nu oistirtiiH ruiten, tii. 1457. Zaterdag 26 April 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. JANTJES BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en ZIJN KOP VAN HOUTEN S BJuNAENLAm Van onze berichtgevers. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, js per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco it f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, zonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het au te Tholen *66r DONDERDAGMIDDAG bi} onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telrf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ■d: SCHIETOEFENINGEN. den Luitenant-Kolonel, Commandant van Regiment Infanterie, wordt bekendt gemaakt, de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands racht te Tholen dit jaar gehouden worden des ags van 3 tot 5 uur namiddag, die zich voor deelname aan die oefeningen i opgegeven, worden uitgenoodigd zich Zater- Mei 1913 om 3 uur namiddag aan te melden schietbaan der schietvereniging Koningin Iminanaby de kom der gemeente Tholen. den, den 22 April 1913. Vrijstelling van Geestelijken enz. Burgemeester der gemeente Tholen maakt be- dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen ile militie, lichting 19L4, dezer gemeente, op «anvrage om vrijstelling van den dienst wegens innerschap door Gedeputeerde Staten dezer ncie de achter ieders naam vermelde uitspraak daan Kot, P. C. de Ruijter en J. van der Stel voor ar vrygesteld wegens kostwinnerschap. Dien, den 21 April 1913. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. VERGADERING Z. L. M., gehouden 16 April te Middelburg. Vervolg. ïj laten hier volgen de kwestie over den oop van aardappelen, ontleend aan de Midd. Ct. Dorstcl van de afdeeliog Tholen. ingaande den verkoop van aardappelen leest in de overeenkomst tusschen den Bond van appelhandelaars en de Zeeuwsche Landbouw- «chappij Wanneer bij weigering tot ontvangst van het chte de scheidsrechters beslissen ten gunste den verkooper, zullen zij tevens den termijn rijzen binnen welken het gekochte door den ter of zijn gevolmachtigde in ontvangst ge en moet zijn na het verstrijken van dien lijn zal de verkooper mogen verkoopen aan en met'het recht de mindere ontvangst met onkosten en met renten der eerste koopsom erhalen op den eersten kooper binnen welken bet gekochte betaald moet ia het verstrijken van dien termijn zal verkooper rente mogen berekenen van ten pte één achtste procent per week, van af agen na den vervaldag, eveneens te verhalen deo kooperbij deze berekening wordt een eelte van een week voor een heele geteld. )e volgende schriftelijke toelichting werd 'bij gegeven iet geval heeft zich voorgedaan, dat in No- ber jl. verkocht is, at de ontvangst geweigerd is, at de verkooper door het scheidsgerecht in gelijk gesteld is, it de kooper beslist weigert zich aan die ipraak te ouderwerpen, at de verkooper onkosten gemaakt heeft en aan derden kan verkoopen. Hoe moet in zoodanige zaak verder gehandeld den iischt deze gebenrtenis eene wijziging in de loten en goedgekeurde overeenkomst lo voorz. deelde nog eenige bijzonderheden over dit geval. Als arbiter wordt daarin oemd de heer L. J. Groenewege te St-Maar- adijk. De heer Knippe te Goes kwam daar ter tusschen namens den Bond der Aardap- 'ühandelaren. De heer Arie Jansen, commis- OQair, de lastgever en de verkoopers zijn toen ingekomen. legen de hoedanigheid der aardappelen werd ;*aar gemaakt, maar toen bleek, dat ze niet !d gekocht waren. Later werd beweerd, dat niet de opdracht was gegeven, 600 mud te koopen, zooals beweerd was, maar 4-00 mud. Jammer genoeg is niets daarbij te bewijzen. Alles ging door de telefoon. Het koopbriefje was echter in orde- Men kwam tot de conclusie, dat de kooper niet regelmatig gehandeld heeft. Toen zijn er monsters van de aardappelen gekookt, waaruit bleek, dat de kwaliteit der aardappelen goed was. De lastgever werd veroordeeld tot het in ont vangst