THtllal [iijji au li lilutti tai oestertesSt, lartlsai, mi 1458. Zaterdag 3 Mei 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. an het Verslag der gezondheids- Missie over 1912 ontleenen wij het volgende. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco tost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, azondsn stukken, enz. worden aiterlljk op OONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telrp. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebraoht. Bij' abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. i. tr. 50 (Slot.) WERING EN HANDHAVING VAN WETTEN EN VERORDENINGEN. >k io 1912 werden in verschillende plaatsen eiland de voorschriften der bouwver- _,iogen niet in acht genomen of moedwillig reden. ij wendden ons dan tot B. en W. met daarvan proces-verbaal op te maken of itering te gelasten. Zooals reeds hiervoren werd medegedeeld, dientengevolge enkele veroordeelingen ge- door den Heer Kantourechter te Tholen, rel St-Maartensdijk, J. M. M. overtr. art. 5 f5,— boete. A. v. d. H. overtr. art. 5 f5.— boete. J. C. N. overtr. Bouwveror 1. boete. L. d. W. overtr. Boawverord f 10, M. J. M. overtr. Bouwverord. f 10, Poortvliet, J. K. K. overtr. art. 5 w.w. - boete. J. S. overtr. Woningw. f 4,boete Scherpenisse, J. G. Q. overtr. art. 14 en w.w. f 10,boete. C. G. overtr. art. 14 0 w.w. f 10,— boete. D. v. d. W. overtr. 14 en 40 w.w. f 10,boete. J. D. F. art. 14 en 40 w.w. f 10,boete. L. G. tr. art. 14 en 40 w.w. f 10,— boete. J. T. Woningw. f 0,50 boete. D. 8. overtr. lingw. f 0,50 boete. Stavenisse, H. J. D. overtr. bouwverord. boete. J. M. overtr. art. 14 en 40 w.w. boete. C. v. d. B. overtr. art. 14 eu 40 f10,boete. J. S. overtr. art. J4 en 40 f 10,—— boete. M. J. S. overtr. art. 14 eu w.w. f 10,boete. J. L. overtr. art. Hen f10,boete. P. d. R. overtr. art. 14 10 w.w. f 10,boete. 30 Mei zonden wij aan alle gemeente- aren in ons ressort een gelijkluidend schrijven, iet algemeen aandringend op stipte hand der bouwvoorschriften. Zooals uit de ge verslagen onzer Commissie genoegzaam [ebleken, worden deze telkens overtreden, uit niet genoegzame bekendheid met Toorscbriften, maar vaker uit onwil. Wij ochten den Gemeentebesturen daarom den ters nogmaals te wijzen op hun plicht in id, omdat zij in de eerste plaats aan die whriften moeten voldoen, an de meeste gemeentebesturen ontvingen bericht, dat zij de ambachtslieden nogmaals len gewaarschuwd. en W. van Scherpenisse deelden mede onze aive voor kennisgeving te hebben aaugenomen ?an den inhoud voor zooveel noodig nota te genomen. en W. van Stavenisse dat de daarin ge- beschouwingen voor notificatie waren [enomen en eene mededeeling aan onze missie betreffende de wenschelijkheid van aorlijke uitvoering der woningwet en bouw lening overbodig achtten. (5 Juni.) ort daarop had onze commissie een onderhoud den Burgemeester van Stavenisse. Tijdens onderhoud kwam aan het licht, dat tusschen W. van Stavenisse en onze Comm. eeD pgaand verschil bestond over de bevoegdheid Gezondheidscommissie, eersten waren n.1. van meening, dat eene C. alleen advies, heeft te geven, in den enkel als het gevraagd wordteen enkele ook wel ongevraagd. dat toezicht uitoefenen op de handhaving bouwverordening en woningwet niet tot hare behoort. «Iet kracht kwamen wij tegen deze meening die evenwel schijnt gedeeld te worden door gemeente-autoriteiten in ons ressort. Althans lang na bovenbedoeld onderhoud werd in vergadering van Burgemeesters en Secre- '8eu in Tholen en St-Filipsland met meerder- d van stemmen eene motie aangenomen, >nn te kennen werd gegeveD, dat de redactie aanschrijvingen door de Commissie tot de ;es van B. en W. gericht, niet altijd vol doende de verhouding weergeeft, die tusschen de Gezondheidscommissie en de