yan uMm laMloii. enz. li 1695. Zaterdag 26 Juli 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Krabben. Publicatie n. Firma J. M. C. POT, THOLEN. BIMEfliLAJiD. 0 N D E R W US. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE BBL*?- THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. iuii rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco b «at f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, izonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I o n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. [gemeeater en Wethouders der Gemeente Tholen, let op artikel 219 der gemeentewet engen bij deze ter kennis van de Ingezetenen, e Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer ente, over het jaar 1912 aan den Raad is o ver en die Rekening van heden tot den 1 Au- 1913 op de Secretarie der Gemeente, voor eder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen ng der kosten, afschriften van haar kunnen verkregen, lolen, den 17 Jali 1913. M. G. VAN STAPELR H. J. LABAN, Secretaris, m, een eigenaardig onderwerp om daar te schrijven Wel zeker, een dier dat in omgeving in zoo'n groot getal voorkomt, wel eens een klein oogenblik uw aan vragen, te meer daar, hoe schadelijk ook sommige takken van het visscberij-bedrijf, ook nog voordeel geeft. Misschien is het lommige lezers nog wel oubekend, dat op deelen van de Zeeuwsche Stroomen er op uitgaan om krabben te vangen, schaaldieren gaan naar België waar ze graagte gegeten worden en de hoeveel- die jaarlijks worden verorberd, beloopen duizenden kilogrammen.naar qualiteit d van het jaar wordt dau besteed van 3 tot ut per K.G. krab is een zonderling gevormd dier men het van boveD, dan schijnt bet slechts Mtaan uit het schild van het kopborststuk, uit aan de voorzijde de op stelen geplaatste en kleine sprieten te voorschijn komen, ede de pooten, waarvan het voorste paar s van scharen is voorzien deze zijn soms groot en zwaar. Aan de benedenzijde ziet monddeelen met de ba9ters en kaak- ea en het achterlijf tusschen de wortels der In de scharen hebben de krabben een Kende kracht, want wee u, zoo ze u aan vinger te pakken krijgeo, daar ze het ■1 door het vel knijpen; de beide leden le schaar zijn van sterke spieren voorzien, foor het mogelijk is zoo'n kracht te ont- elen. Natuurlijk verdedigingsmiddel ook schareD, maar feitelijk zijn het de werktuigen, waarmede de krab haar prooi it en vasthoudt, krab is een zonderlinge looperhaar be ugen zijn zelfs eenigszins belachelijk, achter- if zijwaarts, maar haast nooit zooals overigens andere dieren vooruit. Tracht men een plaar te vangen onze jongens weten mdig te pakken, zonder gevaar te loopen eknepen te worden dau beproeft het ;de dier zich behendig in het zand tè of verdwijnt ouder de steenen langs de of zeeweringen. kan ze met een hengel met eeuig lokaas iue gemakkelijk vangen, te meer daar bet 'erbazeod gulzig dier is. herstellingsvermogen der krabben is zeer al moeten ze daarbij achterstaan bij de arren. Verliest het dier door geweld een scharen of een deel er van, dan groeit ichaamsdeel weer tamelijk spoedig aan er weer gewoon zijn werk mede .ver- «n. Bij oesters en mossels en dus geen er dat de kweekers van deze schelpdieren er op krabben gesteld zijn wordt een scharen tusschen de schelpen gestoken en lukken visch er uit gescheurd met de andere w naar de mondholte gebracht, tot het dier of grootendeels verorberd is, om dan van vorenaan met groote vraatzucht aan nieuw exemplaar te. beginnen, zoodat op die menig slachtoffer valt. Dat zou men de stjes misschien niet toegeven, als men ze ziet voortschuiven onder het heldere zee- over den slijk bodem