wlM pwijtl aan k ftelani m oeslerteell, laiMoiiv, enz. 1467. Zaterdag 5 Juli 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. 0. Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Pnblicatiën. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. BINNENLAND. BELASTINGEN. Nlr. Troelstra bij de Koningin. Gemengd Ni e n w~s. Burgerlijke Slaud. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco -post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad h ipzonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht" aan het t» T h o I o n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke UITGAVE Telef. Interc. 16. LANDWEER. Inlevering van Rijksgoederen. Burgemeester der Gemeente Tliolen maakt bij bekend, dat de in het verlofgaugeraregister van landweer dezer Gemeente ingeschreven verlof- pers der landweer, die in den loop van het jaar 5 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit dienst bij de landweer wegens volbrachten land- diensttijd, op grond van art. 31, laatste lid, der jireerwet al de hun voor Rijksrekening verstrekie ra-pen, met uitzondering van het" zakboekje wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding- uitrustingstukken, reglementen en dienstvoor- ften) moeten inleveren te St-Maartensdijk, in Gemeentehuis op Donderdag 24 Juni 1913, lormiddags 11 uur. te aandacht wordt govestigd op de navolgende "■■palingen Een arrest van één dag tot'zes dagen, te onder- de naastbijgelegen provoost of het naastbijzijnde van bewaring, dan wel een kwartierarrest van —o tot zes dagen, te ondergaan in eene kazerne, door den Landweerdistrictscommandant worden ilegd aan den verlofganger die zonder geldige reden voorwerpen, als oren genoemd, niet inlevert die zonder geldige reden voorwerpen, als 3n genoemd, niet in den vereischten staat die een of meer aan een ander töebenooreude rapen, als hiervoren genoemd, als de zijne ert. De verlofganger, die zich schuldig heeft ge it aan een der hiervoren onder 1, en 3e, be de feiten, is, onverminderd de gehoudenheid tot 'ergaan van het vermelde arrest of kwartier verplicht op 'de voorgeschreven wijze voor- en, als hiervoren genoemd, alsnog in te leveren, op den tijd en de plaats, door den Landweer- ictscommandant te bepalen. onder B bedoelde verlofganger, die niet voldoet de daar omschreven verplichting tot inleveren, deze verplichtiug vervullende, zich schuldig aan een der bij A onder 2o, en 3o vermelde wordt in werkelijken dienst geroepen of ge len voor den tijd van ten hoog9te twee maanden, kur van dezen dienst wordt door den Minister Oorlog bepaald, die tevens het korps van hot aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet ien vervuld. dien de verlofganger wegens geldige redenen aderd is persoonlijk de wapenen, het ledergoed, leeding- en uitrustingstukken en de reglementen lenst voorschriften in te leveren, is hij of zijn Daastbe3taauden gehouden *sr voor te zorgen, e inlevering door een ander geschiedt. Van de ?heid der redenen van verhindering moet blijken en bewijs, dat hetzij door den Burgemeester al ten, hetzij door dezen gelegaliseerd is. Dit be- moet bij de inlevering worden overgelegd door persoon, die namens den verlofganger tot het van de inlevering verschijnt, daartoe aan don Burgemeester gedaan verzoek Ien door dezen aan den verlofganger zoo noodig tgebiljetten afgegeven voor vereD, waarvan moet "1 gebruik gemaakt op de reis naar en van de vau inlevering. Overigens geniet de verlof- er geen vervoer voor Rijksrekening, da inlevering moeten de verlofgangers in Jrkleeding verschijnen, olen, den 1 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. H i In de Woensdag d.a.v. gehouden vergadering blijkt een schrijven te zijn ingekomen van den concessionaris der aan te leggen Zuid-Beveland- sche stoomtram, waarin adressant verzoekt vet- leugiug van den termijn tot voorbereiding. De heer Kakebeeke deelt nu mede dat een combinatie