Cacao 1462. Zaterdag 31 Mei 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. in het Stadhuis. Pablicatlën. JANTJES BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEy en ZIJN KOP VAN HOUTEN S IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïU. Zondagsblad, laliondsn stukken, enz. worden nlterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het kenau te T k o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telkf. Inteuc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c°nts; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester der Gemeente Tboleo maakt od, dat het onderzoek van de in het ver- tlöl cgeraregister dezer Gemeente ingescbreveu ifgaogers der Militie te land zal worden mden holen, den 30 Mei 1913. MILITIE TE LAND. NDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. MILITIE TE LAND. oeping van verlofgangers voor herhalings oefeningen. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat het verlofgangersregister dezer Gemeente inge ven verlofgangers, hieronder vermeld, bij deze opgeroepen om in 1913, ieder voor het r zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. i verband met art. 114 der Militiewet (Staats- 1912, no. 21), voor herhalingsoefeningen in elgken dienst te komen. cobus Cornelis Stontjesdijk lichting 1907 3e lof. Ie Bat. van 5 Augs.30 Aug. Bergen op Jan Overbeeke lichting 1908 id. Cornelis v ons van Dyke lichting" 1908 id. Gerardus van Slikke lichting 1906 3e Reg. Inf. Ie Bat. van it~ 19 Sept. Eergon op Zoom. Eduard Marines ers lichting 1908 3e Reg. Inf. 2e Bat. van 5 —30 Aug. Bergen op Zoom, Jakob Levinus Geluk ng 1908 id. Cornelis Geene lichting 1906 3e Inf. 2e Bat. van 9 Sept.19 Sept. Bergen op Willem de Groen lichting 1908 3 Reg. Inf. at. van 5 Aug.30 Aug. Bergen op Zoom. rk'van der Sande lichting 1906, 14e Reg. Inf. at. 9 Sept.19 Sept. Middelburg, libregt Meerman, lichting 1906 idem. cob Lovinus Schot, lichting 1907, 14e Reg. Inf. at.- 5 Aug.30 Aug. Middelburg, driaan Joh. van der Weelo, lichting 1907 idem. arinus A. Bloeraendaal, lichting 1908, 19e Reg. 2e Bat. 8 Sept.27 Sept. Deventer, braham van de Sande, lichting 1910, Korps onniers 30 Juni25 Juli Dordrecht, n Quist, lichting 1908, 3e Compagnie Hospitaal- 3 ten, 5 Aug.30 Aug. Bergen op Zoom. arios Catharinus van der Stel, lichting 1906, lompagnie Wielrijders, 1929 Aug. Breda. Draelis Bierens lichting 1907 3e Compagnie jlrjjders 2 Sept.27 Sept. Breda. hannis Christiaan Potter, lichting 1908, 3e Reg. -Artillerie, 30 Juni26 Juli Bergen op Zoom. illei Jausen, lichting 1910 3e Reg. Veld-Artillerie, tog.20 Sept. Bergen op Zoom. ieter Goedegebuur, lichting 1908, 3e Reg. Veld- 71 lerie, 2 Juni28 Juni, Bergen op Zoom. ittheus van Oeffelen, lichting 1910, 3e Reg. Veld- Üerie, 18 Aug.13 Sept. Breda. ■holen, den 30 Mei 1913. f9, 5 Burgemeester der Gemeente Tholen maakt be- 9,1 dat van heden gedurende vier weken op de 9,1 itarie is ter inzage gelegd een ontwerp van een raadsbesluit, inhoudende verbod tot aanbouw of herbouw op grond, welke 'e naaste toekomst voor aanleg van straten be- 1 ii een uitvoerige kaart, waarop de bovenbedoelde il ia aangeduid, holen, den 30 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. vergadering van den Raad der flente Scherpenisse op Maandag 26 Mei 1913. tnwezig alle leden, een vacature, oorzitter de burgemeester. is nogal eenig publiek aanwezig. voorzitter verzoekt het nieuwbe- ■ade raadslid, den heer J. de Graaf Jz. op te Q en de vereischte eedeu af te leggen. ®dat deze hieraan heeft voldaan, wenscht de bitter het nieuwe lid geluk en hoopt dat steeds zooveel in zijn vermogen is de be en der gemeente Scherpenisse zal behartigen. Ie heer De Graaf antwoordt steeds zoo- als mogelijk is de gemeentebelangen te i voorstaao. 