Cacao VAN HOUTEN'S 1456. Zaterdag 19 April 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. 0. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. Aan het Verslag der gezondheids- miiiissie over 1912 ontleenen wij het volgende. EN VOORAL 's MORGENS, 'S MIDÖAGS EN 'SAVOND5 EEN KOP B1MAENLAVU. Van onze berichtgevers. IERSEKSCH THOOLSCHE Dit blad Terschijnt eiken Zaterdag. Ptiji per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, iftzondtn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het hureau te T h o I e n el «dór DONDERDAGMIDDAG Ml onzan medewerker te lerseke. UITGAVE Teleï. Int,-re. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c»utsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt alechti 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. VERJARING VAN VORDERINGEN. HJRGEWÉE9TER en WETHOUDERS der Ge- inte Tholen brengen belanghebbenden in herinne- dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1912 rol op den laatsten Juni aanstaande, bij de be en en de ambtenaren,'die het aangaat, moeten ingediend. Alle op dien termijn niet-ingediende deringen, worden voor verjaard en vernietigd looden. foorts worden belanghebbenden verzocht niet den Bisten termijn af te wachten, maar de indiening bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Pholen, den 14 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M G VAN STAPELK. De Secretaris H. J. LABAN. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Benoemd tot kantoorbediende aan het post- ntoor te TholeD, de heer J. C. van Rijssel. (Vervo)g.) Bij schrijven van 25 Januari no. 1397 werden ter Gemeentebestuur van Oad-Vossemeer tolgende adviezen ter verbetering van wo- igeo gezonden 1 ingevolge artikel 11a der W-wet ter »er- tering der woning kad. sectie B 825 31 ingevolge artikel 11b der W.-wet voor woningen kadaster sectie D nos. 661, 661, 662, 32,663,663, 665, 666, 667, 668, 669, 670, 1,672,866, 637, 637, 636, 605, 686, 829, 9,829, 829, 767, 767, 169, 628, 884, 878 330. Bij besluit van B. en W. van 22 Maart werd [)Mld aan de eigenaren aanschrijvingen tot rbetering te doen toekomeD, welke verbetering Dnen 6 maanden moest zijn aangebracht. Den 3en September verzochten B. en W. in Scherpenisse ons advies uit te brengen oin- &at door hen te doene aanschrijvingen ter rberiDg der woüingen sectie A no. 1037 en 745. Op 13 September verzouden wij dienovereeö- mstig de bedoelde adviezen volgens art. 11b. 24 Sept. werden de aanschrijvingen ver- nden de termijn binnen welken de verbete- igeo moesten zijn aangebracht werd bepaald eene maand. Den 28 October zonden wij een advies tot ïbetering der woning A 961 (volgeDsart. 11a). Den 21 November verzonden B. en W. de osehrijving met last tot verbetering binnen maanden. Op 17 April verzochten wij B. en W. van aveoisse ons wel te willen mededeelen wat lor hen was verricht ter verbetering der volks- lisvesting, daar wij wel van terzijde daaromtrent Is hadden vernomen, maar waarover ons offi- Bel geen enkele mededeeling was geworden. Naar aanleiding van dat schrijven deelden en W. op 22 April het volgende mede Wij hebben de eer U mede te deelen, dat raad dezer gemeente eene Commissie uit zijn idden benoemde, welke zou onderzoeken, in «verre in deze gemeente verbetering der volks- Msvestiflg noodig is en of het eventueel ge- BDscht zou zijn daarbij gebruik te maken van gunstige bepalingen der woningwet. Die Commissie, haar rapport uitgebracht heb- ®de, is van oordeel, dat meerdere aanbouw woningeD, welke gepaard kon gaan met ileidelijke outruiming