is tot stand gekomen die den steun der Mij. tot exp). van Staatsspoorwegen geniet en waaraan vele voordeelen zijn verbonden. Daarna was aau de orde verkiezing van 4 leden van Ged. Staten, wegens per. aftreding der heeren De Casembroot, Fruytier en Gerlach en wegens herkiezing als lid vau Prov. Staten van mr. P. Dieleman. In de vacature De Casembroot (lib.) werden 40 stemmen, waaronder 12 blanco, uitgebracht. De altredende werd gekozen met 28 stemmen. In de vacature Fruytier (r. k.) wer d gekozen de heer Elenbaas (1.) met 21 tegen 19 at. op het aftr. lid. De heer Elenbaas neemt iu beraad of hij zijne benoeming zal aanvaarden. In de vacature Gerlach verkreeg mr. Sprenger (1.) 21 st. tegen 19 st. op den heer Gerlach (a.r.). De heer Sprenger nam de benoeming aan. In de vacature Dieleman werden 21 st. uitge bracht op den heer v. Nitterik (1.) en 19 st. op den heer Dieleman (a.r.). De heer v. Nifterik nam eveneens zijn be noeming aan. Tot lid van Ged. Staten bedoeld in art. 89 der Prov. Wet werden uitgebracht op de heeren Heyse (1.) eu De Veer (a.r.) ieder 20 st. Bij de herstemming verkreeg de heer Heyse 20, de heer de Veer 19 st. 1 Stem was blanco (de heer de Veer was niet aanwezig). De heer Heyse was dus gekozen. De vergadering werd daarna verdaagd tot 8 Juli a.s. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ster der kroon, die de konstitutioneel geroepene is om de kabinetkrisis op te lossen, daaromtrent zijn inzichten mededeelt, een funktie, waaraan hij zich uit den aard der zaak niet onttrekt". De heer M. den Engelsman, volontair-onder- wijzer aan de o.l. school te Oud-Vossemeer, komt onder no. 1 voor op de voordracht van onderwijzer aan de o. 1. school te Overschie. Poortvliet. Benoemd tot volontair aan de bijzondere school alhier, de heer C. Hage Qz. van St-Annaland. LANDBOUW-VEETEELT. Men meldt ons uit het Eiland In geen jaren is er zoo'n rijke hooioogst geweestjammer dat de nu verloopen week voortdurend tegenslag bracht voor een inzameling. Oud-Vossemeer. Als gewoon was het hoofd" weer nummer één met de nieuwe aard appelen reeds een veertien dagen lang werd vandaar verkocht, maar nu is men overal zoowat begonnen. De qualiteit blijkt vrij goed te zijn. irzitting Provinciale Staten van Zeeland. Qsdagavond werd de zitting geopend door Commissaris der Koningin en werden geloofsbrieven van de nieuwgekozen ledeu bocht. Tegen hunne toelating bestond geen tar, waarna zij in handen van den voor de vereischte eedeu aflegden, voorzitter riep den nieuwen leden harte- velkom en herdacht met een woord van ieering die leden welke niet meer in de terugkeerden en sprak namens de ver eng een woord van dank voor hetgeen het belang der provincie hebben gedaan. Jnwezig waren 40 leden, afwezig de beeren er en Louwerse. heer Kakebeeke richtte een vraag aan blaten inzake de verleende subsidie voor >n een traui op Zuid-BeveUn 1. de volgende vergadering zal hierop ant- 1 worden gegeven. Met ingang van 1 Juli is door de Neder- landsche spoorwegen een nieuwe administratieve behandeling voor het vervoer van bestelgoederen ingevoerd en tevens een nieuw tarief vastgesteld. De bestelgoederen moeten voortaan evenals bij de posterijen vergezeld gaan vau adreskaarten die aau de factorijen der spoorwegen en Van Gend Loos verkrijgbaar zijn. Tevens moet elk collo bestelgoed voorzien zijn van een duidelijk adres, merken en nummers zijn niet alleen voldoende. Worden pakketten behalve het adres ook voorzien van merken en nummers dan verdient het aanbeveling die merken en nummerstevens op de begeleidende adreskaart te vermelden. De vrachtprijzen blijven gelijk aan die van het tegenwoordig tarief, doch worden voor zendingen boven 15 K.G. afgerond op vijfvouden van centen. Voor verdere bizonderheden wende men zich tot de factorijen der spoorwegen en lot de administratie van Van Gend en Loos. —Wij berinneren onzen lezers dat op 1 Juli moest zijn