of langs de steen lagen, vooral omdat onmiddellijk het oog UITGAVE Telrf. Interc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cauts; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. wordt getrokken door de koddige bewegingen. Onderling heerscht tusschen de krabben ook strijd en we hebben menigmaal gezien, dat een gedood exemplaar ontdaan van het dekschild, direct werd aangevat door een familielid en het vleesch met de gewoue gulzigheid verdween. De heel jonge krabben zou men op het eerste gezicht niet kennen. De krabben planten voort door eieren, waaruit zonderlinge larven te voor schijn komeD, voorzien van groote stekels op rug en kopgedurige vervellingen hebben een gedaanteverwisseling ten gevolge, waardoor de joDge exemplaren ten slotte langzamerhand het voorkomen van volwassen krabben krijgen. Er komen verschillende soorten vau krabben voor in onze stroomen de zoogenaamde spinkrab komt ook veel op de Schelde voor, ook de zwemkrab, maar de strandkrab is op alle deelen der Schelde algemeen en zij is het die voor de oestercultuur zoo schadelijk is. Wij spraken hierboven van oesters verorberen dit geldt voor namelijk de jonge oentertjes, wier schelpje nog zeer duu en teer is; aan volwassen oesters kan de schade niet zoo groot zijn, alleen zwakke oesters, die de schelp niet meer vlug kannen sluiten, worden er het slachtoffer van. Zonderling exemplaar is zeker de heremietkrab, ook hermieikreeft, soldaat, rijkeman, snijder ge noemd, die overal in de Schelde wordt aange troffen dit dier is in het besit van een tamelijk lang achterlijf, gewoonlijk verborgen in een schelp of hoorn van een ander zeedier, 't I9 feitelijk een potsierlijk gezicht uit zoo'n slakkenhuis de beide scharen te zien steken, en ook de pooten en oogen van de heremietkrab. Wordt de woning, die op den tocht wordt medegenomen, te klein, dan zoekt het dier een grootere schulp en verhuist dus als dat noodig wordt; huur betalen hoort men niet van. Van betrouwbare zijde vernemen wij dat mr. A. J. F. Fokker, te Zierikzee, het gekozen lid der le Kamer, het ambt van Voorzitter van het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen mag blijven bekleeden. Alzoo staat hem niets meer in den weg om dat lidmaatschap aan te nemen. (Middelb. Ot.) Uit Amsterdam wordt gemeld, dat in een bijeenkomst van de sociaal-democratische Kamer- groep, met het bestuur van de S. D. A. P. en de redactie van Het Volk, definitief is besloten de door dr. Bos aaugeboden drie portefeuilles niet te aanvaarden. Een minderheid iu de ver gadering, die vóór aanvaarding was, legde zich tenslotte bij de meerderheid Deer. Hierdoor is dus het buitengewone congres van de S. D. A. P., dat tegen het einde van deze week was uitgeschreven, overbodig geworden. Uit de briefwisseling tusschen dr. Bos en den voorzitter van de Sociaal-democratische Kamer fractie blijkt, volgens Het Volk, dat weigering van de S. D. A. P. om de drie ministerporte feuilles te aanvaarden, tengevolge zal hebben, dat dr. Bos voor de hem gegeven opdracht als Kabinetsformeerder zal moeten bedanken. (Men zal zich herinneren, dat de, aau dr. Bos gegeven opdracht, sprak van het samenstellen van een ministerie uit de geheele linkerzijde.) Uit Het Volk blijkt, dat de verwerping van het voorstel om drie ministerportefeuilles te aanvaarden, in de bijeenkomst van de Sociaal democratische Kamerfractie, het bestuur van de S. D. A. P. en de redactie van Het Volk, is geschied met 13 tegen 8 stemmen. Over wat er nu verder zal gebeuren, zegt het Hbl., dat het nog volstrekt niet zeker is, dat een zakenkabinet nu de eenige uitweg is en dat er geeu poging zal gedaan worden om een liberaal kabinet te vormen. Dr. Bos kan, zegt het blad, de beste man geacht wordeu om het centrum te zijn van een kabinet der geheele linkerzijde wellicht wordt een formateur van een liberaal kabinet uit een anderen kring gekozen. Te Den Haag is op 77-jarigen leeftijd overleden de Minister van Staat Luit.