ra itsicM 1703. Zaterdag 20 September 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. NI. C. POT, THOLEN. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ost f 1,10. Yoor het buitenland 90 cents, zonder géïll. Zondagsblad, •zonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Jnterc. 16. .Vdvertentiënvan 1 tot -I regels 40 cutsiedere regel ineer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Openbare Gemeenteraadsvergadering, lm te Tholen op Dinsdag 16 September 1913. jenwoordig alle leden, i opening der vergadering leggen de her raadsleden de hb. Kegge, Van der Stel, maker eu Wagtho de vereischte. eeden af orden hierna door den voorzitter geluk- isckt met hunne verkiezing en het ver en door de kiezers bij vernieuwing in hun heer Kegge zegt mede namens zijn mede benoemde leden zijn dank voordegelok- ihen. Spr. wijst er op dat door de afgelegde een verklaring is gedaan voor den Rechter toven alle rechten staat en hoopt zoolang ier werkzaam mogen wezen, dit mag zijn pede verstandhouding. Het heeft spr. ge- dat hij bij de verkiezing van alle kanten dingerd; ook zijn hem veel anonieme brie- loegezonden spreker vertrouwt dat deze niet rijn mede-raadsleden zijn, dit weet spr. niet, mocht bet soms wezen besluit hij, dat er van den raad zijn die daaraau mede gedaan hoopt hij dat deze dat niet meer zullen erna worden de notulen der vorige verga- gelezen en onveranderd goedgekeurd. voorzitter doet voorlezing der agenda en of de heeren deze volgorde goedkeuren, heer Wagemaker stelt voor het bij de in den stukken voorkomende request van de aiging „Volksonderwijs" in gesloten ver ing te behandelen, heer Moelker zegt het voorstel van den Wagemaker te steunen. voorstel wordt in stemming gebracht. De Van Vredenburch stemt tegen en de heer die wegens uithuizigheid geen iuzage der omen stukken heeft kunnen hemen, onthoudt van stemming. Ingekomen stukken üdre3 C. J. Greep, met verzoek om bouw- nning op een terrein nabij de Boschstraal, tan de straat gelegen. Dit adres is aange- n ia de vorige vergadering; met algemeene een wordt volgens voorstel van B. en W. p afwijzend beschikt. Request van D. van de Velde, Pres.- der N.V. „Tkoolsche Gasfabriek" waarin verzocht de concessie-termiju, die in 1920 [t, te verleDgen. Uit het reqeust blijkt dat eranderingen en verbeteringen dringend zijD, doch dat de N.V. hiertoe moeilijk ivergaan als geen zekerheid bestaat dat de ssie-termijn wordt verlengd. Als aan te veranderingen en verbeteringen worden genoemd: een nieuwe gashouder van 500 M3., houd van den thans in gebruik zijnden gas- ïr bedraagt 130 M3. zuiveraar, bet uit- in van het pijpennet en het aanschaffen van meters. In het adres worden de klachten het slechte gas weersproken. de raad niet wil overgaan tot concessie- aging, verzoekt adressant overname der k door de gemeente. voorzitter zegt dat B. en W. wel over lak gesproken hebben, maar kwamen voor niet tot een conclusie en stelt den raad de behandeling eenigen tijd uit te stellen in een vergadering te bespreken aan inde des jaars waarin niet veel te behandelen en W. zijn overigens van meeuing dat Jsionnarissen steeds verplicht zijn goed gas reren. heer Van Vredenburch is het met het lel van den voorzitter om de behandeling het adres voorloopig uit te stellen volkomen vooral met het oog op eene op komst Prov. Brabantsche electriciteitscentrale. weet niet in hoeverre Tholen hiervan elec- tit zou kunnen betrekken. Dat de toestand ten en ander slecht is aan de gasfabriek is hold van de Vennootschap zelfer is erg azeld met de inzending van dit request dat ten op komst was. Spr. zou vooral met het op de genoemde electriciteitsplannen een ld besluit zeer betreuren, heer Wagtho vraagt of het niet mogelijk den door den voorzitter voorgestelden van uitstel te bepalen, opdat deze niet paar jaar zal kunnen duren, maar bijv. anden. De voorzitter antwoordt dat bij dat ook bad bedoeld, bijv. in December. De beer Wagtho is laatst in