e iii e u g cl Nieuws. RECHTZAKEN. 0 N D E R W IJ S. Kerknieuws. m Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. n geselschap ontbreekt en dat onvoldoende mede werking, tot opheffing heeft genoopt van het eenaiaai alhier bestaande en werkelijk over goede krachten beschikkende gezelschap. Een groote hond, waarschijnlijk door een reizend koopman achtergelaten, zwierf dezer dagen hier rond de jeugd had weldra in het oog, dat het dier over capaciteiten beschikte, die in het jachtveld bruikbaar waren. Men ging er mee op los en weldra waren een paar hazen buit gemaakt, die nog wel moerhazen bleken te zijn. Nu wa9 de politie er spoedig bij en de noodige voorzorgen genomen om het dier onscha delijk voor het jachtveld te maken. STAVENISSE. LI. Zaterdagmorgen had alhier plaats de eindles van het eerste leerjaar van den landbouwwintercursus, die door de heeren Minder- houd en Buijze aan 9 leerlingen gegeven is. Tegenwoordig waren de heeren Kakebeeke, Jhr. van Vredenburch, Van Doominck, Tuijnman en een enkele belangstellende. Alle 9 leerlingen werden tot het 2e studiejaar bevorderd. SCHERPENISSE. Woensdagmiddag werd alhier door de schoolkinderen feest gevierd. Om 2 uur ging de school aan en nam het feest een aanvang. Alle kinderen waren present uitge nomen eenige zieke, 't Was een aardig gezicht, al die kindertjes met hun mooiste pakje aan. getooid met sjerpen, linten en strikjes en voor zien van een vlag. Hunne gezichtjes schitterden van blijdschap en reikhalzend zagen ze uit naar de versnaperingen, die hun te beurt zouden vallen. Eu ze zouden niet teleur gesteld worden in hunne verwachtingen. De Burgemeester had goed over hen gedacht. Wat heerlijk smaakte die melk. Ja men kon 't wel proeven dat al de bestanddeplen van prima kwaliteit waren. En de krentenkoekjes, timmen geheeten, lieten ook niets te wenschen over. Ze smaakten best, ook de biscuits waarvan ieder een halfonszakje ont ving waren van een delecieusen smaak. Het smullen en drinken werd afgewisseld door het zingen van toepasselijke liederen waarbij eukele, die speciaal voor deze gelegenheid opgemaakt waren. Omstreeks drie uur verscheeu de Burge meester. Als een loopend vuurtje verspreidde zich het „Daar hè je de Burgemeestei", onder de kinderen en nieuwsgierig zagen de kleinen uit uaar zijn Edelachtbare. Dat ze genoten en tevreden waren, bleek uit de geestdriftige toe juichingen aan den Burgervader en de liedjes die ze te zijner eere zongen. Ziju Edelachtbare was het iffogenaatn te mo'de bij het zien van al die kindergezichtjes. Dat hij het goed meent met de schooljeugd bleek ook uit de toespraak die hij a.v. hield Geachte kinderen. Toen ik Burgemeester ge worden ben weet ge alleu dat vele groote menscheu feestelijk bij elkaar zijn geweest. De kinderen wilde ik echter niet vergeten, daar kwam het mij het beste voor de schoolgaande kinderen te onthalen en koos daarvoor den dag van heden, mijn verjaardag. Persoonlijk heb ik er me zelf van kunnen overtuigeD, dat ge 't allen naar den zin hebt gehad en uit uw liedereu, die ik heb' hooren zingen heb ik vernomen dat ge mij op mijn verjaardag veel goeds wil toewenscheu en dat ge voor het genotene dankbaar zijtDat doet me zeer veel genoegen. Nog meer zal het mij verheugen als ge die dankbaarheid doet uitkomen door daden, d.w.z. door uw gedrag als jongens en meisjes. Ik behoef liet u niet te zeggen, want het is u allen overbekeud, dat het aan kinderen geboden is hun oudern in alles te eeren, w^lnu, in niet mindere mate is het in dat geval met uw ouder wijzers, die naast uw ouders belast zijn met uw onderwijs en opvoeding. Weest hun in alles onderdanig en gehoorzaam, dan zult ge het meest van het schoolonderwijs kunnen profiteeren. Dat is ook de wecsch van uw ouders. Bedens als de schooljaren voorbij zijn is het voor de meesten van u ook met leeren gedaan. Laat het daarom niet voorkomen, dat ik zou moeten hooren van ongehoorzaamheid, weerspannigheid, of andere ongebondenheid in of buiten de school want waar ik er voor geroepen mocht worden, zou ik streng tegen deze ondeugden moeten optreden. En dat zou me zeer spijten. Ik ver