nemen der aardappelen en betaling van een schadeloosstelling, groot f 40. De lastgever bleef echter op het standpunt staan, dat hij met de verkoopers, de gebroeders Klouipe, niets te maken heeft Ook een deurwaarders-exploit baatte niet. De bond van de handelaren in aardappelen heeft echter de houding van den kooper afge keurd. Daarmee waren de gebroeders Klompe dus even ver. Toen won men een rechterlijk advies in. Dit luidde„verkoop de aardappelen maar". Vermoedelijk hebben de gebroeders Klompe daar geen geldelijke schade bij. L)e voorzitter keurt uitdrukkelijk eveneens de houding van den heer Zalen in Den Haag (kooper) af. De heer Jhr. J. van Vredenburch deelde mee, dat de heer Klompe zoo onvoorzichtig was ge weest, de overeenkomst niet door deo heer Zalen, maar door den commissionnair te hebben laten teekenen. Spreker heeft zelf daaromtrent met den heer Klompe een gesprek gehad. Ook de heer Van Vredenburch heeft dienaangaande slechte ondervinding opgedaan. Nog eenige besprekingen werden gevoerd en gemaakt en de voorzitter dringt in verband met deze besprekingen er op aan, dat spoedig de arbitrage-commissie wordt samen gesteld. De heer Van Vredenburch vraagt bij de rondvraag hoe het slaat met het rapport der rijks-ongevallenverzekering. De voorzitter zegt dat is gebleken dat de rapporten der verschillende afdeelingen vrijwel eenstemmig zijn en dat de bedoelde regeling I niet noodig is. Het hoofdbestuur is het hier echter niet geheel mee eeos, doch heeft den minister bericht dat het ontwerp zóó niet aan nemelijk is. Daarna wordt de vergadering gesloten. Vroeger moest dat 46 miilioen kosten, nu vraagt de regeering ruim lOtyj miillioen. Een heele vermindering maar voor de socalisten met hun leuze „geen man en geen cent" en ook wel voor anderen toch nog veel te veel. In de wet ligt een plan voor een groot fort te Vlissingen, dat bl/2 millioen kosten moet. Het vond al dadelijk bestrijding en nog wel van deskundigen van den afloop is nog weinig te vermoeden. De heer Troelstra bleef in een lange redevoeling steken, om die Vrijdag voort te zetten. De periodieke verkiezing van de leden van de Tweede Kamer is bepaald op Dinsdag 3 Juni, de stemming op Dinsdag 17 Juni, de herstemming op Woensdag 25 Juni. Benoemd tot Rijksklerk der Registratie eo Domeinen te Goes, de heer F. C. van Dijke, van Poortvliet. Door den Commissaris der Koningin is be noemd tot zetter van 's Rijks directe belastingen enz. te Stavenisse, de heer C. L. Dorst, ter vervanging van den heer N. Kodde, die over leden is. BELASTING. Wij herinneren onzen lezers dat de bedrijfsbe lasting bij den Rijks-Ontvanger, voor den 1 Mei a.s. goheel moet zijn afbetaald. DE TWEEDE KAMER. Donderdag der vorige week is de Tweede Kamer met de Ziektewet klaar gekomen en Vrijdag begonnen met het zoogenaamde toeslagswetje, dat is het wetsvoorstel waarbij aan alle ouder wijzers met meer dan 2 kinderen beueden 18 jaar een toelage verstrekt wordt van f 40 per jaar voor ieder kind boven de twee, b'enevens aan de gehuwde onderwijzers van bijstand (dus geen hoofden), boven de 28 jaar een extra tegemoet koming in de huishuur van f 50, Deze wet, sober uitvloeisel van de krachtige actie voor tracteraents-verhooging, heeft heel wat beweging in de onderwijzerswereld gebracht, en men kan met grooten schijn van waarheid zeggen, dat verreweg het grootste deel der onderwijzers er tegen is. Alle linksche Kamerleden die er het woord overgevoerd hebben, op een paar na, waren er eveneens tegen. Zij beschouwden die kindertoeslag als een vernederende aalmoes, welker verheffing tot wet een grondige, algeheele salarisverbetering op de lange baan zal doen schuiven. Daarom zeiden ze, waren de onderwijzers er tegen, wat maar geen bloote bewering was, maar waarvoor overtuigende bewijzen werden aangehaald. Toch wilde minister Heemskerk dit niet gelooven of hij hield zich zooalleen die onderwijzers waren er tegen beweerde hij, die van de wet niet profiteereu