ra lesterti 1702. Zaterdag 13 September 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Examen. Publicatie n. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Over de chilisalpeter-prijzen. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad Ter9chijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco rat fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, „ouden stukken, enz. worden uiterlijk Of DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bl LOTING VOOR DE MILITIE. Burgemeester der Gemeente Tholen maakt be- dat de loting voor de lichting van 1914, deze Gemeente zal plaats hebben op het Stad- op Dinsdag, den 30 September 1913, des Idags te 1,30 aar. Wie aan de loting deelnemen, de loting nemen deel alle voor de lichting threven personen, met uitzondering van hen |ie vóór den aanvang der loting voor de Gemeente blijken te zijn overleden lie vóór den dienst 8ij de militie ongeschikt zijn bevonden lie vóór 1 September van dit jaar bij onherroe pelijk geworden uitspraak van den militieraad van Gedeputeerde Staten of bij Koninklijke beslissing, op een ingesteld beroep genomen, toorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrij gesteld lie vóór 1 September van dit jaar onherroepelijk, ketzg voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst tjjn uitgesloten. ingeschrevenen, die aan de loting moeten deel- i, worden uitgenoodigd om op het hierboven ilde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. olen, den 8 September 1913. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. onzen medewerker te lerseke. UITGAVE i Telf/f. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c^.ntsiedere regel meer 10 cents grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohti 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. dragen wordt na jarenlange studie, het is ten slotte de kroon van onzen tijd, die geen andere worstelspelen kent, dan die van het verstand. Voor een oogenblikjegeeft het bezit vaD dat stuk werkelijk kalmte, zelfvoldoeningen dankbaarheid, maar helaas dat is maar van korten duur, want men moet zich immers nog verder teu strijde uitrusten en wat achter den rug is, telt voor velen niet mee, want weer is de studie, die roept, om nog weer zich te bekwamen voor nog meer examens. Moeten wij ook stil staan bij hen, die oudaoks moeite, tijd en kosteD, niet het gewenschte stuk papier balen Moeten wij schetsen leed en lijden van hen, die bij den wedstrijd niet vol doen Moeten wij ook met hoeveel moeite is vaak door ouders alles bekostigd, wat tot voorbereiding van het examen moest dienen het leed aangeven van de nabestaanden van hen, die niet slaagden Laten wij zwijgen en beamen „het examen, het is een noodzakelijk kwaad ij hoorden eens zeggen, dat de menschen irdeelen zijn in twee categoriënlui die ten doen en lui die examen afuemen en het i er veel van dat deze overdrijving nog laai een waarheid wordt als een koe. Examens toelating van alle mogelijke scholen, examens rende het werkjaar voor driemaandelijksche orten, eind-examens, examens voor akten, lens voor vroedvrouwen, commiezen, tuin- o, hoefsmeden, postboden, politieagenten, rente-secretarissen, kinderjuffrouwen enz. enz. eeuw mag met recht de eeuw der examens lemd wordenhet examen, zoo zagen wij uitgedrukt, is het monster, dat het kind olgt tot dicht bij het graf, want op hel led ten slotte, volgt dan niet dikwijls het Iste, ernstigste examen, daar waar de kranke q tegenover zijn geweten zich zelf examineert de wijze, waarop hij het ten einde loopende heeft doorgebracht 1 fameu is een knellend keurslijf, waarin onze reeds vroeg geklonken wordt; het examen sombere sluier, die de genietingen van het sd naar kennis verduistert, het dreigende bel, dat zoo menig jeugdig hoofd tot wan- brengt, zoo menig jong leven vergiftigt, menige vreugde .bederft. Met angst, voort oden angst, staat het examen zoo menig zoo menig volwassene, steeds in den geest ekend, zelfs onder omstandigheden, dat men gaarne zich zou bepalen tot wat het heden lacnen I Er zijn levens waarin alles beheerscht 1 door dit enkele woord. Het examen, zoo men, is de berg, dien men moet bestijgen moeite en inspanning om ten slotte het lofde Land aan zijne voeten in volle pracht oonen zien, het examen is de zware sleutel, een