gemeentebesturen moet bestaan. Daar deze motie niet te onzer kenuis is ge bracht we lazen ze alleen in de dagbladen konden wij er niet op antwoorden. Van een en ander gaven wij kennis aan den heer Inspectenr, Jhr. De Graeff, die ons beloofde zijn invloed aan te wenden om tot betere ver houding te geraken. Intusschen gingen wij voort met inspectie op het bouwen van woningen en het verbouwen daarvan, ook te Stavenisse. Bij onze missive van 18 Septr. werden aan B. en W. dier gemeente verschillende overtredingen ter kennis gebracht. In hun antwoord van 9 October over deze zaak, kwam o.a. deze erkentenis voor „Ons is alzoo met U gebleken, dat niet de hand gehouden is aan de verordening, waarom enz". Den 23 Augs. verzochten B. en W. van Stavenisse ons advies op hun voornemen om de Bouwverordening zoodanig te wijzigen dat voor het maken van buitenmuren en balkdragende muren vau gebouwen zonder verdieping, kan gebruik worden gemaakt van IJselsteen. Op 14 Sept. adviseerden wij hierop in gun stige n zin. Op 15 Octr. verzochten B. en W. van St.- Annaland het advies onzer Commissie op hun voornemen tot wijziging der Bouwverordening in dien zin, dat niet langer de verplichting zou blijven bestaan om hij het bouwen van nieuwe woningen een ventilatieopening aan te brengen in het schot boven de bedstee-opening. Op 18 October berichten wij, dat bij de Commissie geen bezwaar bestond tegen wijziging in genoemden zin. In een der laatste vergaderingen van het afgeloopeu jaar besloot de Commissie in 1913 te onderzoeken in hoeverre thans voldaan is aan de tot heden uitgebrachte adviezen tot verbetering van woningeu, ook bij diegenen, die thans des wege door den Kantonrechter zijn veroordeeld. Het spreekt immers vanzelf, dat eene veroor deeling de verplichting tot verbetering niet ophett. Tweede Kamer-verkiezingen district Goes. De centrale vrijzinnige Kiesvereenigiog op Zuid-Beveland heeft den heer A. Mooijen, Oost- Indisch-ambtenaar met verlof te 's Gravenhage, definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Goes. DE TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot hei stichten van een fonds voor de kustverdedi ging, was en bleef de bouw van een fort te Vlissingen de brandende kwestie. Daar omheen draaide de heele beraadslaging dat fort werd een zuiver politieke zaak, zooals zoo dikwijls met zuiver materieele zaken gebeurt. De recht- sche zij der Kamer was geheel op de hand van den minister, d. w. z. voor het fort, de linksche ledeu, met uitzondering van den heer Van Karnebeek, spraken er tegen. Over 't algemeen kan de minister van Oorlog Colijn niet klageu over gebrek aan waardeering ook van vrijzinnigen kant, maar ditmaal nam men 't hem erg kwalijk, dat hij bij zijn ver dediging der wet de politiek in zijn rede had gemengd, door het voor te stellen, als of het de linkerzijde aan vaderlandsliefde mangelde, omdat zij niet zoo grif met de millioenen voor de kustverdediging, met name het fort te Vlissingen was, als Z. Ex. wel wenschte. Tegen deze voor stelling werd door verscheidene vrijzinnige spre kers ernstig geprotesteerd, o. a. door den heer Marchant, die vele voorbeelden aanhaalde, dat de rechterzijde en vooral de katholieken, vaak te kort gekomen zijn in belangstelling ot be hartiging van Vlands belang bij behandeling van militaire zaken, en hij herinnerde dat de persoonlijke dienstplicht door de linkerzijde is voorgesteld. De katholiekeu, zei spreker, zochten naar middelen om die wet te ontduiken, wat bij hun geloofsgenooten instemming vond. De minister verdedigde op verschillende gronden het Vlissingsche fort, maar kon de deskundigen onder de linkerzijde niet overtuigen. De algemeene beschouwingen duren voort. 