rattlil, tuf in it Itlupi ui intiM, lattin, mi. II lo. 1464. Zaterdag 14 Juni 1913. Negen en twintigste Jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Zij, die zich met I Juli a.s. ons blad abonneeren, ontvangen de t dien datum verschijnende nummer lATIS. Verpachting rma J. M. C. Pot, Tholen, Publicatiën. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Tentoonstelling Z. L. NI. te Zierikzee. burgerlijke Stand. 9 di llali :V >'8' eha IERSEKSCHE TNOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Iifizondan stukkan, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het tureau te Th eten ol «óór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telex. Inteec. 16. scherijen 2 Oester- en Mossel- perceelen en Weer* 6 Juni 1913. De Lijst van de verpachte perceelen, bevat- ide naam en woonplaats van de pachters en htsom is a 10 ct. verkrijgbaar gesteld en rdt Da ODtvangst van postwissel 11 ct., dco toegezonden door 19807 Collecte voor den Gewapenden Dienst. lorgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen bekend, dal de jaarlijbsche Collecte ten be- van het nfonds tot aanmoediging en onder- iniog van den gewapenden dienst in de Neder- len" in deze Gemeente zal worden gehouden aan loizen der ingezetenen, op Woensdag 18 Juni 1913. 'holen, den 9 Juni 1913. Be Burgemeester M. G. VAN STAPELK. Be Secretaris H. J. LABAN. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Het ingang 16 dezer wordt een tweede post- telling in de buitenwijken van Oud-Vosseineer éroerd, zoodat thans overal op dit eiland en dag tweemaal de po9t wordt besteld. ll! Bij Kon. Besluit van 6 Juni zijn benoemd plaatsvervangend Dijkgraaf van den Sluis- der J. Sandee te St-Annaland en tot lid van bestuur der waterkeering van den calami- ten Suzannapolder de heer M. J. Heijboer te Aonaland. Kon. besluit d.d. 29 Mei zijn de Statuten Tuinbouwver. Tholen en omstreken goed- eord. dat deugd en zedelijkheid zeker in niet minder mate worden aangekweekt op de openbare scholen dan op de Christelijkehet blijkt uit de statis tiek der misdaden uit streken waar de bevolking hoofdzakelijk clericaal is in vergelijking met streken waar de bevolking meer vrijzinnig in zake den godsdienst denkt, dat deze geen schild is tegen afwijkingen op hel pad der dengd of der zedelijkheid. Donderdagavond trad alhier op voor de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering Mej. de Veer de Vère uit Brussel. De zaal van Mej. Polderman was geheel ge vuld met toehoorders, waaronder ook enkele dames, en de spreekster had succes op haar voordracht, waut tijdens de pauze traden 29 personen toe als lid der afdeeling, welke thans 180 leden telt. Terwijl de vrouw van W. Op den Brouw een boodschap was gaan doeü, had het 7-jarig dochtertje de woning verlaten en is eenigen tijd later verdronken gevonden in een sloot in den omtrek. De pogingen van den geneeskundige om de levensgeesten nog op te wekken waren tever geefs. OUD-VOS8EMEER. Voor een zeer volle zaal trad alhier op de heer Moojen, cand. voor de Tweede Kamer in het district Goesook waren een aantal dames aanwezig. Zijn op zeer bevattelijke wijze uitgesproken rede werd onder de grootste aandacht gevolgdop het einde daarvan beval hij in welgekozen woorden den heer Jhr. Mr. De Casembroot aau voor Statenlid. De heer E. J. Ampt, die den spreker had ingeleid, sloot met een passend woord deze druk bezochte vergadering. POORTVLIET. Gedurende de maaud Mei werd aan het hulppostkantoor alhier, in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1522,61 en terug betaald f3694,62. Door het hulptelegraafkantoor werden be handeld 77 telegrammen t.w. verz. 3 5 ontv. 42, terwijl door het hulptelefoonkantoor 76 ge sprekken werden gevoerd. Donderdagavond 7.30 uur trad in de herberg van den heer Van der Slikke alhier, op de heer