TOtUii, [Evjjl aai In Itlaopi m testerteiiS, lailm, tu 1469. Zaterdag 19 Juli 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatie n. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal £0,65; met Geïllustreerd Zondagsblad fl.026, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, jizonden stukken, enz. worden ulteriijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag den loli a.8., des middags te 12 ore, ten Raadhoize EEN HOOP COMPOST, iliek verkoopen. 0 voorwaarden van den verkoop liggen van heden «r lezing ter secretarie, iederen werkdag des middags van 912 oor. kolen, den 18 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Vergadering van den Gemeenteraad St-Maartensdijk op Dinsdag 15 Juli. egenwoordig alle leden. 'oorzitter de Burgemeester, totalen der vorige vetgadering worden ge- n en ongewijzigd goedgekeurd, voorzitter stelt voor om eerst te onder- de geloofsbrieven van de herkozen leden jenoemt daarvoor een commissie. dit onderzoek verwijderen aich de ïeuw gekozen leden. Na onderzoek worden geloofsbrieven goedgekeurd en de herkozen d weder binnengeleid en deelt de voorz. mede tij toegelaten zijn, tevens beiden feliciteerende, ij de hoop uitsprekeude, dat ze deze zes weder de beladgen der gemeente mogen rtigen. heer Rijnberg verkrijgt daarop het woord legt het volgende: Mijnheer de voorz., leden den gemeenteraad, 't Is mij voorzeker aan- aain dat ik herbenoemd hen als lid van den leenteraad en ik roep ook van deze plaats dank toe aan de kiezers, die hun stem op hebben uitgebracht. lok aan mijnheer de voorz. breng ik hartelijken dank voor het gesprokene en ik p, dat ik de zes jaren die voor ons liggen lust en ijver zal mogen wijden aan de ogen van St-Maartensdijk en zijne inwoners, dank u allen mijne Heeren voor zoover gij stem op mij hebt uitgebracht voor uwe iewerking. Ik dank u voor de bewijzen van iDgstelliDg, die ik van sommigen uwer ht ontvangen, ia 't bijzonder u mijnheer roorzitter dat u dit persoonlijk wilde Ik hoop dat God 'mij de kracht en de leid moge schenken om u in deze zes jaren belaag der gemeente te steunen en bij tean zooveel in mijn vermogen is. Tot mijn Ivezen moet ik echter ook wijzen op de Jte tegenwerking die ik van de zijde van Je medeleden de heeren Groenewege en liaause heb moeten ondervinden. Se handelwijze heeft dan ook een klove tus- ta ons gegraven, die voorloopig niet is te ubruggen. Laster en leugen hebt gij verspreidt tegen mij op te komen, doch ik heb mij ttnigd met Spreuken 10 vers 18, waar staat den haat bedekt is van valscbe lippen en een kwaad gerucht voortbrengt is een zot", dat hebt gijlieden steeds gedaan. Toch heb bet groote voorrecht mogen ondervinden dat meerderheid der kiezers zich niet liet mis- 5Q door u, noch door uwe medewerkers kiezers hebben mij herbenoemd tot lid van gemeenteraad. Ik hoop, dat onze slechte itaDdhouding nimmer zal worden gevoeld bij behandeling der gemeentebelangen, doch dat in dezen ten alleu tijde zullen staan boven 'artijen. Het spijt me zeer dat deze verstand- ding door u in het leven is geroepen, voor voor mij en in het bijzonder voor onzen tzitter, die in de lange reeks van jaren hij voorzitter is, vermoedelijk zoo'n toe- l en zoo een handeling nimmer heeft tad, en waarom Waardoor Was het omdat i in alles niet konde volgen, omdat ik niet alles ja en amen kon zeggen Welnu, dan ik n wel mededeelen, dat ik nooit of nimmer istem zal geven aan onrechtvaardige, onbil- onwettige voorstellen, maar daartegen zal den met al de kracht die in mij is. 