rotlM, Kil ai li: Mam ra ustsrMt, Mimi, mi 1466. Zaterdag 28 Juni 1913. Negen en twintigste Jaargang. EN Eerste Blad. De Herstemming. Firma I. NI. C. POT- THOLEN. Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Een woord van hulde. lERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, juond.n stukken, enz. worden niterlljk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telkf. Intekc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag den ■li a.8., des middags te 12 ure, ten Raadhaize Er EEN HOOP COMPOST, iek verkoopen. ivoorwaarden van den verkoop liggen van heden Ier lezing ter secretarie, iederen werkdag des middags van 912 uur. holen, den 28 Juni 1913. er-visie-ligging opgaven van Candidaten. Bargemeester der Gemeente Tholen maakt be- I: dat de bij hem ingeleverde opgaven van lidaten voor de op heden gehouden verkiezing, iöivulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad sis het door hem opgemaakte procesverbaal van mg der candidatenl \jst, ter gemeen tesecretarie voor ieder ter inzage liggen i: afschriften dier stukken aangeplakt en tegen ing der kosten verkrijgbaar zijn. holen, den 24 Juni 1913. STEM MING voor den Gemeenteraad. Burgemeester der Gemeente Tholen brengt ter obare kennis, dat op Zaterdag, den Juli aan- nde, van des morgens acht tot des namiddags wen, de stemming zal geschieden ter vervulling sier pluuiscu In den SetLecntciaad. candidaten, in alphabetische volgorde, zijn G. Deurloo Goossen I. Hage, Czn. van Hiele A. de Jong i. Kegge K. van der Stel M. Wagenmaker A. H. Wagtho. ivens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 het Wetboek van Strafrecht, luidende lij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ieiing deelneemt, wordt gestraft raet gevangenis van ten hoogste EEN JAAR", holen, den 25 Juni 1913. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. dag van de hersfemmingen heeft voor partijen nog verrassingen gegeven. Enkele rieten die men dacht dat voor rechts zonden mden worden als Amersfoort, Zwolle en delbarg die trouwens jaren lang als vaste Ische districten bekend stonden zijn thans Te Apeldoorn waar de linksche partijen heel zwakjes hebben gestaan is Graaf van. »nd (chr. hist.) slechts een 90 stemmen voor den vrijzinnige candidaat Esmeijer (vrijz. dem.) ere districten die men dacht dat links zouden l#n zijn rechts gebleven. 't geheel verloren de anti-revolutionairen letels, de chr. historischen 4 zetels en de esch katholieken 1 zetel. unie-liberalen verloren 1 en de vrijz.-demo- 2 zetels terwijl de vrijliberalen er 6 De concentratiepartijen wonnen dus melijk 3 zetels, zoodat rechts geheel 14 verloor. 8. d. a. p. ging met 11 zetels vooruit 'ordt een politieke partij waarmede voortaan moeten gerekend worden. Het is thans de partij in de 2e Kamer wat getalsterke 'fit. Immers werden gekozen 25 katholieken, liberalen, 18 sociaal-democraten, 11 anti- dationairen, 10 vrij-liberalen, 7 christelijk- oriachen, 7 vrijz.-democraten en 2 vrij-chr.- oriachen. De stand der partijen is das 55 45 rechts, de 55 linkschen behooren er 37 .bij de «filtratie en van de 45 rechtschen 43 bij toalitie. '«en der partijen had gedacht dat de s.d.a.p. zetels zon verkrijgen. Troelstra had verklaard "iet meer dan 15 te rekenen. dag der herstemming dan ook voor partij een ware sncces-dag geweest. Van e der staatkundige partijen in de Kamer dimmen tot derde en eeb succes te behalen zóó groot dat ze er zelf in de verste verte nog niet op durfde hopen, dat wil nog al wat zeggen Het Ministerie Heemskerk kwam Donderdag bijeeu en zal vermoedelijk zijn ontslag indienen bij B. M. de Koningin. Een open vraag blijft nu nog wat de naaste toekomst op staatkundig terrein zal