igtilaUBïp aai dn klaipi yan oesterteelt, landdam, m. o. 1696. ^aterdag 2 Augustus 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatie n. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Van onze berichtgevers. BINNENLAND. RSEKSCHE TH00LSCHE COURANT Dil blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post fl,10. Voor het bnitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, ^zonden stukken, enz. worden uiterlijk ep DONDERDAGAVOND Ingewacht aen het tureau te T h eten el v46r DONDERDAGMIDDAG hl Burgemeester der Gemeente Tholen brengt eze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem uigen en aan den Ontvanger der Directe Be- ge» ter invordering is verzonden, liet Kohier Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 7 bet dienstjaar 1912/13 met nitnoodiging aan een ijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis van zijnen aanslag, ten spoedigste het door terschuldigde te kwijten met herinnering tevens de bezwaren, welke dienaangaande mochten be- binnen zes weken na heden behooren te worden iend. olen, den 1 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd A. HOLLESTELLE, l.b. OPENBARE VERGADERING tenteraad te Oud-Vossemeer 30 Juli 1913. aorzitter de heer L. C. Briukman. Aanwezig leden, behalve de heer Van Nieuwenhuijzen. opening der vergadering worden voorge- de notnlen der laatst voorgaande, die aanmerkingen worden goedgekeurd en uteld. erna wordt voorgelezen een request van aantal bewoners van het gehucht „De Oude waarin deze aan den Raad verzoeken e willen overgaan tot het aanbrengen van intaarn op die plaats „Onder den-Molen"", door den bijbonw van woningen dit een is geworden. B. en W. kunnen niet anders onstig adviseeren en met algemeene stemmen goedgekeurd het aanschaffen van het idigde materiaal daarvoor. Aan het Dage- Bestuur wordt overgelaten de plaats te waar de lantaarn zal aangebracht worden, eroa komt aau de orde het aanbieden van :nde rekeningen over 1912, met de ij vermelde bedragen in ontvangst, uitgaaf itig slotGemeenterekening 16625,11 gld.; 8,725 gld. en 1286,385 gld.; Weezen- stuur: 8791,115 gld.; 7470.47 gld. en 645 gld.; Algemeen-Armbestuur732,845 410,275 gld. en 322,21 gld Fonds Huijssen Kattecdijke 3688,89 gld.; 2170,155 gld. 18,735 gld. «r den Voorzitter worden aangewezen als eener commissie tot het nazien der reke- i en op rapport in een volgende Vergade- Ic heeren Vermet, Friderichs en Polderman, heer Ampt maakt de opmerking dat de Dg der Gemeente naar zijn ineeuing eerst de Wethouders mede moet nagezien zijn lij aan bedoelde Commissie wordt overge- vaarna door den Voorzitter wordt gezegd, laartegen niet het minste bezwaar bestaat, zal gehandeld worden, i de orde wordt gesteld ondersoek der ge rieven der heeren Vermet en Aarnoudse, wn raadsleden. Na onderzoek door een iseie, die de noodige bescheiden in orde lt, wordt tot toelating besloten in de ver- iDg van September e.k. laatste punt der agenda komt nu aan de ile restauratie van den gemeentetorenin ad met het besprokene in een vorige ver- Qg, wordt medegedeeld, dat de heer Frowijn, eet voor de restauratie van het kerkgebouw, cheu persoonlijk hier geweest is en dat er (espreking is gehouden over subsidie van ijk voor herstel van den toren. Er is sedert chrijven ingekomen, meldende dat mede- 'g zal verleend worden tot het verkrijgen mbsidie; de grootte van de subsidie kan in aard der zaak nog niet worden aange- Het bedrag der restauratie zal in zijn beloopen f2500,volgens opgave archi- Op een vraag van den heer Polderman ot nder begrepen is de voorziening in een voor de brandspuit, thans in den toren id, antwoordt de Voorzitter, dat dit niet Pijnlijk is, maar dat de noodige stukken fQ heer Froweijn nog niet zijn ingekomen. 