kunnen. Ook vond hij geen vernedering in dien toeslag en begreep niet hoe men zeggen koD, dat de wet algeheele herziening zou tegenhouden. Van de rechtsche leden vond alleen de heer De Geer aan dit wetje eeD vicieusen kant, het zou in de maatschappij een foutieven factor voor belooning brengen, nl. belooning naar de behoefte iu plaats van naar verdienste. De heer Ketelaar stelde een amendement voor om geen kindertoeslag te geveo, maar f 100 tractementsverhooging. Natuurlijk wilde de mi nister daar niet aan, want dat zou 23/4 millioen kosten en het kon maar een ton of drie lijden, De heer De Jong wilde voor alle kindereu be neden 18 jaar f40 toeslag geven. De wet wil den toeslag Diet doen meetellen voor pensioen, de heer Ketelaar stelde het tegendeel voor. Dinsdag werden alle amendementen verworpen eu de wet met 52 tegen 23 st. aangenomen. Zij zal 1 Juli a.s. in werking treden. Woensdag begon de Kamer aan de behandeling eener wet tot vorming van een fonds tot ver betering der kustverdediging. IERSEKE. De heer P. H. de Koster, vroeger te lerseke, thans aspirant-commies bij de poste rijen telegrafie te Rotterdam, is geslaagd voor het telegraafradikaal. Het Emmabloempje heeft hier f 32.25 opgebracht. Bij het passeeren van een automobiel en «'en naaimachine op de Damstraat raakte de automobiel het paard, dat voor de zaai- machine stond even tegen een voorpoot. Het dier schrikte en sprung op zij, toaaidoor de machine met een wiel zeer nabij een sloot kant terecht kwam en zoo overhelde, dat een maD, die er op zat, met het hoofd naar beneden in de sloot viel en van top tot teen bemodderd maar gelukkig zonder lichamelijk letsel, weer op het droge kon kruipen. De heer J. van Dijk, hoofd van, en de beer A. Luteijn onderwijzer aan de Chr.school, hebben beiden tegen 1 Sept. eervol ontslag ge kregen de eerste wegens benoeming te Amster dam, de laatste omdat hij het onderwijs verlaat. De heer G. Huisse, van lerseke, leerling der Middelburgsche kweekschool, is geslaagd voor de onderwijzersakte. ST-MAARTENSDÏJK. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeenteraad, werd afwijzend beschikt op een verzoek van het be stuur der Teekenschool (Hand- en Bouwkundig) te Tholen om de gewone jaarÜjksche bijdrage van f 20 te willen verhoogen. Vervolgens ging men over tot vaststelling van het huurcontract der door de gemeeDte te verhuren woningen. De heer Rijnberg maakte aanmerking op de bepaling in het couceptcontract dat de hnurders verplicht zijn V12 -J-- 1/tJ van den huurprijs te voldoen bij aanvaarding der woningen. Velen moeten nog een deel der huur van de verlaten woning ook voidoeu en worden dan te veel be zwaard. De overige leden waren ook van dit gevoelen en er werd dan ook besloten de hnnrders alleen te laten betalen bij de aanvaarding l/9 van Óen huurprijs, zijnde een maand huur. Over de af rastering ontstocd ook nog eenige discussie. De heer Groenewege meende dat het beste was dat elke huurder voor een eigen heining zorgde; de heer Rijnberg echter meende, dat de gemeente voor afheining diende te zorgeD, daar anders de huizen onvoltooid in gebruik worden gegeven. Besloten werd eerst het terrein Dog eens op te nemen en dan later een beslissing te nemen. Voorts was ingekomen eeu schrijven van M. W. Kloet, dat hij het perceeltje gemeentegrond, I hem in de vorige vergadering te koop aauge- boden, wenscht in bezit te nemen voor den prijs van f 1000 per 39 A. 24 cA. Besloten werd voor dit bedrag een inschrijving op het Grootboek der N. W. S. te koopen. Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van leden der Prov. Staten werden be noemd de h.h. Rijnberg en Hoekplaatsver vangers de heeren Hage en Gaakeervoor de 2e Kamer, de h.h. Groenewege en Bastiaanse, plaatsvervangers Rijnberg en Hoekvoor den gemeenteraad de h.h. Hage en Gaakeer, plaats vervangers Groenewege en Bastiaanse. De voorz. deednog mededeeling van een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1