KittlaC itïijl aai di Islaipi ni mstirMt laiilaoi, hl VAN HOUTEN 'S 1454. Zaterdag 5 April 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatiën. Aan het Verslag der gezondheids- mtiiissie over 1912 ontleenen wij het volgende. Firma J. M. C. POT, THOLEN. BINNENLAND, Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal 10,65; met. Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. N|«z«ndcn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T hol en of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. oor Zijne Excellentie den Minister van Oorlog et volgende bepaald •n de verlofgangers van de Militie, die behooren de lichtingen. 1906, 1907 en 1908 der Infanterie, icbting 1906 der Vesting-Artillerie, de lichtingen 6 en 1908 van het Regiment Genietroepen, de ite lichting alieen voor zoover betreft de Telegraaf- ipagnieën, de lichting 1908 van het Korp9 Pon- liers en de lichtingen 1907 en 1909 van het M Torpedisten, die in 1913 voor herhalingsoefe- pn onder de wapenen komen, alsmede aan de cien-sergeanten van de jongere lichtingen tot die isen behoorende, zal, voor zoover zij dit zullen angen, kunnen worden vergund, om, wanneer oor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, en de kazerne te overnachten, mits hunne woning le of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gen is en de vergunning niet aanleiding tot het ;gen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed 'K dt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst van de oefeningen, o. a. tengevolge van, buiten i, opgedane vermoeienis. e onmiddellijke chef (compagniescommandant of zoodanig optredende officier,) zal hebben te be- d, in verband met den afstand, waarop de be ken, persoon van de kazerne woont, wie voorde bedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst telt in aanmerking komt; zullende van de unningfenvan het eventueel intrekken daarvan,) den commandeerenden-ofiicier moeten kennis ge in worden. die voor meergenoemde gunst in aanmerking ichen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee nden voor den dag van opkomst schriftelijk kennis m aan den voornoemden onmiddeliijken chef. Aan hem, die eenmaal gevraagd heelt buiten de erne te mogen overnachten en wien dit is toege- n, wordt daarin geen logies meer verstrekt, dan gevallen, waarin de betrokken chef dit ten ge le van straf of om andere redenen noodig mocht terwijl voorts niet dan bij hooge uitzondering |er beoordeeling van den coramandeerende-olfi- de gunst kan worden verleend aan hen, die het hiervoren aangegeven tijdstip (van 2 nden vóór de opkomst,) daarvoor nog mochten melden. Le Conmissaris der Koningin in Zeeland DIJCKMEESTER. Belastbare opbrengst der ïebouwde en Ongebouwde Eigendommen. le Burgemeester der Gemeente Tholen maakt he il. dat eene opgave van de uitkomsten der Meting Schatting van gebouwde en ongebouwde eigen- omen, in deze Gemeente gelegen, gedurende Dertig ;en, van den 3en April tot en met den 2en Mei •taande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter ige ligt. Tholen, den 2en April 1913. Le Burgemeester M. G. VAN STAPELK. A. PERSONALIA, lij den aanvang van het verslagjaar was de mmissie samengesteld alsvolgt B. J. van Oost Lid te St-MaarteDsdijk. J. A. de Graaff u Scherpenisse. W. A. v. d. Velde Poortvliet. B.A. Overman Voorzitter/y Tholen. J. L. Bernhardi Lid Stavenisse. A Avé Secretaris Tholen. 3p 27 Februari 1912 overleed de Heer B. A. erman te Tholen, voorzitter onzer Commissie, als zoodanig sedert 15 April 1908 zitting Het is ods eene behoefte hier te getuigen, zijn verschelden ons innig leed deed en dat in aller herinnering zal blijven voortleven zijn degelijkheid als voorzitter en zijn aan- lamen omgang als medelid. Op 24 April werd bij besluit van den Heer tomissaris der Koningin in Zeeland A no. 6* 3e Afd. tot Lid en Voorzitter benoemd Heer Jhr. J. van Vredenburch te Tholen het tijdvak van 24 April 19121 Juli 1915. Bij gelijk besluit van 17 Juni A no. 27463 Afd. werd herbenoemd tot Lid de Heer B. Van Oost te Sint-Maartensdijk voor het tijd- r vau 1 Juli 1912 1 Juli 1917. UITGAVE Telbf. Jnterc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c^utsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. A Cacao Op 31 December 1912 was dus de Com missie samengesteld alsvolgt J. A. de Graaff Lid te Scherpenissc. W. A. v. d. Velde Poortvliet. Jhr. J. v. Vredenburch Voorzitter Tholen. J. L. Bernhardi Lid Stavenisse. B. J. van Oost St-Maarteusd. A. Avé Secretaris Tholen. P. Naereboot Bode A. WATERLOOPEN, SLOOTEN ENZ. Te St-Maartensdijk vond de Commissie over 't geheel weiuig veranderd sedert