5r Ampt merkt op, dat thans de Ge- nog niet in financieele moeielijkheden 1 dat de schuldenlast niet zorgwekkend is, ht binnenkort de gemeente door verschil- omstandigheden toch groote offers zal 1 brengen, zoodat uit een financieel oogpunt in te dienen reqnest om subsidie daarop itezen mag worden. onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Advertenfciënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elk# advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sieohti 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De heer Vermet meent, dat de toren nu juist niet zoo dringend om herstel roept, maar uit een aesthetisch oogpunt in verband met de restauratie der kerk is hij toch voor dat herstel. De Voorzitter stemt daarmede in en meent dat de toren zooals hij thans is, als een carica- tuur bij het kerkgebouw zou staan trouweus reeds iu 1911 werd besloten tot restauratie, en hoe de zaak nu ook loopt, tot uitvoering van het werk is men nu haast verplicht. Nu wordt aangenomen de helft der restauratie kosten van het Rijk te vragen en in een vol gende vergadering in elk geval een afdoende beslissing te laten vallen omtrent een aan te gane volle leening voor dit werk, daar het subsidie in dit jaar nog wel niet zal gegeven worden. Niets meer aan de orde zijnde vraagt de Voorzitter of iemand nog iets heeft te vragen of mede te deeleni waarop de heer Ampt vraagt hoe nu eigenlijk de zaak zit van de oude zegels, die iu de registers van den Burgerlijken Stand van vorige jaren als blanco voorkwamen. Hij wil gaarne weten het bedrag, dat deze hebben opge bracht DÖch aan den Raad, noch aan Wet houders is daarvan iets medegedeeld, hoewel hij reeds meermalen die zelfde vraag deed. De Voorzitter geeft hierna eenigszins uitvoerig antwoord en zegt niet te weten, dat die vraag reeds meermalen werd gedaan dat betrekkelijk nog maar kort geleden -alles zijn beslag kreeg* en dat in elk geval reeds den leden bekend zou zijn door de begrooting voor het jaar 1913, waarin een post voorkomt, waaruit blijkt, dat die gelden gebezigd zijn voor het aanschaffen van nieuwe registers. De heer Ampt zegt hierop, dat het volstrekt geen wantrouwen is in den loop dezer zaak, maar dat hij meent dat de Raad recht heeft te weten, welk bedrag voor de iugewisselde regels is verkregen en dat hij daarom ook heeft ge in tor meerd ten Registratiekantoor naar die op brengst. De Voorzitter antwoordt hierop dat deze informatie ook bij hem zou kunnen gedaan zijn, maar dat hem onbewust is dat reeds vroeger die vraag werd gesteldvolgaarne zal hij al de gewisselde stukken ter inzage geven, waaruit blijken zal, dat die inwisseling over veel schijven liep, voor ze definitief kon afgedaan worden en waardoor ten volle de gedane vraag zal beant woord zijn. De heer Vermet vestigt de aandacht op de borden //Stapvoets rijden voor zieken" vaak wordt daartegen gezondigd, misschien dikwijls zonder dat de geleiders van rijtuigen zich dat bewust zijn, maar dat wijziging in den bestaanden toestand zeer noodig is. De Voorzitter zegt dat hij bij ondervinding dit weet, dat er evenwel geen strafbepaling in de Politieverordening daartegen is opgenomen en dat hij gaarne de meening van den heer Vermet onderschrijft, dat in deze verbetering moet komen. Er is na eenige bespreking besloten een bepaling in de Politieverordening te voegen, waarbij deze zaak geregeld wordt B. en W. zullen zorgen, dat in een volgende vergadering een en ander afgedaan kan worden. Ook zal in het vervolg voor een zandbed op de straat worden gezorgd, indien er een zieke is, waarvoor de behandelende geneeskundige dit wen*»chelijk of noodzakelijk acht. De heer Vermet acht dit alles hoogst gewenscht. De vergadering wordt gesloten en gaat over in eene zitting met gesloten deuren voor be handeling van zaken, rakende den hoofdelijken omslag. De kwestie om een nieuw kabinet te vormen zal zeker niet gemakkelijk zijn op te lossen. Het gaat niet zeer voorspoedig met het vormen van een nieuw Ministerie. Dr Bos die den socialisten 3 zetels aanbood kreeg na een bestuursvergadering der S. D. A. P. bericht dat men geen zetels wilde aanvaarden. De concentratie-partijen