van minderwaardige wo- V10 ng«n, noodig is. Waar echter het particulier initiatief in deze 'meente zeer levendig is, achtte zij de tusschen- Dmst van eene bouwvereeniging, werkende met ►orschotten overeenkomstig de woningwet, voor- 8Qog niet gewenscht. Wel meende zij, dat het noodig was, dat door 't gemeentebestuur de beschikbaarstelling van >Qwterrein, waaraan groote behoefte bestaat, mogelijk bevorderd werd. De raad vereenigde zich met die uitspraak er Commissie en alt» gevolg daarvan is ons ïllege in overleg getreden met den ambachtsheer dezer gemeente, die bereidwillig terreiD afstond, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, geschikt om daarop een 50 tal woningen te bouwen. Op 9 Februari verzonden wij aan B. en W. van Tholen 3 adviezen overeenkomstig artikel 11a der woningwet voor de woningen kad. sect. F no. 1382, 124 en 64. 35 adviezen overeenkomstig art. 11b voor de woningen kad. sectie F nos. 809, 335, 806, 806, 361, 299, 298, 298, 297, 296, 295, 1228, 267, 266, 1112, 1111, 1111, *910, 74M, 704, 832, 70», 708, 947,~25, 1114, 67, 68, 1219, 1129, 1182, 1127, 1044, 602 en 603. Bij besluit van B. en W. van 7 Maart werd bepaald, dat aan de eigenaars van alle boven genoemde woningen met uitzondering van F 124 en F 25 eene aanschrijving tot verbetering binnen 3 maanden zou worden geaondeD. De uitgezonderde zijn 2 gemeentewoi'ingen. Voor F 25 werd ons op 24 Juni medegedeeld, dat ze verbeterd was. Wat de audere betreft (Kaai 1) werd door B. en W. een plan ter verbetering opgemaakt. Dit werd ons op advies gezouden op 25 September. Den 1 October berichtten wij, dat dit plan zeer wel gevolgd kon worden. De Gemeenteraad evenwel meende, dat het gebouw ondanks de verbeteringen, eene slechte woning zou blijveu en verwierp het voorstel van B. en W. Daarop diende onze Commissie een advies in tot onbewoonbaar-verklaring. Den 25 Juli zonden wij aan B. en W., naar aanleiding eener ingekomen klacht, een tweetal adviezen tot verbetering (art. 11b) der woningen Bebouwdendam 15 en 17, resp. kad. sectie F 884 en 657. B. en W. besloten op 14 Aug. den eigenaar aan te schrijven deze woningen te verbeteren binnen 6 maanden. Den 15 Juli verzochten B. en W. ons advies op een ontwerp raadsbesluit tot uitvaardiging van een bouwverbod op diverse perceelen in deze gemeente, zulks in verband meteen raads besluit van 12 Maart '12, waarbij strooken grond voor aanleg van straat bestemd werden. Wij brachten daarop gunstig advies uit. Wordt vervolgd.) H. M. de Koningin heelt 1 2000 geschonken aan de Friesche visschers op de noordwestkust van Friesland, teneinde den nood te lenigen, ont staan door de stormschade op 17 Februari toe gebracht aau de vaartuigen. Tevens liet H. M. door den commissaris der KoniDgin haar deelnemiug betuigen eu wenscht nadere inlichtingen omtrent den toestand en het inkomen van andere bijdragen. Door een comité van de Nederlandsche automobielclub is opgericht een vrijwillig militair automobielcorps. De voorzitter der automobiel-club deelde mede dat de minister van oorlog zijn ingenomen heid met bet plan tot oprichting bad te ken nen gegeven. Tot bestuursleden werden o. m. gekozen de heerenjhr. J. van Vredenburch en F. Hombach De drie heereo, die voor het district Sluis zitting hebben in de Provinciale Staten van Zeeland en die dit jaar aan de beurt van aftreding zijD, hebben allen te kennen gegeven zich niet opnieuw beschikbaar te stellen. De heer H. G. Hammacher te Groede had reeds zitting sinds Februari 1879, dus ruim 34 jaren de heer J. Erasmns te