mttlri, pijl aa la lalaapa tan otslarMt laillos», ai 1465. Zaterdag 21 Juni 1913. Negen en twintigste Jaargang. EN Eerste Blad. Herstemmingen Tweede Kamer. tT Zij, die zich met I Juli a.s. ons blad abonneeren, ontvangen de dien datum verschijnende nummers ATIS. Publicatie n. Eenzaamheid. Firma J. M. C. POT, THOLEN. BINNENLAND. De Kamerverkiezingen. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.026, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, jtzondsn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bl liet het oog op de groote belangstelling voor herstemmingen, wordt op Woensdag 25 Juni uilslag ons geseind, dien wij aan ons bureau len publiceeren. Wij zijn genegen dien uit- gecom bineerd in 5 telegrammen, dien- fden avond door te seinen naar abonné's |in betaling van f 10,telegramkosten in- irepen. Hen ve tijdig op, opdat de noodige maat- |elen kunnen worden getroffen. )e telegrammen worden ons als dringend leind, zoodat zeer tijdig de einduitslag ons tend kan zijn. f* Door de groote drukte en de vele rkzaamheden die de inkomende telegrammen veroorzaken, verzoeken wij beleefd ons per ifoon GEEN aanvrage te doen omtrent den nd der stemming, aangezien wij hieraan ONMOGELIJK KUNNEN VOLDOEN. UITSLAG VERKIEZING. torgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen ien bekend, dat het afschrift van het proces-ver- vermeldende den uitslag der op 13 Juni j.1. ouden stemming, ter verkiezing van een lid van Staten van Zeeland is aangeplakt en voor een n ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. [holen, den 14 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester M. G. VAN STAPELK. De Secretaris H. J. LABAN. Ue een houdt van gezelligheid, een ander ikt de eenzaamheid. Wie gelijk heeft Oddoo- vraag, waarop het antwoord slechts door afzonderlijk kan gegeven worden, want de vraagt, wat de ander verafschuwt. Hoort eens hoe een bekend schrijver oordeelt de eenzaamheid. Rust is de wensch van wijzen, onder den dwang van plicht en nstbaarheid en te midden van het groote ge el der wereld. In den kleinsten en in den wtsten werkkring der ziel, stelt de mensch i toch altijd de rast aR zijn laatste geluk Pyrrhus hield de rust voor het laatste doel Der oorlogen. gen, die onder het zweet bezwijken, oisters, die volken gelukkig zouden willen den en niet kunnen, gevoelen hetzelfde ver- naar het einde van den langeD dag, wlfde begeerte naar rost. Met zulk een hoop 1 de zeeman op den oceaan, over golven en rmen heen, en al zijn leed van heden wordt verzacht door uitzicht op stille vrengde. ooarchen worden den troon en de ijdelheid ede, de grooten der wereld haren last, en de 'elingen hunne schitterende dienstbaarheid, len onttrekken zich gaarne, wanneer zij kunnen, het rusteloos gewoel en zoeken rust in de ■zaamheid. Toeu Scipio in Rome de grootste ambten be de, ontvluchtte hij dikwijls de wereld, die omringde, in de eenzaamheid als in een eD. Hij overwoog het lot van Rome in stilte Ik ben nooit unoder alleen, dan 'Deer ik alleen ben". Daarom verbande hij nadat hij door zijn daden den hoogsten 'P van menschelijke hoogheid had bereikt, |*illig uit Rome, te midden van een bosch z'jn buiten bij Linternum en eindigde zijn !mvol leven in stille grootheid. Cicero, op aller oógen gevestigd waren, toen hij nog harten der Romeinen regeerde, verliet, toen gemeenebest te niet ging, de stad en leefde ^n. Horatius vergat de trotsche keizerstad vermakelijkheden van het eerste hof der op zijn eenzaam Tibur. einige monarchen eindigden rustiger hun 'j dan keizer Diocletianus, de beruchte Volger der Christenen, overigens een groot Wei feo onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telef. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. en wijs regent. Vijfentwintig jareu had hij op den troon gezeten, toen hij besloot dien te ver laten. Boeken konden hem tot geen wijsgeer maken, omdat hij die niet gelezen had, maar hij was de eerste van alle Romeinsche Keizers, die zich groot genoeg gevoelde, het keizerlijk pnrpergewaad vrijwillig af te leggen. Zijn re- geeriDg was onafgebroken gelukkig, al zijn vijanden waren overwounenal zijn plaunen volvoerd: hij was negen en vijftig jaren, maar ziekelijk. Dit maakte hem de vervulling zijner plichten moeilijk, en bracht hem het besluit, het overige zijner dagen in eervolle rust door te brengen, zij o roem niet meer aan het geluk over te lateu. Hij ging, na in een schitterende rede aan zijn volk en leger zijn besluit te hebben medegedeeld, eenzaam leven in het uitgekozen oord te Salooa in Dalmatië, waar hij tuiuen aanlegde enz. en smaak vond in de natuurlijkste en onschuldigste vermaken des levens en toen hem nog eens werd gevraagd door Rijksgrooten om het purper weder aan te nemen, luidde het antwoord„Wanneer ik u al de kool koude Ook Scherpenisse is van rechts links geworden en leverde een meerderheid van 61 voor links. St-Maartensdijk leverde de meeste stemmen voor de s. d. a. p.-er n.1. 70 en St-Philipsland leverde 8 stemmen meer voor links dan voor rechts. St-Annalaud staat echter op het doode punt met 190 rechts, 190 links. Poortvliet leverde 4 stemmen meer voor rechts, Stavenisse 76, Oud-Vossemeer 31 en St-Maartensdijk 74. Met de publiceering van den uitslag dien we per telegraaf ontvingen, hadden we veel succes en de groote toeloop van belangstellenden voor ons bureau bewees dat er nogal spanning was. Gok in andere plaatsen en vooral in de hoofdsteden was de belangstelling veel grooter dan de vorige keer. In Rotterdam en Amsterdam kon het tramverkeer slechts met moeite plaats hebben op de punteo vraar de uitslag werd ge publiceerd, terwijl in den Haag het rijtuigver- keer moest worden stop gezet. In Amsterdam was vooral van de zijde der s. d. a. p. de be langstelling enorm en werden 's avonds na bekend zijn der uitslag vergaderingen gehouden aantoonen, die ik in Salona met eigene hand waar door Troelstra, Mendels e.a. werd gesproken geplant heb, zoo zoudt gij voorzeker geen verder aanzoek bij mij doen, om zulk een geluk voor een troon prijs te geven." Al deze voorbeelden, door tal van andere te vermeerderen, o.m. door een Karei V aan te halen uit het eenzame en nederige klooster van den heiligen Just in Spanje, loonen in het algemeen aan, dat begeerte naar onafhankelijk heid en rust, zeer natuurlijke gevoelens zijn dat men een kroon wii prijs geven voor rust, en dat men in een wel besteed leven en geschikte eenzaamheid zich gemakkelijk outzegt, wat de wereld hoogschat en lief heeft. Doch de begeerte om zich af te zonderen komt ook nit andere oorzaken voortuit hypochondrie, uit afkeer vau verkeerde en valsche oordeelen, uit lasterzucht ec afkeer van de waarheid, uit menschenhaat en menschenvijaodschap, soms ook uit dweepzucht, maar ook uit het verlangen naar den uitgezochtsten omgang met de beste hoofden en harten van alle eeuwen, uit liefde tot de wetenschappen, tot vrijheid en rust. Niet elk ,is het gegeven die eenzame rust op ziju ouden dag te zoeken uit gebrek aan de noodige levensbehoeften, wij weten het, maar tevens vinden wij het zonde, wanneer jonge krachten, die der Maatschappij zulke goede diensten zouden kunnen geven, uit valsche voor- oordeelen of dweepzucht zich reeds der wereld onttrekken, als nog de volle middagzon hem bestraalt. Io Rotterdam I viel Goemans Borgesius u.1. (aftr.) en in Rotterdam II De Klerk u.1. (aftr.) de eerstgenoemde is echter in Euimen gekozen. De andere aftredenden zijn in hun districten deels herkozen, deels in herstemming, terwijl een 10-tal om redenen van verschillenden aard niet meer candidaat zijn gesteld. Jn de districten Apeldoorn en Zwolle waar nog £Ï~"*r een herstemming heeft plaats gehad, komen de beide aftredenden chr.