Moojen, candidaat der concentratie de 2e kamer der Staten-Generaal. Deze Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. foor de Rechtbank te Heerenveen werd L. L., Hoofdagent der N. V. „De Tijdgeest", jgesproken van de hem ten laste gelegde ftreding der loterij wet. LANDBOUW-VEETEELT. rd Maandag 16 Juni zal te 's-Hertogenbosch vergadering worden gehouden van paarden- ers om te komen tot de oprichting van een boek voor het Nederlandsch-Belgisch trek gat de hoeveelheid kunstmest, welke in Zee- coöperatief wordt aangekocht steeds toe- blijkt wel uit de opgave van de vereeni- 'eo, die voor zoover de cijfers werden versterkt tos de laatste opgave bedroegen f 1621400. ERSEKE. Hier ;n enkele gevallen van ziekte ouder de varkens voorgekomen. De bevolking van lerseke is in Mei met welen verminderd en zulks doordat veel inwoners naar elders vertrokken zijn. ["-MAARTENSDIJK. Zaterdagavond trad !f de heer P. K. Peerlkamp uit Middelburg ot het houden eener rede in het belang der tare school. De spreker begon met te zeggen deze verkiezingen beheerscht worden door gillende onderwerpen, die uit den aard der ln eéne rede niet alle uitvoerig behandeld "en worden. Hij had daarom een dier onder- fcn gekozen, om daardoor gelegenheid te e& dit punt voor het publiek breeder uit erken. 11 een helder betoog toonde de heer Peerl- J aan, hoe de openbare school meer waar- en aanbiedt voor degelijk maatschappelijk fr»ijs dan de Christelijke scholen, schetste nadeelen voor de Maatschappij aan het 'Wijk onderwijs verhonden, en wees er op, hield een rede over invaliditeitswet en de ver zekeringswetten. Hij sprak voor een talrijk publiek dat evenwel nog al rumoerig was. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Everaers van St-Maartensdijk en den heer van Alten, alhier. STAVENISSE. Door den gemeenteraad alhier is met alg. stemmen adhaesie betuigd aan de plan nen van overbrugging der Eendracht bij Tholen. De heer J. van Oost heeft wegens drukke bezigheden tegen 1 Juli a.s. zijn eervol ontslag aangevraagd bij den gemeenteraad als gemeente- opzichter alhier. Woensdagavond trad alhier in het Hotel Van Kooten namens de afd. Goes van de S. D. «A. P. op de heer G. Middelburg, cand. voor de 2e Kamer. In eene welsprekende rede besprak bij het doel en streven dier partij en laakte of roemde hij de handelingen der eerste en der 2e Kamer. Van de gelegenheid totdebat werd door de heeren Everears en Verstraate ge bruik gemaakt. Natuurlijk werden beide heeren van de noodige repliek gediend. SCHERPENIS8E. In de maand Mei is voor de Rijkspostspaarbank aan het hnlppostkantoor alhier met 44 inlagen een bedrag van f 1569,90 ingelegd en aan 22 inleggers een bedrag van f2852,88 terug betaald. Aan hetzelfde kantoor werden 134 telegrammen verhandeld t.w. 71 verzonden en 63 ontvangen. Er werden 134 gesprekken gevoerd tegen verlaagd tarief, 60 uitgaande en 74 inkomende, en 160 tegen gewoon tarief, 83 uitgaande en 77 inko mende, totaal 294, benevens 14 telefoon oproep berichten, 7 verzonden en 7 ontvaDgen. In hoofdtrekken is de indeeling als volgt In de koffiekamer komt eene oud- en eene nieuw-Zuid-Bevelandsche kamer. In de keuken een ond-Walcherschq kamer. Iu de eerste en tweede sectiekaroer en de spreekkamermeubelen, huisraad, keukengereed schappen, stukken van oude steden en gilden, porcelein en Delffsch aardewerk. In deze zalen verspreid zal men vinden een spinster in oud-Zuid-Bevelandsche dracht meisjes in tegenwoordig Znid-Bevelandsch en in Walchersch kostuum, die huishoudelijke bezig heden verrichten, mutsen plooien en babbelaars bakken houtsnijders (visscher uit Arnemuiden of landbouwer uit Walcheren); vrouw uit Aroe- muideu, die netten breitkantwerkster uit Sluis; borduurster (io oude dracht) en klompenmaker uit het vijfde district. In de derde sectiekamer komt eene groote