Cadzand werd 14 Mei 1895 gekozen terwijl de heer G. A. Vorster- man van Oyen in Oct. 1906 in plaats van deo heer J. L. I. de Buis naar de Staten werd afgevaardigd. Zij zijn allen vrijzinnig. (Alg. Hbl.) - DE TWEEDE KAMER vorderde Vrijdag met de ziekteverzekering tot de artt. 46 en 47 (die gelijk behandeld werden) en zou die ook klaar gekregen hebben; maar bij de stemming bleek dat er geen leden genoeg, meer aanwezig waren. In art. 34a bracht de minister een redactie wijziging aan, waarvoor hij den dank van den heer Duijs inoogsiie. Het art. behelst nu dat wanneer niet duidelijk is, of ongevallen- dan wel ziekte- uitkeering moei worden gegeven, moet de raad van arbeid in ieder geval ziekengeld uitkeoren. Art. 38 bevat de bepaling, dat geen ziekengeld wordt uitgekeerd, indien de verzekerde noch bij een toegelaten ziekenfonds is ingeschreven, noch aantoont, dat hij geneeskundige hulp kan krijgen. De heer Tyderaan vroeg naar de controle op deze bepalingen en betoogde da' zij aanleiding tot wille keur kunnen geven nu de wet geen geneeskundige hulp aan de verzekerden verleent. Ken dergelijke bedenking had den heer Duijs reeds aanleiding ge geven om voor te stellen de tweede bepaling te schrappen en de heer Schaper hield een scherp af keurende rede over deze spli'sing tusschen zieken geld en geneeskundige behandeling Beiden vonden steun. De heer Aalberse wilde geen ziekengeld uitkeeren indien de ziekte veroorzaakt is door onzedelijkheid, doch dit vond veel bestrijding, zei's bij den minister. Deze bewees bij zijn verdediging van art. 38 de wet uitnemend onder de knie te hebben, maar bracht toch de bestrijders niet tot andere inzichten. Alle amendementen werden ten slotte verworpen en art. 38 aangenomen. Dinsdag kon de Kamer wegens gebrek aan vol doend aantal leden pas na 12 uur haar werk her vatten. Toen was art. 52 aan de orde, dat over de premiën der verzekerden handelt. De heer Duijs wilde de 3 laagsfe loonklassen geheel vrijstellen; de heer Aalberse wilde de werklieden minder laten betalen dan de werkgevers, de heer Treub eindelijk wenschte te bepalen, dat de eene helft door den werkgever eu de andere helft half om half door den staat en den werkman zou worden voldaan. Doch de minister moest van al deze amendementen niets hebben en ze werden verworpen. De minister Heemskerk die bij art. 54 zijn colloga Talma ver ving, toonde zich iets toeschietelijker o.a. door een amendement Patijn over te nemen. Woensdag bracht de Kamer het tot de afwerking van art. 77, dat van groot bolang is en o. a. over de erkenning der bijzondere ziekenkassen eu de samenstelling van hare besturen handelt. Ook hierbij werden verschillende wijzigingen, ook door rechtsche leden, voorgesteld die even wol gedeeltelijk werden ingetrokken omdat zij geen kans van slagen hadden en gedeeltelijk door den minister overge nomen ot door de kamer verworpen werden. In art. 78 bleef de Kamer steken tot den volgenden dag. ST-ANNALAND. Door den dijkraad der Waterkeering van den Calamiteuzpo Suzanna- polder zijn op de voordracht ter benoeming van een lid van het Bestuur in volgorde ge plaatst de beeren M. J. Heijboer, .1. Polder man Cz. en W. Heijboer Az. Het aftredend bestuurslid de heer H. Scher penisse kon door zijn leeftijd niet meer voor eene benoeming in aanmerking komen. IER8EKE. Verleden week werd dooreen win kelier van een bank, bij de toonbank een pak ver mist, inhoudende 3 kistjes pepermunt, samen 9 K.G. netto. De verdenking viel op twee zusjes van 14 en 12 jaar. Maandag werden dez door de politie in verhoor