'e notulen der vorige vergadering worden na 'lezing ongewijzigd vastgesteld. RONA Uit voorlezing der bevolkingsstatistiek hlijkt dat 1 Januari de bevolking van Scherpenisse bestond uit 724 mannen en 669 vrouwen. Hierna wordt overgegaan tot de benoeming van een wethouder in de vacature van dhr. C. Hartog; bij de gehouden stemming verkregen de b.h. C. A. Geuze 5 en Rijstenbil 1 stem. De voorzitter vraagt of de heer Geuze zijn benoeming aanneemt. De heer Geuze antwoordt bevestigend en bedankt den raadsleden voor het in hem ge stelde vertrouwen. Ingekomen is een adres van het gemeente bestuur van Tholen, met verzoek om adhesie te betuigen aan een tot den minister te richten request om de overbrugging der Eendracht te willen bevorderen. Met alg. st. wordt besloten om aan dit ver zoek te voldoen. De voorzitter deelt daarna mede dat B. eu W. hebben besloten den raad voor te stellen, naar aanleiding van een schrijven van het Waterleiding-comité voor Tholen, om op het laatst genomen raadsbesluit, om geen afgevaar digde voor dat comité te benoemen, terug te komen. Spr. zegt dat door zenden van een afgevaardigde dit de gemeente geen centen zal kosten, en reeds subsidie is verleend. De heer Geuze zegt er sterk voor te zijn om Scherpenisse weder te vertegenwoordigen. De heer Oudesluijs kan zijn stem alleen geven als er voor de gemeente hierdoor geen extra kosten zullen gemaakt worden. De voorzitter zegt dat dit niet het geval zal zijn, doch als U er niet voor is, behoeft U er ook niet voor te stemmen. Met alg. stemmen wordt vervolgens de burge meester, de heer D. Kleppe, als afgevaardigde voor het comité benoemd. Besloten wordt de benoodigde cokes en petro leum weder op de gewone voorwaarden aan te besteden. In het stembureau voor de gemeenteraads verkiezingen worden benoemd de heerenals voorzitter J. Rijstenbil en leden C. A. Geuze en Anth. Oudesluijs, tot plaatsv. leden Duijn- houwer en De Graaf. Bij de rondvraag vraagt de heer Geuze of de steenen voor nieuwe bestrating reeds zijn aange komen. De voorzitter antwoordt outkennend, en deelt mede met de steenen die achter de kerk loskomen een goot te zullen laten leggen. De heer Geuze meent dat dit niet zal gaan. Nu, zegt de voorzitter, 't is altijd te probeereD, gaat het niet, dan kan het later nog worden veranderd. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Openbare Gemeenteraadsvergadering, gehouden te Tholen op Donderdag 29 Mei i913. Afwezig met kennisgeving de h.h. Moelker, v. d. Stel en Jhr. v. Vredenburch. De notuleD der vorige vergadering worden na leziög ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat inzake de verande ring van den schoorsteen der secretarie en de wo ning van den conciërge van het gemeentehuis, door den gemeente-opzichter een begrooting is gemaakt; de 'bosten van ijzeren pijpen en ankers zullen alleen f72,bedragen, daarbij komen nog de kosten voor metselwerk, begroot op f 50,wordt dus in het geheel ougeveer f130,—. Wil men echter deD schoorsteen boven den nok van het gemeentehuis laten komen, dan zal dit bedrag wel tot f155 komen. De gemeentebouwmeester is van oordeel dat het practischer zou zijn, den schoorsteen vaD steen op te trekken en er bovenop steenen buizen te plaatsen. Iu dit geval zullen de kosten slechts f 25 a f 30 bedragen. De heer Noèke meent dat reeds eerder een proef is genomen met ijzeren buizen en stelt zich voor dat als deze niet hoog genoeg worden geplaatst, hiervan geen afdoende verbetering is te verwachten spr. vindt het daarom beter een proef te nemeu met het voorstel van den ge meente-bouwmeester. De heer Wagemaker ia van meening dat, als de schoorsteeu niet hoog genoeg wordt opge trokken, het niet afdoende zal zijn; is het niet mogelijk om deze hooger op te trekken Bij spr. heeft hetzelfde feit zicb ook voorgedaan. De voorzitter vindt het de groote vraag of als de schoorsteen zoo hoog wordt opgetrokken, deze bestand zal zijn tegen stormwinden. De heer Wagemaker is hier niet zoo bevreesd voor, daar men meer hooge schoorsteenen ziet. De voorzitter zou gaarne het gevoelen van den gem.