'anu Mijnheer de voorzitter ik hoop, dat het u 6?en moge zijn, deze zes jaren in ons midden Bogen blijven en dat de groote plannen welke bangig zijn en reeds in uitvoering als woning- 'i drinkwaterleiding, electrische verlichting, brugging van de Eendracht en tramverbinding 4 ons eiland, waartoe ook onze medewerking dt gevraagd, dat gij met ons al deze plannen onzen medewerker te lerseke. UITGAVE JTelftf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 ceuts j iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. zult mogen voortzetton en voleindigen. Ik geef u de verzekering dat gij in mij steeds een warm voorstander en medewerker zult vinden, omdat ik overtuigd ben dat dit alles strekt tot bevor dering van het welzijn onzer gemeente en tot bloei en welvaart van ons eiland. Hiermede mijne heeren Deern ik bij voortgang of vernieuwing zittiog in den gemeenteraad en hoop dat de tijd, die alles sloopt, ook deze wanverhouding zal vereffenen, doch voorloopig kan dit niet. Hierna verkreeg de heer Groenewege het woord en vroeg den heer Rijnberg waarmede hij wel getoond zou hebben hem (Rijnberg) te haten, waarop de heer Rijnberg antwoordtU en Bastiaanse hebben mij beiden schandelijk be handeld. De heer Groenewege voert hier tegen aan dat Rijnberg hem dan vervolgen moei. De heer Rijnberg antwoordt mijn goed hart heeft tot nog toe belet zulks te doen, waarna de heer Groenewege opmerkt U kunt het nog doen, maar wat is er gebeurd, toen U voor 8 jaar dagelijks op Reigerburg kwam; wie kaatst moet den bal verwachten. De voorz. merkt op, dat persoonlijke zaken hier niet te pas komen. De heer Rijnberg noodigt dan den heer Groene wege uit aan zijn woning te komen en hij zal hem dan mededeelen welke schandelijke uit drukkingen door hen zijn gebezigd. Hiermede was de installatie afgeloopen en werd overgegaan tot de behandeling der overige ingekomen stukkeu. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat het bedrag van f 4290 niet mag aangewend worden voor den schoolhouw, maar dit dient aangewend te worden als aflossing op een ge sloten leening. Besloten werd om op de leening van f 7000 wegens aankoop van gemeentegrond thans f4000 af te lossen en eene leening te stuiten voor den schoolhouw en rioleering op 't Kaadje van f4750, waarvan het negociatieplan door den voorz. ter tafel gebracht, wordt goedgekeurd. De heer Gaakeer informeert ot dit dempen en rioleeren op 't Kaadje dis jaar nog gebeurt, waarop de voorz. antwoordt dat buizen zullen worden gelegd en de beschikbare hoeveelheid grond er over zal worden gespreid. Voorts kwam in behandeling een verzoek van P. Wielaard om 1 Are 4 cA. gemeentegrond, thans bij adressant in erfpacht af te koopen voor f 104. Met algemeene stemmen wordt dit goedge keurd. Verder was ingekomen een verzoek van een familielid van den heer P. Cbarpentier om ver mindering voor dezen van aanslag in den H. O. wegens vermindering van beheerd vermogen. Omtrent dit verzoek wordt besloten tot aanhouding teneinde door intormatiën beter met den waren toestand van adressants vermogen op de hoogte te komen. Daarna kwam in behandeling een verzoek van eenige bewoners bij de nieuwe ligplaats voor schepen, om de bestaaude meerpalen te verwijderen en deze te vervangen door ringen wegens de vrijheidbeneming van hun erf. Alge meen was men van meening dat er termen voor inwilliging van het verzoek bestonden. De heer Kloet vraagt of de boeren er ook belang bij hebben voor de paarden. Hem wordt duidelijk gemaakt dat op die plaats geen paarden komen. Besloten wordt de meerpalen boveu den grond af te zagen en daaraan ringen te bevestigen. Daarna wordt aangeboden de rekening der gemeentedienst 1912 bevattende een goed slot van f 2958,47 en die.van het Algemeen Weezen- Armbestuur bevattende een goed slot van f 2925,05. Na nog een af- en overschrijving op den post van onvoorzien wegens meerdere uitgaven van grond- en polderlasten voor de gemeente dan de begrootingspost bedroeg, wordt de officiëele vergadering door den voorz. gesloten. Er was ditmaal veel belangstelling van het publiek. Openbare Gemeenteraadsvergadering, te Tholen op Donderdag 17 Juli 1913. Afwezig de heer A. Quist. notulen dor vorige vergadering worden De na