hielden daarna een samenkomst en wenschen evenmin de regeering te aanvaarden als ze niet op geheelen steun der S. D. A. P. mannén kunnen rekenen. Dr Bos heeft daarna zijn mandaat weder in handen der Koningin gesteld daar hij niet aan de opdracht, een ministerie te vormen uit de geheele linkerzijde kan voldoen. ST-ANNALAND. In dejl. Dinsdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werden onder zocht de geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden de heeren A. J. Bierens en B. Kodde en tot hunne toelating besloten. Verder werd aangeboden de gemeenterekening over 1912, bedragende in ontvang de som van f20852,77 en in uitgaaf f 18463,54, sluitende alzoo met een goed slot van f 2389,23. Tevens werd goedgekeurd het bouwplan tot vergrooting der O. L. Schooi. IERSEKE. In de jl. Donderdagavond ge houden raadsvergadering werden verschillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten vermeld, waaronder dat, tot het aangaan eener geldleening groot f 9000 voor rioleering en den aankoop van een pand voor den bouw van een nieuw gemeentehuis. De voorzitter (de burge meester) voegde er bij dat de leening geplaatst is a pari tegen 472 Ingekomen waren verder de begrootiog van 't Burg. Armbestuur en de gemeente-rekening. Voor de eerste werden de heeren Willemsen, Wesdorp en v. d. Burght door den voorz. aange wezen, om ze na te zien, en voor de gemeente- rekening benoemde de raad de heereu Bom, VSTrStefe en van Oeveren. Zij bedroeg in ont vang t 145751,46 en in uitgaaf f 143247,38, goed slot f 2504,08. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden werden in orde bevonden, waarna tot hun toe lating besloten werd. Het gezelschap „De vroolijke vrienden" ver zocht per adres om op het kerkplein op eigen kosten een zitbank te mogen plaatsen, gelijk dit al eens meer is gevraagd. Doch evenals toen hadden B. en W. er bezwaren tegen. Op voor stel van den heer Bom werd besloten aan het kerkbestuur te vragen hoe dit er over denkt en daarna te beslissen. Van de bewouprs der Kerkhoekstraat was een verzoek ingekomen om rioleering der sloot achter of naast hun huizen. De voorzitter zette uiteen dat dit zooveel zou kosten, dat dit jaar niet aan een inwilliging van het verzoek te denken is, doch hij stelde voor, het adres aan B. en W. te renvooieeren, om er bij het opmaken der begrooting rekening mee te kunnen houden. Dit werd aangenomen. Eindelijk was er nog een adres van de com missie van 't onafhankelijkheidsfeest, waarin gevraagd werd om een geldelijke bijdrage. Hoewel belastinggelden, meenden B. en W.. in 't algemeen niet voor feestvieren mogen uit gegeven wordeo, wilden zij voor de herdenkiug van een zoo bij uitstek heugelijk feit een uit zondering te maken en stelden voor f50,-voor het feest te bestemmen. De heer Bom wenschte er aan toe te voegen, dat dit geld in de eerste plaats voor de schoolkinderen besteed moet worden, omdat dan zeker niemand in de ge meente er tegen zal zijn. Beide voorstellen werden aangenomen. Bij de laatste rondvraag verzocht de heer Schipper om verbetering van den grintweg door hooge kanten weg te nemen, en de heer Bom sprak over een riooltje van een bewoner der Dominicusstraat dat soms last voor de buren oplevert. De voorzitter zegde voorziening toe. Donderdagnamiddag heeft een schipper bij het inpikken van een zwaard van zijn vaartuig een vinger zoodanig geklemd, dat deze zal moeten worden geamputeerd. Maandag had een jongeling die bezig was op de helliog van een dijk gras te maaien, het ongeluk onderuit te glijden, waardoor hij met een hand in de zeis terecht kwam en zich zoo ernstig wondde dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De kermis valt hier dit jaar op Woensdag en Donderdag 13 en 14 Augustus. Tengevolge van het nieuwe Kon. besluit omtrent den bouw en de inrichting der scholen, dat 1 Jan. 1914 inwerking treedt, moeten aan de openbare scholen inwendig nog al wat ver anderingen worden