haar vorig bezoek op 27 Mei 1908. Naar aanleiding eener bij haar ingekomen klacht nam zij den toestand in oogenschouw bij de schuur van C. Nelisse aan den Groenendijk. Die toestand was daar bepaald slecht te noemen, tengevolge van het ontbreken van afvoermiddelen van het huishondwater van Hoek en Bil en van bet hemelwater. De aandacht van het Dagelijksch Bestuur werd gevestigd op een korten, vuilen greppel, schuins over de woniDg A 416, waarin juist een typhusgeval voorkwam, terwijl w^rd aange geven hoe naar het oordeel der Commissie daarin verbetering ware te brengen. Te Oud-Vossemeer werd een bezoek gebracht. De toestand aan het //Heintjesdorp" is nog niet veel verbeterd Bijbouw van privaten zal hier mettertijd blijken noodig te zijö, terwijl ook de drinkwatervoorziening dezer buurt te wenschen overlaat. Een zeer onhygiënische toestand werd aange troffen bij den mestput van M. Bevelander en omgeving. Het oorspronkelijke riool in dieD mestput is verzakt, terwijl van het omliggend terrein, van de openbare straat eö van een paar naburige huizenblokken het water iu dien mestput loopt, waardoor deze steeds drassig is. Aan de overzijde der straat bevindt zich eene rij woonhuizen, wier huishoudwater wordt opge vangen in een rioolgreppel, welke niet altijd zuiver en hellend gehouden wordt. Wij gaven in ons rapport de middelen aan, die o. i. deze toestanden zouden kunnen ver beteren. 3e. De sloot aan de achterzijde van de huizen langs de Molenstraat, Oostzijde, is nog steeds niet gedempt en gerioleerd. 4e. Achter het zoogenaamde „Knipdorp'' laat de daar loopende rioolsloot alles te weuscheu over; het lijkt wel een vergaarbak van allerlei vuil. Te Stavenisse is sedert het laatste bezoek der Commissie blijkbaar zoo goed als niets varanderd. Vooral de weg aan de buitenzijde van den Stoofdijk liet veel te wenschen over. Op vele plaat sen loopt daar gier enz. uit de soms zeer hooge mestvaalten over den weg in de daarnaast loo pende overvuile sloot. Een toestand, die zoo gemakkelijk en met weinig kosten te verbeteren zon zjjn, zooals op een paar plaatsen inderdaad is geschied. Nabij de woning van J. Coomans bevindt zich eene rij varkenshokken, waarvóór hoopen mest liggen, wier vloeibare stoffen in de vlakbij sloot loopen en zoo die sloot veront reinigen tot last van de talrijke menschen daar wonende. Ten slotte troffen wij nog vuile slooten aan, aan het begin van den Kerkweg en achter de rij nieuwe huizen bij het Bosch". rT,'> Thplen kon de Commissie tot ons ge noegen constateóren, dat vele open rioolslooten gerioleerd en gedempt zijn, wat zeker de volks gezondheid is ten goede gekomen en ook on getwijfeld tot veraangenaming van het leven heeft bijgedragen. Waar de Gemeente zich oor zulke nuttige zaken vrij aanzienlijke financiëele offers heeft getroost, zou men mogen verwachten, dat men niet alleen zorgde voor aanleg, doch dat men ook bij voortduring lette op reiniging. Want bet zal geen tegenspraak lijden, dat het beste riool weinig bijdraagt tot afvoer van vuil, indien het zoogoed als geheel verstopt is. Een voorbeeld hiervan levert bet riool op, dat in 1892 gelegd is ter vervanging eener sloot tusschen Oudelandsche- en Venkelstraat. Dit riool is blijkbaar in vele jaren niet gereinigd, daar wij konden constateeren, dat er meer dan een halven meter modder in stond. Wat den aanleg van nieuwe rioleeriugen be treft roepen wij de aandacht in de allereerste plaats in voor een tweetal zeer onhygiënische toestanden. a. De sloot loopende van het huis bewooud door J. Quist nabij de Oudelandsche poort, langs den tuin vau G. C. M. Geluk, achter de schuur van de erven Joppe, tot achter de woning van v. lwaarden. Uitdiepen en schoonmaken van zulk eene sloot helpt slechts zeer tijdelijk alleen rioleering en demping geven afdoende verbetering, b. de omgeving van den nieuwen molen (Gebroeders v. d. Velde). De open slooten daar zijn gedurig vol modder, wat niet behoeft te verwouderen, omdat hier de uitmonding is van een aanzienlijk deel der rioleering. In beide gevallen gaven wij uitvoerig de mid delen aan, waardoor o. i. afdoende verbetering kon worden verkregen. Een andere minder gewenschte toestand heerscht in een ander deel der gemeente. Het zou n.1. gewenscht zijn een beteren afvoer te verzekeren van Achterom, Kerkstraat en omge ving. Kon men een flink riool leggeD te beginnen achter de woniDg der Wed. Jagt, achter de Groote kerk om tot in het Walstraatje, dan kon ook dit stadsdeel in verbinding komen met. het groote riool bij de woning der erven Joppe. De lange slooten roudoin de tuinen van Mevrouw Andriessen en deu heer Blok