fffiBlIilafl, pwijfl m dB iBlaiipi Tan oGslflileeit landboiiv, bdz. Ia. 1700. Zaterdag 30 Augustus 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Iets over konijnen. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot »dór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Jnterc. 16. Burgemeester der Gemeente Tholen brengt deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ungen en aan den Ontvanger der Directe Be togen ter invordering is verzonden, het Kohier no. 3 Personeele belasting voor bet dienstjaar 1913, met wodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om lekomene kennisgeving van zijien aanslag, ten spoe- 10 het door hem verschuldigde te kwijten met innering tevens dat de bezwaren, welke dienaan- ade mochten bestaan, binnen zes weken na heden aoren te worden ingediend, holen, den 25 Augustus 19lk. De Burgemeester voornoemd, M. G. FAN STAPELE. et fokken van konijnen is een liefhebberij d onze omgeving veel wordt beoefend, deels achien uit aardigheid, maar lok wel voor een om er winst mede te behalen en juist omdat fokken veel plaats heeft, menden wij niet ad te doeu er even een a^ikellje over te u eu dat wei aan de hand vin eenige mede- ingen over dit onderwerp, die wel niet eren uit den laatsten tijd, rnair daarom nog waarde niet verloren hebben en hoofdvereischte dan bij he| fokken van dieren, zoo luidt het, is zliverheid, iets niet zelden uit het oog wtrdt verloren, hokken, waarin zij verblijf hoiden, moeten slijk» schoon gemaakt wordeD, terwijl de ken zoo moeten ingericht zijn, dat de be- ring eenigszins schuin aflooptmen houde dieren vooral droog, in de opn lucht en hutte ze gedureude den zomer tegen den a; des winters is de behoeft aan lucht minder,. Een tweede eisch is god voedsel de wijze, waarop men dit toedien. Het ge- ede op bepaalde tijden, wil men 'oldoening zijn werk hebben eu vooral geve men niet teel te gelijk, want wanneer men lit slechts ele malen doet en dan opeens cel geeft, rladen zij hun maag en worden dan wat leeulijk wordt aangeduid met den ;aam van ^buiken" of wel ze zijn /yopgeblazn". Het Ikoopste en beste voedsel voor dez diereu aai uit zemelen, die men bij molenaarlen bak- wel geregeld kan koopen men ku ze ook Dengen met eenig graan, vooral haer, wat al zeer nuttig is voor de moerkouijnu. Men de zemelen ook, wanneer men geei graan bij gebmikt, met melk of warm wajr aau- gen, totdat men een dikke pap krijgt jvooral jonge konijnen, die men spoedig wil lesten, it een aitmuntend voedsel. Wanne* men uatste geregeld driemaal per dag dit nedsel ent, zullen zij reeds een paar maaudertiadat worpen zijn, geschikt zijn om te v>rden ichtook jong gras, jonge klaver knnen bt worden voor de oudere, dieren zeer gethikt ijn. Bij de jeugd is het steken van dt be- ie paardebloem, door knapen algemeen ylelk- 1 geheeten, gedurende de voorjaarsmaaden flenste van hun konijneu een vaste gewoote 'it voer is werkelijk zeer geschikt, onijnen zijn zeer vruchtbaar en werpe, na ig dagen de jongen moeten wanneer zijjen idondzijn van de wijfjes gescheiden woren, 'el sommigen beweren dat het beteris, 'eer men ze spoedig wil mesten, ze bij iet konijn zes weken te laten, ij een zorgvuldige behandeling vergoetn tonijnen ruimschoots de voor hen gedae te. De hokken moeten minstens tweemal aar inwendig inet pekelwater goed gezuivd en. Het aantal jongen, dat een wijfje werj, aanmerkelijk veel verschillen, doch gemi- bedraagt dit voor ieder gewoonlijk zes. il men een uitstekende verblijfplaats voi jnen hebben en is men daarvoor in de ge "beid, dan wordt