gedroomd Paradijs moet ontsluiten. Als ik door mijn examen kom, dan dan n staat de toekomst voor mij opeD, dan ik geheel onafhankelijk, dan kan ik als eling de gedane keuze openlijk te kennen a, dan ben ik vrij van studie, dan kan ik boeken op zij werpen, dan kan ik vergeten tot heden overbodige ballast was, dan en," roept weer een ander, „dan begint mijn van ingespannen werk, van slecht betaalden id, au zwoegen en zorgen, waarbij het ploe- voor het examen in het niet verzinkt." oor velen is dat examen, als het gunstig »pt, een keerpunt, een oase in een vreugdeloos, 'loos bestaaD, op dat oogenblik is men een held, overwinnaar, men gevoelt zich „een baas" het papier, dat het slagen vermeldt, verheft geringste in zijn eigen oogen en in die tr omgeving, al is de kennis er geen haartje door geworden dat stuk papier, dat vurig ingde papier, dat met zooveel moeite en is verkregen, is de eerepalin, die wegge In de eerste plaats iets over het gehalte aau stikstof van het chilisalpeter. Wanneer chilisal- peter scheikundig zuivere salpeterzure natron was, zou het op '100 K.G. hoogstens kunnen bevatten 10%5X^ K.G. 168/17 K.G. stik stof, dus nog geeu 16% K.G. De jongeren onder de lezers, die eeu beetje scheikunde kennen, herinneren zich, dat salpeterzure natron kao voorgesteld worden door na N 03 en dat de atoomgewichten zijn na 23, N 14 en O 16 op 23 14 -f 3X16 85 K.G. salpeterzure natron vinden we dus 14 K.G. stik stof. De bovenstaande berekening kunt ge nu begrijpen. Daar chilisalpeter pl.m. 95°/0 zuivere salpeterzure natron bevat, kunnen we dus als basis voor het stikstofgehalte van chilisalpeter aannemen 15 V2 °/0 bestaat niet. De prijzen varieeren meer dan het gehalte. Zij hangen af van den tijd, waarop en waartegeo men koopt. Verdei is het chilisalpeter een artikel dat aan markt- en beurskoersen onderhevig is welke koersen weer samenhangen met den aan wezigen voorraad enz. Op het oogenblik (Augustus 1913) is de prijs van het chilisalpeter, aan stonds beschikbaar te Botterdam fl 12,12 (per 50 K.G.) en voor Sept.-Oct.-levering f112.21 Maar de prijzen zijn verleden jaar heel wat hooger geweest, soms tot fl 14 toe. Daar staat echter tégenover, dat ze wel eens veel lager waren dan f 12. Wanneer we op het oogenblik de prijzen van eenige der belangrijkste stikntof- kunstmeststoffen vergelijken met hun gehalte, dan komen we tot het resultaat, dat 1 K.G. stikstof van Chilisalpeter kost frs. 1.57 fl 0.75. Zwavelz. amm. frs. 1.61 fl 0.77. Kalksalpeter frs. 1.57 fl 0.75. Kalkstikstof frs. 1.82 fl 0.87. Wanneer het chilisalpeter ongemalen is, kan ineu het gemalen vragen meteen prijsverhooging van f 0.25 (dus een kwartje) per 100 K.G. Het gebeurt tevens, dat de zakken ongeregeld zijn. Men kan dau eerst het chilisalpeter laten over- zakken in balen van 100 K.G. Gewoonlijk rekent men ongeveer 7*/2 °t8 Per 160 K.G. Men ziet dus, dat het chilisalpeter gerekend per K.G. stikstof niet van de duurste, doch van de goed koopste stikstofmeststoffen is, gewooülijk heeft de verhooging in prijs van de eeue stikstof meststof invloed op den prijs der andere, zoodat het duurder worden van de eeue ook stijging in prijs van de andere ten gevolge heeft. En, wauDeer men op verschillende tijden de prijzen berekent, komt men tot de conclusie, dat het chilisalpeter over de geheele lijn bet goedkoopst is. VERGADERING vau den raad der gemeente Oud-Vossemeer op Dinsdag 9 September 1913. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer L. C. Brinkman, burgemeester. Na opening der vergadering, leggen beide her kozen leden| de hh. Aarnoudse en Vermet de ver plichte eeden af in handen van den voorzitter, die ze hierna gelukwenscht met hunne benoeming tot lid van den raad der gemeente en hoopt dat beide heeren werkzaam mogen zijn in 't belang der ge meente. Ook de andere heeren bieden de herko- zenen hunne felicitaties aan. Hierna worden de notulen der vorige vergadering door den voorzitter-waarnemend-secretaris gelezen, en onveranderd vastgesteld. Aan de orde is de benoeming van oen Secretaris. De voorzitter deelt mede dat van den heer G. M. van den Ende, hoofd der school, een verzoek is ingekomen tot salaris regeling volgens de daarbij gaande toelichting. Spr. zou dit eerst willen afdoen alvorens tot benoeming van een secretaris