baren. In een vergadering der S. D. A. P. verklaarde een der voormannen dat, zooals de sterkte der partij thans was, dat het na wel kon gebeuren dat ze eenige verantwoordelijkheid op zich zou kunnen nemeD. In elk geval is het in onze volksvertegen woordiging een verbazenden ommekeer. Heel wat nieuwe stemmen zullen in de vergaderingen der 2e Kamer.worden gehoord en heel wat bekende gestalten zullen er niet meer worden gezien. Sommigen zijn heengegaan om nooit meer terug te komen en anderen komen misschien met een volgende verkiezing weer hun parlementaire loopbaan vernieuwen. Overal was de belangstelling in den uitslag enorm. Ook hier waren nogal heel wat nieuwsgierigen die voor ons bureau den uitslag wachtten, die, dank zij de uitnemende maatregelen, die we ditmaal hadden genomeD, reeds halfnegen geheel in ons bezit was. Het eerste telegram dat om 6% uur binnen kwam meldde den uitslag van Amsterdam I. Amersfoort, een der zeer twijfel achtige districten sloot de rij, zoodat de spanning tot het laatste toe er in bleef. Dat de telegraaf dienst "tiet druk heeft gehad bleek "hier uit dat enkele der telegrammen, die ons als „dringend" geseind werden nog meer dan een half uur onderweg waren geweest, terwijl daartegen andere binnen eenige minuten overkwamen. Binnenkort moeten nog enkele aanvullings verkiezingen plaats hebben. De heer Spiekman (s. d. a. p.) is in drie districten gekozen Rotter dam I en II en Hoogezand. Mendels (s. d. a. p.) in twee districten Amsterdam II en Schoterland, Troelstra (s. d. a. p.) eveneens in Amsterdam III en Leeuwarden. Dr Bos (s. d. a. p.) te Win schoten en Groningen, en Mr. de Beaufort (v. 1.) te Amersfoort eu Amsterdam VI. pla ise te vermenigvuldigen, door welke bereid willigheid groote tijdsbesparing werd verkregen. Onze redactie stemt met het bovenstaande ook volkomen in, mede een woord van hulde brengend aan den heer directeur en beambten van ons plaatselijk telegraafkantoor. Bij Kon. Besl. is benoemd met ingang van 27 Judï, tot burgemeester der gemeente Poortvliet, de heer J. van Gorsel. Bij ministerieele beschikking zijn benoemd tot lid der zuivelcommissie voor Zeeland: J. H. O. Dominicus te Kruiuicgen; G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg; W. Kakebeeke, te Goes en C. A. H. Wagtho, te Tholen. Maandag zijn de herstemmingen in Zuid en Noord-Holland, Groningen en Friesland aan de orde geweest. Iu alle provincies, Friesland uitgezonderd, bleek een overwicht van links, in Zuid-Holland verloreu de rechterpartijen 8, in Noord-Holland 3 zetels. De Directie van Het Persbureau H. S. Vaz Dias te Amsterdam doet, na de verkiezingsdrukte tot het verleden behoort, een beroep op onze gastvrijheid, teneinde een woord van erkentelijk heid te kunnen richten tot de hoofddirectie, de betrokken directeuren en ambtenaren van den Nederlandschen Telegraaf- en Telefooudienst. Zij, die het voorrecht genoten op de avonden vandenl7enen 25en Juni een blik te kunnen slaan in de mime seinzalen van het Rijkstele- graafkaatoor te Amsterdam, hebben daar met groote verbazing de gestadig golvende stroom van oranjekleurig papier aanschouwd. Het was te kwart over zessen, dat de vloed van dringende telegrammen begon te stroomen en met verbazingwekkende snelheid tot 's avonds 10 uur, rusteloos zijn nitweg zocht naar de honderden seiDtoestellen. Tienduizenden tele grammen bestemd voor alle steden en dorpen, ja zelfs voor de kleiuste gehuchten in ons land, voor de hoofdsteden van Europa, voor onze Oost en West, alle vermeldende de gedetailleerde uitslagen in de verschillende districten moesten in enkele uren tijds worden overgeseind. Zelden was de belangstelling in het resultaat van den politieken strijd zoo