collectie poppen in de verschillende drachten en oude costuums. In de kloostergangwagens, sjeezen enz. Op het binnenplein diorama's van de mossel en de oesterteelt. Op de Groenmarktterras met aanleg door de afd. Zeeland van de Maatschappij ter bevor dering van tuinbouw. In een daaraangreuzend lokaal wordt een buffet gehouden, waarvan de bediening is opgedragen aan deu heer J. H. A. Maltha, terwijl daarnaast door de gemeente Philippine een mosselrestaurant wordt ingericht. Op het terras op de Groenmarkt komt eene estrade, waarop zang- en muziekvereenigingen kunnen optreden. Reeds is medewerking toege zegd van een viertal zangvereenigingen en van de leerlingen van de hoogste klasse eener school, allen in nationaal kostuum. Op het groote Abdij plein zullen op verschil lende dagen ringrijderijen eu andere spelen, o. m. het Vlaamsche bolleospel, worden gehouden. Een fraai uitgevoerd eo typisch geïllustreerde brochure werd on9 door het hoofdcomité van Plan 1913, dat de tentoonstelling heeft voorbe reid, toegezonden en geeft ons den indruk dat de tentoonstelling een succes zal zijn vour onze geheele provincie. Te Haarlem zijn valsche bankbiljetten van f100 in omloop, waarvan reeds eeüige in beslag genomen zijn. De kleur van het papier is geler dan bij de echte biljetten de keerzijde is eenigs- zins grijsgroen, bij de echte biljetten is die meer blauw gekleurd. Dar. is het papier der valsche biljetten opvallend dik en een duidelijk water merk ontbreekt. Iemand, die hij een proces te Essen tot vier jaren tuchthuis werd veroordeeld, bleek, toeu hij de straf had ondergaan, onschuldig. De rechtbank heeft hem nu als schadeloosstelling een uitkeeriug ineeDs van f12,691 toegekend, alsmede een jaarlijksch pensioen van 11188 tot aan zijn 65e jaar. Ook dit jaar zulleu op onze spoorwegen weder vacantiekaarten worden uitgegeven, waar schijnlijk echter niet reeds van 1 Juli af, maar van 15 Juli af. Telegrammen uit Macao (China) melden, dat een wervelstorm, welke vier minuten heeft geduurd, zware schade heeft teweeggebracht. Verscheiden jonken vergingen meer dan honderd personen zijn omgekomen. heillooze bondgenootschap (Coalitie) KuyperLoh- man—Nolens d. i. Rome en Dordt bedreigd acht. In Indië heb ik dan ook op Borneo onder de heidensclie Dajaks steeds de Duitsche Zendelingen uit Bannen in hun arbeid naar mijne beste krachten gesteund als geen bestuursambtenaar ooit voor mij gedaan had, gelijk de zendelingen zei ven getuigden, en de Zendingsscholen waar de Openbare Gouver- nementsscholen ontbraken die verliepen, kwamen door mijne bemoeienis weer tot bloei. (Lees hierover mijn artikel in de Ind. Gids van Dec. 1906 en mijn debat op 22 October 1912 te 's Gravenhage in de Verslagen van het Ind. Genootschap voorts herinner ik aan mijne lezing op 27 Februari 1912 te Goes gehouden). Den doortrekkenden Predikanten der Ned. Herv. Kerk maakte ik het door voorbeeld en opwekking der overige plaatselijke Europeanen mogelijk, eene godstdienstoefening te houden, die mij dan ook daarvoor steeds dankbaar waren. Zoo geloof ik niet alleeu door woorden, maar ook door daden, zoo hier als in het verre Indië, getoond te hebben, hart te bezilteu voor de Ned. Herv. Kerk en voor ons Protestanlsch Geloof, waarvoor onze voorouders goed eu bloed geofferd hebben in den SO-jarigen oorlog tegen het machiige Spanje, zoodat ieder, die mij nog van vroeger zich herinnert, mij als rechtgeaarden Zeeuw op mijn woord zal gelooveu wanneer ik zeg Mocht de Ned Herv. Kerk in het bijzonder en ons Protestantsch Geloof in het algemeen in welk opzicht ookbedreigd worden, dan ben ik, als geloovig Protestant en oprecht Lid der Ned. Herv. Kerk, overal en altijd bereid, met kracht èn voor mijn geloof èn voor mijn Kerk den strijd aan te binden. J. G. MOOJEN, Candidaat voor de Tweede Kamer in het district