Vlissingen ge weest, waar de prijzen van electriscb licht en gas bij 't zelfde lichtverbruik zich verhielden als 23. De voorzitter heeft familie die ook electriscb licht gebruikt, die juist het tegenover gestelde verzekert. De heer Moelker zegt laatst in een hotel te Middelburg geweest te zijn, waar men zeer schaar9ch was met de electrische pitten en daar vertelde meD dat alleen bij betrachting vau de meest mogelijke zuinigheid de electrische ver lichting even duur is als gasverlichting. De heer van Vredenburch verklaart niet te willen beweren dat electrisch licht altijd goed- kooper is dan gas. Bij een groote centrale kan het misschien wel goedkooper zijn. Spr. zou het alleen met het oog op hetgeen hij heeft aange haald, gevaarlijk viuden een overijld besluit te nemen betreffende deze zaak. De heer Kegge vraagt of ze reeds met het bouwen van 'de electrische centrale in Brabant bezig zijn De heer Wagemaker licht den heer Kegge hieromtrent in. ZEd. reisde onlangs met 's Her- togenbosschers die van meening waren dat er niet veel van komen zou. De heer Van Vredenburch overhandigt deu heer Kegge een brochure over de Brabantsche Centrale. De heer Wagtho hoopt dat vooral niet uit het oog verloren zal worden dat het, als de concessie niet wordt verlengd, voor de gas fabriek uiterst moeielijk zal zijn gelden te krijgen voor het aanbrengen van vernieuwingen. Vooral het aauschaffen van muntmeters is ver bazend duur. De voorzitter antwoordt den heer Wagtho dat het beslist in het belang der N.V is eenigen tijd met het bespreken dezer zaak te wachten. Als er nu over moet gestemd worden zou spr. zijn stem niet in 't voordeel der fabriek uitge bracht hebben en dit is wellicht bij uitstelling voor wijziging vatbaar. Met algemeene stemmen wordt tot uitstel besloten. c. Een schrijven houdende dankbetuiging vau den militie-le- luitenant, leider der schietoefe ningen tot verbooging van laudsweerkracht alhier, voor de verleende subsidie. Wordt voor kennisgeving aangenomeD. d. Dankbetuiging van gemeenteambtenaren voor de verhooging hunner salarissen met het oog op.de pensioenregeling. e. Missive van Ged. Staten, verzoekende andere regeling der pensioenbijdrage van de gemeenteambtenaren. Geadviseerd wordt de sala rissen niet te verhoogen, maar de pensioenbij dragen uit de gemeentekas te betalen. Naar aanleiding vau dat schrijven wordt be sloten met algemeene stemmen alle in de vorige vergadering genomen besluiten betreffende de salarissen en peusionneering van gemeenteambte naren in te trekkende verordening betreffende de salarissen opnieuw gewijzigd vast te stellen en geen verbaal te nemen op de ambtenaren voor de bijdragen voor de peusiouueering. f. Een ingekomen bezwaarschrift van F. J. Haaijer tegen zijn aanslag in deu H. O., wordt in handen gesteld der commissie. g. Adres van de afdeeling der vereeniging „Volksonderwijs" afd. Tholen, met uitvoerige memorie van toelichting, waarin wordt verzocht het aaustellen van een tijdelijke leerkracht aan de o. 1. school, met het oog op de toelating der nieuwe leerliugen. (Zie vorig raadsverslag). Volgens voorstel van den heer Wagemaker zal dit adres iu besloten vergadering worden behandeld. h. Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring van het reglement voor het algemeen armbestuur. Wordt voor kennisgevingaangeuomen. i. Id. verzoekende wijziging van een artikel in het reglement voor het Weezenarmbestuur. Wordt overeenkomstig advies besloten. j. Idem betreffende het reglement op de openbare instellingen van weldadigheid waarin Ged. St. opname verzoeken van een artikel be treffende opneming der verschillende kassen dier instellingen. Een outwerp-artikel desbetreffende wordt aangenomen. k. Idem, houdende niet-goedkeuring van het raadsbesluit betreffende bouwverbod op eenige perceelen in verband met de brugkwestie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 1. Adres van dames Wed. L. Moelker en N. Moelker, waariu wordt verzocht restitutie