groot als dit jaar en toch moesten op het telegraaf- en telefoonnet op zulk een abnormale massa, berichten niet berekend, die duizenden draad berichten in een kort tijdsbestek verwerkt worden, want ruim één uor vroeger dan vorige jaren waren de laatste districten bekend. Dit maakte niet alleen het treffen van bijzondere maatregelen door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie noodzakelijk, doch eischte daarbij van alle ambtenaren van de Rijkstelegraaf een buitengewone krachtsinspanning. Een woord van groote erkentelijkheid zij ten slotte in het bijzonder gebracht aan den Directeur van het Telegraafkantoor te Amsterdam, die op de meest onbekrompen wijze weder de gelegen heid verschafte in eeuige mime zalen op bet Hoofdtelegraafkantoor aldaar de verkiezingsbe- richten telegrafisch en telefonisch in ontvangst te nemen en deze telegrammen onmiddellijk ter STANNALAND. In de jl. Maandag alhier gehouden Vergadering van Ingelanden van den Moggershilpolder werd behandeld en vastgesteld de rekening loopende vau 16 November 1912 toy°0 April 1913 en wel in ontvang op f 1452.165 en in uitgaaf op f 1446.88®, alzoo met een batig saldo van f 5.28. Mede werd vastgesteld de begrooting dienst 1913/14, in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som van 13138.99. Het dijkgeschot werd voor dezen dienst vastge steld op f71.per Hectare. In den vorigen dienst was dit f 60. Op de voordiacht ter benoeming van een Dijkgraaf werden in volgorde geplaatst de heeren Jb. Elenbaas Hz. (altredend), P. Elenbaas Hz. en C. Kodde Nz. Nog werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres van hel Gemeentebestuur van Tholen, inzake de overbrugging van de Eendracht. Bij enkele candidaatstelling zijn tot leden van den Gemeenteraad herbenoemd de heeren A. J. Bierens en B. Kodde. In de op 26 dezer gehouden Raadsver gadering werd naar aanleiding van het bepaalde bij het Koninklijk besluit dd. 25 Juni 1912 (Staatsblad no. 192), besloten tot het bijbouwen van een lokaal aau de openbare school, waardoor het aaDtal lokalen op 8 zal komen. Tevens werd beslot^) adhaesie te betuigen aan het schrijven van het Gemeentebestuur van Tholen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, inzake de overbrugging van de Eendracht. IERSEKE. In de Woensdagavond gehouden voltallige raadsvergadering wérden de volgende voorstellen van B. en W. behandeld: le tot goedkeuring van den aankoop voor de gemeente van een huis, schuur en erf van wijlen D. Nieuwen- huize voor f 3662.2e. tot verkoop in afbraak van bedoeld huis eu schuur en het stichten van een nieuw gemeentehuis op dat erf en 3e tot het aangaan eener geldleening groot f 9000 a 4y2 af te lossen in 18 jaar, beginnende in 1916, welke leening moet dienen tot goed maken der bovendoelde koopsom en tot uitvoe ring van rioleeringen en van werken aan de haven en kade. Al deze besluiten werden zonder discussie met alg. st. aangenomen. Daar een gedeelte der woning nog verhuurd is werden B. en W. gemachtigd tot onderhan deling met den huurder tot verbreking der huur, zoo noodig met schadevergoeding aan den huurder. Af- eu overschrijven in de begrooting 1912 in verband met bovengenoemde besluiten werden goedgekeurd. Verleden week is door een Iersekenaar een haai gevangen, die o. a. een Dog levende paling van 62 cM. lengte in zijn maag had. De paling kon nog goed genuttigd worden. De Waterloo-collecte heeft hier f17.755 opgebracht. Aan den heef Ph. Bom alhier is door de Waterleidingmij. vergunning verleend om hnis- leidingen aan te leggen. Tot nu toe deed dit de maatschappij zelf. Behalve de 4 aftredende raadsleden (de heeren M. v. Harmeien, J. M. v. Oeverea, J. Sinke Jz. en M. v. Stee Fz.) zijn nog officieel candidaat gesteld de heeren D. Rietveld de Hondt, P. J. Poley, J. Ossewaarde en M. C. v. d. Jagt. De stemming heeft plaats op 2 Juli, de herstemming op 10 Juli. In een der laatste raadsvergaderingen is meegedeeld, dat Mozart voor de muziektent kosteloos gasverlichting zou krijgen. Aan die belofte is gevolg gegeven en Zaterdag heeft het gas bij het toen gegeven concert voor 't eerst gebrand. De verlichting was schit terend eu de toeloop van nieuwsgierigen groot. