toDM, itijjl ui it belaipi ra oesterteelt laiilin, mi. 1699. Zaterdag 23 Augustus 1913. Negen en twintigste Jaargang. EN Eerste Blad. BINNENLAND. Firma J. NI. C. POT, THOLEN. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, aszonden stukken, enz. werden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het toreau te T h I e n cl vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. Opening jacht. loor den Commissaris der Koningin in Zeeland epaald dat de opening der jacht op klein- zal plaats hebben op 1 September a.s. met opgang, met uitzondering van de jacht op en fazanten, welke 29 September wordt «nd it voor de provincie de korte jacht dagelijks de lange jacht Maandags, Woensdags en rdags van iedere week zal zijn geoorloofd, met uitzondering van den Zondag. - Te Rilland-Bath overleed jl. Maandag de Jan Jacob van Gorsel Hz., oud-burgemeester gemeente in den ouderdom van bijna 75 jaren. Maandag overleed te Middelburg de heer F. deu Bouwmeester, lid van de Prov. Staten it gewekt. De overledene was o. m. voorzitter den polder Walcheren en wethouder der leeote Middelburg. ierikzee. Heden (Vrijdag) zijn candidaat eld voor de Prov. Staten in dit district in acatnre ontstaan door de verkiezing tot lid Eerste Kamer van den heer Mr. A. J. F. ker, de heeren 0. A. de Bruijne (Vrijz. Dem.) Mulder (Anti-Rev.) POSTERIJEN EN TELEGRAFIE, anaf 1 September zal het Post- en Tele xkantoor te Tholen geopend zijn van 's mor- 8 tot 's avonds 9 uur. Openbare Gemeenteraadsvergadering, 'iden te Tholen op Dinsdag 19 Augustus 1913. fwezig met kennisgeving de heer W. Moelker. )e notulen der vorige vergadering worden eziog ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Bezwaren tegen hunnen aanslag in den omslag van de heeren W. Lievisse iaanse, S. Visser, J. M. Zachariasse en Joh. it, worden gesteld in handen der commissie. Request van het bestuur der schippers- ïniging „Helpt Elkander" te Tholen, d.d. Augustus jl. waarin wordt verzocht teu be- re der visschers die bij slecht weer aan de !H moeten vertoeven, en nu beschutting en bij de kolenloods van Verkamman, waar- het verkeer daar ter plaatse steeds be- oering onderbindt, een schuilhnisje te len aan den Z.O. zijde van den dijk tegen huis waar nu de familie Kaan woont, leze plaats acht de heer WagemaJcer niet hikt, het huis is onbewoonbaar verklaard en dit wordt afgebroken, dient ook het lilhuisje weder verplaatst, e voorzitter zegt dat bij B. en W. een ander bestaat; kan de raad besluiten aan het tek te voldoen zoo zou de woning, thans de kinderen van Kaan bewoond, kunnen i als schuilplaats, de woning is onbewoon- yerklaard, de kinderen vallen iu de termen irstennd te worden en men zou ze als woning in aanwijzen het gebouw aan de Oud- lemeerache poort dat binnenkort ledig komt taan. fi heer v. d. Stel geeft de voorkeur om het est tot een volgende vergadering aan te Hoe eerder het huis op den wal verdwijnt beter spr. dit vindt, over het inrichten vaD woning als schuilhuis mogen we eerst wel nadenken. 'e heer Van J'redenburch is het eens met gen spreker, voorloopig zonden we kunnen whten hoe de brugplannen zullen loopen, er, mocht er worden besloten het huis voor doel af te staan, dan mag de schippers- eniging ook wel iets doen en het onderhoud feitelijk op zich nemen. 'e heer Kegge verklaart zich volkomen met gesprokene van vorige sprekers te kunnen ftigen. 'ordt vervolgens besloten volgens het voor van den heer v. d. Stel; B. en W. kunnen meening eens hooren van het Bestuur betrokken vereeniging. Schrijven van de h.h. F. en J. Moelker deze te kennen geven te hebben be ft de trap in hnn oesterput op te raimeD; kanten vernemen gaarne of hiertegen wel- bezwaren zouden kunnen bestaan, daar zij UITGAVE Telf.f. