j. 1698. Zaterdag 16 Augustus 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Het Vredespaleis. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. 1! EEN HAGENAAR. BONENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COU Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco jost fl,10. Voor bet buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, itzonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóir DONDERDAGMIDDAG M| onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Jnterc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester der Gemeente Tholen brengt (j§ ere ter kennis van de Ingezetenen, dat by hem oo-en en aan den Ontvanger der Directe Be- 01 jen ter invordering is verzonden, het Kohier BA Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 2 bet dienstjaar 1913/14, met uitnoodiging aan een jij jjk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis- g van zijnen aanslag, ten spoedig3te het door erschuldigde te kwijten met herinnering tevens e bezwaren, welke dienaangaande mochten be- binnen zes weken na heden behooren te worden iiend. mlen, den 11 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd (get.) M. G. VAN STAPELE. [en schrijft ons uit de Residentie !og 14» dagen, en dan zullen de heer en rouw Carnegie in Den Haag aankomen met doel de opening van het Vredespaleis bij ooen. isteren heb ik het paleis en de omgeving cht. 't Is frappant 1 rie als Hagenaar zich de omgeving herinnert vóór twee jaarde Russische kapel, het i aan den Tol, het einde van de Anna v lownastraat met het ongelukkige wachthuisje, met groote verbazing ddar een monumeut «zichtigen op een groot en keurig afgewerkt ein. Al die onoogelijke gebouwen weg Het tin open met opgangen en breede paden het bosch van Zorgvliet, langs gemaskeerde on door grillige bruine steenklompen. In dit ih verrijzen villa's als uit den grond. Vanaf Scheveningschen weg, gaat men in een ike kring langs het Paleis naar de Laan van irdervoort, zoodat men altijd op het Vredes- is en de omgeving ervan staart, in 't genot veel schoons. Iet paleis is omgeven met een fraaien lagen 3r met versieringen, en de toegangen zijn «loten door keurig bewerkte ijzeren of bronzen ken. De omgeving is prachtigMet list en rleg heeft men de beekjes uit het bosch ge- ingen laugs het paleis te loopen en een fll erpartij te vormen met een brug, eeu waranda een muziektempel zo<5 fantastisch, dat men illekeurig iu bewondering stil staat om dien nonen aanblik niet te vergeten. Het geheel og niet tot zijn recht, èn aanleg èa boom- ipen zijn nog te jong om collossa&l te zijn, r het beloott veel. let gebouw zelf maakt nu reeds een plech- indruk. Het staat daar als een echt kunst van architectuur. Eu daar binnen 1 Men niet klappen l De pracht is overweldigend !Q, kamers, gangen en versieringen overtreffen stoutste verbeelding. Gemakken van aller- 9,4 den aard zijn aangebracht en de opening zal lenden uit den lande er heen lokken. Dat oft wat voor Den HaagJammer, dat de ing der grondwerkers heel wat vertraging t veroorzaakt. Doch in 14 dagen kan heel gebeuren. De staking is opgeheven en met tenkrachten is men aan den gang om alles Toltooien. - Bij Koninklijk besluit is tot Ontvanger Registratie en Domeinen te Tholen benoemd heer G. H. Kaaskooper, surnumerair. - Door den Commissaris der Koningin is zetter voor de rijks directe belastingen te f erpenisse, benoemd, in de vacature C. M. ppe, de heer C. A. Geuze Dz. - De S. D. A. P. heeft nog een tweeden Spiekman-zetel bij naverkiezing weer verloren, n.1. in Rotterdam I. Bij de herstemming op Vrijdag jl. werden uitgebracht op den heer B. J. Gerretson (C.-H.) 4670, op den heer A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) 4241 stemineD, zoodat de heer Gerretson gekozen is. De Chr.-Hist. partij heeft nu in de nieuwe Kamer 8 zetels, terwijl de S. D. A. P. op 16 is gekomen. De verhouding tusschen Rechts en Links in de Kamer is daarmee ook gewijzigd en gebracht op 4654. 