mlM, piijfl m de klaipi m oesterteelt, laidbeiT, enz. Cacao VAM HOUTEN S 1455. Zaterdag 12 April 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Ouderdom en Jeugd drinken Men en Verleden. 1913 -- 1813. 3. Vóór 100 jaar. Firma J. M. C. POT, THOLEN. BINNENLAND. IERSEKSCHE LI THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, izonden stukken, enz. worden alterjijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi (Nadruk verboden.) Slot. i ren den avond verscheen de officier met oaonetjes op de stoep. Zij begonnen met n en trompen geweldig de deur te rameien. ijver dezes heeft die putten op de deur 'maal gezien). ,r vloog ineens een zwerm steenen uit de ramen den Franschen op den kop. De deinsde af, doch een goudsmidswinkel Lauge, naast ons huis moest het ont- d. De marodeurs vlogen den winkel in en in een ommezien tal van gouden en voorwerpen. Zij staken het geroofde handenvol in hun zak e.c trokken daarna Ar Het veer, begeleid door een menigte naars. en zij op de pont waren, keerde schipper zijn buis om, dat met rood gevoerd was 'eldra brulde men „Oranje boven", deu chen tot afscheid. ar, o weeaan den overkant gekomen, het veldstukje in stelling gebracht. De Fran- wilden ook afscheid nemen. Onderwijl terugvloog van het veer, riep schipper „blijft hier, ze kunnen geen schot doen, b het ding vernageld" 1 In woede trokken 'raoschen af en Tholen was vrij. ich hadden nog twee arme Fransche soldaten met den dood moeten bekoopen. Zij lagen stoep met verbrijzelde hersenpauuen, t.us- de banken. Ja, wat daarmee gedaan 1 lieve ooms sleepteu in brooddronken vreugde erwarring de lijken door de gang, groeven groot gat onder een jongen pereboom, achter en tuin en daarin werden zij begraven, iermede was de vertelling van mijn vader uit. Is naschrift dieue het volgende ie jonge pereboom werd een groote prachtige misschien wel ter eere van de Frauschen. jutteperen waren lekker en toch dachten als kinderen, bij het eten van de sappige hteo, menigmaal aau de vertelling van vader, 1814. wee jaar geleden heeft bakker Goossen den omgehaald. Ieder Tholenaar heeft den gekend. Bij het rooien van den boom men beenderen gevonden, maar de bakker dat bij niet heeft kunnen zien of het sche beenderen waren. 'as ik milliardair als Carnegie, dan schonk rholen een brug over de Eendracht, een rleidiog en een tram van het veer tot enisse of een auto-expéditie. at zou Tholen in welvaart doen toenemen, zou Tholen in communicatie breDgen met geheele laud. Het vreemdelingenverkeer zou groote vlucht nemeü, de reisgelegenbeden 'en goedkooper worden, handel en nijverheid 'eo aanzienlijk stijgen eu het wezenlijk liet ?en stadje zou zeker niet meer „een gat" temd worden, alsof het van de wereld atge- Q is. aarom Tholenaars, met moed en volharding uit 1 og altijd trekt mijn hart naar mijn geboorte- Is. Daar ben ik kind geweest Daar heb 'peld en geleerd 1 D££r heb ik liet gehad etreurd. Ddar hebben tuijn ouders gewoond 'onen nog zoo vele familie-leden, i den vreemde heb ik gezworven en toch tviod ik steeds een trek naar ai dat verledene. enige regelen uit een schoolboekje moge opstel besluiten algemeene trek de sterfling ingegeven, J oem zijn Vaderland beminnen naast het leven, 'ijn woouplaats en zijn hui». Een diepgeplante [zueht, loet ieder haken naar zijn Vaderlaudsche lucht. Samojeed veracht zijn ijsgebergte niet, onzen medewerker te lerseke. UITGA.V5 Teler. Interc. 16. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-'utsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. En Tartaar noch Sari.iaat treeft blijken van verdriet, Geen uitheemsch paradijs, kan zijn gezicht ("bekoren Voor t woest en bar gewest, waarin hij is [geboren, En waar de dwing'landij haar snoode vierschaar [spant, Gloort uog een enk'le vonk voor t ilêve Va derland. Vergadering van den Ra»d der gemeente Scherpenisse gehouden Woensdag 9 April 1913. Aanwezig de heoren Geuze, Keur, Rijstenbil, Duijnhouwer en het nieuwgekozen raadslid A. Oudesluijs. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering, legt bet nieuwge kozen raadslid in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den heer Oudesluijs geluk met zijne benoeming als raadslid en hoopt dat hij in alle opzichten de belangen der gemeente zal behartigen. De heer Oudesluijs zegt dat hij zal trachten de belangen van de gemeente Scherpenisse naar zijn beste krachten te behartigen. Daarna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en na lezing ongewijzigd vastgesteld. I. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kas opname, waaruit blijkt dat in kas was en moest zijn f3237.591/2. b. Verslag van het hoofd der school betreffende den toestand over het afgoloopen jaar waaruit blijkt dat 225 leerlingen de school bezochten. c. Schrijven van Ten Bosch en Co. waarin deze ie kennen geven van de toegezegde concessie, wegens liquidatie der vennootschap, geen gebruik te kunnen maken. d. Schrijven der Holl. residugas-mij. die vraagt, daar de electrische plannen voorloopig van de baan zijn, de gemeente wellicht met haar in onderhande ling zal willen treden, temeer daar reeds besprekingen worden gevoerd met de gemeente Poortvliet. III. Aanbieding gemeenteverslag. IV. Benoeming leden stembureau met het oog op eventueel te houden raadsverkiezingen. In de eerste plaats moet worden aangewezen een vice-voorzitter. (De bnrgemeester is ambsthalve voorzitter). Vijf stemmen worden uitgebracht, (de h.h. Keur en Duijnhouwer vormen het stembureau) de heer Geuze verkrijgt 2. de heer Keur 1. en de heer Joh. Rijstenbil 2 st. Gevolg dat er herstemming moet plaatshebben, waarbij de h.h. Geuze en Rijstenbil resp. 2 en 3 st. op zich vereenigen en laatstge noemde als waarnemend voorzitter is aangewezen. Als 2 leden van 't stembureau worden gekozen de h.h. D. Keur en Duinhouwer met 4 st., de heer Geuze verkreeg 2 st. De voorzitter zegt dat de andere heeren als plaats vervangende leden zullen fungeeren en gaat daarna over tot benoeming van twee ambtenaren van den burgerlijken stand. B. en W. stellen voor als 2e ambtenaar, 1. de heer D. Kleppe, 2. de heer Joh. Rijstenbil; op de heeren Kleppe worden 4 st. en Geuze 1 stem uitgebracht, zoodat eerstgenoemde als zoodanig is gekozen. Als 3e ambtenaar luidt de voordracht le de heer C. A. Geuze, 2e de heer D. Keur. De heer Geuze verkrijgt 4 st. en laatstgenoemde 1 st. zoodat de heer Geuze is De voorzitter vraagt of de heer Geuze de benoe ming aanneemt. De heer Geuze vraagt of er nog iets aan vast zit. Neen zegt do voorzitter dat niet, we behoeven alleen naar Zierikzee om beëedigd te worden. De heer Geuze verklaart daarna de functie op zich;,*^ zullen nemen. L>e voorzitter behandelt daarna het adres der residugas-maatschappij. De hoer Geuze blijft voorstander van electrisch licht en tegen gas, dat volgens hem overal versleten is. Laten we wachten of de brug bij Tholen ods een electrische tram brengt, dan hebben we meteen goedkoop licht. De heer Duinhouwer is van meening dat de ge meente zoo weinig mogelijk kosten moet maken Daar niemand het reaidugas wenschelijk schijnt te achten, zal de burgemeester aan wien het schrijven was gericht, den heeren in dien geest antwoorden. De agenda is afgeloopen en nu volgt de rondvraag, waarbij de vertrokken burgemeester heel wat te hooren krijgt. De heer Geuze zou gaarne betaling hebben der kosten van de reis, die hij gemaakt heeft op verzoek van den heer van Es en wethouder Hartog, op eene gecombineerde verg. van gemeenteraden, teneinde voor do gemeente het electrisch licht elders in oogenschouw zou nemen. Hij vroeg toen voor wiens rekening de kosten zouden komen, waarop burge meester Van Es antwoordde: „natuurlijk op kosten van de gemeente". Nu Van Es heeft wel beloofd er voor te zullen zorgen, doch tot nog toe heeft spr. niets vergoed gekregen en zóu dus zijn eenten kwijl raken. De voorzitter vraagt waar die gecombineerde ver gadering is gehouden. De heer Geuze antwoordt dat deze te Scherpenisse is gehouden, in de raad is er nimmer over gesproken. De voorzitter is van meening, dat de vorige burge meester geen macht had om alleen over een der gelijke zaak te beschikken, het gaat dus niet op, dat de kosten voor gemeenterekening komen. De heer Geuze stemt toe dat het geen besluit van den raad was, doch de burgemeester belastte hem met dit onderzoek, voor rokening der gemeente. Do heer Rijstenbil zegt dat er wel eens over gesproken is dat do burgemeester het niet in de raad, doch op die commissievergadering gezegd heeft, en het van die commissie kon geschieden. De heer Geuze merkt op dat Van Es weer aardig gedraaid heeft, op die vergadering waren 17 leden aanwezig en die kunnen wel anders gotuigen. De heer Rijstenbil meent dat Geuze zeer goed heeft kunnen welen dat de