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. het recht dat wijlen v. Boogert hierop had hebben verkregen. De voorzitter vraagt of het wellicht wenschelijk zou kunnen zijn deze zaak uit te stellen tot eene volgende vergadering, daar er een ander is die beweert het recht op die trap te hebben gekocht van de erfgenamen van wijlen de Wed. Boogert. Bij spr. pleit er voor dat de heer Moelker zijn verklaring onder eede wil bevestigen. Met het eigendomsrecht hebben wij niets te maken meent de heer v. d. Stelde heeren Moelker hebben concessie gekregen en kunnen dus hunne rechten laten gelden. De voorzitter leest daarna de voorwaarden voor, waarop de heeren Moelker hun oesterput in concessie hebben verkregen. De heer Quist verneemt gaarne of door het wegbreken van die trap ook personen die ge bruik van vischbeunen willen maken worden gehinderd. De voorzitter deelt mede dat er in jaren geen gebruik van is gemaakt. De heer Kegge zegt dat er geen twijfel aan is of de heeren Moelker hebben het volste recht, temeer, daar ze in het bezit van den sleutel van het hek zijn. De heer Hollestelle merkt op dat er ook nog een ander persoon is die een passende sleutel bezit. Zeer wel mogelijk antwoordt de heer Kegge ik heb zelf ook een sleutel die op dat hek past. Wordt vervolgens met alg. st. besloten tot inwilliging van het verzoek. d. request van C. J. Greep om vergunning tot het bouwen van twee woningen op een terrein niet aan een straat gelegen, nabij de Boschstraat. Het advies der Gezondheidscommissie luidt dit verzoek niet in te willigen, aangezien het in strijd is met de bouwverordening. B. en W. stellen voor adressant te berichten afwijzend te beschikken op zijn verzoek. De heer Wagemaker zou gaarne in de gelegen heid gesteld worden het terrein eens te bezichtigen. De voorzitter is van meening dat uitstel tot een volgende .vergadering niets zal geven daar er toch afwijzend op zal moeteu worden beschikt. De heer Van Vredenburch is tegen het voor stel van den heer Wagemaker, de leden van den raad hebben zooals steeds gelegenheid gehad de stukken in te zien, wordt het telkens aanhouden van zaken tot een volgende vergadering regel, dan is het einde niet te overzien. Toestaan van het verzoek is niet mogelijk, Greep ziet dit zelf ook wel in; er is daar ter plaatse geen mogelijkheid eou straat aan te De heer Noske vereenigt zich volkomen met de zienswijze van den vorigen spreker, hij is ter plaatse geweest, toegang tot het terrein verkrijgt men door een klein poortje, het geheele bouwplan is dus in strijd met de bouwverordening. Den heer Quist staat 't niet juist voor welk terrein of bedoeld is. De heer v. d. Stel antwoordt dat het terrein is gelegen achter de woning van mej. Wed. Laban en de huisjes door den heer Wagtho indertijd gebouwd. De heer Wagemaker uit nogmaals de wensche- lijkheid om deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering. De voorzitter zegt dat dit volgens het regle ment van orde moet geschieden daar er verschil van uieening over is. II. Toelating van het nieuw gekozen raads lid dhr. J. Kegge. De geloofsbrieven worden onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren Noske, Qnist en jhr. v. Vredenburch. Bij moude van laatst genoemde adviseert de commissie tot toelating van den gekozene. III. Verordening bepalende de uren waarop het bureau voor den Burg. Stand zal geopend zijn. Op werkdagen van 91 uur 's morgens, en op verzoek tusschen 24 unr voor ondertrouw en trouwen. Zondagen van 121 uur op verzoek. De heer Wagtho wenscht met oog op boeren arbeiders, de tijd verlengd te zien tot twee uur. De voorzitter deelt het bezwaar niet. Met op een na alg. st., dhr Wagtho tegen, wordt de verordening goedgekeurd. IV. Verordening regelende de jaarwedden van gemeente-ambtenaren. Als maximum salaris wordt voorgesteld voor den veldwachter f750 (diploma f50 meer), straatmaker f700, ambt. ter secretarie f750, boschwachter f600, ge meentebode f 625, Hoofd der bewaarschool f 600, le helpster f325, 2e helpster f 225, 3e helpster f140, en 4e helpster f 