over te gaan en stelt voor, aangezien het request pas gister is ingekomen, hot in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Overeenkomstig des voorzitters voor stel wordt besloten. Hierna wordt de hoofdschotel van den dag door den voorzitter Ier tafel gebracit de benoeming van een secretaris on een ambtenaar van den Bur gelijken Stand. Door B. en W. is een voordracht opgemaakt van 2 personen n.1. de h.h. W. van der Ploeg, ambtenaar ter secretarie te Zierikzee enP. A. Vroegop, ambtenaar ter secretarie te Terneuzen. De voorzitter vraagi of een der heeren ook nog bespreking wil van een der overige sollicitanten. Dan zou hij do openbare vergadering daartoe schorsen. De heer Aarnoudse brengt in hot midden dat het hem gepast zou voorkomen, den Burgemeester tevens te benopmen als secretaris. ZEdAchtb. heeft de laatste weken het secretariaat der gemeente goed gevoerd, de notulen der ver gaderingen enz. opgemaakt en ook met het oog op het salaris dat feitelijk geen voldoende bestaan oplevert voor beide functionarissen afzonderlijk, zou spr. dit wel gewonscht vindeu. De heer van Nieuwenhuijzen wijst er op dat vroeger bij het oproepen van een secretaris besloten was de functies niet in één persoon te vereenigen. Toen U solliciteerde voor Burgemeester, wist U, zegt spr. tegen den voorzitter dat er een secretaris was. De voorzitter merkt hierna op dat we hier nu voor een ander geval staan. Spr. is nog een jonge man en zou best die werkzaamheden er bij kunnen waar nemen. Na nog eenige discussie over dit onderwerp zegt de heer Am.pt dat de voorzitter in rondvraag had gebracht of de raad in besloten vergadering zou overgaan tot bespreking der sollicitanten. De voorzitter antwoordt dal de heer Aarnoudse vraagt of het niet weDschelijk zou zijn de functies van Burgemeester en Secretaris te combineeren. Geen der leden wenscht besloten vergaderiug, waarom wordt overgegaan tot stemming. De heer Van der Ploeg verkreeg 4, de heer Vroegop 2, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer A. (3. Boogerd te Enschedé. De heer W. v. d. Ploeg is dus gekozen. Bij de hierna volgende verkiezing van een ambtenaar van den burgerlijken stand ver- eenigt de heer V. d. Ploeg 6 stemmen op zich, ter wijl er pen wordt uitgebracht op den burgemeester. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de datum van indiensttreding vast te stellen zoo spoedig mogelijk en anders 1 October. Bij de hierna volgende rondvraag deelt de heer Ampt mede dat hij als afgevaardigde van den gemeente raad naar het waterleidingcomité van den voorzitter vau dat comité gisteren een schrijven heeft ont vangen mot verzoek de vergadering van het bestuur der afd. Tholen van de Z. L. M. bij te wonen. In dat schrijven wordt hem verzocht mede te deeleu hoe of de leden van den raad denken over een waterleiding. Spr. vraagt of hij hieromtent een gunstig antwoord in die vergadering kan brengen. De voorzitter zegt dat door de bijdrage der ge- gemeente in de voorloopige onkosten van het comité reod9 blijkt dat de raad voor de waterleiding is. De heer Aarnoudse ziet de noodzakelijkheid van een watorleiding op 't oogenblik niet in de in 1911 geslagen nortonpompen voldeden goed en gaven ruim water. De heer Ampt merkt op dat al is de laatste jaren geen gebrek aan water geweest, de ellende van 1911 nog versch in 't geheugen ligt toen raensch en vee gebrek had aan water. Hel gezondheidsoogpunt mag men ook wel in aaomerking nemen. In andere streken en plaatsen voldoet een waterleiding uitstekend spr. weet niet hoe in Zuid-Beveland de water leiding bevalt. De heer Vermet stelt voor de heer Ampt mandaat te geven om zich in gunstigen zin over het gevoelen van den raad uit te laten. Spreker deelt mede dat naar hij uit eigen beschouwing weet, de waterleiding in Zuid-Beveland zeer goed voldoet. Aldus wordt besloten. De heer Vermet deelt mede dat bij hem het verzoek is gedaan door eenige bewoners van Bosch- hoofd om eens in den raad ter sprake te brengen het slaan in die buurt van een nortonput, daar de waterputten daar niet in oide zijn. ZEd. stelt voor een elders staande pomp, die bijna nooit wordt gebruikt, daarheen to verplaatsen. De voorzitter zegt dat bij hem ook een dergelijk verzoek gedaan is en vindt dit wel voor inwilliging vatbaar. De bewoners van