betaald bij den Rijks-ontvanger de helft van de grondbelasting en de 'helft van de personeele belasting. Naar aanleiding van het bericht, dat mr. P. J. Troelstra, gevolg gevende aan- de tot hem gerichte uitnoodigiog tot een onderhoud, zich Zaterdag 5 Juli a.s, naar Het Loo zal begeveö, merkt „Het Volk" op „Wij achten het niet overbodig hierbij op te merken, dat dit onderhoud volstrekt niet be- teekent, zooals ons blijkt dat sommigen denkeD, dat de Kouingin aan Troelstra een ministers portefeuille zou aanbieden. Bij een kabinetkrisis behoort het in een parlementair geregeerd land tot de konstitutioneele gewoonte, dat het hoofd van den staat zich door de voorzitters der beide Kamers, den vice-president van den Raad van Staten, de ministers van staat en de leiders der voornaamste politieke partijen laat inlichten over den politieken toestand en over de meest voor de hand liggende oplossing der kabinetkrisis. Eerst daarna draagt het staatshoofd, aldus van verschillende kanten voorgelicht, aan een of ander staatsman de vorming van een ministerie op. Tot dusver was de S.D.A.P. steeds van dit politiek krisisoverleg uitgesloten; haar groei maakte ook aan die uitsluiting pen einde. Troelstra's onderhoud met de Koningin heeft dos geen ander doel, dan dat hij aan de draag- IERSEKE. Woensdag was hier stemming voor dert gemeenteraad. Van de 617 kiezers brachten 5io hun stem uil. Van onwaarde 3, volstrekte meerderheid 257. De uitslag was als volgt M. v. Harmeien 310. D. Riétveld de Hondt 167, M. C. v. d. Jagt 140, J. M. v. Oeveren 204, J. Osaewaarde 170. J. P. Poley 183, J. Sinke Jz. 273 en M. v. Stee Fz. 240 st. Gekozen zijn dus de heeren v. Harmeien (aftr. vrijz.) en Sinke (aftr. a.r.) en herstemming moet volgen tusschen de heerèn v. Oeveren (aftr. vrijz.), Ossewaarde s.-d., Poleij (vrijz.) en v. Stee (aftr. vrijz.) Vele briefjes bevatten 1, 2 of 3 st. In Juni werden op het post-en telegraaf kantoor behandeld 382 telegrammen, waarvan 140 verzonden eu 242 ontvangen. Op het tele foonkantoor werden 323 gesprekken gevoerd, waarvan 119 inkomende, 171 uitgaande en 33 onderlingeverder nog 15 oproepberichten. Op de postspaarbank werd ingelegd f5457,64 en terugbetaald f 6514,75. Uitgereikt 9 boekjes. De actie der ontevredenen alhier over de rekeningen der Waterleidinguoij. Zuid-Beveland, betreffende hunne huisleidingen, schijnt eenig gevolg te hebben. Althans er zal een onderzoek naar hun bezwaren worden ingesteld. Een uit nood geslachte koe van dén land bouwer v. O. werd voor de consumptie goedge keurd en naar Bergen op Zoom vervoerd. De klerk-telegrafist Groeneveld van het station KruiningenIérseke, is benoemd tot stations-ambtenaar bij de SamaraDgTjeribon- spoorweg-maatschappij op Java. ST-MAARTENSDIJK. Bij de hedeu gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad werden nitgebracht 414 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer W. M. Rijnberg (aftr.) 233 st.de heer Chr. Hoek Mz. (aftr.) 229 st. en de heer N. J. Nelisse 178 st. zoodat de beide aftredende leden herkozen zijn. Met ingang van 16 Juli is geplaatst 'als Rijksambtenaar 3e klasse ter standplaats Wouw, de heer G. A. Geluk alhier. OUD-VOSSEMEER. Van den landbouwer Elenbaas, waarvan wij veertien dagen geleden melddeD, dat hij met een zijner voeten in een maaimachine terecht kwam, is dezer dagen de voet afgezet moeten worden. Nu zou de toestand nogal bevredigend zijn. Door de kerkvoogdij is gevraagd gedurende de restauratie der Ned. Herv. Kerk gebruik te mogen maken van een tweetal lokalen der O. L. S. STAVENISSE. LI. Woensdag had alhier plaats de stemming voor twee leden vau den gemeente raad. Er werden uitgebracht 262 geldige stemmen. Gekozen werd de heer C. Brood man met 137 stemmen, terwijl er een herstemming moet plaats hebben tusschen de beide aftredende ledeu de heeren A. J. Verstraate en A. H. v. d. Slikke, die resp. 122 en 90 stemmen verwierven. De