1ERSEKE. De vorige week heeft een ruim 80-jarige vrouw door een val een sleutelbeen gebroken en een meisje is van een tafel, waarop zij stond om gordijnen op te haogen, gevallen met het gevolg, dat zij een arm brak. De heeren J. J. Sipsma en C. W. van Oeveren, klerken ter secretarie, zijn door den minister van Landbouw aangewezen om de inge zetenen, die volgens art. 369 der invaliditeitswet in aanmerking komen voor ouderdomspensioen, behulpzaam te zijn bij het invullen der formu lieren. Er is hier een hond die bijzonder veel van de carrousel houdt. Zoo dikwijls hij er kans toe ziet, wipt hij op een bankje en doet den toer mee. Maar dit wordt hem niet altijd toe gestaan en zoo heeft hij het al eens moeten ondervinden, dat hij door de politie werd ver wijderd. Een milde gever heelt f75 aan het feest comité beschikbaar gesteld voor het vuurwerk. Daardoor kan de prijs van dit vuurwerk tot t 200 worden opgevoerd en zal dus nog al wat be- teekenen. Dezelfde gever heeft ook een som voor de kindertraktatie en voor de traktatie van de bewoners van Vredelust (huis voor armverzorging) toegezegd. De laatsteu ziju Woensdag ook op tulband getrakteerd door een ongenoemden ingezetene. In Juli is de bevolking van lerseke met 12 personen vermeerderd, doordat er 4 meer inge komen dan vertrokken en 8 meer geboren dan overleden zijn. De zeilwedstrijd die tegen 13 Augustus uitgeschreven was, kon door gebrek aan deel neming nie.t doorgaaD. De vereeniging is nu ontbonden eu de kas, ongeveer f300 verdeeld over de fanfare Mozart en de Groene Kruisver- eéuiging, na aftrek van f 10 voor het feest. ST-MAARTENSDIJK. In de Vrijdag ge houden vergadering van ingelanden van den Muijepolder werd met algein. stemmen benoemd tot Ontvanger-Griffier de heer J. W. Wagtho te Tbolen, no. 1 der voordracht. Met den benoemde stonden op de voordracht de h.h. G. C. de Wilde en J. L. Groenewege. Deze benoeming had plaats ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. C. Westerweel als zoodanig. Door het Gemeentebestuur werd Dinsdag alhier aanbesteed het bouwen van drie groepen van 4 arbeiderswoningen, model C, benevens een arbeiderswoning model A. De eerste gfoep van 4 werd wat het timmerwerk betreft gegund aan den heer C. Rijuberg alhier voor f 1629 het metselwerk aan den heer J. Knuist alhier voor f 1695. Het schilderswerk aan den heer P. A. Sakko alhier voor f180. De tweede groep van 4 werd gegund wat het timmerwerk betreft aan den heer C. Rijnberg alhier voor f 1649, het metselwerk aan den heer J. Knuist alhier voor f1700. Het schilderwerk aan den heer M. Langejan alhier voor f 184. De derde groep van 4 werd gegund aan den heer M. Kuiper te Heinkenszand in totaal voor f 3960. De woning model A werd eveneens geguod aan den heer A. M. Kniper te Heinkenszand in totaal voor f 1040. OUD-VOSSEMEER. Het zoontje van A. Ver hees alhier, dat doofstom is, gaat iu September a.s. uaar een inrichting te St-Michielsgestel, waar het ventje het onderwijs zal ontvangen, dat aan doofstommen gegeven wordt. De ontslagen gemeente-secretaris, die Zaterdag jl. naar Oud-Vossemeer was terugge keerd,is op denzelfden dag naar Zierikzee gebracht, waar hij onmiddellijk werd verhoord blijkbaar waren termen aanwezig hem voorloopig in hech tenis te houdeD, daar van zijn ontslag uit voor- loopige hechtenis hier niets werd vernomen. SCHERPEN1SSE. Bij de heden gehouden verkooping van straatmest der gemeente werd het le perceel verkocht aan J. Jagt voor f 31. 2e perceel J. v. d. Velde f50.3e perceel C. A. Geuze f 42. POORTVLIET. Gedurende de maand Juli 1913 werd aan het hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 833,73 en terugbetaald f 2459,84. Door het hulptelegraafkantoor werden behan deld 62 telegrammen t.w. verz. 27 eu ontv. 35, terwijl door het hulptelefoonkan(oor 78 ge sprekken werden gevoerd. ,*,?A VENIS8E. Bij de 11. Woensdag alhier gehouden stemming voor een lid van den ge meenteraad (vac. Van 't Hof) werden uitgebracht 227 geldige stemmen. Hiervan verkreeg dhr. C. L. Potappel 104, K. A. de Graaff 81 en M. P. Tazelaar 42 stemmen, zoodat er een herstemming op Woensdag a.s. tusschen de beide eersten moet plaats hebben. THOLEN. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, is hier te Tholen thans ook Argentijnsch vleesch te verkrijgen. Dit vleesch is van een uitstekende kwaliteit en smaak eu is over 't algemeen beter dan het vleesch van inlandsch vee, wat zijn oorzaak hierin vindt, dat de slachtbeesten ouder eu beter zijn dan de Hollandsche. Het groote prijsverschil is wel de hoofdoorzaak dat het Argentijnsch vleesch in Europa en ook in ous land, zoo spoedig is ingeburgerd en ge wild geworden is. De runderen worden direct na het slachten kunstmatig bevroren en verzonden in speciaal daarvoor ingerichte stoomers met op temperatuur gehouden koelkamers, en dadelijk na aankomst in de plaats vau bestemming in speciale pak huizen opgeslagen voor de aflevering. Voor de levering naar Nederland worden ingewanden en andere deelen bijgevoegd, noodig bij het onderzoek aan het abatoir. Nog onlaDgs is een groote hoeveelheid vleesch, in hoofdzaak bestemd voor het Nederlandsche leger, voor de consumptie afkeurd, omdat de ingewanden etc. bij de zen ding