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. is hier in een woning een gasontsnapping voorge komen, die bijna aan drie menschsn (een moeder en 2 kinderen) het leven gekost heeft. Van een komfoor was de gnmmibuis losgeraakt. De man ontwaakte nog in tijds en kon met moeite nog maatregelen nemen. De geneesheer bracht de vrouw en kinderen weer tot bewustzijn en thans zijn allen buiten gevaar. ST-MAARTENSDIJK, 24 Juni. Heden zijn oaudidaat gesteld voor twee leden van den gemeenteraad de heeren Chr. Hoek Mz. (aftr.), W. M. Rijnberg (aftr.) en N. J. Nelisse. OUD-VOSSEMEER. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft opge bracht, na aftrek der onvermijdelijke onkosteD, een bedrag van f 13, Voor den gemeenteraad zijn Dinsdag 11. candidaat gesteld de aftredende leden Vermet en Aarnoudsenog is candidaat gesteld de heer M. den Engelsman, Marszn. Deze en de heer Vermet zijn van vrijzinnige zijde candidaat gesteld. Een drietal jongelui uit deze gemeente zijn heden naar Florida in N.-Amerika ver trokken om daar hun fortuin te gaan zoeken, 't Is te hopen dat zij slagen. POORTVLIET. Vergadering van den Ge meenteraad op 24 Juni jl. Nadat de notulen der vorige vergadering waren vastgesteld werden de ingekomen stukken voorgelezen. Daarna wordt in behandeling ge nomen het adres van het gemeentebestuur van Tholen, betreffende het tot stand brengen van een brug over de Eendracht. Met algemeene stemmen wordt besloten aan voormeld request adhaesie te verkenen en daarvan te doen blijken door een adres te zenden aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. Ver volgens wordt besloten, op het verzoek van het Bestuur der school voor Hand- en Bouwkundig teekenrn te Tholen om verhooging der verleende subsidie een beslissing te nemen, wanneer de begrooting van het dienstjaar 1914 wordt op- Nadat de voorzitter heeft medegedeeld dat de vernieuwing in de torenspits binnen enkele weken zal geschieden en de verhanging van de torenklok in de maand Augustus zal plaats hebben, wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. Bij enkele candidaatstelling zijn op Dins dag jl. tot leden van den Gemeenteraad gekozen de heeren J, van Gorsel, burgemeester en M. J. de Graaff. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht f 11.03, tegen f9.595 het vorige jaar. STAVENISSE. Als candidaat voor den Ge meenteraad alhier zijn gesteld de heeren A. J. Verstraate en A. H. vau der Slikke (beiden af tredend) en de heeren O. Broodman en K. A. de Graaff (beiden oud lid). Bij herstemming is alhier tot notabele der Ned. Herv. kerk gekozen de heer K. A. de Graaff. SCHERPENISSE. De veemarkt van Woensdag 11. heelt alhier een zeer kalm verloop gehad. De lijnen waren wel gespannen maar niet één bee9t stond er aan. Ingevolge beschikking van Z.Excellentie den minister van Oorlog wordt aan de Schiet- vereeniging „Prinses Juliai^" alhier een subsidie verleend vau f 450voor den aanleg eener schietbaan. Daar dit bedrag nog niet toereikend is zal nog een kleine geldleening noodzakelijk zijn. Deze week werd het hooigras in de z.g. karrevelden voor het jaar 1913, samen 3 per- ceelen, verpacht aan A. Guiljam voor f 55.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1