Boschhoofd halen hun water uit eeu put van A. van Tilbeurgh. Boschhoofd staat in alles achter bij andere buurten, wat betreft bestrating, verlichting, enz. De voorzitter stelt voor deze zaak in handen van B. en W. te stellen tor onderzoek. Misschien komt dan voor de volgende vergadering nog wel een verzoekschrift van de bewoners dier buurt in. Hierna ontstaat over dit onderwerp een zeer ge animeerd onderling gesprek aan de groene tafel dat we niet «relienl konden volden, maar waaruit we onder andoren iets vernamen van slechte onder linge verstandhouding der bewoners van Boschhoofd etc. Het is maar te hopen dat als do nortonpomp daar komt, dat deze dan maar meieen alle onder linge geschillen en geschilletjes de buurt uitspoelt. De vergadering wordt, daar niemand meer het woord verlangt, door den voorzitter gesloten. Middelburg. De a.s. verkiezing van twee leden voor de Prov. Staten in het district Middelburg is van bizonder groot gewicht, daar de Staten thans 19 leden van rechts en 19 leden van links tellen benevens den heer H. A. van Dalsnm (oaafh. kath.) De vacature van wijlen den heer J. H. C. Heyse (vrijz.) in het district Zierikzee zal wederom door een vrijzinnige worden bezet; doch in het district Middelburg zijn twee* vacaDte zetels, waarvan een door een vrijzinnige (wijlen den heer H. P. den Bouw meester) en een door een antirev. (den heer S. Louwerse) bezet was. Zoowel de rechter- als de linkerzijde kunnen dus een zetel winnen of verliezen, terwijl de mogelijkheid niet is buitengesloten dat de ver houding in de Staten dezelfde blijft. Dat deze verkiezing echter van bijzondere beteekenis is, waarin de jongste zomervergadering het. college van Ged. Staten in zijne meerderheid van rechts naar links is verplaatst en boveudien een liberaal naar de Eerste Kamer werd afgevaardigd, be hoeft zeker geen nadere toelichting. Een strijd, welke niet alleen in Zeeland belangstelling wek ken zal, staat ons dan ook op 30 September (den dag der stemming) te wachten. 1ERSEKE. De heer Joh. Nieuwenhuize, die benoemd was tot ouderling bij de Ger. Kerk, heeft voor die benoeming bedankt. De heer E. de Jonge, vruchtenkweeker met het predicaat hofleveraucier behaalde op de Tuinbouwtentoonstelling Walcheren te Middelburg voor stoof- en tafelappels en peren 9 eerste en 3 tweede prijzen en voor verpakking een gouden medalje, de hoogste onderscheiding die uitge loofd was. Van de 47 lotelingen bij de a.s. loting voor de militie zijn er 18 vrijgesteld, zoodat er 29 aan de loting zullen deelnemen. Deze week zijn hier 35 rijwielen publiek geveild; alle werden verkocht. Prijzen 26 tot 40 gld. Dinsdag 11. werden de twee nieuwe lokalen der Christelijke School feestelijk ingewijd in tegenwoordigheid van het schoolbestuur, de onderwijzers, de kindereu en enkele ouders. Tevens traden het nieuwe hoofd, de heer W. Bruijnzeel, en een onderwijzer van bijstand, de heer C. Arnoys iu functie. De school heeft nu 6 lokalen en 6 leerkrachten voor 225 leerlingen. De nieuwe lokalen doen bij het binnentreden aangenaam aan. Ze zijn ruim, licht en lucht, ge heel naar de eischen des tijds ingericht. ST-MAARTENSDIJK. Na afgelegd examen voor milicien sergeant bij het wapen der infanterie, zijn geslaagd de h.h. Mich. Bazen Jz. en P. Heijboer Adrz. De heer I. de Wilde, landbouwer alhier, behaalde deze week op de landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage met de merrie Nelly Z. B.8. 650 een derden prijs f 100 en een bronzen medaille. POORTVLIET. Beuoemd tot opzichter aan de Generale Dijkage van Stellendam, de heer Z. van de Velde van Poortvliet. Thans is hij tijdelijk opzichter te Callautsoog. OÜD-VOSSEMEEli. Door inejuff. A. 3. de Wilde.Giljamsc, welke reeds een aantal jaren de functie vau plaatsvervangster van de hulp- telegraaf- en telefoonkantoorhoudster heeft vervuld, is, naar ods wordt medegedeeld, eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Voor eenige maanden werd te dezer plaatse vauwege de Gezondheidscommissis bij een aantal ingezeteueu uit de regenwaterbakkeo monsters ter onderzoek genomen naar wij vernemen zal weldra over dat onderzoek een rapport worden uitgebracht. SCHERPENISSE. Werd er deze week in een der bhden iprldinjr gr-«aak l y)J) J.'jftt;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1