wacht het dan ook niet. Toont u echter vlijtige eu oppassende kinderen, dat zoude ons allen aangenaam zijn. Aan U mijnheer Jager, in de eerste plaats eeu woord van dank voor de moeite die ge u hebt willen getroosten, om dit schoolfeest zoo goed mogelijk te doen slagen. Ik verklaar er mij zeer over voldaan. En waar in het vervolg het behandelen van schoolzaken ons tot samen werken roept, daar hoop ik dat znlks zal kunnen gebeuren in alle welwillendheid en met weder- zijdsche waardeering. Ik beveel mij in Uw vriendschap aan, ook in die van het overige personeel en hoop ik dat U onder Gods zegen moge werkzaam; zijn dat is mijn hartelijke wensch. Na een driewerf „Leve de Burgemeester" v$n de schooljeugd als antwoord op de toespraak, nam de heer Jager, hoofd der school het woord. Aller eerst dankte hij den Burgemeester voor zijn gulle tractatie en zijn mooie en flinke toespraak daarbij nog op eeuige woorden van zijn edel achtbare deu nadruk leggende eu deii kinderen voor oogen houdend, dat de Burgemeester onge hoorzame; weerspanuige leerlingen streng zou straffen, dat hij (het hfd. der Sch.) er ook niet bang voor was om hen een flinke partij strafwerk te geven, als zij zulks verdienden en dat op Scherpenisse zoowel in als buiten de school de tucht zoozeer noodig is. Daarop sprak hij er zijn goedkeuring over uit, dat de kinderen zich tot nu toe zoo netjes hadden gedragen en hoopte dat zij zich even flink zouden houden bij het opstellen van den optocht en onder het marcheeren. Vervolgens wendde hij zich tot het onderwijzend persoueel en kende dit alle lof toe voor zijne bemoeiingen oip het feest, waarnaar reeds zoo lang door de schooljeugd gehunkerd was, naar wensch te doen slagen. Dan dankte hij de dames-schenksters, die zich ijverig en flink van h'nn taak gekweten handen vrouw v. d. Weele die het op zich genomen had, om de melk te koken' en voor de ververschingen zorg te dragen en ten slotte het publiek, dat zich in de gang bevond, dat dit het feest niet in de war ge stuurd bad. Nu verzocht hij het publiek nog een gunst n.1. dat zij direct de school zoudeu ver laten, want dat men nu met de opstelling voor den optocht wilde beginnen, aan welk verzoek bereidwillig gehoor werd gegeven. De kinderen verlieten daarop de lokalen, werden voor het schoolgebouw in orle geschaard en toeu nain de optocht een aanvang. Voor de wouing van den Burgervader werd gepauzeerd en gezongen waarop zijn Edelachtbare zich in de deur vertoonde en allen vriendelijk toeknikte. Ja 't was voorde kleinen een genotvullen dag, die zij niet gauw zulleo vergeten, maar ook voor ziju Edelachtbare die met genoegen zich dezen dag, die juist met zijn verjaring samen viel zal herinneren, te meer daar het feest zoo uitnemend en tot ieders ge noegen geslaagd is. Om abuizen te voorkomen zij gemeld, dat candidaat zijn gesteld voor gemeenteraadslid JAN LEENDERT HAGE Jz. en JAN DE GRAAF Jz. Sr. THOLEN. Door de bemoeiingen van den consul der A. N. W. B. alhier Jbr. J. van Vredenburch, is van wege dien bond aan -het Thoolsche veer dezer dagen een handwijzer worden geplaatst. Voorzeker een groot gemak voor hen die ons eiland bezoekeo en zich nu onmiddellijk kunnen vergewissen van de richting die zij moeten nemen. Het vervoer van oesterschelpen schijnt wel loonend te zijnlag voor eeuige weken in deze haven een Engelsch vaartuig een lading in te nemen, nu heeft weer een z. g. Engelsche suoah hier ligplaats gekozen om scheipen te laden. Een 40-jarig jubileum dat niet dikwijls voorkomen zal kan Dinsdag 22 dezer worden gevierd bij den heer J. van Elsacker alhier. De heer v. Elsacker werd 22 April 1873 be noemd als deurwaarder bij de rechtbank te Zie- rikzee. We gelooven dat deze dag voor deu heer Van Fjlsiicker en zijne familie niet onge merkt zal voorbijgaau. Als een zeldzaamheid kan tevens worden ver meld dat de a.s. jubilaris zijn vader, de heer M. C. van Elsacker de betrekking van Deur waarder 50 jaren mocht bekleeden, zoodat deze functie, ook de heer M. C. van Elsacker Jr. is deurwaarder, zou meu zeggen, een familiefeest is. Degenen die den heer Van Elsacker kenDen. twijfelen niet