genomen, met het gevolg dat zij bekenden. De pepermunt werd voor 't grootste deel in de ouderlijke woning onder een hoop aardappelen terog gevouden. De moeder zei van niets te weten, wat door de kinderen werd be vestigd. De herijk van maten en gewichten zal hier plaats hebben op 29 cn 30 April, 2 eu 3 Mei. Door een hondje werden in een schuur binnen een paar uur ongeveer 30 ratten gedood. In de jaarvergadering der afd. Ondersteu ningsfonds vau de Werbmansvereeniging werd besloten dit jaar 8 weken vrijstelling van con tributie te geven. Voor het onderwijzers-examen zijn geslaagd de heer J. E. Harthoorn en de dames O. en P. Willemsen, alle drie te lerseke. De heer J. van Dijk, hoofd der Chr. school alhier, is als zoodanig benoemd aan de Chr. Marnixschool te Amsterdam en heeft die be noeming aangenomen. De leerlinge N. Willemsen is toegelaten tot de le kl. der Chr. Kweekschool te Middelburg. 8T-M AARTENSDIJK. J.l. Vrijdagavond trad op voor de afdeeliog St-Maartensdijk van den Bond voor Staatspensionneering de heer H. N. Schuitema uit Rotterdam. Ongeveer 80 personen waren opgekomen. De spreker behan delde in hoofdzaak de. dwangverzekering van minister Talma, besprak het Belgische stelsel en achtte in Nederland ook mogelijk, wat in Engeland en Denemarken uitvoerbaar bleek, n.1. Staatspensioen. Er was eenig debat, wat door den heer Schuitema uitvoerig beantwoord werd. De spreker vond bij het publiek, dat voor het grootste gedeelte uit arbeiders bestond, een aandachtig gehoor. Na de pauze leverde hij nog een pittige bijdrage, welke tot het behan delde onderwerp in betrekking stond. Ook de voorzitter der afd., de heer Rijnberg, droeg nog een gedicht voor: //De te laat geko men aalmoes", eveneens een aansporing tot naastenliefde. Bij de Zaterdag door de Vereeniging „Laudbouwbelaug" alhier, gehouden aanbesteding vau kunstmesistoffen, was de minste inschrijver voor Chili-Salpeter D. Scheele te Terneuzen, a f 13,71 voor Koper-Sulphaat L. Huizinga te GioDingeu f 28,90. De verschijuiug van de Rona-boot in onze gemeente, lokte vooral des avonds velen naar de haveu om de prachtige electrische verlichting der boot te gaau zien, waarvan de lichtglans zich ver in 't rond verspreidde. Ook het aantal bezoekers aan de bioscoop was groot gedurende de 3 avonden, dat er vertooningen gegeven werden* Als het debiet van de Rona-Cacao niet groot wordt, zal dit zeker niet te wijten zijn aan de reclame, want die is pakkend. OUD-VOSSEMEER. De woning van den beurtman Schippers op het Veer wordt afge broken en opnieuw opgebouwd; daar deze woning tevens dieust doet als walerkeerend werk moet i^eze verbouwing met bijzondere maatregelen plaats hebben. Vorige week werd een kind van circa drie jaren zeer ernstig verwond, door dat het over een ketel met kokend water viel; genees kundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl men en dit gaf natuurlijk aanleidiug tot nog heviger pijn als voorloopige maatregel de brandwonden met groene zeep bad ingesmeerd. De toestand moet nu evenwel goed zijn. De vrachtrijder J. de Klerk, die circa drie weken geleden aau het Thoolsche veer verongelukte, heelt tot heden zijn kar nog niet terug en het zal waarschijnlijk nog lang duren eer zij te voorschijn komt. „Hoe lang nog met dat Veer Dinsdag 1.1. vierde onze wethouder Van Gorsel zijn vijftigjarige echtvereeniging eü het is te begrijpen, dat het niet aan belangstelling oDtbrak. Jammer, dat bij zoo'n gelegenheid gevoeld wordt, dat op ods dorp een muziek»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1