-hist. candidaten Van Bylandt en Van Dedem in herstemming met concentratie-candidaten. Er waren geheel pl.ro. 100,000 kiezers meer dau in 1903. Overal in ons land is de stembusstrijd heftig geweest. In districten die jarenlang als vaste recht9che districten bekend waren moet herstemming plaat9 hebben tusschen rechts en links. De stembus zat vol verrassingen voor alle partijen. Vooral de s. d. a. p. heeft ge wonnen. Heeft deze partij thans 7 kamerzetels, met de herstemming worden dooi baar 12 h 15 bezet, iets waar ze dan ook stellig op heeft gerekend. De herstemmingen kunnen weinig verrassiugen meer aanbrengen slechts 4 of 5 districten zijn twijfelachtig. De meeste der 47 herstemmingen zullen ten voordeele zijn van links. Men kan dos nu reeds beweren dat de 2e kamer „om" is. Vermoedelijk is de stand der partijen nh de herslemming 46 rechts en 54 link. De tariefwet, de grondwetsherziening en het samen gaan met Rome door de andere christelijke partijen zijn de hoofdoorzaken van het debacle dat rechts bij dezen stembusstrijd geleden heeft. In ons district is ook door alle partijen alles op haren en snaren gezet. Er zijn in dit district 8435 kiezers; in 1909 waren er 7260 en in 1905 slechts 6623 kiezers. In 1909 werden 5865 geldige stemmen uitgebracht tegen 5363 in 1905 en thans (1913) 7452. Er zijn du9 thans 1175 kiezers meer dan in 1909. Er bleven slechts 983 kiezers thuis tegen 1395 in 1909. Van de 1587 meer uitgebrachte stemmen dan iu 1909 werden er 266 op rechts uitgebracht, 102 op den s. d. a. p.-er en 1219 op den con- centratie-candidaat. Zoodat rechts procentsgewijze in dit district heeft verloren en de concentratie- candidaat het meeste aantal stemmen heeft wonnen. Het stemdistrict Tholen is geheel om, vroeger overwegend rechts, is links nu met 56 stemmen (waarvan 34 op de s. d. a. p.) in de meerderheid. ge- Bij Kon. Besluit vau 12 Juni is aau den heer J. ter Pelkwijk te Arnhem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het Bestuur der Vis- scherijen op de Zeenwsche Stroomen voor het district Noord- en Zuid-Beveland met dankbe tuiging voor de door hem iu die functie aan den lande gedurende 20 jaren bewezen diensten. LANDBOUW-VEETEELT. De Minister van L. N. en II. heelt dat de gewone rijksoajaar«keuringen van tot dekking bestemde hengsten zullen gehouden worden voor Zeeland: •Op 22 September te Middelburg, op 23 Sept. te Oosthum, op 24 Sept. te Kattendijke, op 25 Sept. te Hulst, op 26 Sept. te Zierikzee en op 27 Sept. te Bergen op Zoom. In een onder leiding van den heer G. A. Vorsterman van Oyen te Den Bosch gehouden vergadering, werd besloten tot de oprichting van één algemeen Stamboek voor geheel Nederland voor het Nederl -Belgisch trekpaard. De vergadering werd door 67 personen uit alle deeleu van het land bezocht. Een ontwerp-statuten werd behandeld en be sloten de notulen dezer vergadering in druk te laten verschijnen en toe te zenden aan de be sturen van de thans bestaande stamboeken voor het zware trekpaard en daarna een tweede ver gadering te houden. Verder werd Dog besloten dat ook zou gelet worden op de grootte waarvan voor hengsten de hoogte en de omvang der pijp vastgesteld werd op 1,57 M. en 24 cM. en voor merries op 1,55 M. en 22 cM. St-Philips!and. Een kiezer te Anna-Jacoba- polder heeft heden (Dinsdag) protest aaogeteekend tegen de benoeming van den heer C. vau Bende- gom als lid van het stembureau in het 2e stemdistrict der gemeente St—Philipaland, mee- nende, dat genoemde heer, die kiezer is iu het le stemdistrict, aldaar geen lid van het stem bureau in het 2e stemdistrict kan zijn. Het stembureau meent, en o. i. terecht, dat art. 61 der kieswet een dergelijke benoeming wel degelijk toelaat. Blijkbaar heeft de protesteerende kiezer het woord kiesdistrict verward met