-bouwmeester hierover verneineD. De heer Holleslelle meent, dat waar de heer Wagemaker spreekt om den schoorsteen hooger te makeü, bet de vraag zal zijn of de onder bouw van den schoorsteen hooger optrekken zal kunnen verduren. De heer Kegge wil zijn stem geven aan de zienswijze van den gemeente-bouwmeester, spr. zelf heeft eenige weken geleden de proef op de som gehad bij hepi is tegen een be staande» schoorsteeu een andereu gemetseld en hoewel men meende dat hij niet hoog genoeg was opgetrokken, bleek juist dat hij in alle opzichteo aan het doel beantwoordde. De heer Noske zegt als zijn meening dat in dit geval de verbetering door een gemetselden schoorsteen het goedkoopste is. De heer Quist noemt nog als voorbeeld uit oude tijden eeu schoorsteeu op het huis van wijlen den ouden heer Wagtho, en spreekt van een gat in een muur geslagen door Matthijs Tut. De heer Wagtho vraagt den voorzitter of bij het verhoogen z.g. pannen buizen geen dienst kunnen doeD, die ziju goedkoop. De voorzitter autwoordt dat de gemeente- bouwmeester z.g. harde buizen noemt. Vervolgens wordt besloten om op de goed koopste wijze te trachten den toestand te ver beteren. Daarop komt de agenda aan de orde. I. Ingekomen stukken. a. req. van C. H. A. Stoutjesdijk, d.d. 17 Mrt., verzoekende om den cijns op grond in den Peuke polder af te mogen koopen. Waar vroeger reeds is besloten om cijnsplich- tigen het recht te geveD tot afkoop en adressant voorstelt hem dpze te verleenen tegen het twintig- voud der jaarlijksche cijns tot een totaal van f 990.wordt hiertoe met alg. st. besloteD. Op des voorzitters voorstel wordt besloten Ged. Staten machtiging te vragen dit bedrag aan te mogen weuden tot afkoop der hypotheek die staat op het huis van den gemeente-veld wachter. b. Dankbetuiging van F. Naerebout, voor de verhooging zijner jaarwedde, wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Request van M. J. Scheffelaar d.d. 26 Maart jl. waarin hij nogmaals verzoekt om open bare verlichting aan te brengen in de straten der door hem gebouwde buurt buiten de O.-V. poorl. Om tegemoet te komen aaö eventueele bezwaren is door hem zelf zorg gedragen de gasbuizen voor zijn rekening door te trekken, zoodat die groote kosten niet voor rekening der gemeente behoeven te komen. De voorzitter zegt, dat de Raad weet welk standpunt B. en W. ingenomen hebben inzake deze kwestie. Toen daar ter plaatse gebouwd zou worden is den ondernemer den grond afge staan onder voorwaarde dat hij nimmer aanspraak zou kunnen maken op verlichting, bestrating of rioleering van gemeentewege. B. en W. stellen voor om op dit request afwijzend te beschikken. De heer Quist vraagt waarom de gemeente dan niet uitgebreid wordt met die buurt; de man heeft kosten gehad, de menschen die daar wonen brengen hunne belastingen op, we moesten er maar toe overgaan. De heer Noske zegt dat er reeds veel over deze kwestie te doen is geweest; spr. was steeds tegen het verleenen van gas om niet buiten 't boekje te gaan inzake de overeenkomst met de gasfabriek, doch nu door het leggen der gasbuizen de gasfabriek blijk geeft genegen te zijn wel gas te willen leveren, kan spr. zijn stem er wel aan geven en is dus tegen het voor stel van B. en W. De heer Wagemaker meent dat we al eens eerder buiten ons boekje zijn gegaan met de gasverlichting eu is het eens met vorigen spreker. De heer Wagtho is het eens met den heer Quist wat het aanbrengen van verlichting betreft; gasverlichting zal echter niet mogelijk blijken, de verleenae concessie der fabriek loopt binDen enkele jaren af en de gashouder is te klein om ook daar nog gas te kunnen gaan levereD, voor verlichting met petroleum daar ter plaatse is spr. wel. De heer Wagemaker vindt het vreemd dat de gasfabriek dan buizen aan legt als ze toch niet van plan is gas te gaan leveren. De heer Quist weet beslist dat er gas zal ge leverd worden, want de gasfitter heeft zelf gezegd aau spr. dat het menschwaardig zou zijn als die menschen gasverlichting krijgen. De heer Kegge merkt op dat over deze kwes tie reeds veel is gesproken. De heer Christiaanse zegt van meeniug te zijn dat we ons getrouw aan de bestaande overeen komst behooren te houden en niet buiten de schreef gaan. De heer Quist antwoordt dat we mensch waardig moeten handelen, meer niet. De heer Christiaanse wil hier niet diep op in gaan, hij wil niet iniuder menschwaardig wezen dan de heer Quist. lu stemming gebracht wordt met 3, de heeren Wagemaker, Noske en Quist, tegen 5 stemmen besloten afwijzend op het request te bescbikkeö. wederom verz. openb. verlichting aan te brengen. d. miss. ged. st. 28 Mrt., bericht goedk. van het besluit tot vestiging van recht voor opstal. e. proc. verb. kasopname op 31 Mrt. bij den gem.-ontv. Worden voor kennisgeving aangenomen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1