de volgende wijze va Qdeling sterk aanbevolen. Men grave den grond op een geschikte plaats, liefst voor een schuur, zes voet in de diepteen drie in de breedte uit. Een voet van dit vier kante vak grave men een even diep gat, dat vier voet wijd is dit laatste omriDge men geheel met steenen en scheide men van het kleinere hol door middel van een steenen muur af, waarin men bij den grond een opemng maakt, groot genoeg om een zwaar konijn daardoor te kunnen laten. Benpdeu aan dezen scheidsmuur bange men een ijzeren plaat door middel van een touw, dat boven aan den muur vastgehecht is. Dit moet het communicatiemiddel zijn voor de beide holen. Het dak moet bestaan uit lichte houten vloer of uit een raam, dat met geteerd zeildoek is voorzien. Het grootste hol is tevens de voeder- plaats, waarin men het groenvoer werpt en ook de bakken met zemelen plaatst. Zoodra nu het voedsel voor de konijnen in hun verblijfplaats wordt geworpen, zullen de dieren zich in den grond verbergen, de steenen muur belet hen zich naar het andere hol te begeven, en wanneer de honger hen d lij ft, zullen zij natuurlijk door de deur gaan om het voedsel te krijgen, dat in het andere gedeelte voor heD nedergeworpen is. De deor dient om te worden neergelaten, als men de dieren wil vatten terwijl zij bezig zijn bun Advertentiën v»n 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijevermindering. omtrent allen, die in de termen vallen, moet worden beslist, terwijl later slechts beslissingen plaats vinden omtrent hen, die 70 jaar worden en die zich dus geleidelijk bij bet aantal eerste aanvragers voegen. HET VREDESPALEIS. Het voorspel van de opening van het „Vredes paleis" is, als we de wereldgeschiedenis der laatste jaren nagaan, verre van moedgeveud voor het schoone doel waartoe dit gebouw is gesticht. Eerst de oorlog in Tripolis, daarna de oorlog van Turkije tegen de Balkanstaten en als naspel de onderlinge oorlog op den Balkan. Doch nu is de vrede geteekend en heeft de opening van het paleis dus in een tijdperk plaats kunnen hebben waarin alom vrede heerschte. Ruim 400 genoodigden, waaronder de heer en mevrouw Carnegie, waaraan de stichting van het gebouw wel grootendeels te danken is, de heer Carnegie gaf een gift van een millioen gnldeu, waren aanwezig. De Koninklijke familie werd bij haar komst ontvangen door den voorzitter en den secretaris van de Carnegiestichting en begroet door het Wilhelmus, gezongen door een A Cappella koor. Daarna werd door verschillende sprekers het woord gevoerd waarna het gebonw door de aan- voedsel te gebruiken. tt wuuru gevoeru waarna n< Vooral wanneer men de kontjnen ter markt we.igen werd bezichtigd, wil brengen is deze wijze van behandeling veel beter dan die om de dieren in hokken te houden, daar zij meer tot den natuurstaat overhelt, waarin ze verkeeren en dus hunne gezondheid en dien tengevolge ook hunne voortplanting zeker moeten bevorderen. Als er een openbaar college binnen nog geen jaar tijd in zijn samenstelling aanzienlijk vprtinnord ooi oiin I- Jl. _.L i KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Zaterdag 30 dezer zullen Zuid-Bevelaud en Walcheren in feestdos zijn, immers het Koninlijk echtpaar brengt een bezoek aan Middelburg en zal vanuit Goes per auto naar Middelburg rijden, en half Zeeland zal zich opmaken naar Middelburg om Koningin en echtgenoot te begroeten. 