stemdistrict. Midd. Crt. IERSEKE. Donderdag is van wege de ge meente op een publieke veiling een huis en erf gekocht om op het erf een nieuw gemeentehuis te bouwen. -Bij de Dinsdag gehouden stemming voor de Tweede Kamer werden 36 ongeldige stem briefjes ingeleverd. De uitslag der stemming wasVan Dalsum 16, Eruijtier 139. Ossenwaarde 32, Welleman 336. Ook bij de stemming voor de Prov. Staten was de meerderheid zeer beslist voor de vrij zinnige candidaten. Tot stoker aan de gasfabriek is benoemd J. Gunst, ter vervanging van S= Westveer. De periodiek aftredende raadsleden zijn de heeren M. v. Harmeien, J. M. van Oevereu, J. Sinke Jz. en M. v. Stee Fz. Maandagavond werden de nieuwe brand- bluschmiddelen beproefd. De slangen werden op de waterleiding geschroefd en geheel zonder brandspuit kreeg men enkele of dubbele water stralen die een voldoende hoogte bereikten zij gingen tot over het ongeveer 24 M. hooge N.H. kerkgebouw. Deze week zijn hier ongeveer 120 varkens ingeënt tegen de vlekziekte. De vrijz. kiesver. Algemeen Belang heeft van de 4 aftredende raadsleden de heeren van Harmeien, v. Oeveren en van Stee candidaat gesteld en deze hebben die candidatuur aange nomen. ST-MAARTENSDIJK. Bij het laatst gehouden examen voor Rijks-Ambtenaar is geslaagd de heer G. A. Geluk, geboortig van St-Maartensdijk. OUD-VOSSEMEER. De landbouwer J. Elen- baas, wonende onder Poortvliet, was Woensdag voormiddag in den polder Rooland aan het rijden met een maaimachinehem trof het ernstige ongeluk, dat een zijner beeueu zoo goed als afgereden werd. De heer Polderman, arts te Scherpenisse, verleende de eerste hulp. De gebroeders Leendert en Marinus den Engelsman, wonende iu den Vanhaaftenpolder te dezer plaatse, zijn bij het laatstelijk gehouden examen voor ambtenaar bij de directe belastingen, beiden geslaagd. De kermis behoort tot het verleden en had als gewoonlijk een heel kalm verloop. Zaterdagavond was de drukte, vooral doordat tal van personeo uit omliggende gemeenten voor de kermispret waren overgekomen, zeer groot. POORTVLIET. Hoe voorzichtig men zijn moet met machines oudervond Woensdag de landbouwer J. Elenbaas alhier. Deze toch ging eena kijken naar het afmaaien van gras bij een zijner buren. Hij wilde de paarden, die voor de machine stonden wat aandrijven en liep daarvoor voor de messen. Toen de paarden doorliepen, was hij niet spoedig genoeg weg met het Dood- lottig gevolg, dat een zijner beenen door de messen weri gegrepen en hij zwaar verwond werd opgenomen. Dr. Polderman van Scherpenisse verleende de eerste geneeskundige hulp. Naar we verder nog vernemen bestaat er misschien kans dat het been behouden blijft, indien zich geen ongunstige verschijnselen voordoen. SCHERPENISSE. Door de a.-r. kiesvereeoi- ging alhier ziju Woensdagavond de heeren L. Vos ec D. Duijnhouwer (aftredend) candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad. Toen de omnibus van St-Maartensdijk op Tholen, Donderdagavoud de gemeente even voor bij was, werd een der paarden plotseling onge steld. Pogingen om een auder paard te krijgen mislukleu, zoodat de reis met één paard moest worden voortgezet, waardoor de omnibus ruim een half uur later dan gewoonlijk te Tholen aankwam. STAVENISSE. Vrijdag 27 Juni a.s. houdt de afd. Tholen van het //N. O. G." hare zomer vergadering te Scherpenisse. Na afloop der huishoudelijke zaken zal de heer L. K. van Drjk van Tholen als spreker optreden met het onderwerp: De oorlog en de school Als een bijzonderheid kan wel gemeld worden, dat de landbouwer P. P. alhier deze week een kippenei had, waarin een klein gaaf eitje met schaal en al er aan, binnen in zat. De heer Jacob de Vos (van hier), thans ambtenaar der belasting 2e klasse te Wernhont, wordt met 1 Juli a.s. als zoodanig geplaatst te Tholen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1