100. B. en W. stellen voor, daar ze zich geheel kunnen vereenigen met het rapport der com missie, de verordening zooals deze luidt, aan te nemen en eveneens de verschillende salarissen zoodanig te verhoogen dat uit die verhooging de pensioenen kunnen worden betaald. Tevens zouden B. en W. den geheelen inkoop van pensioenen voor rekening der gemeente wenschen te nemen, het geheel zal in 1914 eene uitgaaf vorderen van nog geen f 1100. De heer Kegge vindt het voorstel zeer goed, doch zon het beter vinden, indien de raad zou kunnen besluiten onmiddellijk maar de hoogste salarissen toé te kennen 't is immers zoo ge steld dat als personen oud worden en minder werk kunnen verrichten ze verhooging krijgen. De heer Van Vredenburch juicht het tot stand- komen der verordening toe, nu komt er ten minste een eind aan het steeds om verhooging vragen spr. is het in een opzicht eens met dhr. Kegge dat lui, vooral zij die handenarbeid verrichten op hoogeren leeftijd minder presteeren doch het is de gewone gang van zaken, de in komsten van iemand die langeren tijd ergens werkzaam is, te verhoogen. 't Is echter tijd dat de regeling er komt, na zijn er reeds weder twee verzoeken om 'verhooging van salaris in portefeuille. */e heer Quist vindt dat het voor de betrokken personen aangenaam is te weten dat als ze onder worden, zij verhooging zullen krijgen, dat geeft meer ambitie. De heer v. d. Stel begint met de commissie en B. en W. dank te zeggen voor het verrichte werk. Spr. heeft ook geen enkele reden tot wantrouwen, doch zou gaarne deze zaak uitge steld zien tot een volgende vergadering, daar spr. geen gelegenheid heeft gehad de stukken in te zien. Vrijdagavond ontving hij het con vocatie-biljet, Zaterdag was spr. uit stad evenals gister en hedenmorgen waren de stukken niet aanwezig, en dit is een zaak die spr. eens goed wil nakijken. De voorzitter is van meening dat als de vorige spreker zijn verlangen aan den bode had ken baar gemaakt hij deze stukken had kunnen krijgen. Waar vele h.h. zich reeds hebben uit gesproken over deze zaak acht hij uitstel niet noodig. De heer v. d. Stel acht het een zeer belang rijke zaak; temeer waar de wijziging een uitgaaf van meer dan f 1400.zal vorderen, is het iets om over na te denken. De heer Wagtho deelt mede dat de stukkeu Zaterdag niet ter Secretarie aanwezig waren toen hij ze wenschte iu te zien en is het geheel met den heer v. d. Stel eens, te meer waar het een uitgave van f 1460.betreft. De heer Noske zegt dat we aan een uitstel manie lijden; zooals de voorzitter heeft opgemerkt hebben de leden inzage der stukken kunnen krijgen. Bovendien de meerdere uitgave is niet zoo belangrijk als we in aanmerking nemen dat de nieuwe pensioenwet toch een uitgave zal vorderen van f 800 a f 900. De voorzittermet toezegging dat voortaan alle stukkeu die behandeld moeten worden ter secretarie aanwezig zullen zijn, brengt daarna in rondvraag of dit punt in een volgende ver gadering nogmaals zal worden behandeld. Voor stemmen de h.h. v. d. Stel, v. Vredenburch en Wagtho. Het ontwerp wordt daarna aangenomen met op drie na alg. sterameD, de h.h. v. d. Stel en v. Vredenburch buiten stemming, de heer Wagtho stemt tegen. V. De regl. voor de armbesturen worden zonder bespreking goedgekeurd, de heer Wagtho buiten stemming. VI. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening en goedkeuring der rek. van armbe sturen over 1912, geschiedt met alg. stemmen. De rek. der gem. is in ontvang f 48.316.935, in uitgaaf f47.150.075. VII. Aanbieding begrooting der gemeente en der armbesturen voor 1914. Deze worden in- handen gesteld eener commissie bestaande uit de h.h. Kegge, Noske, Moelker, v. d. Stel en Wagemaker. De voorzitter brengt daarna namens B. en W. een woord van dank aan de commissie die de pensioensregeling heeft ontworpen. Daarna deelt hij mede dat de o. 1. school is bezocht door den districtsschoolopziener. In