werden dan zuivere slooten. ,Met genoegen hoorden we, dat bet voornemen bestaat de Verbrande Vate te dempeu, welk voornemen reeds tot uitvoering is gekomen. De vuilafvoer van de „Voorstad" zal op den duur zorg geven, vooral na daar reeds ongeveer een 50-tal woningen gebouwd zijn of worden. Tot nu toe loopt alles in paar polderslooten, die als gewoonlijk alle kenteekeuen van rioolslooten aannemen. Voorts wezen wij nog op een hoop stinkende oesterschelpen, liggende op het havenpleiD. Daar wij geen betere plaats konden aanwijzen, ver. zochten wij te willen toezien, dat de schelpen er zoo kort mogelijk blijven liggen. Wordt vervolgd.) De minister van joistitie ad interium heeft met ingang van 1 April herbenoemd tot plaats vervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen, gevestigd te Middelburg, mr. E. Bonn, kantonrechter te Tholen. DE TWEEDE KAMER kwam Dinsdag in openbare zitting bijeen en nam den volgenden dag de ziektewet ter hand, waarvan de behandeling het vorige jaar is blijven steken, nadat de algemeene beschouwingen waren geleverd. De Kamer kon dus nu aan de artikelen beginnen. In den tusschontijd heeft de minister Talma de wet zeer belangrijk gewijzigd, zoo belangrijk, dat meerdere leden als hun oordeel uitspraken, dat zij van karakter veranderd was. Dit had ten gevolge, dat de heer Roodhuijzen, die verleden jaar 25 amendementen van den heer Lohman had overge nomen, deze introk, omdat zij overbodig geworden waren. Nog 5 leden die amendementen hadden voor gesteld, konden hetzelfde doen. Wat die wijzigingen belreft, zij werdon door een paar linksche leden geprezen, alleen keurden zij af, dat zij zoo laat kwamen, zoo kort voor de behan deling. Zij hadden het vooral over de raden van arbeid en de verzekeringsraden, van welke laatste de heer Tydeman zei, dat zij nu best kouden ver vallen, wat tegelijk een aanzienlijke besparing van kosten zou geven. Bij art. 15 6telde de heer Patijn voor ook ge neeskundige behandeling der verzekerden in de wet op te nemen. Daarover is verleden jaar druk ge sproken, (de minister was er sterk tegen) nu wilde de heer Patijn een uitspraak der Kamer uitlokken. Zijn amendement werd zuiver rechts tegen links verworpen. De Kamdr vordert goed. ST-ANNALAND. Op uitnoodiging van de vereenigiüg „Landbouwbelang", werd door den heer L. B. van der Slikke, te Groote Lindt, jl. Donderdagavond io het lokaal van den heer P. J. Soeters in deze gemeente eene bespreking gehouden over de grondslagen van de bemesting. Spreker begon met de opmerking dat er in de laatste jaren veel veranderd, ja, verbeterd is op de boerderij. Vroeger alles stalmest voor bemesting, hoogstens hier en daar aangevuld met wat Chili, omdat dit de eerste kunstmest was, die gebruikt werd, thans is op vele boerderijen 't gebruik van stal mest sterk verminderd en dat van kunstmest zoodanig toegenomen, dat spreker zich wel eens ernstig afvraagt, of ook met die groote hoeveel heden, nog voordeel verkregen wordt. Bij de bemesting gaat bet er om 4 stikstof, phosphor- zuur, kali en kalk, door spreker geooemd een viermanschap, een vier-eenheid. Achtereenvolgens werden deze 4 bemestingstoffen aan eene nadere bespreking onderworpen, maar de laatste „kalk" voor de bemesting van ons bouwland buiten bespreking gelaten, omdat bet de ondervinding van spreker was, dat een kalkbemesting op het bouwland voor sommige gronden en sommige gewassen, b.v. vlinderbloemige (erwten en boonen) wel nuttig werken kan, maar meestal niet noodig is vooral als ook stalmest af en toe gegeven wordt. Nader gaf spreker aan met welke mest stoffen, stikstof voor de voeding gegeven wordt en in welke vormen die stikstof daarin voorkomt. Stalmest, chilisalpeter, zwavelzure ammoniak, kalk-stikstof zijn de voornaamste, waarmede stikstof gegeven wordt. Voornamelijk in 4 vormen komt de stikstof voor als eiwit (dubbele omzetting) als ammoniak (1 omzetting) als salpeter (directe opneming) als luchtstikstof (waarschijnlijk 1 omzetting). De kalkstikstof werd de redder en ook de concurrent onder de stikstothoudende kunstmeststoffen, ge- Doeind. Als phosphorzuur-bemeeting kaD stalmest heelemaal geen dieust doen daar hij slechts 0,25 phosphorzuur bevat, en alleen groote hoeveelheden zijn dus in staat om voor deu groei zooveel phosphorzuur te geven, als deze behoeveD. Daarbij komt nog, dat lichte gronden (klei, zoowel als zavelgronden) weinig phosphor zuur bevatten. Bovendien is het phosphorzuur moeielijk opneembaar en het vormt toch den grond van alle bemestiug. Super is voor onze gronden 'd e phospborzuurbemeiting en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1