's Avonds keert het koninklijk paar weder per extra trein naar Den Haag terug. Nieuwe Ministerie is samengesteld als Het volgt Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington Justitie, mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Hoogen Baad Binnenlandsche zaken, mr. P. W. A. Cort van der Linden, lid van den Baad van State, Kabinetstormateur Marine, J. J. Bambonuet, kapitein ter zee; liuanciën, A, E. J. Bertling, directeur der registratie, te Leeuwarden Oorlog N. Bosboom, gep. kolonel van de artillerie Waterstaat, dr. C. Lelv, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wethouder van 's-Gravenhage Landbouw, Nijverheid en Handel mr. M. W. E. Tieub, oud-lid van de Tweede Kamer; Koloniën, Mr. Th. B. Pleyte, oud-advocaat te Semarang, voorzitter van den Baad voor de Scheepvaart, te Amsterdam. De ministers zijn heden (Vrijdag) door II. M. de Koningin beëedigd. veranderd zal ziju, dan is dit zeker wel de Provinciale Staten van Zeeland. Dit college telt 42 leden en niet minder dan bijna der leden zal daar binnen een jaar door anderen zijn vervaugen. In de eerste plaats overleden dit jaar reeds 4 leden van dit college nl. de beeren P. J. Siegers en K. Houterman (beiden district Vlissingen) J. H. C. Heijse (district Zierikzee) en H. P. den Bouwmeester (district Middelburg). Verder bedankten 3 aftredende leden u.1. de heeren H. G. Hammacher, G. A. Vorsterman van Oyen eu J. Erasmus (allen zitting hebbende voor het district Sluis). Drie aftredende leden u.1. de heeren Voort- huijsen (Middelburg); Merckens (Vlissingen) en Noordijke (Goes) werden niet herkozen, terwijl ten slotte de heer Mr. A. J. F. Fokker zitting hebbende voor district Zierikzee, als lid der Prov. Staten aftrad wegens zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Vanaf 1 September zal het Post- en Tele graafkantoor te Tholen geopend zijn vau 's mor gens 8 tot 's avonds 9 uur. EXAMENS VOOR HOEFSMID. Uit onze omgeving verkregen een diploma als hoefsmid de h.h. C. J. van Dongeu te Oud- Vossemeer en C. Gebraad te Tholen. Prol. Kluyver, de wiskundige adviseur der regeering, verwacht, dat ongeveer 25Ü0Ü 70-jarigeu en ouderen in de termen vallen na 3 Dec. f 2 per week pensioen te krijgen. Over de laatste 4 weken van dit jaar zal aan hen dus 1200.000 moeten worden uitgekeerd. Het bedrag, dat hier nog toegevoegd moet worden voor de menschen, die na 3 Dec. in dit jaar nog 70 jaar worden, wordt geschat op f 10,000. Te zamen dus f 210,000. Hierbij komt het be drag van administratiekosten enz. op een ton geraamd. Zeker een hoog bedrag, doch, zoo merkt de minister op, in den vervolge zal het administratieloon wel lager zijn, daar dit jaar ST-ANNALAND. In de jl. Zaterdag gehouden Vergadering van den Gemeenteraad werd met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld de rekening der gemeente over 1912-en wel in ont vang op f 20.852,77 eu in uitgaaf op f 18,463,54 bedragende het goed slot alzoo f2389,23. Tevens werd met algemeene stemmen vast gesteld de rekening van de Weezcn-Armeu over 19L2. De ontvangsten dezer rekening bedroegen f8258,15 en de uitgaven f 4 L11,58. Goed slot alzoo f 4146,57. Nog werd ingevolge de nieuwe Armenwet gewijzigd en opnieuw vastgesteld de Vorordeuing voor het Weezen-Armbestuur, terwi 1 nog werd besloten om het terrein noodig tot vergrooting der O. L. School van de Ned. Herv. Kerl^ aan te koopen voor f 2.50 de M2. IEBSEKE. Donderdag werd hier, 'begunstigd door prachtig weer en ouder buitengewone en algemeene belangstelling het onafhankelijkheids- feest gevierd. Geen huis haast of de vaderlandsche driekleur woei er van. Vele gevels waren ver sierd, verscheidene eerepoorten opgericht en een paar straten in een prieel vau groen en bloemen