-generaal J. W. Bergansius, Van 1888 tot 1891 trad de overledene als minister op in het ministerie Mackay, terwijl hij als zoodanig van 1901 tot 1905 weder zitting nam in het ministerie Kuijper. Generaal Bergansius was adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst. De Statuten der Telersvereenigin# van het eiland Tholen verwierven de Kon. goedkeuring. Bij het te 's Hertogenbosch gehouden eind examen der R. H. B. S. te Bergen-op-Zoom, slaagde Zaterdag j.1. de heer H. Moelker, te Tholen. IERSEKE. Door enkele ingezetenen wordt geijverd om tot het tot stand komen van een gemeentebewaarschool te geraken. Hun oog is daarbij gevestigd op het bestaande Zondagschool- lokaal Eben Haezer, dat h. i. behoudens enkele wijzigingen, daartoe uitnemend geschikt is. De heer J. Sipsma, ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot plaatsvervangend voor- zitte1 van de commissie bedoeld bij art. 86 der onfv_->Uenwet. Er is hier nog altijd een zeil vereen igiug, hoewel zij sedert jaren niet werkzaam is geweest. Nu heeft zij besloten dezen zomer een zeilwed strijd uit te schrijven en wel voor of na den dag dat het onafhankelijkheidsfeest wordt gevierd. Voor de hoofdakte is geslaagd de h. S. J. Bonnet, onderwijzer te Enschedé, vroeger te lerseke. Het onafhankelijkheidsfeest zal hier plaats hebben op Donderdag 28 Augustus. In de druk bezochte vergadering van het feestcomité en vele genoodigde jongedames werd met groote opgewektheid het feestprogram vastgesteld en andere z&ken besproken. Op 't program komen o.a. voorschermutseling van een afdeeling landstorm met Fransche soldaten, het neerhalen der Fransche vlaggen van den toren en het plaatsen der Nederlandsche vlag, lauding en in tocht van den prins, kiuderoptocht en traktatie, allegorische optocht, muziek en zangen vuurwerk. ST-MAARTENSDIJ fC. Aangesteld tot Wacht meester bij het 4e Reg. Art. te Ede, de heer H. Bijl Cz. geboortig van St-Maartensdijk. OUD-VOSSEMEER. In het jachtterrein in den Weihoek is tot jachtopziener benoemd Speijer, van Zonnemaire, en dat in de plaats van L. den Engelsman alhier, die slaagde voor ambtenaar bij 's Rijks directe belastingen. Door Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. is besloten een hulpkerk te plaatsen de aanbesteding daarvan zal weldra plaats hebben, en spoedig daarop zal men dan ook de kerkrestauratie kunnen aanbesteden. De prijzen van landbouwproducten te velde loopen soms zeer hoog; hier werden publiek verkocht o a. aardappelen en tarwe voor f 170. eD f175.per Blooisch gemet? onverminderd de kosten van verkoop. Alhier is opgericht een vereeniguig van jonge vrijzinuigeoer zijn reeds 29 leden toege treden. Een bestuur is gekozen. Binnenkort zal een vergadering worden gebouden, waarin een spreker van elders zal optreden. Jongelieden van boven 16 jaren kunnen lid worden. SCHERPENISSE. Gemeenteraadsvergadering van Maandag 21 Juli 1913. Aanwezig alle leden. 1 vacature. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Voor lezing geschiedde vau de volgende ingekomen stukken le. Missive bevattende goedkeuring verbouwing O. L. school, waarbij vermeld dat geen onder- handsche besteding mocht plaats hebben. 2e. Kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat in kas was f 3249,235. 3e. Goedkeuring suppletoir hondenbelasting. 