'teelt. MMt enz. m o. 1468. Zaterdag 12f Juli 1913. Negen eu twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Pnblicatiën. BINNENLAKD. Zomerzitting Provinciale Staten. Fan onze berichtgevers. Ingezonden Stukken. IERSEKSCHE TH00LSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal 10,65; met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden oltr-lijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tholen ol vóór DONDERDAGMIDDAG bl| onzen medewerker te lorseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Uitslag Verkiezing. iargemeester en Wethouders der Gemeente Tholen bekend, dat een afschrift van het proces-ver- vermeldende den uitslag der op 5 dezer ge- den stemming, ter verkiezing van vier leden van Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder Gemeentesecretarie ter inzage ligt. fbolen, den 5 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester M. G. VAN STAPELK. De Secretaris H. J. LABAN. RSTEMMING voor den GEMEENTERAAD. )e Burgemeester der Gemeente Tholen brengt ter abare kennis, dat op Zaterdag, den 12 Juli aan- ode, van des morgens acht tot des namiddags vijf 5 herstemming zal geschieden ter vervulling plaats in den Gemeenteraad, e candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: ong, de, P. A. egge, Jb. 'evens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 bet Wetboek van Strafrecht, luidende: Hjj die opzettelijk zich voor een ander uitgevende eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven bezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenia- f van ten hoogste een jaar", len, den 5 Juli 1913. - - De Buraemee»ter voornoemd M. G. VAN STAPELE. - Benoemd bij Kon. besluit tot ontvanger Registratie en Domeinen te Roosendaal, de M r C. van Helbergen te Tholen. iaowezig 40 leden, afwezig de h.h. Louwerse De Veer. Benoemd wordt tot lid der Eerste Ml oer de heer inr A. JE. Fokker te Zierikzee, der Prov. Staten met 22 stemmeD, 18 st. uien uitgebracht op het aftredend lid de heer C. Lucas se. voorstel van Ged. Staten wordt besloten subsidie aan de Teekenschool te Tholen h '5.'s jaars te verleenen voor de jaren MS. Terwijl vastgesteld wordt om de grenslijn voor werken van den Moggershilpolder te laten pen door het snijpunt van de buitenkruin- van den Anoa Vosdijkpolder en dat zij hoek door beide bnitenkruindijken gemaakt, idendoor deelt. de subsidie-voorwaarden van den wagen- Mt TholenSt-Maartensdijk wordt een kleine 'ging gebracht. Toorts wordt aangenomen de heffing van 39 toteD op de hoofdsom der grondbelasting ongebouwde eigendommen, 31 opcenten de gebouwde eigendommen en 25 opcenten de hoofdsom der personeele belasting. IERSEKE. De heer R. Cupéry, klerk-tele- bij het Staatsspoor, ia met ingang van tngustus overgeplaatst naar 't station Krui- JfnIerseke. Tu Juni is de bevolking van Ierseke met "len verminderd. Er zijn uit Ierseke 22 machtigingen voor «bieten van schadelijk gedierte aangevraagd. - Vrijdag der vorige week deden eenige «ngen van school 2 een reisje naar Breda. I^g dezer week deden de leerlingen van *1 1 een reisje naar Middelburg en Domburg. "•Onze vroegere predikant Dr. J.K.Callenbach "otterdam is benoemd tot ridder der Oranie- 00Q-orde. •onderdag was bier herstemming voor len van den raad. Ingeleverd werden geldige briefjes. Uitslag: J. M. v. Oeveren, 222, J. Oasewaarde 185, J. P. Poley 153 v. Stee Fz., aftr. 262 at. De heeren leveren en v. Stee zijD dus herkozen en 'nog noch herstemming hebben verandering «0 raad gebracht. Bij de gehouden overgangsexamens aaD de S. te Goes zijn van Ierseke bevorderd E. Pols van de 3e naar de 4e kl. (voorwaar delijk) en D. Rietveld de Hondt van da le naar de 2e kl. Te Middelburg is overgegaan van de lenaar de 2e kl. E. van Klinkenberg. ST-MAARTENSDIJK. Viel er in de laatste jaren voor den arbeii^erstand alhier een eenigs- zins betere toestand te constateerea tengevolge van meer gëregeld werk te kunnen vindeD, thans valt er dit jaar voor de veldarbeiders weinig te roemen. In d. a vollen zomertijd toch, dat iedere hand naar werk verlangt en men zon mogen verwachten, dat dit ook te vinden is, loopen hier thans een 30-tal arbeiders, die in de kracht van hun leven zijn, werkeloos rond. 