herschapen. Duizenden, waaronder ook velen van elders, vulden de straten en dijken om de landiog van den prins, den kinderoptocht eu den his- toriscben en allegorischen optocht eu des avonds den mooien licbtstoet te aanscbonwen. Alle kinderen waren met Oranje en vlaggetjes versierd, allen blonx de vreugde en het blijde vooruit zicht op de tractatie de oogen uit. De historische optocht telde ruim 20 groepen, waaronder enkele praalwagens, de een al mooier dan de ander; van de laatste trok die met de Nederlandsche Maagd, de vredesengel en in 't wit gekleede meisjes, de elf provinciën voorstellende, zeker wel het meest de aandacht, boewei ook andere fraai genoeg waren om vermelding te verdienen. Behalvo de schoolleerlingsn werden ook alle vaste bedeelden der armbesturen onthaald, de laatsten op krentenbrood. Die bewoners van het huis van armenverzorging, welke niet meer of gebrekkig zich bewegen konden werden in een rijtuig rondgereden om de versieringen op hun gemax te kuunen bekijken> De lqpding van den prins was een buitengewoon mooi nnmmer, dat prachtig slaagdealle daarin voorkomende his torische personen waren in de lijst van den tijd gecostumeerd. Vele ingezetenen buiten het feest comité werkten vrijwillig mee en tastten inden zak om het leest te doen slagen. Men kon merken, dat allen er schik in hadden. Des avonds volgde eeü schitterende lichtstoet, waarin behalve de schoolkinderen, de praalwagens bovenbedoeld deelnamen. Vele huizen en andere gebouwen waren ge ïllumineerd met lampions, vetpotjes of gas, sommige heel mooi. Het slot van het feest was een kostbaar vuur werk, dat auderhalf uur duurde. De werkmansvereeniging „Eendracht maakt Macht" heeft i 25 ia den vorm van krentekoeken voor de schoolkinderen aan het feestcomité ge geven. Deze week zijn hier op een bouwterrein, waar afvoerbuizen gelegd werden, slechts een halven meter onder den grond, twee geraamten gevoudeu. Onmogelijk te zeggen hoe die daar gekomen zijn. Verleden week had hier een palingvisscher een buitenkan«jp. Ierwy'1 hij in de Iersche Moer aan 't visschen was, vloog er onverwacht een reiger met een paling in zijn bek uit een sloot op. Daarvan schrikte hij en gaf een schreeuw. De reiger liet de paling vallen en de visscher kou er zich van meester maken. De paline woog 7 H.G. F 8 ST-MAABTENSDIJK. Lazen wij reeds uit verschillende plaatsen van goed geslaagde onaf hankelijk heidsfeesten, ook in onze gemeente belooft het iets moois te worden. De officiëele feestgids biedt in zijn rijke verscheidenheid een plan aan, dat waarlijk getuigt van groote zorg van het feestcomité, om den dag van Woensdag 3 September zoo aangenaam mogelijk te maken eu de gemeente door zijn rijke versiering van 't marktplein eeu keurig feestelijk aanzien te geven. Des morgens zal het feest geopend worden met het luiden der klokken vau 8 tot 81/2 uur. Van 9'/2 tot 10y2 uur zal een rondgang der schoolkinderen plaats hebben met zang op het marktpleiu en daarna tractatie der kinderen in de school. Te elf ure zal van de versierde muziektent door den voorzitter van het feestcomité, den heer Ebbiuge, de feestrede worden uitgesproken. Van 12 tot 1 uur wordt door het muziek gezelschap van Staveuisse, onder directie van den heer Olieslager, en door de plaatselijke zangvereenigiug „Erken den Heer in al Zijn wegeu", onder directie van den heer C. van Gorsel Azeen matiué gegeven. Te 2V2 ure zal de landing plaats vinden vau Z.H. den Erfprins Willem Frederik van Oranje- Nassau met ziju gevolg, de heeren Fagel,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1