of deze zal, hoewel reeds op een leeftijd van 70 jareD, steeds met ijver zijn be dekking blijveu bekleeden en hopen we ook nog ziju gouden jubileum als zoodanig te mogen vieren. Vrijdag 11 dezer werd in de bewaarschool alhier een vergadering gehouden van de afd. Tholen der ver. van Volksonderwijs. Ruim een 60-tal leden waren opgekomen. De heer A. Luijendijk leidde de vergadering eu stelde op den voorgrond waarom de o.l. school de liefde vau ons volk moet hebben. Het godsdienstonder wijs dient door de ouders en de kerk te ge schieden, de school is er hoofdzakelijk om de kinderen voor het maatschappelijk leven op te leiden. Ook wees spr. er op hoe verkeerd het moet werken als ouders gedwongen worden hun kindereu naar een bepaalde school te zenden. Ook vroeg spr. of de hier aanwezigen, die toch meerendeels alleu op de o.l. school hebben gegaan, de schadelijke werkiug van die school hebben oudervonden. Als bestuursleden van de vereeniging, die ruim honderd leden telt, werden gekozen de heer A. Luijendijk voorz., Mej. L. de Lange secrs. en de heeren A. (Jense, K. Schot, M. van Noort, Sonnevylle en J. A. Stoctjesdijk. Vrijdagavond j.1. werd door de Roua- boot van de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp, de eerste bioscope voorstelling gegeven. Nu, de firma schijnt op de hoogte te zijn op welke wijze ze het beste reclame voor haar Rona-cacao kan maken, want enorm wa» de toeloop van het pnbliek, het was Zaterdag en Maandagavond een gedraug aan de haven om toegaug te verkrijgen en tal van belangstellenden moesten die avonden zonder een plaatsje machtig te kunnen worden, naar huis gaan. Het verstrekte kopje chocolade smaakte allen uitstekend en als de firma voor haar fabrikaat evenveel aftrek vindt als voor het bezoeken harer Rona-boot, zal ze niet hebben te klagen. De reclame die ze maakt op deze wijze voor haar Rona-cacao is gebleken eene zeer pakkende en aangename te zijn. Bij gunstig weder zal het fanfarecorps Concordia morgenavond, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik een muzikale wandeling door de gemeente maken. Te Nieuweschaus reikte een grensbewoner een pakje lucifers over aan zijn Duitschen buur man. De grensbeambte had het iu de gaten eu nam het pakje in beslag. De smokkelaar kreeg 30 Mark boete. De behangerspatroon De Z. te Leiden, kreeg dezer dagen een puistje aan den Deus, waarop hij echter geen acht sloeg. Wellicht heeft hij er aan gejeukt, want het geraakte open. Later werd ziju aangezicht rood en opgezet en had hij veel pijn. De docter, die over het puistje niet werd ingelicht, zag het voorloopig voor roos aan, doch bij nader onderzoek hbek het bloedvergiftiging te zijn. De man werd in het Diaconessen huis opgenomen, doch is daar ouder hevige pijnen bezweken. Het heeft in België en in Frankrijk niet- alleen gesneeuwd zooals hier maar het heeft iu 't Zuiden een dag te voren ook gesneeuwstormd. Zaterdags was dientengevolge het telegraflsch- eu telefonisch verkeer tusscheu die landen en ons land bijna geheel verstoord. Ook de treindienst, was geheel in de war. De meeste treinen konden niet rijden of kwamen uren te laat aau. Twee treinen zijn door de onregelmatigheid van den dienst met elkaar in botsing gekomeD. Twaalf werklieden werden gewond. Over nagenoeg geheel België lag Za terdag een dik pak sneeuw. Zware takken van boomeu ziin onder den sneeuwlast gebroken, en van de fruitboomen, die al in bloei stonden, zijn de bloesems bevroren. Ook in Duitschland is de schade, door de hevige op den sneeuw volgende vorst zeer groot. Iu België is Maandag de aangekondigde staking uitgebroken. Langzamerhand breidt de staking zich uit, reeds zijn er meer dan 350,000 stakers en de industrie lijdt reeds enorme schade terwijl tal vau fabrieken gesloten ziju wegens gebrek aan brandstoffen. Ook de handel staat nagenoeg stil. Wanordelijkheden vallen niet voor, de stakers houden zich kalm. Door de arr. rechtb. te Zierikzee is veroordeeld C. W. B. 18 jaar te Poortvliet, wegens ver krachting tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was 5 maanden. LANDBOUW. Oud-Vossemeer. De overstrooming van 