«lal, pijl aai di Itlaipa ra oesterteelt, laaliiaai, hl 1697. Zaterdag 9 Augustus 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatie n. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. Firma J. M. C. POT, THOLEN. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Vijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco »st f1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Konten stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. Bargemeester der Gemeente Tholen brengt ize ter kennis van de Ingezetenen, dat by hem ingen en aan den Ontvanger der Directe Be- gen ter invordering is verzonden, het Kohier ielasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 1 iet dienstjaar 1913/14, met aimoodiging aan een jk wien zulks aangaat, om na bekoinene kennis- l van zijnen aanslag, «en spoedigste het door verschaldigde te kwijten met herinnering tevens le bezwaren, welke dienaangaande mochten be- binnen zes weken na heden behooren te worden .iend. olen, den 5 Augustus 1913. Be Burgemeester voornoemd A. HOLLESTELLE, l.b. 01 jl. herdacht ons vorstenpaar het jen huwelijksfeest, dat alleen ten Hove rd werd. M. de Koningin-Moeder begaf zich naar Loo, waar druk op de felicitatie-registers ikeod werd. iddags woonde de Koninklijke familie een voorstelling bij van een circus dat speciaal deze gelegenheid op het Loo was. Bij de in het kiesdistrict Hoogezand ge en stemming voor een lid der Tweede Kamer ekozen de heer Kink u.1. De socialisten ezen dus een zetel en bezetten er nu dus erwijl de concentratie er één op is VOOruit- in. De heer J. H. C. Heyse, Lid van Prov. m en buitengewoon lid van Ged. Staten Zeeland is 6 dezer op 74-jarigen ouderdom w eden. In 1872 werd hij lid van Prov. StateD. Ffoverledene was ridder iu de orde van den erlandschen Leeuw. 'Tl Tengevolge van het overlijden van den J. H. C. Heijse, is thans de heer P. F. tier, afgevaardigde van Hulst, en lid der :de Kamer voor Hontenisse, het oudste lid ttingsjaren. tt ie juist heden Vrijdag 25 jaar geleden, de heer Fruijtier voor het eerst tot afge- iigde werd gekzozen. Tot leden der rentecommissie gezeteld te tzee, bedoeld bij de invaliditeitswet, zijn het eiland Tholen benoemd, de heeren Laban te Tholen en J. Polderman te Cartenadijk. uen het gebied dier Commissie gezeteld ierikzee, zijn, als personen, die ouden van bij het aanvragen van rente bedoeld in 369 en 370 der Invaliditeitswet behulpzaam zijn, benoemd de heeren St-Philipsland C. vau Bendegom en P. erhoutSt-Annaland J. Polderman Stave- 1 A. F. HanssensSt-Maartensdijk J. van 'enhuijzeScherpenisse L. C. van Doorn vliet W. Dronkers Tholen F. Naerebout Vossemeer J. Verrijp. i» i. enbare terechtzitting van het kantongerecht rdam op Vrijdag 14 Februari 1913'smiddags ar. Tegenwoordig Mr. Th. Thooft, Kan ton - ar en Mr. Baron Feltz, Substituut-Griffier, kantonrechter heeft het navolgende vouuis en in zake Abraham van Bueren handelende 3 firma benaming Maatschappij tot be- 'iog der belangen van de Bouwvakken, Bde te Rotterdam ten deze domicilie kiezende riffie van het Kantougerecbt le Rotterdam, er bij exploit van den 1 November 1912 lenen bij den gemachtigde den heer N.J. ■of, tegen lo, Leendert Maat, aannemer ede te Vlaardingeo, en aldaar handelend de firma benaming L. Maat en J. van Johannus vau Roon, aannemer wonende UITGAVT? Telbp. Intero. 