lezing goedgekeurd en ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen een verzoek van B. en W. Schot Sr., C. J. Schot Sz. en J. Kegge om vergunning hun oesterloods volgens bijgaand plan te mogen vergrooten. De voorzitter stelt namens B. en W. voor dit verzoek in een volgende vergadering te be handelen om den leden gelegenheid te geven de plaats op de teekening aangeduid, eeus te bezichtigen. De heer Kegge zou met het oog op den tijd de zaak gaarne in deze zitting hebben afge handeld. Over eenige maanden begint de oester verzending weder en als er nu nog tijd verloren gaat zou het mogelijk kunnen zijn dat er dit jaar niets meer van de verbouwing kon komen. De voorzitter zegt dat ook nu, zooals altijd gewoonte is, het voorstel om een verzoek als dit aan te houden tot een volgende vergadering is gedaan. Bestaat er van de zijde der leden geen bezwaar om dit verzoek in deze zitting af te doen dan zou men wel kunnen afwijken van de tot nog toe gevolgde orde. De heer Moelker gehoord hebbende de be zwaren door den beer Kegge aangevoerd, is het eens met diens zienswijze, doch spr. verneemt gaarne of de bestaaude trappen zullen blijven bestaan. De heer Wagtho acht het wenschelijker bet terrein eens in oogenschouw te nemen. De voorzitter meent dat de teekening wel voldoende aanwijzing geeft. De heer Kegge deelt nog mede dat de voor- roouiju blijft zouals ze is; de trappen blijven ook bestaan, terwijl de lui die beunen in de put hebben, geen last vau de vergrooting zullen ondervinden. De heer Hollestelle zegt dat het eenige bezwaar van de lui die nu hun beunen in de vest hebben, is, hoe ze de bennen in de put zullen krijgen, als ze geen gebruik meer kunnen makeu van de contr'-escarpe. Dit bezwaar is te ondervangen door het leggen van een brug over de put of ook de andere trap voor hen beschikbaar te stellen. Tot toe stemming van de uitbreiding is geen bezwaar indien die toestand voor de beuubouders niet verandert en ze niet belemmerd worden. De heer Moelker meent dat we den heer Kegge voldoende kunnen vertrouwen, daar deze gezegd beeft dat de botbeunders dus geen last zullen ondervinden en in dit geval is er dus niets tegen om gunstig op het verzoek te beslissen. De heer Christiaanse laat zich in denzelfden geest uit. De voorzitter vraagt den heer Kegge of deze de verzekering kan geven dat de botbeunders dezelfde vrijheid zullen blijven genieten als voorheen. De heer Kegge antwoordt bevestigend op des voorzitters vraag. Met alg. st. wordt hierna goedgunstig op het verzoek beschikt. b. Ingekomen van Ged. Staten goedkeuring raadsbesluit heffing havengelden tot 1 Jan. 1917 en c. besluit wijziging begrooting 1912 en d. eveneens van 't zelfde college den afkoop van cijns door C. H. A. Stoutjesdijk. Worden voor kennisgeving aangenomen. e. Procesverbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger wordt eveneens voor kennis geving aangenomen. f. Bezwaren tegen bunnen aanslag in deu b. o. van F. C. Wiessuer, J. Schot Jobz. en D. v. d. Wege, worden iu handen gesteld der commissie. g. Op het verzoek van den luit. kol., garni zoenscommandant om subsidie voor de te houden schietoefeningen ter verbooging van Lands Weer kracht, wordt gunstig beschikt en f 10.toe gestaan. II. Vestiging van bouwverbod volgens raads besluit 29 Mei 1913 wordt met alg. st. goed gekeurd. III. Toelating van de nieuw gekozen raads leden de h.b. Wageinaker, Wagtho en v. d. Stel. Door eene commissie, bestaande uit de h.h. Moelker, Noske en Jhr. v. Vredeuburcb worden de geloofsbrieven nagezien en tot toelating ge adviseerd. IV. Salaris regeling voor gemeente-ambtenaren. Op des voorzitters voorstel wordt deze W handen eener commissie, bestaande uit de b.tf. Moelker, Noske en Wagemaker, gesteld tot advies. V. Aanbieding der gem. rekening, en die der armbesturen. Worden eveneens in banden gesteld eener commissie. Daarna