nitllil puil aai it talaipi no oistirMt, laillni, tiz. 9. 1460. Zaterdag 17 Mei 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Pnblicatiën. De Overbrugging der Eendracht. BINNENLAND. RECHTZAKEN. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, frijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco jst fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, iztnftit stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het f bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Tblkf. Intèrc. 16. Advertentienvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. KIEZERSLIJST. llBGEMEF.STER en WETHOUDERS der Ge- Tbolen maken bekend, dat de op den 22»ten 11. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar -1914, zooals deze thans laidt, van heden tot Il5den Mei van het volgende jaar van kracht behoudens wijzigingen ten gevolge van rechter- uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing, b genoemde lijst blijft voor een ieder op de irie der Gemeente ter inzage nedergelegd en :hri(l of afdrak, tegen betaling der kosten, frijgbaar. "uien, den 15den Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester M. G. VAN STAPELK. De Secretaris H. J. LABAN. i Burgemeester van Tholen maakt bekend l de heer Commissaris der Koningin voornemens j. Maandag omstreeks twee uur deze gemeente noeken t aan elk, die den heer Commissaris wenscht treken, daartoe gelegenheid zal gegeven worden et Stadhuis odigt de ingezetenen uit als blgk van ingenomen- met het bezoek de vlaggen uit te steken, tolen, den 16 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. fij laten hier de inhoud van volgen een schrijven door het gemeentebestuur onzer gemeente is ouden aan den Minister van Binn. Zaken. Tholen, 10 Mei 1913. olijk Uwe Excellentie bekend is, heeft het eiland en noch over een dam, gelijk te St-Philipsland, Beveland en Walcheren, noch mef een brug, waarmede b.v. het Overmaassche is verbonden, uiting met het groote verkeer. De Rotterdamsche twegmaatschappij, die Schouwen en Duiveland het spoornet in verbinding brengt, nadert wel >p eenigen afstand het Vossemeersche Veer, doch punt trekt de handels- en reisbeweging weinig tich. Ook heeft de Tramwegmaatschappij Ant en—Bergen op ZoomTholen haar spoorbaan tot aan den overkant van de Eendracht uo?er de kom dezer Gemeente, maar het door- d verkeer voor den handel een levenskwestie rindt zijn eindpunten aan dien stroom, elijk te Oud-Vossemeer, vindt het snelvervoer Me gemeente zijn vervolg in de overvaart van ivier, welke plaats vindt op een wijze, die vaak leleeuwsch genoemd is. dit op het reeds voor honderden jaren ge- middel van transport, dan meenen wij Uwe 'Uentie ter bevestiging te mogen verwijzen naar historisch overzicht van den oorsprong en de lltenis voor deze plaats van het pontveer, waar wij ons schrijven doen vergezeld gaan. ent nog te worden gestaafd, dat bovenstaande ihcatie de verbinding met Noord-Brabant van met ruim 16000 inwoners bevolkte en vrucht- eiland terecht als niet meer van dezen tijd nidt, dan willen wij er in de eerste plaats op dat in alle overige deelen onzer provincie urt wordt gebracht door het verkeer langs en tramlijnen en dat bovendien te water de öunicatie van die deelen van ons gewest zoo erling als met de groote verkeerswegen door ijnen wordt onderhouden, het feit, dat die communicatiemiddelen met 'ingen in stand gehouden worden wij denken ook aan de tramhavens aan het Zijpe en de ngrijke provinciale subsidiën zien wij noch- het verblijdend tesken van het steeds dieper wken van het besef, dat in het belang van het ®een zelfs de streken waarin Zeeland ligt ver geld, in het groote verkeer dienen te worden euomen en dus eenmaal de tijd zal aanbreken, leu slotte ook ons eiland door meer moderne delen van vervoer uit den staat van afzondering 'orden opgeheven. aQ de 8toombootdienslen wordt thans in geringe geprofileerd, daar aauleg alleen aan het Sta- wsche Veer geschiedt en geen openbaar middel vervoer te land er aansluiting heeft. Bovendien eiland, aangetrokken door het nabijgelegen Pr'egstation Bergen-op-Zoom naar het Oosteu °ht en oefent de korte verbindingsweg