16. te Vlaardingeo, en aldaar handelende onder de firma benaming L. Maat en Jan van Roon. Gedaagden, verschenen in persoon en tot gemachtigde hebbende, H. A. Nolten. Wij kantonrechter, gezien het door ons den 6den December 1912 tusschen partijen gewezen inter locutoir vonnis, waarvan het dictum luidt, alvo rens ten principale recht te doen. Staan gedaagden toe en zoo Doodig bevelen hen door getuigen le bewijzen, dat zij de onderwerpelijke over eenkomst voor een jaar met eischers vertegen woordiger aangegaan hebben; dat eischer's vertegenwoordiger hen dat ook aangeraden heeft; dat hun daarna het contract is voorgelezen behalve de daariu voorkomende zinsnede be treffende den duur van het contract, waarop de onderteekening is gevolgd. Bepalen het ge tuigenverhoor op Vrijdag 31 Januari 1913, des namiddags ten 2 ure. Reserveeren de uitspraak over de kosten tot eindvonnis. Gehoord een drietal door gedaagden voorge brachte getuigen. Gelet op de mondelinge toe lichting na de enquête van der partijen con- clusien door hare voornoemde gemachtigden. Ten aanzieu der daadzaken verwijzende, en ons gedragende aan het geeu daaromtrent is vermeld, ia voornoemd interlocutoir en voorts overwegende dat op dag en uur voor het getuigen verhoor bepaald „gedaagden een drie-tal getuigen heb ben doen hooreD, den eersten getuige buiten tegenwoordigheid, vau den tweedeu en derden, de tweede getuige buiten tegenwoordigheid van den derden, die alvorens getuigenis af te leggen, ieder op de wijze hunner godsdienstige gezind heid den eed ter terechtzitting hebben afgelegd van de geheele waarheid, en niets dan de waar heid te zullen zeggen, vervolgens hebben ver klaard no. 1 genaamd te zijn Nicolaas Jacob Cornelis Lof, oud 30 jaar, kantoorbediende, wonende te Rotterdam, aan geen der partijen inden bloede, of door aanhuwelijking te bestaan, geen loon of huis-bediende van dezelfde tqzijn en voorts: op 18 September 1911, was ik als kantoorbediende in dienst van eischer. Als zoo danig is het mij bekend, dat getuige Van Mop- pes, eischer's vertegenwoordiger, bedoeld contract met beide gedaagden geeft afgesloten. Zooals gewoonlijk, bracht Van Moppes ook het contract, voorzien vau de handteekeniug van gedaagden en eischer, den eerstvolgende Zaterdag, na de afsluiting op eischers kantoor, alwaar ik mij ook bevond. De mij vertoonde quitantie, groot f 10.heeft Van Moppes oningevuld van eischer mede gekregen, slechts met diens naam onderteekend, zooals gewoonlijk het geval was. Het is mij ook bekend, da; voormeld contract, door gedaagden is opgezegd, voor dat het eerste contract-jaar om was. Van Moppes kreeg voor elk lid dat hij aanbracht, f 8. Aan getuige is f 1.50 voor schadeloosstelling wegens tijdverzuim toegeschat. No. 2 genaamd te zijn Salomon van Mojmes, oud 54 jaar, reiziger, wonende te Rotterdam aan geen der partijeu in den bloede of door aan huwelijking te bestaan, geen loon of huisbediende van dezelve te zijn en voorts Tot najaar 1911 was ik eischer's vertegenwoordiger. Ik heb be doeld contract op 18 September 1911 te Vlaardingen afgesloten. Het is waar dat in het contract 9tond vermeld dat dit gedurende vijf jaren van kracht was, doch ik heb tot gedaagden gezegd, probeert het voor een jaar, waarop zij zijn ingegaan. Ik herinner mij niet of ik het contract heb voorgelezen. Ik reisde vroeger met eischer samen en heb van hem geleerd hoe hij dergelijke contracten afsloot. Eischer zei altijd tot de abonné's „probeer het maar eens voor een jaar", waarop dan ingegaan werd en ver volgens geteekend, terwijl het contract wel degelijk inhield een langeren duur dan één jaar. De contribtie bedraagt f10.per jaar plus f3.voor het eerste jaar. Ik kreeg f 8. provisie voor elk lid dat ik aanbracht. Ik heb eischer wel opmerkzaam gemaakt op het leelijke van deze handelwijze, doch hij zei altijd, be moei jij je met je eigen zaken". Van volgende contributie-jaren genoot ik geen provisie. Als de abonné's wisten dat ze er voor vijf jareü aan vast zaten, zou ik er niet veel gekregen hebben. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. nieuw gemeentehuis zijn in afbraak gekocht door F. Hoorninck te 's-Heer Hendrikskindereu voor f 494. De afbraak en opruiming moet binnen drie weken afgeloop'en zijn. Zaterdag viel een klein meisje onder een voorbij rijdenden boerenwagen zonder daarbij noemenswaardig letsel te bekomen. Het contract houdt ook in een opzeggingstermijn van drie maanden voor het einde van het con tributie-jaar. Ik had opdracht van eischer steeds voor een jaar af te sluiten. Aan getuige is f 1.50 voor schadeloosstelling wegens tijdverzuim toegeschat. No. 3 genaamd te zijn Bemardus Hermanus Huyster, oud 21 jaren, metselaar wonende te Schiedam, aan geene der partijen in den bloede of door aanhuwelijking te bestaan, geen loon of huisbediende van dezelve te zijn en voorts I: was 18 September 1911 opperman op het werk vau gedaagden te VlaardiDgen. Terwijl ik een boterham zat te eten, in de loods, hoorde ik getuige van Moppes tot gedaagden zeggen, dat ze voor een jaar gelijk konden teekenen. Ik heb hem wel iets hooren voorlezen. Aan getuige is f 2.voor schadeloosstelling wegens tijdverzuim toegeschat, en wegens rcis- kos:eu. Overwegende dat partijen ten slotte hun con dusiën en beweringen nader bij monde harer vooi uoemue gemachtigden hebben toegelicht. In rechte overwegende dat dan alleen gedaagden niet gehouden zijn tot betaling der gevorderde con tributie van f 10.over het tweede jaar van het voor 5 jaren schriftelijk met eischer op 18 September 1911 te Vlaardingen aangegaan iiementscontract, waarbij eischer zich verbond de rechtsbelangen van gedaagden in de bouw vakken bij voorkomende gelegenheid te behartigen, indien zal blijken vasttestaan dat eischers ver tegenwoordiger van Moppes gedaagden tot af sluiting van het vijfjarig contract bewogen heeft door het voor te stellen, alsof zij zich voor een jaar verbondeu zijnde, onbetwist dat gedaagden meer dan drie maanden voor het einde van het eerste contributie jaar het contract hebben opge zegd, zoodat van continuatie geen sprake is. Overwegende dat door de verklaringen van ge tuigen van van Moppes en Huysler is bewezen, dat eerstgenoemde, zijude eischers vertegenwoordiger, tot gedaagden gezegd heeft voor de afsluiting vau het contract, dat zij zich voor een jaar konden ver binden, waaruit in verband met het meerdere door getuige van Moppes verklaarde volgt dat de bewering van gedaagden waarheid bevatdat zij opzettelijk misleid zijn, door eischers vertegen woordiger, die in het bezit was van een gedrukt door eischer onderteeekend en waarvan eischer gebruik heeft gemaakt, terwijl ook eischer zelf voormelde kunstgrepeu tot afsluiting van con tracten, over meerdere jaren wel in praktijk bracht. Overwegende dat, waar dus de onder werpelijke overeenkomst door bedrog is tot staud gekomen, zij hare werking mist en gedaagden zich terecht op dit gebrek hebben beroepen, weshalve aan eischer diens vordering moet worden ontzegd. Rechtdoende ontzeggen eischer diens vordering met zijne veroordeeliog in de kosten van het geding die aan zijde van gedaagdeu is begroot op f19. De heer W. Bruinzeel van Oud-Vossemeer, onderwijzer aan een bijzondere school te 's-Graven- hage, benoemd hoofd der Christelijke school te lerseke, is geslaagd voor de akte Eagelsch lager onderwijs. IERSEKE. De zeilwedstrijd, die oorspronke lijk op 27 of 28 Aug. bedoeld was, is nu defi nitief bepaald op 13 Aug. le kermisdag. Aan den heer L. van Es is vergunniug verleend tot het oprichten van een kuiperij iu de loods van deu heer baron vau Zoelen aan den Havcudam. Bij een buurtsciiieting te Kwadendamme werden prijzen gewonnen door vier schutters vau St. Bastiaan alhier nam. de ""bh. J. West- strate, D. Sandee, M. Scheele en J. Bom. Huis en schuur van wijlen D. Nieuwenhuize, die aangekocht zijn voor het bouwen van een ST-MAARTENSDIJK. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werden na leziug der notulen der vorige vergadering nog enkele woorden gewisseld, over persoonlijke kwestiën tusschen de heeren Groenewege en en Rijnberg. Daarna werden de ingekomen stukken behandeld, als mededeeling van deu Min. van Binnenl. Zaken dat voor de gemeente ziekenbarakken beschikbaar zijn a f 1.50 per dag -|- kosten van overbrenging en verplaatsing. Verder een schrijven vau Ged. Stateu be treffende leeuing vau f 4750. Besloten werd in het plan van aflossing dier ieaniug een wijziging te brengen. Voorts werd voorloopig vastgesteld de rekening der gemeente over 1912 tot een bedrag in ont vang van f 24934,435 en in uitgaaf van f21975,965 met een goed slot van f2958,47. Hierbij merkte de heer Rijnberg aan dat hij bij bet nazieu der rekening niet had gevonden de quitantieu voor betaling van de taxateurs der landerijen die door de h.h. C. Groenewege en A. Geluk in ruil aan de gemeente waren aangeboden. De voorz. meende dat de taxateurs hun be looning moesten ontvangen van de aanvragers en niet van de gemeente. De heer Rijnberg bestreed echter die meening op grond dat de taxateurs door de gemeente raad waren beuoemd en door B. en W. in dienst gesteld. De rekening van het Algem. Weezen-Arm bestuur over 1912 werd vastgesteld in ontvang op f 12808,22 en in uitgaaf op f9883,17 met een goed slot van f 2925,05. Vervolgeus werd in verband met de nieuwe wet op de armenzorg het reglement voor het Algem. Weezen-Armbestuur gewijzigd en even eens gewijzigd de instructie voor den gemeente geneesheer eu verloskundige. Betreffende het puntaanwijzing toezicht op de nieuwe woningen der gemeente werd besloten hiervoor vast te stellen een belooniug van f 1,50 per woning en sollicitanten op te roepen voor houden van toezicht en het innen der huur. Betreffende eeu verzoek van den heer J. J. Muller om een strook gemeeutegrond te mogen koopen, gelegen bij zijn woning aan de Oostpoort werd besloten dit verzoek aan te houdeu tot eeu volgende vergadering, daar nader onderzoek omtrent de grootte noodig geoordeeld werd. Daarna kwam in behandeling een verzoek van het hoofd der openbare school, de heer L. van Rooijen om een bijdrage uit de gemeentekas tot het organiseeren van een schoolfeest. De ge meenteraad besloot zelve een schoolfeest te geven en daarvoor te bestemmen een bedrag van hoog stens f 120. Hierop deed de Burgemeester voorlezing van de taxatieprijzeu der onteigende woningen ia 'de kleine kaai. De heer Rijnberg achtte deze taxatie te laag en weuschte verhooging. Ook de andere leden beaamdeu dit. De heer Groenewege gaf in overweging als twee duizend gulden meer werd gegeven zou ieder eigenaar gemiddeld f 50 meer krijgen. De voorzitter herinnerde er aan dat ook het Rijk hierin medezeggingschap heeft en wenschte zich eerst in betrekking te stelleu te dezer zake met den Inspecteur van het Rijkstoezicht. Dit werd goedge7oucien. De voorzitter stelt daarop voor om voor de ontvangen gelden vau verkochte erfpacht gronden aan te koopeö, een inschrijving op het Grootboek der N. W. S. tot eeu nominaal bedrag van f1050. Aan P. Quaak werd vergunning verleend tot het dempen vau eeu sloot gelegen tusschen zijn eigendom en dat der gemeente.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1