ro De heer Kegge heeft een kleine opmerking n.1. of een raadshuis een reclamebuis mag zijn bij verkiezingen. Spr. is medegedeeld dat op de trappen iemand met reclame briefjes heeft gestaan en eveneens iemand in het voorportaal. Spr. wilde hierop de aandacht vestigen opdat dit bij verdere stem mingen niet meer geschiedt. De voorzitter zegt hier geheel buiten te staan. In het stembureau is zooiets niet geschied. Wel hoorde spr. dat Jan Opre aan de kiezers papiertjes heeft gegeven en gelooft dat deze zeer onschul dig waren. (De heer Wagtho interrumpeerende „Wilt U er misschien een zien P" baalt z'n portefeuille te voorschijn). De voorzitter is wel van meen ing dat dergelijke dingen niet te pa9 komen, doch als men zoo leest wat in andere gemeenten van ons land bij stemmingen plaats vindt, dan gaat het hier nogal, doch tevens is spr. van meening dat bet raadhuis geen reclamebuis is geweest. De heer Wagtho verzoekt een inlichting die de voorz. in de straks te houden geheime zitting zal geven. De heer Moelker betreurt het dat hij in de vorige vergadering niet aanwezig was, en toen afwijzend is beschikt op het verzoek van gasverlichting aan de nieuw gebouwde woningen aan de Voorstad, temeer daar door adressant geen kosten zijn gespaard door aanleg van een gasleiding om hierin te voorzien. Gaarne zou spr. zieu dat B. en W. deze zaak nog eens overwogen. De heer van kredenburch zegt dat de zaak der verlichting aan de Voorstad reeds heel wat Een schrijven in de stof heeft Z.Zeesche N.bode van„Critas" deed het voorkomen alsof de raad alleen de belangen van een zeker deel der bevolking behartigt en dit meent spr. namens den geheelen raad te kunnen tegenspreken. De zaak der verlichting aan de Voorstad hangt alleen af van de concessie-voorwaarden met de gasfabriek, die niet verplicht is om buiten den bebouwden kom der gemeente gas te leveren, we scheppen dus een gevaarlijk precedent als we gas zullen leveren. Een andere zaak is of het billijk is, en of het geen tijd is dat we de kom der gemeente uitbreiden, dat zooals de heer Quist in de vorige vergadering opmerkt, in tal van plaatsen geschiedt. Die be woners deelen wel in de lasten, doch niet in de lusten; daarom zou spr. gaarne zien dat B. en W. spr. voorstel eens overwogen, er moet op worden gelet dat de gasfabriek zegt wel. gas te willen leveren, doch ze is dit niet verplicht en de gemeente mag niet van vriendelijkheden afhan kelijk zijn. De voorzitter merkt op dat de verlichtings kwestie steeds is afgestuit omdat toen ver gunning tot bouwen is verleend, wat geschiedde onder uitdrukkelijk beding dat de bouwers nimmer aanspraak konden laten gelden op ver lichting, bestrating of rioleering. Het spreekt vanzelf dat als dat gedeelte bebouwde kom wordt, de zaak dan verandert. Nog veel wordt over deze zaak gesproken; ten slotte wordt het voorstel van den heer Van Vredenburch aangenomen en zullen B. en W. eens nagaan of dat gebouwencomplex bij de bebouwde kom kan worden getrokken. Daarna wordt de openbare zitting gesloten en gaat de raad over in een zitting met gesloten deuren. ST-ANNALAND. Door den Dijkraad der Waterkeering van den Calamiteuzeu Suzanna- polder werd in de jl. Maandag gehouden ver gadering behaudeld en vastgesteld de rekening dienst 1912/13 en wel ittf.ontvang op f 3307.86 en in uitgaaf op f 1236130. In het te kort h. f9061.44 is voorzien dóór betalingen vanwege het Rijk en de ^Provincie tot een bedrag van f 9330,en sloo| deze rekening alzoo met een baflgifcM^ van f $68.56. Verder %.rd val^gesteld de bijdrage der aan- grenzemde polders &n de kosten der zeewering en oeiervejfdedigingjvan den Calamiteuzen Su- zannapfflddr dienst 1*913/14 en werd hierin aar- geslage%' de "bolder Annavosdijk op f 29.91, de polder Breedenvliet f 265.20 en de polder Oudelani op f994.Samen f 1289.11.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1