1906, waarvan men verwachtte of liever vreesde, dat zij nog jaren en jaren zou nawerken, geeft thans weinig reden tot klagen meerover het alge meen wordt door de deskundigen beweerd, dat de schadelijke nawerking zich maar meer tot enkele kavels beperkt. Financieel zal men het evenwel nog een reeks van jaren geducht voelen op het aanslagbiljet der waterschapslasten. De heer A. Moelker te Tholen is bij het Donderdag aan de rijkslandbouwwinterschool te Goes gehouden overgangs-examen van de eerste naar de tweede klasse bevorderd. Geslaagd voor de acte I. o. te Middelburg, de beer J. Stelwageu te Oud-Vossemeer, leerling der R. N. L. te Tholen. OESTERS Van 1117 April werden uit Ierseke afgeleverd 400.000 leverbare oesters. Naar Enge land gaan nog gemiddeld 10.000 per dag, naar Duitschland iets minder, de re9t hoofdzakelijk naar België. Alles tegen onvera-'derde prijzen. Er werneD 6500 K.G. kreukels verkocht. OPENBARE VERGADERING van den gemeente raad van Ierseke op Maandag 14 April, 's avonds 6 uur Tegenwoordig 10 leden, afwezig de heer Wesdorp. Voorzitter de burgemeester. Deze deell na het lezen der notulen mee, dat door B. en W. het opbreken en verleggen van een riool en het aanleggen van een nieuwen zinkput Voor f 120 is opgedragen aan Laban alhier. De heer Van der Burght vindt het jammer (lat niet terstond een tweede zinkput is gemaakt. Dit zal later gebeuren, zegt de voorzitter. Van de door den raad toegestane 300 M3. onder- houdsgrint is nu reeds 155 M"3. gebruik!. B. en W. stellen voor nog volle 300 M3. aan te schaffen. Wordt toegestaan. De kerkeraad der Geref. gemeente komt in .een adres op tegen de voorwaarden, waarop zijn verzoek om aansluiting der in aanbouw zijnde pastorie aan de gasleiding, in de vorige vergadering is toegestaan. Hij vraagt nu om een aflossing der kosten ^ongeveer f300) in 20, inplaats van in 16 jaar en vergoeding ad 1 0/q 's jaars van latere aansluiting van gebouwen tusscheu het dorp en de pastorie. Dit wordt met een zeer geringe wijziging met 6 tegen 4 st. toege staan. Vroeger is een verzoek van het fanfare-gezelschap Mozart om kostelooze gasverstrekking voor haar muziektent op de Paardenmarkt om reden van uit voering, aangehouden. Nu wordt een zelfde verzoek met algem. st. toegewezen, onder voorwaarde, dat Mozart zelf lampen zal aanschaffen. Voor de benoeming van 3 leden dor schoolverzuim commissie worden aanbevolen de aftredenden A. Geense, D. Bom en I. van Dijke, benevens de heeren Johs. Schot, W. J. Huisse en M. J. Steketee. De altredenden worden herbenoemd. Vastgesteld wordt het kohier der straatbelastiDg met een eindbedrag van f 1009,80. Er komen op voor 437 belastingschuldigen en 705 huizen. Wijziging en af- en overschrijvingen op de be grooting 1912 worden zonder beraadslaging goed gekeurd. Bij de laatste rondvraag blijkt (lat de gasleiding SchuttershofBekhof spoedig zal aangebracht worden. Ten slotte volgt in geheime zitting de behandeling van den hoofdelijken omslag. welke voornoemd waterschap dadrvóor- te heeft, ja, volgens deskundigen hiervan nog een dig douceurtje overblijft om de kou uitde poldt te houden, schijnt zulks nog niet voldoende te naar de meening van de heeren bestuurderen voornoemd waterschap! Immers toch wordt daarbij nog idem zoovei rekening gebracht wanneer het bestuur der po! Broek en Rooland extra bemaling noodzakelijk ten En daar ge allen op de hoogte zijt m: stiefmoederlijke behandeling welke wij voor die maalhonderd gulden lerangen, zal ik voorzeker n veel noemen, wanneer wij om de veertien zoo'n beurzen-operatie noodzakelijk achten. Wij kunnen dan tenminste nog berekenen duur zoo een visite ons komt te staan, Doch wat is tot heden ons lot? Ge weet het allen Mijne Heeren. Op dit oogenblik staat het water op som plaatsen nog constant op het land en zelfs de derijen die het beste in conditie liggen zijn volgezogen en vergiftigd door den enorm ho L. waterstand Aan wie de schuld Hierover zou men pas kunnen oordeelen wat 'g die moeder van haar ouderlijke macht werd oi l ven, doch daar het nog niet zoover is, zal ik opiuie daarover rusten laten en znlks aan ii Cf oordeel