met het wnet zulk een aantrekking, dat wij niet twijfelen 'anneer vanaf Stavenisse de tramlocomotief de wagens doorgaand kon voorttrekken, ook Schouwen en Duiveland meer dan thans zich zouden keeren naar het over ons eiland langs naderen weg te be reiken Bergen-op-Zoomsche station. In de tweede plaats moeten wij verklaren, dat het pontveer een hinderpaal is voor de natuurlijke ontwikkeling van het verkeer. Bij het voortbestaan van het veer zal het leggen eener tramlijn nimmer plaats vinden, terwijl voor het tegenwoordige valt op te merken, dat de uit- en invoer van vele ar tikelen met bezwaren gaat gepaard en hooge trans portkosten de prijzen van handelswaren beduidend vermeerderen. Voorts is het ongemak, dat bij het gebruikmaken van bet veer door het sedert toegenomen reizend publiek wordt ondervonden, reeds voor bijna een halve eeuw als een onduldbare last gevoeld. In 1865 werd een krachtige poging ondernomen, eene over brugging van de Eeudracht tot stand te brengen en in een uitvoerig request van den Raad, in Augustus 1872 tot Uwer Excellentie's Ambtsvoorganger ge richt, werd o.m. het ongerief van den nog bestaanden toestand zoo juist gescheist, dat wij ons veroorloven Uwe Excellentie kortheidshalve te verwijzen naar dat schrijven. Hetgeen daarin als pleidooi voor de wenschelijkheid eener overbrugging der Eendracht in het algemeen werd aangevoerd, geldt thans nog onverkort en wij meenen daarom de vrijheid te mogen nemen, ook den verderen inhoud vaD het request, waarvan wij een copie onder de bijlagen dezes opnemen, onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen. Na deze mededeeling zal het wel geen verwon dering wekken, dat hoewel in de zeventiger jaren der vorige eeuw aan alle verwachtingen, die van de pogingen tot verbetering der communicatiemiddelen zijn gekoesterd, de bodem werd ingeslagen, het verlangen naar verandering van den toestand levendig bleef en de drang naar verbetering zich ten slotte krachtig openbaarde. Zij wij goed met de feiten vertrouwd, dan was het onder dien drang, dat de gemeentebesturen van de andere plaatsen van ons eiland onderling zelfs te rade gingen over een, echter naderhand geen aandacht meer geschonken stichting eener trambrugverbinding van de rivieroevers bij Oud- en Nieuw-Vossemeer, toen zich de mare ver spreidde, dat het voor enkele jaren ingesteld brug- coraité de toekomst van een overbrugging der Eendracht bij deze Gemeente duister inzag. Toen genoemd Comité haar taak neergelegd had, is op last dezer Gemeente door den Ingenieur, den heer G. Kuijpeks to Rotterdam, een plan eener brug opgemaakt, van al welke stukkeu wij bij deze de eer hebben Uwe Excellentie een drietal exemplaren aan te bieden. Wij meenen, dat de kansen van het tot stand komen eener brug als nu is ontworpen, gunstig zijn. Reeds voor ongeveer 40 jaar werd een aanvraag van deze Gemeente om steun voor een brug over de Eendracht door de toenmalige Regeering in ernstige overweging genomen. Sedert is de opbrengst van het veer steeds geklommen, waaruit, naar onze bescheiden meening meer nog dan vroeger het streek- en algemeen belang, betrokken bij het tot stand brengen van middelen tot doorgaand verkeer van personen en goederen in het licht treedt. Waar immers, ondanks het gebrekkig vervoer middel bij het belangrijkst verbindingspunt van het eiland, het verkeer, gerekend naar de tot f9350, gestegen veeropbrengst. en exploitatiekosten, in de laatste twintig jaar nog is verdubbeld, daar meeneu wij van een bruggenbouw zulk een verwachting om trent toename van het vertier en de welvaart te mogen koesteren, dat wij falen, hun vlucht in cijfers uit te drukken. Te' meer is die verwachting hoog gespannen, omdat met het opvoeren der kosten tot f 230000 de capiciteit der brug is kunnen berekend worden op eeft tramloop, die na de overbrugging stellig spoedig een voorname schakel zal vormen tusschen de mechanische voortbeweging van Westelijk Noord-Brabant en een belangrijk gedeelte van ons gewest. Ook zij met groote erkentelijkheid vermeld, dat in Noord-Brabant, waar voor eenige tientallen van jaren naar de meening der vroegere Regeering bij belanghebbenden