een Kon. besluit van 25 Juli 1912 zijn nieawe alg. regelingen vastgesteld waaraan een schoolgebouw moet voldoenzoo staat er o.m. dat er een voldoend aantal privaten moet zijn. De school opziener driDgt aan op het bouwen van meer privaten. B. en W. en ook het hoofd der school zijn van meening dat onze school op dat punt aan die eisch voldoet. Nu is er een raming van kosten opgemaakt door den gemeentebouwmeester het bijbouwen van eenige privaten en waterplaatsen zou een uitgaaf vorderen van f1350, B. en W. wenschen zich tot den minister te wenden met verzoek om vrijstelling te ver- leeDen van het bijbouwen van meerdere privaten, omdat er volgens hunne meening genoeg zijn. Met alg. st. wordt volgens voorstel van B. en W. besloten. De voorzitter doet daarna mededeeling dat er voor de o. 1. school zich 57 leerlingen hebben aangegeven, doch er is voor 18 hunner geen plaats. Het hoofd der school beeft eerst de mogelijkheid nog overwogen om voor die 18 leer lingen een onderwijzer te nemen, doch hiermede is de kwestie niet op te lossen, daar dan de volgende klassen toch weer te vol znllen worden. Hier kan dus niets ander gedaan worden dan 18 kinderen te laten wachten. De heer Wagemaker is van meening dat we overproductie zullen houden. De heer Wagtho zegt dat die kinders dan maar naar een andere school moeten gaan. De heer Van Vredenburch is van meening dat we het onderwijs zoo goed mogelijk dienen te maken. Hoe beter onderwijs, des te beter voor degenen die er gebruik van maken. Spr. vraagt of er geen verbetering is te krijgen door de toelating van leerlingen anders te regelen. De voorzitter meent dat dit wel te veranderen is. De heer Van Vredenburch zegt dat we kunnen constateeren dat het openbaar ouderwijs te Tholen in den smaak valt. We dienen den ouders die hunne kinderen openbaar onderwijs willen laten genieten, tegemoet te komen en zoo noodig onze school te vergrooten. Het optreden van den districts-schoolopziener, zal wel hieraan liggen dat deze de gebreken van de openbare school door een vergrootglas beziet, we zijn nu ge waarschuwd dat we niet met een voorstander van het o.l. onderwijs hebben te doen. Waar na reeds door de christelijke school zonder directe behoefte 2 lokalen zijn bijge bouwd, is het onze plicht niet achter te blijven en de mogelijkheid te openen om allen die willen, een plaats te kunnen geven op de o. 1. school. De voorzitter zegt dat het ook het idee van B. en W. is, doch op 'toogenblik is er geen mogelijkheid dit geval op te lossen. De heer Quist acht het bezwarend voor die 18 kinderen een ouderwijzer meer te nemen, daar het Rijk de maximum subsidie hiervoor niet verleent. De voorzitter zegt dat we hier evenals te Rotterdam en Amsterdam geschiedt, den ouders zullen moeten berichten dat er geen plaatsen beschikbaar zijn en we dus eenige kinders moeten weigeren. De heer v. d. Stel meent dat er nog eenige ledige lokalen in de school zijn, kunnen deze nu niet gebezigd worden r De voorzitter antwoordt dat er één lokaal ongebruikt staat dat dienst doet voor de R.N.L. De toestand is echter hiermede niet op te lossen en we zullen er in moeten berusten wellicht dat er zich over acht maanden, bij de volgende toelating, andere gezichtspunten opdoen. Daarna rondvraag. De heer Van Vredenburch spreekt zijne ver wondering uit dat hij in de Middelburger Ct. een stuk las uit Schuttevaêr waarin wordt ver klaard dat in de brugplannen, door een ingediend bezwaarschrift van de ver, Schuttevaêr, voorloopig Btilstaud gekomen. 't Spreekt van zelf dat Schuttevaêr recht heeft voor de belangen van zijn leden op te komen, doch spr. begrijpt niet waarom men niet eerder bij den raad is aangekomen met die bezwaren. Spr. betreurt daarom de handeling van Schutte vaêr in deze en mocht hierdoor de zaak der overbrugging vertraging ondervinden, dan is die

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1