8T-ANNALAND. Gekozen tot Notabele der Ned, Herv. kerx alhier, de heer M. J. Heijboer met 95 stemmen. De heer P. Verhage verkreeg 56 stemmen. Er werdeu ingeleverd 174 stem biljetten, waarvan 5 van onwaarde zijn verklaard. IERSEKE. De heer J. Sipsma, klerk ter Secretarie alhier, is te Groningen geslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor candidaat-secretaris. Van hier zijn op de Rijksnormaallessen te Goes toegelaten de vrouwelijke leerlingen D.« C. Bom, C. P. de Veij en D. Wesdorp en de mannelijke A. Nijssen en J. J. Hollebrand. Van de le naar de 2e kl. is bevorderd Schelte A. Geensen en van de 2e naar de 3e kl. Jbs. P. Oele. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg is van de 3e naar de 4e kl. bevorderd M. Meeuse Dz. alhier. Met ingang van 1 Mei is van Wouw naar hier verplaatst de kommies 2e kl. J. van lwaarden. In den Molenpolder raakte bij bet slechten een paard met zijn bestuurder in ecu sloot. Alles liep goed af, behalve dat beiden heel wat modder op den wal brachten. -r Verleden week Vrijdag overleed de oudste ingezetene vau lerseke, de wed. J. van Splunter in aen ouderdom van 96 j. en 6 m. Zij was vele jaren bij haar getrouwde dochter thuis. Zaterdag 1.1. overleed hier plotseling in den ouderdom vau 60 jaar de heer J. M. Bles; bij zijn komst in lerseke oud-strijder vau Atjeh en daarna gemeen te-veld wachter, uit welke be trekking hij op verzoek eervol ontslagen werd. Er bleef altijd iets van den krijgsman in hem over. Zoo richtte hij iu 1900 het corps Ierseke's Weerbaarheid op eu bleef tot zij o dood de ij verigeen verdienstelijke-voorzitter-instructeur daarvan. Het corps toonde zijn dankbaarheiden vereeriog voor zijn voorganger door hem graf waarts te drageu en door een bloemkrans op zijn laatste rustplaats. De vereeniging verliest veel, zoo niet alles door zijn heengaan. Zaterdagavond of -nacht zijn hier in een boomgaard niet ver buiten het dorp door.een kwaadwillige hand alle opgaande nog vrij jonge vruchtboomen doorgehakt of beschadigd. Men denkt aan wraakneming. De politie is met een speurhond bezig geweest, om een spoor van den dader te vinden. De hond sloeg na eenig zoeken den weg naar het dorp in en bleef daar voor een gesloten deur staan, teekenen gevende, in het huis te willen doordringen. Van verdere resultaten hoort men niet. ST-MAARTENSDIJK,1 Mei. Hedennamiddag wenschte de heer Peeis alhier hulde te bewijzen aan een trouwend paartje, door een revolverschot te lossen uit het open raam boven de deur vaü zijn café. Buiten de bedoeling van den schutter ging het schot niet de vrije lucht in, doch in de richting van het raam der woonkamer van den winkelier Splunter, en kwam de kogel in het kamerschot terecht. De vrouw en dochter van v. Splunter bevonden zich in de kamer voor het raam, en de kogel passeerde de dochter op een afstaud van slechts 2 decimeters. Door het Bestuur van den Muijepolder werd Dinsdag jl. aanbesteed de verbetering der steenglooiïog over een lengte van 120 M. eu de verhooging en verzwaring van den zeedijk aan dien polder over 200 M. lengte. Inschrijvers waren J. Knuist voor f 1980, A. v. Oost voor f 1923, L. Polderman voor t 1917, H. Langejan voor f 1912, C. v. Ooat voor f 1910, S. Polderman voor f 1905, P. Pol derman voor f 1890. Aan laatstgenoemde gegund. Alle inschrijvers wonen te St-Maarlensdijk. THOLEN. In de Maandag jl. gehouden open bare terechtzitting van het kantongerecht alhier, nam de heer kantonrechter mr. E. Bonn het woord, zich richtende tot den heer J. van Elsacker, deurwaarder bij genoemd kantongerecht, hem namens het kantongerecht gelukwen9chende met zijn op 22 April jl. 40-jarige herdenking van zijn ambtsvervulling als deurwaarder. Z.Ed.Achtb, bracht tevens in herinnering dat het den 10 April juist 25 jaar geleden was dat de heer v. Elsacker benoemd werd als deurwaarder bij het