heer K. A. de Graat verkreeg 80 stemmen. De herstemming zal plaats hebben Woensdag 9 dezer. Door het Rijkstelefoonkantoor alhier zi n in het 2e kwartaal dezes jaars verhandeld 697 telegrammen, nl. ontvangen 282 en verzonden 415, terwijl er 1265 gesprekken werden gevoerd. In 1912 waren deze cijfers resp. 610, 292, 318 en 1140, terwiil ze in 1911 bedroegen 3S6, 201, 185 en 772. POORTVLIET. Gedurende de maand Juni werd in de Rijkspostspaarbank aan het hulppost- kantoor alhier ingelegd f2317,38 en terugbe taald f3817,—. Door het hulptelegraafkantoor werden! be handeld 58 telegrammen t.w. verzonden 32 en ontvangen 26, terwijl door het hulptelefoou- kantoor 97 gesprekken werden gevoerd. THOLEN. Woensdagmorgen omstreeks half- tien werd boven Tholen op eene hoogte van pl.m. 200 M. een vliegmachine waargenomen. Ver moedelijk was het de fransche vlieger Briojonc die dien dag van den Haag naar Parijs zoa vliegen. Ook hier te Tholen zal men binnen eenige dagen Argeutijnsch vleesch kunnen bekomen. Een nieuw opgerichte firma belast zich met den verkoop hiervan. Zooals onze lezers zullen weten wordt dit vleesch in bevroren toestand hier te lande ingevoerd en opgeslagen in op temperatuur gehouden pakhuizen. Het vbesch is van uit muntende kwaliteit en smaak en is aanmerkelijk goedkooper dan inlandsch vleesch. Het wordt ook bij on9 Nederlapdsch leger gebruikt. In den Balkan wil het maar niet rustig wordeu en is een nieuwe oorlog uitgebroken tusschen de mogendheden die eerst verbonden tegen Turkije streden. Het conflict is ontstaan over het aan Bul garije door de andere staten betwiste bezit van het aandeel van het veroverde gebied, waarover reeds veel geschil was geweest. Bulgarije heeft alle stappen van Griekenland en de kortgeleden bij verdrag vastgestelde voor- loopige grensbepalingen, totaal genegeerd. De Grieksche regeering heeft haar Macadonische troepen het bevel tot den aanval gegeven ea daardoor i9 de oorlog ontstaan zonder officieele oorlogsverklaring. Servië en Montenegro hebben zich met Griekenland verbonden. De Serviërs hebben 30 officieren en meer dan 1100 minderen gevangen genomen en verschil lende gevechten hebben plaats gehad, waarbij allerlei gruwelen werden gepleegd van weerszijden. De Bulgaarsche bezetting van Saloniki is door de Grieken ontwapend. Ook Roemenië heeft zijn leger gemobiliseerd en schijut van plan zich aan de zijde van de -verbondén Servische en Grieksche legers te scharen. De verbonden legers winnen slag op slag en trekken steeds voorwaarts. Er werden o.a. te Retki Boekoi 70 Bulgaarsche officieren en 4000 minderen gevangen genomen en 30 kaDonnen veroverd. Een Bulgaarsche legermacht van 100,000 man met 200 stukken geschut is het door de Serviërs bezette gebied binnen gedrongen. Volgens ingekomen telegrammeu sneuvelden in verschillende gevechten reeds meer dan 800 Bulgaren en werden ruim 2000 gewond. Daar de meeste berichten van Servische zijde inkomen, denkt men dat ze schromelijk overdreven zijn. Gemeente THOLEN van 21—27 Juni. GEBORENMaatje dv. H. Speijer en M. Rotte. Janna Mariua Maatje dv. J. C. Potter en J. J. Deurloo. Adriana dv. M. Roggeband en G. J. Schot. Pieter Jozef zv. A. J. v. d. Boom en M. E. HazeD. Pieter Jan zv. w'. Blaas eu J. M. Hage. GEHUWD: C. J. Bout jm. en A. C. Guiljam jd. M. A. Jansens jm. en J. Kot jd. Gem. IERSEKE van 27 Juni—3 Juli 1913. Geboren Marinus Jacobus, zv. Leendert Barend Magielsen en Adriana Cornelia van Stee. Gemeente OUD-VOSSEMEER maand Juni. Geboren Huibrecht zv. L. Uijl en M. Ufil. Adri- aan Hendrik zv. A. van Liere en J. Zuyderduijn. OverledenJ. P. Verreuen 2 weken zv. J. p. Verreijen en P. de Leenw. C. J. Verberke 73 jr. weduwe van G. J. Arnpt. Th. den Engelsman 38 jr, vrouw van A. Moeliker. D. Slagboom 75 jr. weduwn. van C. J. Singerling. GehuwdI. Elenbaas, 57 jaar Poortvliet en A. M. Droogers 47 jaar.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1