overlaten. Ik geef echter ieder Ingel der polders Broek en Rooland iu overwegiu aJ] zaak goed onder de oogen te zien en op de volgende algemeen e vergadering dier polders een of ander voorstel uit het riet te kome betere regeling van onzen waterafvoer. nt Bit C< De huidige wantoestand, ieder practisch land wer zal het met mij moeten medestemmen, ii eenenmale onhoudbaar geworden Met de meeste achting, Uw dw., EEN MEDE-INGELANDE DIER POLD#n Aangenomen het beroep naar de Geref. kei Tholen door ds. A. P. Lanti'ng, te Nienw-Loosdr PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbri Ned. Protestantenbond Afdeeling Tholen. GEEN DIENST. Ger. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 uur 'aai leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avi 6 uur Ds. Mabkenze. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 ds. Klomp, m 2 uur leeskerk. Geref. kerkvoorm. 9.30, en nam. 2 uur de De Graaff 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 ooi Steenbeek. Geref kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 ds. Den Oudsten. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en i uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk. voorm. 9.30 ds. Kamsteeg nam. 2 uur leeskerk. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk den heer S. M. van der Bel, en nam. 2 uur G. Lans. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 ds. Van Asch. (Voorm. H. Avondmaal, li Dankzegging.) Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. 57 Bruijn, 's avonds 5.30 nar leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm, 9,30 en nam. 2 Ds. Krijkamp te Schore. Geref. Kerk., voorm. 9,30 en nam. 2 uur dei BoseDga. Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 's avondi Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds 6 de heer Kok. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zy met den inhoud instemt. Oud-Vossemeer, April 1913. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje voor onder staande in Uw eerst volgend nummer, waarvoorbij voorbaat mrjn hartelijken dank. AAN H.H. INGELANDEN DER POLDERS BROEK EN ROOLAND. Mijne Heeren, Voorzeker is het U allen bekend, (lat voornoemde polders, ben ik wel ingelicht, ieder jaar duizend gulden, zegge duizend gulden aan het waterschap Oud-Vossemeer moeien afdragen, v.oor de aflossing van hun overtollig hemelwater, door stoombemaling. Is deze som naar de meening van ieder weldenkende ruimschoots voldoende ter bestrijding van de kosten Vergadering Z. L. M. Donderdag werd te Middelburg de vooiji vergadering van het hoofdbestuur Z. L. M. gehouii Besproken werd de toonstelling te Zierikzee, *i gesteld werd deze het laatst van Juni te doen hoi tegelijk met de alg,, vergadering. Op die vergadering zullen worden behandeld voorstel van jhr. J. Van Vredenburch aansluit en organisatie van groote tuinbouwers in' Zeeli Tot veeartsen voor de tentoonstelling werden kozen de h.h. M v. d. Vliet, te Kruiningeo L. Colsen te Ter Hole. Tot leden der paar; keuringscommissie werden gekozen de heeren i J. van Dixhoorn, A. Daelman, A. van Houte» en G. Luijk, Tot leden der keuringscommii voor rundvee werden gekozen de heeren Dr. Nederveen, Kostense en Hartog (inspect. N. R. Voorts werd nog behandeld een zeer belangr; kwestie over verkoop van aardappelen die d te Tholen met een commissionnair en een kooj te 's Gravenhage heeft gehad. In ons volg! no. hopen we hierop terug te komen. Het examen voor leerlingen van hoefsmidcursu: zal in de maand Augustus te Middelburg woi gehouden. Gemeente IERSEKE van 11—17 April. Gehuwd: Adriaan Pieter Westplate 27 en Geertruida Holleman 25 j. jd. Marinus Nieutf huize 25 j. jm. en Adriana Westplate 24 j. jd. Ondertrouwd: Marinus Gerard Griep 22j. en Maaike Verweij 19 j. jd. te Papendrecht. Overleden: David Nieuwenhuize 83 j. wei van Geertruid van Velzen. Geboren: Anna Klazina Wilbelmina Ari« dv. Jacob Vermeulen en Jannetje Johanna Elizal* de Haan. Marinus Pieter zv. Abraham Kole Elizabeth Mieras. Willemijna Jozina dv. Jan nelissc pn Geertripda Oaurip, hl d< nt >d it ui

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 2