kanton gerecht Tholen. Waar echter tot op heden geen pensioens regeling bestaat voor deurwaarders, hoopte spreker dat de heer v. Elsacker zijne betrekking nog lang zal mogen waarnemen en zijn gouden jubi leum zal mogen gedenken, of dat, als aan de betrekking nog eens pensioen mocht worden verbonden, de jubilaris hiervan nog langen tijd zal mogen genieten. Dinsdagavond werd op de bovenzaal van het „Hof van Holland" een vergadering gehouden der Tuinbouwvereenigiug „Tholen en Omstreken". Een dertigtal leden was aanwezig. De voorz. Jhr. J. van Vredenbnrch opende met een woord van welkom aan de aanwezigen, de vergadering. De notulen van de vorige vergadering werden na lezing goedgekeurd. Den voorzitter is uit de lezing der notulen gebleken dat er aanmerking is gemaakt dat in een vroegere vergadering de niet-telers zijn weg gestuurd; spr. zegt dat dit niet waar is, nimmer zal hij zulks doen, alleen i3 gezegd dat de ge wone vergadering was afgeloopen en dus zij die niet met de telers meededen gelegenheid hadden zich te verwijderen. Spr. is van meening dat, als er op een vergadering iet9 wordt behandeld waarin men toch niets te zeggen heeft, het aangena mer is om niet bij zoo'n bijeenkomst te blijven. Ook de bespreking der statuten is niet gegaan zooals zulks had behooren te zijn. Vooral het optreden van den heer P. J. Blaas heeft spr. gelaakt, hij heeft den heer Blaas dan ook gezegd dat hij de gedane opmerkingen in een bestuurs vergadering had moeten maken, men valt iu een openbare vergadering zijn medebestuursleden niet aan, dat doet men niet. Bovendien gaat het niet aan, het bestuur aan te vallen hoè de statuten in elkaar zijn gezet, hoofdzaak is dat ze goed zijn en in bestuurszaken zal spr. nimmer inmenging van anderen toelaten, dan gaat het bestuur liever heen. Ook de opmerking van het aanbesteden der zaden was niet op haar plaats. De commissie behartigt de belangen der deelhebbers en dit belang mag niet worden op geofferd aan de belangen van enkele leden; wel wil spreker de belangen van deze leden in het oog houden, doch het algemeen belang gaat in deze zaak voor. Hierna worden de statuten en het huishoude lijk reglement behandeld en zonder wijziging goedgekeurd en daarna opgericht een vereeniging van telers. De goedgekeurde statuten zullen zoo spoedig mogelijk worden opgezonden ter ver krijging van de Kon. goedkeuring. De voorzitter brengt een woord van dank aan notaris Van de Velde, die zoo welwillend is ge weest de statuten op te stellen. Daarna wordt een voorstel van den voorz. behan deld om een excursie naar de Gentsche tentoonstel ling te maken. Er is een flink batig saldo, zoodat de deelnemers vrij reiskosten zullen kunnen genieten, zij die nè. 1 Jan. van dit jaar lid zijn geworden, zullen f 1.moeten betalen, terwijl niet-leden zich zullen kunnen aansluiten tegen betaling van f 3.per persoon. Tuinknechts en daarmee gelijkgestelden, zouden echter een tegemoetkoming uit de ka* kunnen genieten voor verblijfkosten. Voor de leden zou het een aangenaam uitstapje kunnen zijü, temeer waar de omstrekeu van Gent bekend zijn om bun tuinbouw. De heer Wagemaker zou voor de excursie t*ee dagen in de week willen kiezen, daar er leden zijn die bezwaar hebben om des Zondags hieraan deel te nemen. Ook de voorzitter is het eens met den vo- rigen spr. Er wordt besloten dat er inlichtingen omtrent logies enz. te Gent zullen worden ingewonnen, om daarna een besluit te nemen, terwijl tuin knechts geheel op kosten der vereeniging zullen medegaau. De heer Wagemaker bespreekt nog de moge lijkheid om ook eens op een andere plaats in het eiland een vergadering te houden ten gerieve van de elder9 wouende leden. De voorzitter wil dit voorstel ondersteunen,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1