ontbraken. De oorzaak van het groote verschil in prijs ligt hierin, dat le uit ous land te veel vet vee wordt uitgevoerd en het inlandsch vee daardoor in prijs stijgt, en 2e. dat de republiek Argentinië enorme veestapels bezit. De republiek, met een inwonertal van pl. m. 8 000.000, bezit een veestapel van pl. m. 30.000.000 stuks rundvee, 8.000.000 paarden, 68 000.000 schapen, 4.000.000 geiten en ruim 1.500.000 varkens. Met deze cijfers voor oogen is bet gemakkelijk te begrijpen dat het vleesch, zelfs met de be trekkelijk hooge prijzen voor transport, nog overal voor lage prijzen ken geleverd worden. Ook is het te begrijpen dat mpn bij zoo'n overvloed van rundvee te kust en te keur kan gaan en de exportslagers zich geen minderwaardig vee voor den uitvoer iu handen zullen laten stoppen. Naar we vernemen zullen de tuinen eu serres van den huize „Buitenzorg" alhier na Zondag 31 Augustus voor het publiek gesloten zijn. Donderdagmiddag kwam de heer H. de B.> die met paard en rijtuig en een passagier naar Bergen op Zoom zou gaan, door het schichtig worden vau het paard, ter hoogte van Van Lammeren in botsing met de tram, die 3.10 te Tholen aankomt. Beide inzittenden kwamen er, wonder genoeg, geheel ongedeerd maar met schrik af; het paard bekwam eveneens geen kwetsuur, terwijl het rijtuig zeer licht beschadigd werd. Het ongeval liep dus bisouder goed af. Zaterdag heeft in de Bewaarschool alhier de jaarlijksche tentoonstelling plaats van de door leerlingen van de School voor Hand- en Bouw kundig teekenen vervaardigde teekeoingen. De tentoonstelling wordt gehouden van 12 en van 68 uur. We wekken ouders en patroons op om vooral eens een kijkje te nemen. Zooals we reeds meer opmerkten, heeft de teekenschool als instelling ten algemeenen nutte, recht op zede lijken en moreelen steun van alle ingezetenen en we hopen dan ook dat de tentoonstelling, die zeker getuigt vau het willen en kunnen van leiders en leerlingen van den cursus, door velen zal worden bezocht. Dezer dagen lazen we nog van een dergelijke tentoonstelling ook op een kleine plaats, waar bijna 400 bezoekers waren geweest. Bij het vertrek van een trein van het station der S.S. te VHage stak een 12-jarige jongen' uit speelschheid zijn hoepel in de richting van den trein. De hoepel bleef haken achter een portierkruk en de jongen, die niet losliet, werd meegesleurd eu tusschen perron en trein geslingerd. Een treinsmid wist toen, door met levensgevaar tusschen de rijtuigen te springen en de luchtrem in werking te stellen, den trein tot staan te brengen. De jongen kon zoo nog gered worden, zonder dat hem eenig letsel was overkomen. Donderdagochtend om 6 uur heeft te Bergen op Zoom aan de haven een droevig on geluk plaats gehad. De losse werkman J. P. Aarts, bezig zijnde met graan lossen uit de boot „De stad Tholen" voor dhr. Melsen, werd door het schichtig worden van het paard, door den wagen aangereden en in de haven geworpen. Hij kwam terecht op de kant der boot en werd daar door den kapitein opgevangen. Aanvankelijk scheen alles nog al goed te zijn afgeloopen, zoodat de man nog te voet met dhr. M. naar dr. Muskeus kon gaan. Na onderzoek constateerde de dokter dat er twee ribben ge broken waren en waarschijnlijk zeer iuwendige kneuzingen waren veroorzaakt. De man is toeu naar huis gegaan om rust te nemen, doch de toestand werd steeds erger. Dr. Muskens bezocht de patiënt nog tweemaal, doch helaas, niets mocht meer baten. De onge lukkige is onder de hevigste pijnen gisterenmiddag om 2 uur aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. De verongelukte is 42 jaar oud en laat eene weduwe met 9 nog jeugdige kinderen na. „De Zoom". Dezer dagen wierp op een der Zeeuwsche passagiersbooteu, tusschen Zijpe Stavenisse, een heer toerist iets over boord. Zijn hond, klaarblijkelijk de gewoonte van apporteeren aan geleerd hebbende, sprong onmiddellijk in zee. L)e eigenaar zeer gehecht aau het dier, wilde het naspringen, wat hem echter door de be manning werd belet. De boot stopte, draaide bij en de hond werd tot groote vreugde van zijn baas opgepikt, waarvoor hij de matrozen f 20 ter hand stelde. (Tel.) Te Warmond is de bliksem ingeslagen in den watermolen van den Zwaueuburgerpoider, bewoond door den molenaar A. Cozijn, bij wieu Zaterdagsnacbts geregeld logeeren de heeren H. L. uit Den Haag, ter beoefening vau de watersport. Door den schoorsteen ging de bliksem naar omlaag, om daar het woon- en slaapvertrek iu een ware ruïne te veranderen, Van daar baande hij zich een weg door een voeg van den muur,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1