geen genoegzame steun voor ver wezenlijking der toen aanhangige brugplannen onder vonden werd, het initiatief is genomen tot hernieuwde pogingen ora verbetering in de verkeersmiddelen over de Eendracht te verkrijgen. lntusschen meenen wij, dat een brug nabij deze Gemeente door haar zelf dient tot stand te worden gebracht, al moeten wij daarop aanstonds doen volgen, dat dan belangrijke financieele steun, onder meer van het Rijk en de provinciën Zeeland en Noord-Brabant, onmisbaar zal wezen. Wij moffen ook niet verhelen, dat de gemeente lijke finantiëele toestand niet gedoogt, dat het goheele revenue uit het eigendomsrecht van het veer wordt gemist. Wij meenen echter gerechtigd te zijn tot de ver klaringen, dat de gemeente stellig zal bereid zijn, haar offer te brengen, doch dat zij door de nood zakelijkheid zal worden opgelegd, machtiging te vragen tot heffing van een bruggeld volgens een tarief, waarnaar de veergelden thans geheven worden. Wij vleien ons, dat Uwe Excellentie het voren staande in gunstige overweging zal kunnen nemen en hebben wij de eer Uw Excellentie beleefdelijk te verzoeken, ons te zijner tijd wel te willen melden of door U naar aanleiding van een nader in te dienen verzoek van den. Gemeenteraad zal kunnen bevorderd worden, dat het Rijk ten behoeve der overbrugging van de Eendracht nabij deze Gemeente een ÜDanciëelen steun verleent, als Uwo Excellentie voor wat vorm en hoegrootheid betreft zal oordeelen te zijn in het belang van het tot standkomen der gewenschte verbetering. Het ligt in het voornemen, de belangon onzer gemeenle mondeling bij Uwe Excellentie te bepleiten, hetgeen wij meenen, dat het meest geschikt kan geschieden bij eene particuliere audiëntie, welke wij ten ölotte de vrijmoedigheid hebben bij deze van Uwe Excellentie of van Uwen Ambtgenoot van Waterstaat als gunst voor ons College of gedele geerden van ons College en eene Commissie nit den Raad te verzoeken. Burgemeester en Wethouders van Tholen, w.g. M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, w.g. H. J. LABAN. DE TWEEDE KAMER heeft de wetsvoordrachten tot pensionneering van gemeenteambtenaren-en van hunne weduwen en ^ezeu Zaterdag klaar gekregen en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De discussies hebben er niet veel wijzigingen in gebracht. Slechts een paar van de vele amendementen, meestal van links voorgesteld, werden aange nomen of door de regeering overgenomen. Behalve vele kleine wetten, die alle werden goedgekeurd, kwam Zaterdag oog een wetsvoor stel van den heer V liegen (s.-d.) in behandeling, hetwelk inhield de stembus voortaan tot 8 uur 's avonds open te houden. De minister deelde mee, dat van alle gemeenten advies gevraagd was, doch bijna alle wareu er tegen, omdat de langere stemmingstijd te veel van de stembureau's vorderde. Toen de Kamer, in het blijde voor uitzicht van voorgoed naar huis te kunnen gaan, ging stemmeu bleek dat er maar 50 leden aan wezig waren, jui9t één te weinig om een besluit te nemen. Voor die ééoe stem moest men nu Woensdag nog terug te komen. De wet werd toen, zooah te wachten was, verworpen. De stemdag blijft dus onveranderd van 8 u. vna. tot 5 u. namiddag. De Kamer scheidde daarna om zonder onge lukken vóór Sept. niet weer terug te keeren. Sommige leden, misschien wel vele, (lat zal de stembus uitwijzen) gaan voor goed heen. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden (Vrijdag) M. v. S. 32 jaar zonder be roep te Yerseke wegens wederspannigheid tot een maand gevangenisstraf wegens beleediging werd dezelfde persoon tot 14 dagen gevangenis straf veroordeeld. Het Gerechtshof te Arnhem, krachtens besluit van den Hoogen Raad opnieuw recht doende in de zaak van K. H. P., hoofdagent der N.V. „De Tijdgeest" te Arnhem, sprak beklaagde vrij van de hem ten laste gelegde overtreding der loterij wet. ST-ANNALAND. In de eerste vergadering der leden van de Boeren leen bauk alhier zijn benoemd in het bestuur de heer J. W. Slager Voorzitter, J. Polderman Tweede Voorzitter, M. J. Heijboer Secretaris, B. Kodde en Chr. Bergers leden. Tot leden van den Raad van toezicht werden benoemd de heeren