burgemeester over een dergelijke zaak niets heeft te zeggen, is hij zelf zoo wijs niet, dan zou men zeggen hij is lomp. De heer Geuze o, o, o, o. De heer Rijstenbil heeft altijd gezegd, Geuze heeft onbedachtzaam gehandeld. Ja, zegt de heer Geuze dat is goed en wel maar als de burgemeester zooiets zegt vertrouw je op diens woorden. De voorzitter meent dat aan Geuzes verzoek moeilijk is te voldoen. De heer Keur vindt liet geval voor Geuze ook moeilijk. Do voorzitter blijft bij zijn meening. als de burge meester maar macht zou hebben alleen een besluit ie nemen is er geen raad noodig, doch over deze zaak had hier reeds eerder moe en gesproken, dit is niet geschied. De heer Rijstenbil zegt dat het zeer onvoorzichtig is geweest van Geuze. De voorzitter vraagt waarom de heer Geuze niet in een raadsvergadering toen de lichtkwestie werd behandeld, er over gesproken heeft. Dat is juist het mooie, zegt de heer Geuzeik kon toen niet tegenwoordig zijn ik was toen juist op reis. De heer Rijstenbil zegt dat dé rechte weg is, dat Van Es, Hartog en Geuze deze kosten betalen, wij hooren er tegen te zijn, daar die lastgeving op de alg. verg. geen gemeenteraadsbesluit was. De heer Geuze zegt dat over een onderzoek werd gesproken en Van Es gaf hem opdracht. De voorzitter meent dat dus Geuze zich op bur gemeester Van Es beroept. De heer Geuzezeker, als U als hoofd der ge meente mij belast een zaak te onderzoeken, wie staat dan voor de kosten? De voorzitterdie zou ik uit mijn eigen zak alsdan betalen. En zoo gaat de discussie nog geruimen tijd voort, de heer Geuze komt ten slotte nog met het feit, dat de reiskosten van burgemeester Van Es, bij het onderzoek naar residugas, Van Es deze wel door de gemeente heeft laten betalen, hoewel er ook geen toestemming voor is verleend, die zorgde dus wel da het geld zonder raadsbesluit was binnen- Dat gaat toch ook niet zegt de heer Rijstenbil dan zitten we hier ten onrechte. De heer Geuze meent dat er maar een ding mo gelijk is, de raad moet maar stemmen of spr. zijn geld terug kan krijgen, 't Is uit de discussies dui- delijk gebleken, dat Van Es met draaierij is om gegaan. De heer Rijstetibil zegt dat is zeker, en 't is leelijk van hem. Daarna blijkt dat de raadsleden billijk vinden, den heer Geuze de gemaakte kosten te vergoeden, de li.li. Duin houwer, Keur en Oudesluijs stemmen voor, de heer Rijstenbil tegen; de heer Geuze ont houdt zich. Daarna sluiting der vergadering. DE TWEEDE KAMER zette Vrijdag der vorige week de behandeling der zieken wet voort, te beginnen bij art. 31. Hierbij had de heer Duijs een 5-tal amende menten, die inhielden het ziekengeld te stellen op het volle loon, (en luet 70 zooals de wet wil) en de uitkeenng daarvan te beginnen van af den eersten dag der ougeschiktheid tot werken (de wet spreekt van den 3e dag); verder de uitkeering te geven niet hoogstens 6, maar 12 innd.bij zwangerschap en bevalling minstens 10 weken. Over al die wijzigiogen werd weer druk ge sproken, (uitsluitend door linksche leden) doch de minister wees ze af. Alleen gaf hij toe, dat bij zwangerschap het volle loon zou uitgekeerd worden, zoolaDg de ongeschiktheid tot werkeu uit die oorzaak zou duren. 't Zal wel niemand verwonderen dat alle amendementen werdeu verworpen. la de vergadering van Dinsdag was aan de orde het stichten van een nieuw Rijkskrank- ziouigen geslicht te Woensel (N.-Br.). In be ginsel was daar niemaud tegen, maar de heer Roodhuijzen vond de kosten v n dit krank zinnigengesticht kranzinnig hoog en velen waren het met hem eens er werden do »r de sprekers berekeningen gemaakt van f 144]ja zelfs f 3000 per bed. Ook de plaats van stichting vond be strijding, een uitslag der stemming zou zeer twijfelachtig geweest zijn, als de min. Heemskerk niet beloofd had, dat de rekening eerst nog nauwkeuring nagezien zou word» n ea dat de Kamer er nog nader van zou hooren. Daarua werd de wet met 46 tegeu 8 stemmen aangenomen. Woeusdag werd behandeld een snppletoire begrooting voor Suriuame om tot de oprichting eener cultuurbank voor die kolonie over te kunnen gaan. De bank werd veel bestreden en van links door Dr. Bos en natuurlijk verder door den minister verdedigd. De uitslag was voor dezen zeer onaangenaam, het ontwerp werd met 33 tegen 29 stemmen dus niet enkel door zijn tegenstanders, verworpen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1