Goes. Te Middelburg wordt dit jaar van 17 Juli tot September de Tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, woningen, meubelen, volkskunst, gebraiken euz. gehouden. De lokalen van de Abdij te Middelburg zijn, daartoe welwillend afgestaan door Z.Ezc. den Minister van Binnealandsche Zaken. Voor den inhoud van ingezonden stukken *s de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Goes, 9 Juni 1913. Mijnheer de Redacteur, Waar ik weet, dat wij Vrijzinnigen voor de groote massa der kiezers afgeschilderd worden als ongods dienstig, ja zei Is tegen den godsdienst gekant, daar aclit ik het, waar mij van bevriende zijde dit ver zocht wordt, voor zoover een en ander nog niet uit mijne vele lezingen, in dit district gehouden, gebleken mocht zijn, noodzakelijk, als Kamercandidaat in dil district met zijn overwegend Protestantsche bevolking, belijders der Ned. Herv. Kerk, oponlijk de volgende verklaring af te leggen. Ik beu te Kloetinge geboren als zoon van een oprecht geloovig lid der Ned. Herv. Kerk, waarin ik gedoopt ben en waarin ik in 1897, op 20-jarigen leeftijd, belijdenis heb gedaan voor den toenmaligen Kerkeraad, voorgezeten door den huidigen predikant, ds. Meloen. Het ligt in de natuur van den mensch, dat ik dus voor die kerk het meest moet voelen en dat ik daarom met kracht opkom voor ons Pro testantsch Geloof in het algemeen en voor de Ned. Herv. Kerk in 't bijzonder, die ik beide door het Van de inzendingen paarden en rundvee melden we hieronder de volgende bekroningen. PAARDEN. Veulens geboren 1912, 2e prijs f10. Prissac van A. Wisse te Anna-Jacobapolder. Merriën le prijs f25, f 10, van den heer Vorsterman van OyeuEva van P. Vogelaar, Anoa-Jacobapolder; 3e prijs f 10, Mirra vanA. Wisse te Anna Jacobapolder. Merriën geboren in 1911 in Z. Vlaanderen 3e prijs f10, Fleuret dn Kat van J. Wisse te Anna-Jacobapolder. Merriën met veulen 2e prijs P. Vogelaar Anna-Jacobapolder, een prijs van dhr. Hambach voor het beste hengstveulen iogeschreven in Z.- B. veulenboek f 20, J. Wisse Anna-Jacobapolder. Spannen trekpaarden le prijs f 25, Cora en Flora, A. Wisse, Anna-Jacobapoider. 2e prijs f 15, Eva eu Fanny, P. Vogelaar id. Tuig of koetspaarden le prijs f 25 uitgeloofd door jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque-Boeije, Silva, M. C. Steendijk, Stavenisse N.P S. RUNDVEE. Vrouwelijk rund.ee, zes afstammelingen van een vereenigingsslier 3e prijs f 10, Ver. St- Maartensdijk. Koeien met melklijsten, le prijs f20, Betsy, J. Groenewege, St-ïlaartensdijk. 6e prijs f 6, Emma, M. C. Steendijk, Stavenisse. Stieren 3 j. en ouder, le prijs f 30, Adolf, W. Bijl, Scherpenisse. 2 jaar 2e prijs f20, Hendrik, StierenvereenigiDg St-Maartensdijk M EL'K KOEIEN. 3 stuks van een eigenaar 2e prijs f 10, M. C. Steendijk, Stavenisse. 2 stuks idem eerv. vermelding alsvoren. De prijs van i 10, uitgeloofd door de land- bouwvereeniging te Noordgouwe voor de beste s.ier in cat. 19, 20 en 21 werd toegekend aan Adolf W. Bijl, Scberpenisee. De zilv, med. van den heer D. Koopman Pz. voor de koe, die aan het beste extérieur paart de grootste melkopbrengst, met het beste vet gehalte aan Betsy, J. Groenewege. Gemeente THOLEN van 31 Mei—6 Juni 1913. Geboren Maria, dv. C. Baaij en A. Verkamman. Gemeente IERSEKE van 612 Juni 1913. Geboren Johanna Adriana, dv. Cornelis Paauwe en Wilhelmina Paanwe. Gehuwd Cornelis Duinkerke, 21 j. jm. en Eliza- beth van Os, 23 j jd. Jacobus Everse, 25 j. jm. en Janna Suzanna de Wee, 21 j. jd. Izaiik Meliefate, 26 j. jm. te Middelburg en Janna Minnaard, 24 j. jd. Gem. SCHERPENISSE over Mei 1913. OndertrouwdJan Marinus Muller 26 j. en Geertroida van Gorsel 24 j. Pieter Adriaan Potter 27 j. en Catharina Moeliker 21 j. Getrouwd Cornelis Pieter Kaashoek en Adriana

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1