vau het over het laatste halfjaar 1913 betaalde in den H. O. wegens vertrek. Op voorstel van B. en W. wordt hierop gun stig beschikt. m. Bezwaarschrift tegen zijn aanslag in den H. O. van B. G. Kegge Hz., wordt voor kennis geving aangenomen, daar de termijn voor het indienen van bezwaarschriften tegen den aanslag reeds verstreken was toen dit request inkwam. n. Adres van het feestcomité 1913, waarin wordt verzocht om een bijdrage uit de gemeentekas. De voorzitter had gedacht dat men hier in 't geheel geen feest zou vieren, daar het al wat laat in den tijd was geworden. Spreker heeft zich gewend tot. de feestcommissie te St-Maarteusdijk en deze deelde mede dat daar uit de gemeentekas f 120,was ter hand gesteld aan het hoofd der school voor tractatie der schoolkinderen. Het zal spreker aaugenaam zijn als een der heeren hieromtrent een voor stel doet. Het stuk was te laat ingekomen om te behandelen in de vergadering van B. en W. De heer Wagtho wijst de h.h. er op dat een comité gevormd is uit alle richtingen en en standen der maatschappij, daarom is spr. er voor geld te geven. i^e heer Quist beweert dat het hen die het initiatief tot het feest namen, niet is te doen uit Vaderlandsliefdehet is hen meer te doen om een relletje. Als 't vaderland in den nood is dan gaan ze de piek schuren. De heer Moelker vestigt de aandacht er op dat ook andere plaatsen (b.v. Rotterdam in November) laat in 't jaar nog feestvieren. Spr. vindt de tijd voor een feest ook wel wat laat. Hij zou echter, waar we zien dat in andere plaatsen ook hst gemeentebestuur naar draagkracht subsidie verleent, vinden dat Tholen als dat hier ook gebeurt, een waardig figuur zou slaan. De heer Van Vredenburch zou het gewenscht vinden dat B eu W. de zaak zoolang aau zich hielden. Het feestcomité zou dan eerst met lijsten rond kannen gaan en bleek het dan dat ieder aan het feest wilde medewerken, dan was spr. er voor dat een bijdrage uit de gemeente kas werd verleend. Het verwonderde hem van een auti-revolutionnair man als de heer Quist zulk een taal te moeten hooreri. Spr. had liever feestgevierd als de brug tot stand komt. Hier is echter het initiatief genomen door de schippers en we weten van ouds dat die oranje gezind zijn. Spr. stelt voor een som uit te trekken en B. en W. de beslissing te laten of ze zal verleend worden. De heer Quist zegt dat de heer Van Vredenburch zijn naam noemde. Menigmaal zegt spr., eindigen de feesten iu dronkemanstooneelen. Hij waardeert het als men feest viert iu stilte dat men door God verlost is van 't Frausche juk. N De heer Kegge i3 het met den lieer Quist eens; het verwondert hem dat de menscheu zoo over de onafhankelijkheid bewogen zijn als men het volkje kent eu ziet van welken kant het feest wordt opgericht, komt men tot de over tuiging dat altijd de feeston op verkeerden leest geschoeid wordeu. De heer Moelker herinnert er aau dat in 1911 bij hei feest geen enkele wanklauk weid vernomen. De heer van der Stel kan zich best vereenigen met den heer Van Vredeuburch, als de lui in genomen zijn met een feest zullen ze wel diep genoeg iu den zak tasteu. Bij een Nova-Zembla temperatuur, sneeuw in de lucht en peeslik op do straten kan het wel gezellig worden. De heer Christiaanse wou eerst de kat wel eens uil deu boom kijken, op vele plaatsen wordt den kinderen een herdenking gegeven in den vorm van een plaat, eeu boek of een bord of beker. De heer Fan Vredenburch stelt voor dat de heer Christiaanse hieromtrent een voorstel doet. De heer Wagtho brengt nog in het midden dat er Zaterdagavond een vergadering is geweest waarin het feestcomité is benoemd. Personen van allerlei richting en stand nemen in het comité zitting. Spreker noemt eenige namen om dat te bevestigeD. De voorzitter zou dan een bedrag voor de schooljeugd beschikbaar willen stellen. Er zijn pl. m. 650 kindereD. