedragenkaartverkoop heeft plaats bij de firma P. Harte en dhr. A. I. A. Kok te Bergen op Zoom. Het oordeel der pers zoowel in binnen- als buitenland over de uitvoeringen van Wognum's Gemengde Zangvereeniging blijven steeds aller gunstigst OESTERS. Van 1925 Sept. bedroeg het aantal uit lerseke verzonden oesters 560.000, de hoeveel heid kreukels 1375 K.G. Prijzen der oesters nog niet vast en ongeveer als de vorige week. LANDBOUW. Oud-Vossemeer. De aanvoer van jongvee voor meating enz. gedurende den staltijd eu voor be weiding een volgend jaar is thans zeer groot naar wordt gezegd is het magere vee zeer duur, wat trouwens niet te verwonderen valt, als men weet dat ook het mestvee zeer hoog geprijsd is. Het gehalte der bieten is niet zoo hoog op het oogenblik als het vorige jaar op den zelfden tijd wij geven eenige cijfers van 1912 op ongeveer gelijken tijd van monsteronderzoek en thans. In 1912: 17,2; 17,9; 16,6; 18,4 16, 1; 16,6 in 1913; 16,7; 14,7; 15,5; 15.6; 16,6; 15,2. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. Uitslag van de aanbesteding van kunstmest stoffen en voederartikelen door de Landbouwers- vereeniging te Oud-Vossemeer, gehouden 24 Sept. 1913. Laagste inschrijvers Katoenzaadmeel f 10.60, inl. paardeboonen per 80 K.G. f 8,98, mais per 80 K.G. f 5,78, ammoniak-superph. f7,78, kaïnit f2,11, alle K. Schippers te Üud-Vosssemeer, superphosphaat f2.21 en lijnkoek f 11.77 beide M. de Graaff te Oud-Vossemeer. De levering werd gegund. Uilslag der aanbesteding restauratie kerk en toren te Oud-Vossemeer Schefl'elaar, Tholen f 20.600 i 3690. Tieleman, Nieuwerkerk 25005 4444. Dykslag, Tholen 25600 3360. Walpot, Tholen 24665 3410. Panny, Zierikzee 23324 2994. De Later, Nieuwerkerk 23876 3640. De Later, Almkerk 23998 3998. Woudenberg, lJsselstijn 19940 3000,60 Kuijpers, Heinkenszand 25200 3730. Lindhout, Oud-Vossemeer 21995 3250. Gunter, id. 22625 3300. Hage,: id. 22780 3100. Van Hiele, id. 23060 3100. Vriens, Dinteloord 27000 André, Rozendaal 25800 Schefl'elaar, Bergen op Zoom 25100 4580. Opdenbrouwer, id. 26100 Hoek, Haarlem 22735 2810. Van Kampen, Bloemcndaal 22835 2875. Vader, Vlissingen 25760 4800.— Willemse id. 25460 4700.— Gemeente IERSEKE van 1925 Sept. GehuwdPhilippus Boogert 26 j. jm. en Tannetje Daane 19 j. jd. Jan Philippus van

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1