A. Bierens, Voorzitter, J. Boogaard, Secretaris, J. Zandee, H. Gaakeer en J. N. Geluk Fz. leden. Tot kassier werd aangewezen de heer Abr. Goedegebuure Az. Jr. 34 leden hebben zich bij deze bank aangesloten. Door den Raad dezer gemeente is inder tijd tot den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie het verzoek gericht om voor een vluggere bestelling een tweeden brievenbesteller te benoemen. Thaus is daarop de mededeeling ontvangen, dat maatregelen worden geoomen, waardoor met ingang van 1 Juni e.k. de ochtendbestelling in deze gemeente zal worden bespoedigd. IERSEKE. Deze week stierf hier een moeder- koDijn, 8 jongen onverzorgd achterlatende. Doch zie, een kat, die van zich zelf één jong te voeden had, ontfermde zich over de konijntjes en zoogt ze tot beden alsof 't haar eigen kleinen waren. Als een groote bijzonderheid zij gemeld, dat een duif achter elkaar drie eieren legde en die uitbroedde. Men weet dat het gewone getal twee i9. Van Maandag op Dinsdagnacht is hier in 't kantoor van een oesterkweeker ingebroken. Er was niet veel buit te behalen. Alleen een schrijf machine werd meegenomen, doch die is later weer gevonden. Bij het kantoor vond de politie een vischmand en net. De eigenaar daarvan is opgespoord, dat is alles wat het onderzoek nog heeft opgeleverd. De inspectie der verlofgangers zal plaats hebben op 2 Juni in School 2. De vrijz.-kiesver. Algemeen Belang, die zich vóór 2 jaar van de Centrale afscheidde, beeft zich weer daarbij aangesloten. De bevolking van lerseke is in April met 8 zielen vermeerderd. De zangvereen. „Excelsior" directenr A. de Dreu, won op het festival van Maandag LI. te Middelburg een geldprijs van f 40. ST-MAARTEN8DIJK. Al langen tijd was J. B. lastig en trachtte zijn naaste omgeving vrees in te boezemen en verschafte hij politie en justitie eenige bezigheid, doch zoo bar als in den nacht van Donderdag op Vrijdag had hij het nog niet gemaakt. Omstreeks het middernachtelijk uur laveerde hij naar de woning van zijn vader en eischte dringend binnengelaten te worden. Toen aan zijn verzoek geen gevolg werd gegeven, ma- nouvreerde hij met een geladen revolver, loste een schot in de richting van de woning, waar van de kogel door het raam in de binnensluiting drong. Hiermede achtte hij zich waarschijnlijk gewroken, want de overige patronen schoot hij af in de lucht, en verliet daarna het operatie terrein, om zich te wiegen in morpheusarmen in de landbouwschuur van den heer Groenewege, waaruit hij Vrijdagmorgen werd gewekt door de dienaars van Hermandad, om overgebracht te worden naar de keukenkelder der bewaarshool (het arrestantenlokaal), waarhij in overpeinzingen den dag heeft doorgebracht met uitzicht Zaterdag de reis naar Zierikzee te mogen aanvaarden, teneinde zich aldaar nader te verantwoorden omtrent zijn nachtelijk avontuur. OUD-VOSSEMEER. Bij den landbouwer B. Rijstenbil onder deze gemeente zijn dit jaar reeds niet minder dan circa 450 kuikens uit gebroed waar op zijn hoeve ruim 300 kippen worden gehouden en de noodige zorgen aan het pluimvee worden besteed, zoowel wat de hokken, als voedering betreft, benevens in bet oog ge houden wordt bloedververschiDg, daar blijkt, dat het houden van kippen ook wel rendabel kan zijn. Van de buitengronden gelegen tegen de dijken aan de Thoolsche zijde onder onze ge meente in de Eendracht, is na door de ver hoogingen en verzwaringen van de zeedijken, zooveel grond geroofd, dat het wel verscheidene jaren zal duren voor weer alles behoorlijk aan geslibd en begroeid zal zijn. Een boeveelheid van ongeveer 30000 M3 beteekent nog al iets. Nu de subsidie van het Rijk ad f 11000 in de kosten van restauratie vau het kerkge bouw der Ned. Herv. Gemeente verzekerd is - men heeft officieele kennisgeving ontvangen, dat over die subsidie, verdeeld over drie jareö, beschikt kan worden, - gaat men ook onmiddel lijk tot de restauratie over. Binnen eenige weken zal meu tot de aanbesteding over gaan. In zake den toren - eigendom der burgelijke gemeente - is nog geen beslissing genomenook dit bouw werk eisebt overigens degelijke herstellingen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1