4e. Schrijven van den geneesheer A. C. Pol derman om wijziging van zijn iustrnctie in verband met zijne benoeming tot raadslid. Daarna deelde de voorzitter mede dat was aanbesteed de levering van de benoodigde petro leum en cokes. Aannemer voor de cokes was H. Mol voor f 0.70 per H.L. en voor de petro leum A. Hartog voor 83/4 cent per L. Verder was aanbesteed de verbouwing van de O. L. school. Aannemer was geworden van smidswerk J. P. Kerpestein voor f 438, metsel werk J. Muller f 555, timmerwerk J. Suurland f 760 en schilderwerk J. L. Noom voor f375. Verder werd aangeboden de gemeenterekening over 1912, welke Dog nagezien zal worden door de heereu Oudesluijs, Duijuhouwer, de Graaf en Keur. Wijziging begrooting armbestuur met een som van f 250 voor verpleging der Israëlieten Melchior. Daarna geschiedde de wijziging der instructie van den geneesheer in verband met de dood- schouw, de vaccinatie enz. Voor de doodschouw was aanbevolen Dr. Quak- kelaar van St-Annaland. Toen de voorzitter vroeg ot niemand er op tegen had, zeide de heer DuijDhouwer, dat z. i. dit niet noodig was, daar er in Scherpenisse toch nog wel andere personen waren, die ïaadslid konden zijn zonder dat er een instructie voor behoefde gewijzigd te worden. Algemeen was men dit met hem eens, doch niemand maakte verdere bezwaren. Verder werden B. en W. gemachtigd tot de verkoop der straat- mest en de verhuring vau de ligplaatsen der bieten. Daarna geschiedde nog de rekening en ver antwoording van het burgerlijk armbestuur over 1912 en de begroofcing voor 1914. Niets meer te verhaudeien zijnde, werd de vergadering gesloten. STAVENISSE. Heden (Vrijdag) herdenkt de oudste inwoonster dezer gemeente, Mej. wed. M. Luijk, geb. Heijboer, (voorheen wed. Kauff- mauuj haar lOOen geboortedag. De onde vrouw is thans nog iu het bezit van 3 kinderen, 11 klein kinderen en 9 achterkleinkinderen. Geboortig van SiDt-Maartensdijk, kwam zij later alhier wonen. Was zij in haar jeugd zeer zwak, zoodat zij zelfs niet geregeld kon schoolgaan, in ,haar hooger ouderdom geniet zij een goede gezondheid, zoodat zij zelfs in een tal vau jaren geen geneeskundige hulp heeft noodig gehad. Geen enkel lichamelijk gebrek heeft de honderd- jarige, zoodat zij benijdenswaardig is op haar hoogeD ouderdom. Door haar groote verdraagzaamheid en toe geeflijk heid is zij in en buiten de gemeente door een ieder geacht en bemind. Geen wonder, of tal van felicitaties zullen haar heden bereiken. Naar aanleiding van het feit, dat haar 2e echtgenoot, wijlen de heer M. Luijk, voor on geveer een halveeeuwalhierdeOud-Gereformeerde Kerk stichtte, zal Ds. Van der Heijden (van Vlaardingen) in een bijzondereGodsdieustoefening op heden (Vrijdagavond) baar eeuw feest herdenken. Mogen de jaren, die de oude vrouw nog aan haar jarental toegevoegd zal zien, iu denzelfden guustigen toestaud doorgebracht wordeu. De zoo gevreesde aardappelziekte breidt zich hier onrustbarend uit, voornamelijk ouder de vroege soorten. De besproeide aardappelen, hoewel niet geheel vrij, worden tot op heden er aanmerkelijk minder door aangetast. Ter voorziening in de vacature van 't Hof zal alhier Woensdag 6 Aug. de candidaat stelling voor een lid van den Gemeenteraad plaats hebben. Door den hevigen N.W, Storm, die 1.1. Woensdag alhier woedde, werd aan de in uit voering zijnde werken aan het dijkvak „Moggers- hilpoldei" door grond verlies aanmerkelijke schade toegebracht. THOLEN. 't Was gister een heele drukte toen het le en 3e regiment infanterie met een afdeeling mitrailleurs uit Bergen op Zoom hier aankwameD. Met het fanfarekorps aan het hoofd werd Tholen doorgemarcheerd en op Buitenzorg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1