't Ware voor velen te hopen, dat zij thans in de gelegenheid gesteld konden worden hnnne werkkracht elders te knnnen verkoopen, Door B. en W. alhier werd Donderdag publiek aanbesteed het bijbouwen van een nieuw lokaal aan de openbare school en het aanbrengen van verbeteringen aan de bestaande openbare school. Aan den laagsten inschrijver, den heer J. M. Muller alhier, werd het werk opgedragen voor I 37S4. OUD-VOSSEMEER. Bij de heden gehouden stemming voor twee periodiek aftredende Raads leden, werden uitgebracht 271 geldige stemmen. Herkozen de heer J. Aarnoudse (a.r.) met 158 stemmen, en de heer M. A. Vermet^vrijz.) met 139 stemmen. De heer M. den Engelsman (vrijz.) kreeg 102 stemmen. Ook onder deze gemeente vertoont zich op enkele plaatsen de aardappelziekte in het loof; velen zijn reeds overgegaan tot het be sproeien met Bordeausche pap teneinde het door zetten van het kwaad zooveel mogelijk te voor komen. Dinsdagavond verschrok een paard, dat voor een tilbury gespannen was, met het gevolg, dat men aan den Oud-Vossemeerschen dijk van de helling roldeinzittenden en paard kwamen er uitstekend af, maar bet rijtuig was zoo be schadigd, dat voor herstel wel een som van f 100 zal geëischt worden. Naar ods wordt medegedeeld zal de in richting van een tweetal lokalen der O. L. School voor den predikdienst gedurende den tijd dat het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente wordt gerestaureerd, wel zoo moeilijk gaao, dat ernstig zal moeten gedacht worden over het plaatsen van een hulpkerk. Naar men ons mededeelt is bij den land bouwer C. Hermus alhier een varken geboren met twee koppen en twee staarten overigens is het beestje normaal gevormd. SCHERPENISSE. Bij het kort doch hevig onweder dat alhier Woensdagmiddag woedde, werd een rand van den landbouwer B. Nelisse gedood. Zeven meoschen die eenige meters er van daan stondeD, bleven ongedeerd. Aan het hnlppostkantoor alhier werd in de maand Juni met 51 inlagen een bedrag van f 1403 ingelegd, terwijl aan 22 inleggers een bedrag van f 2001,99 werd terugbetaald. Aan het bulptelegraatkantoor werden verhan deld 113 telegrammen t.w. 61 verzonden en 52 ontvangen, benevens 289 gesprekken gevoerd t.w. 73 uitgaande tegen verlaagd en 92 tegen ge woon tarief, 58 inkomendo tegen verlaagd en 60 inkomende tegen gewoon tarief, 8 telefoon oproepberichten ontvangeD en 5 verzonden. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor den gemeenteraad verkregen de h.h. A. C. Polderman 150, Chr. Hartog A.Az. 141, D. Duijnhouwer (aftr.) 98 en L. Vos 64 st., zoodat de twee eerstgenoemde heeren werden gekozen. STAVENISSE. Door de Ingelanden van het Waterschap Stavenisse, alsmede door die van den polder Oud-Kempenshofstede en door die van den Nieuwenpolder (annex-Stavenisse) is adhaesie betuigd aan het schrijven van den gemeenteraad vau Tholen, aan Z.Exc. den Min. van Binn. Zaken, inzake overbragging der Een dracht. Bij herstemming is tot lid van den ge meenteraad alhier gekozen de heer A. J. Ver- strate (aftr.) met 140 stemmen. Zijn tegencan- didaat de heer A. H. v. d. Slikke (eveneens aftr.) verkreeg 107 stemmen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. THdLEN. Door het zoontje van den heer H. G. Denrloo werd hedenmorgen een postduif opgevangenop de vleugels staat gestempeld O. J. van Zweden, Goes, terwijl de pooten van ringetjes voorzien zijn waarop staatZ. Goes, Holland no. £J17. Aan den eigenaar werd hier van bericht gezonden. Bij de Zaterdag 5 Juli gehouden verkiezing van 4 leden van den Gemeenteraad, werden uitgebracht op de h.h. H. G. Deurloo, a. r. 117 st., H. Goossen a. r. 116 st. M. I. Hage, Cz., a. r. 160 st. D. van Hiele, a. r. 104 st. P. A. de Jong, I. 212 st. Jb. Kegge, a. r. 187 st. J. K. van der Stel, 1. 