aangebracht. Deze zijn dezer dagen aanbesteed. De uitslag was als volgt. Perceel 1 (school 1) geen gegadigden das herbesteding. Perceel 2 (school 2) gegund aan W. Goeman9 voor f 357. Perceel 3, school - meubelen, gegund aan F. Wavereijn voor f51. Schilderwerk gegund aan J. Kramer voor f 63.90 Schoolborden verven gegund aan J. van Wil- legen voor f 14,75. Vanwege het waterschap de Breede Wate ring beneden lerseke i9 de zoogenaamde Varkens dijk bij wijze van proef met teer verhard. Het moet nog blijken of de proef geslaagd is. De voor het onafhankelijkheidsfeest inge schreven gelden zijn boven de f 300 gestegen, niet mee gerekend die op een afzonderlijke lijst voor vuurwerk, op de laatste is flink geteekend, een bewijs dat dit nummer van 't programma algemeen in den smaak valt. De kolenvereeniging //Door Eendracht Sterk" heeft van 1 Jan.30 Juni 1712 HL. kolen afgeleverd. De ontvangsten bedroegen f2053,11, de uitgaven f 1960,51. De aak YE 57 van J. Padmos werd bij het uitvaren der groote sluis te Wemeldinge aangevaren door de sleepboot Catharina van Dordrecht. Het eerstgenoemde vaartuig bekwam aanmerkelijke averij aan de tuigage en de romp. OUD—VOSSEMEER. Woensdagavond circa tien uur werd bemerkt dat een drietal hooi- klampen, ongeveer 45000 K.G. bevattende, in brand waren geraakt, zonder dat men de oorzaak heeft kunnen ontdekken. Naar wordt medege deeld zou verzekering de schade dekken. Verharding van wegen is aan de orde van den dag, althans waar dit nog minder plaats had. Aan de overzijde van het Veer is in de Heensche polder besloten daar alle wegen te verbeteren, waarvoor een leeuing van f27000 zal worden aangegaan. POORTVLIET. Dinsdagavond werd in de herberg van P. J. van der Slikke, door de ingezetenen alhier besloten, op 1 September e.k. tergelijkertijd Koningiosverjaardag en een onaf- ban kei ij ksfeest te vieren. Dit feest zal hoofd zakelijk bestaan in het trakteeren van de kin deren in beide scholen. Met algemeene 9temmen werd tot voorzitter van de commissie benoemd de EdelAchtbare heer J. van Gorsel, burgemeester, tot bestuurs leden de beide wethouders en drie raadsleden, terwijl bovendien nog twaalf andere personen aan die commissie werden toegevoegd. In de Dinsdag jl. gehouden vergadering van den Gemeenteraad werden de h.h. J. van Gorsel en M. J. de Graaff na oüderzoek hunner- geloofsbrieven toegelaten als leden van den Raad. Vervolgens werd aangeboden de gemeente- rekening over 1912. Ten slotte werd ingevolge art. 89 der armen wet een nieuw reglement voor het Weezen- Armen-Bestuur alhier, vastgesteld, bevattende 51 artikelen ter vervanging van het bestaande Reglement, hetwelk dagteekeut van 29Aug. 1855. ST-PH1L1PSLAND. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht de som van f4.50. Aan den heer G, van Dienst, onderwijzer aau de openbare lagere school in den Anna Jacobapolder, is een eervol ontslag verleend met ingang van 1 Aogustus 1913. Voor de daardoor ontstane vacature hebben zich reeds op de eerste oproeping aangemeld 8 sollicitanten. Het hoofd der school in de kom der ge meente, de. heer Swenue, is als zoodanig benoemd te Ouwerkerk. Op Donderdag 24 Juli jl. werd alhier het Onafhankelijkheidsfeest gevierd. Dit feest werd te 8 uur 's morgens ingewijd door koraalGiuziek (Psalm 66), uitgevoerd door „Concordia" van den Kerktoren, wat een goed effect maakte. Daarna werd opgesteld een historische gecos- tumeerde optocht, voorstellende het tijdvak 1806 1813 met als hoofdpersonen Lodewijk Napoleon, Napoleon Bonaparte en den Prins van Oranje (Willem I). Vervolgens was genoemd tijdvak vertegen woordigd door Maarschalken, Officieren,Edellieden, Pages, Herauten, Matrozen enz., allen mooi ge- costumeerd, dat eeo zeer goed aanzien gaf. Zoodra de opstelling had plaats gehad, ging de optocht naar den Slaakdam, alwaar de Prins landde en werd ontvangen. Van d&tr trok de stoet naar het dorp onder

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1