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 3 stemmen tegen van de h.h. Kegge, Quist en v. d. Stel. De heer Moelker zegt als we zien naar St- Maartensdijk, een bedrag van f 150 wel is te motiveeren. De heer Wagtho vindt dit wel wat miD, hij zou willen voorstellen f 325. De audere heeren vinden dit toch te veel en gestemd wordt over eeu bedrag van f150. Dit wordt eveneens aangenomen met de stemmen van de heereu Kegge en v. d. Stel tegen. De heer Kegge motiveert zijn stem en zegt dat hij hiervoor geen geld uit de gemeentekas wil besteden. De heer Quist was juist even afwezig en bleef buiten stemming. o. Eeu adres van H. Russcher over de trap in de oesterput van de heeren F. en I. Moelker, waarvoor deze vergatming kregen in de vorige vergadering van haar te verwijderen. In het schrijven vestigt de adressant de aandacht dat hij van de erven Boogert de trap heeft gekocht voor f 4 en hiervan bewijs bezit en wijst op een artikel in de gemeentewet, betreffende het stemmen van raadsledeu over zaken familie etc. betreffende. Hij meent dat hiermede in strijd is gehandeld. De voorzitter heeft de kwitantie van den adressant gezien en deze wil het desnoods onder eede bevestigen dat hij kooper is geworden. Spr. vestigt de aandacht er op dat de heer Moelker in de vorige vergadering niet is tegenwoordig geweest en dat er dus geen handeling is ge pleegd in strijd met het door adressant bedoelde artikel in de gemeentewet. Verder vindt hij het eigendomsrecht aan de heereu Moelker die onder eede willeu verklaren meer waarschijnlijk dan dat van deu heer Russcher, daar de eerstgeooemden van wijleD Boogert de trap hebben gekocht en de laatste van de erven die hiervan misschien niet hebben geweten. De heer Fan Vredenburch richt tot den heer Kegge de vraag of hij ook belanghebbende is in deze kwestie. Deze antwoordt ontkennend. De heer v. Vr. wou dit coustateeren omdat dau het beweren van adressant dat in strijd meteen artikel der gemeentewet was gehandeld, onjuist is. Na eenige discussie over deze kwestie wordt besloteu dat de adressant deze zaak maar moet uitmaken met de heereu Moelker. Hierover gestemd, blijft de heer Moelker builen stemming en wordt volgens voorstel van B. en W. besloteu. II. Een ontwerp-raadsbesluit betreffende de verordening kadegeldeo wordt met algemeenè stemmen vastgesteld. III. Aanbieding suppl, kohieren H. O. en Hondenbelasting. Worden in handen gesteld van de commissie. IV. Besloten wordt weder een besteding van drukwerken, kautoor- en schoolbehoeften te houden. V. Brief vau het hoofd der O. L. School waarin als personeel voor de herhalingsschool worden aangewezen de. dames Van Stapele, De Lange, en Poulusse en den heer Engelvaart. Hierua rondvraag. De heer Van Vredenburch wijst er op dat in den laatsten tijd weer geageerd wordt tegen de overbrugging vau de Eeudracht. Er wordt ge schreven aan overheidspersonen en het lijkt wel dat de schrijvers het willen doen voorkomen of Tholen een oorlogshaveu kan worden met een groote vloot die de Eendracht moet passeeren. Spr. stelt hierom voor een request aan den Minister te zenden waarin wordt gewezen op het groote belaug van een vaste brug, ook al met het oog op de waterleidingde buisleiding kan dau langs de brug gelegd worden. Deze maand krügeu de gemeentebesturen de stukken vau de waterleiding, terwijl bij gunstige beschikkingen de aanbesteding in Mei 1914 kan plaats hebben. De voorzitter is het volkuineu met de zienswijze vau den heer Van Vredenburch eens; door al die bezwaren wordi de voortgaug vau de zaak uiet gediend. B. en W. zullen ter gelegener tijd zich met een adres tot deu Minister wenden. De voorzitter onderwerpt dit voorstel aan deu raad, die dit goedkeurt met op één na algemeene stemmen. De beer liollestelle onthoudt zich. De heer Kegge heeft er vroeger wel eens over gesproken, dat er bij het lossen en laden van allerlei goederen vaak hooi of stroo op de kade blijft liggeD. Voor den vuilnisman vindt spr. het opruimen hiervan bezwaarlijk, daar deze toch

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1