277 st. J. M. Wagemaker, 1. 289 st. O. A. H. Wagtho, 1. 279 st. Gekozen de hh. Van der Stel, Wagemaker en Wagtho. Herstemming tusschen de hh. De Jong en Kegge. Er werden 493 stemmen uitgebracht, waarvan 9 van onwaarde. Algemeene Vergadering der Onderlinge Paarden- en Veeverzekering-Maatschappij voor het Eiland Tholen, gehouden te Scherpenisse den 8en Juli jl. Nadat de voorzitter de aanwezigen met enkele woorden heeft verwelkomd, worden de notulen der voorgaande algemeene vergadering voorge lezen en vastgesteld daarna leest de secretaris- pfiniugmeester het jaarverslag voor. Hieruit blijkt dat wegeDs de geringe deelname nit vrees voor te hooge premies geen veulen verzekering tot stand kon komen. Een nieuw contract met Krijnen is op gun stige voorwaarden tot staud gebracht en 1 Jan. '13 in werkiDg getredeD. Het bestour veranderde niet. 4 bestuursver gaderingen en 4 alg. vergaderingen werden gehoudeD. Het aantal verzekerde paarden van 74 deel hebbers bedroeg 575 met een verzekerd bedrag van f 284,405. Een deelhebber trad wegens vertrek naar elders uit, een andere deelhebber werd door de alg. verg. ontslagen. 7 nieuwe deelhebbers traden toe. De gemiddelde verzekerde waarde bedroeg f495 per dier, tegen f450 in het vorige jaar. Onteigend werden 19 paarden met een ge middelde onteigenings-waarde van f 282. In de rubriek rundvee waren 339 runderen ingeschreven met een bedrag van f68.715, van 26 deelhebbers; wegens vertrek trad een deel hebber uit. De gemiddelde verzekerde waarde was f 202,50 tegen f 180 het vorige jaar, aan onteigening werd f780 betaald voor 4 runderen, gemiddeld dus per dier f 195. Hieruit blijkt dat de toestand gunstig is en er mag uit worden afgeleid dat de veestapel gezond is geweest, ofschoon niet mag verzwegen dat sommige paarden door het ongunstige najaar van 1912, hebben geledeo. De voorzitter leest de verklaringen voor vaD de ledeD der Commissie tot nazien der rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar, waardoor het Bestour gedechargeerd wordt. Met betrekking tot het overzicht van den geldelijkeo toestand der Maatschagpij, die zeer gunstig kan genoemd worden en welk overzicht den leden is toegezonden met de agenda der vergadering, geeft de secretaris-penningmeester de noodige verklaringen, zoodat ieder der aan wezigen zich een beeld kan vormen van het geldelijk beheer der Maatschappij. Uit het kasoverzicht blijkt dat het saldo der winst- en verliesrekening der rubriek paarden bedroeg op den 14 Juni 1913 f 1066.67, en de reserves op 14 Deo. '12 bedroegen f 8464,85. In de rubr. rundvee het saldo op 14 Juni '13 f 623,02, de reserve op 14 Dec '12 f2962,16. De voorzitter stelt nu aan de orde de be handelingen van de reglementswijzigingen volgens de agenda. Aan het debat nemen deel de heeren L. J. de Rijke, C. Th. de Rijke en M. J. Mo! de voorzitter beantwoordt de spiekers. Met algemeene stemmen op één na wordt aangenomen iD art. 22 aan het slot toe te voegen, „tenzij de uittreding het gevolg mocht zijn van ontslag, gegeven volgCns art. 34 van dit Reglement". Het gewijzigde artikel wordt met algemeene stemmen dadelijk van kracht verklaard. Tot Bestuurslid wordt herkozen met algemeene stemmen op één na de heer M. C. Steendijk, die in enkele welgekozen woorden bedankt voor het in hem gestelde yertronwen, daarbij ver klarende de hem opgedragen taak gaarne weder te aanvaarden. Bij het rondvrageD, doet de voorzitter mede- deelingen van minder voor openbaarheid geschikten aard en vraagt een der deelhebbers nog inlich tingen meer voor hem persoonlijk. Hierna sluit de voorzitter met een woord van dank aan de leden voor hunne tegenwoordigheid de vergadering. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud iustemt. Af. de Redacteur! Het strooibilj'et toegezonden aan de kiezers op 3 Juli 11., uitgaande van liet bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier, ter aanbeveling harer candi daten, trok na lezing, enkele daarin voorkomende zinnen zeer miju aandacht. Ware ondergeteekende zelf geen candidaat geweest voor raadslid der ge meente Tholen, dan had ik direct U, Mh. de Red., een plaatsje gevraagd in Uw blad, om eene vraag aan de Vrijz. Kiesv. te doen, maar ook om mij te verdedigen tegenover genoemde kiesv.doch om den schijn weg te nemen dat ik daardoor mijn eigen candidatuur zoo mede aanbevelen, liet ik zulks in de pen. Nu echter de stembus reeds heeft gesproken en de candidaten der Vrijz. kiesv. met groote meer derheid uit de bus gekomen zijn, zoo kom ik nu Mh. de Red. beleefd eene plaats vragen voor onder staand. Het reeds genoemde strooibiljet begint de kiezers te bepalen bij den gunstigen uitslag der verkiezingen voor Provincie en Tweede Kamer, en wijst verder ook op het groote gewicht der verkiezing voor leden van den gemeenteraad, wijst er verder op dat in Tholen getracht zal worden de vrijzinnige leden te doen vervangen door mannen van rechts, met den uitroepKiezers 1 overdenkt toch goed voor ge handelt. Na nog wat over richting en beginselen, alsook de school er bij gehaald te hebben, zegt ze ten slotte afgezien van de richting vragen we verder of de candidaten door de Anti-rev. partij er tegenover d, zich wel bewust zijn van het gewicht van hunne taak waarvoor zij zich beschikbaar stellen. Maar mijnheer de Redacteur, mag ik dan het bestuur der Vrijz. kiesv. vragen: Heeft Uw bestuur dan zulke geringe verwachtingen gehad bij eene even- tueele verkiezing der rechtsche candidaten, zoodat U als het ware het hart vasthoudt en zegtwat zal er van Tholen geworden Denkt ge, dat wij (doch laat mij meer persoonlijk zijn, ik vertrouw dat de overige rechtsche candidaten volkomen hiermede zullen iustemmen), denkt ge, dat ik, toen mij de candidatuur werd aangeboden, zoo maar klakkeloos heb gehandeld, zonder te over wegen wat op mijn schouders zou rusten bij eene eventueele verkiezing als raadslid, of meent ge, dat ik, alsdan zitting zou Demen als een stok en een blok, of ook als een jabroer, of denkt ge, dat ook mij de gemeentebelangen voor iedereen, maar in 't bijzonder voor den middenstandburger niet na aan het hart liggen U beroept U op de vele werkzaamheden die er liggen en in de toekomst komen zullen, en dat wij daarvoor mannen noodig hebben met een ruimen blik,'wars van alle drijverij enz., en dat we zulke mannen hebben in de aftredende candidaten. Goed gezegd. Maar zijn dan de tegencandidaten volkomen onbekwaam Al is het dat U zo nog nooit in eenig college van belang zitting hebt zien nemen Ik mag gerust zeggeu dat we op ver na geen Meester in de rechten moeten zijn, om in Tholen raadslid te wezen. Ziet maar eens terug wat onlangs in de Thoolsche Courant stond te lezen, over die gemeente raadszitting waar ellenlange gesprekken plaats hadden over enkele meters grond, èn over straatversperring door omnibussen en karren enz. enz. en wat daar nog meer bij gevoegd is, ligt nog voor ieder versch in 't geheugen. Die opmerking is zeker toch niet geschied door Antimannen Nu is het wel waar dat ondergeteekende geen man van kapitaal is, noch ook, dat hij geen Gym nasiaal of Technisch onderwijs genoten heeft, doch dit is zeker dat bij zich in geen geval knollen voor citroenen in de hand zou laten stoppen, als hij plaats had moeten nemen bij de vroede vaderen. En ten laatste zegt het bestuur der Vrijz. kiesv. dat de candidaten ook in den raad reeds hunne sporen hebben verdiend. En hiermede kom ik tot het genoemd bestuur met de vraag Waarmee hebben ze die verdiend Ik wil met alle achting, eerbied en bescheidenheid tegenover de raadsleden staan, maar toon mij nu s. v. p. die sporen een8 aanik heb reeds zitten gissen, maar kan aan geen goed einde komen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1