m otslirti 1453. Zaterdag 29 Maart 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Van Heuten's Cacao Firma J. M. C. POT, THOLEN. overbrugging van de Eendracht. Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ost fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, izonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of »66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te leraeke. UITGAVE t Telrf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur van het Post- en Telegraaf- or brengt in herinnering, dat het kantoor April tot 31 Augustus open is van uur en 28 uur. de zaak der overbrugging is ter hand jaen door ons gemeentebestuur, willen we :eos met eukele woordeü overwegen welke eu moeten medewerken om tot verwezenlij- Fan het overbruggingsplan te gerakeD. eerste plaats en dit is wel de voornaamste het willen dat de brug er komt en het n om de brug binnen niet al te vele jaren tweede factor om het overbruggingsplan innen verwezenlijken is een groote zak met ,aalders of wil men het anders een half //gouden vijfjes". En 't is nu maar de hoe die bij elkaar te krijgen. De brug 'n schep geld en we hoorden reeds vragen j zal dat betalen En het antwoord is eenvoudig. De belanghebbenden. Wie zijn )elanghebbeuden In de eerste plaats de enten op het eiland en daarvan weer het e de gemeente Tholen. Immers komt er een dau komt er welvaart voor Tholen, want blijft de stad Tholen de sleutel van het d, de toegang, het voorportaal der andere enten. Komt er een brug, dan komt er ook tram en naar we uit zeer officieelen bron amen, worden reeds thans gegevens verza- om een tramplan daar te stelleD. Komt en tram, wie zijn daarmede gebaat In de eerste plaats de land- en tuinbouwers, die hunne producten snel en gemakkelijk kunoen oeren en aan de wereldmarkt brengen. Hier- neemt bet boerenbedrijf in bloei toe. De bouwers verhoogen hun inkomsten, wat weer goede komt aan de gemeenschap. Hierdoor en de loooen, de levensbehoeften worden ter en de winkeliers zipn hun omzet vergrooteD. zijn de gevolgen die eeu verbeterde commu- tie der plaatsen onderling altoos en overal ebrengt. In streken, waar de levensbehoeften zijn, wordt in elk bedrijf en met eiken id meer verdiend en daardoor stijgen ook litgaven, de belastingen worden hooger en euieeotebesturen kunnen ook daardoor weer doen ten behoeve van den vooruitgang ter gemeente. bter is het niet alleen de groep plaatsen door de verbetering der verbindingswegen liet isolement verlost wordt, die daardoor uitgaat, maar ook de streek, waarmede die isen in betere verbetering komen. En we teven niet te zoeken naar de plaats die van betere verbinding met bet eiland Tholen in erste plaats profijt trekt. Deze plaats is (we :ken het hier met vette letters) Bergen op m. We lazen eens in een artikel id de Middel- ;sche Courant dat ons eiland door Bergen foom als een wingewest wordt beschouwd j uitdrukking laten we voor rekening van schrijver van dat artikel, maar in ieder -1 trekt Bergen op Zoom veel gewin uit het id Tholen. En waar dit zoo i9, mag zeker jen op Zoom niet achter blijven om de over ging flÏDk te steunen, niet alleen met groote 'den, rnaaj met daden d. w. z. met een flinke elijke bijdrage. De geschiedenis der over- jgingskwestie leert wel, dat Bergen op Zoom, bet hierop aankwam, zich steeds terugtrok, we willen toch hopen dat de vroede iren dier gemeente als het dü eens aaa- 't op werkelijken steun, zullen toonen dat ook het belang beseffen dat bun gemeente de overbrugging beeft. ■ht is alles wat we nog te zeggen hadden. willen maaf hopen, maar steeds hopen op toekomst, want dat deze ons de brug zal ogen is buiten alleu twijfel, zij 't dat bet l of kort zal duren. IERSEKE. Op de voorloopige kiezerslijst komen voor 668 kiezers voor de Kamer, 665 voor de Staten, 617 voor den' Raad. In 1912 waren deze cijfers 625, 623 en 599 Het eerste leerjaar van den hier br.staanden snoei- en tuinbouwcursus ia Dinsdag geëindigd met een openbare les. Daarbij waren tegen woordig de tuinbouwleeraar Camman, de wet- hoaders en het bestuur der ooft-en tuinbouwver. E. m. M. De gestelde vragen werden goed en vlot beantwoord, zoodat onderwijzers eu leerlingen den lof van den genoemden leeraar eu vau een der wethouders inoogstten. Iu 't bestuur der Coöperatieve bakkerij is benoemd de beer J. Kosten Cz. ter vervauging van den heer M. van Slee Fz., die bedankte. Dinsdagavond hield de heer Huizinga, burgemeester vau Terneuzen. voor de A.-R. kiesver. een rede ter beantwoording der vraag Waarom tegen Staatspensioen Er kwamen oDgeveer 70 belangstellenden op, vau welke maar weinig geestverwanten. THOLEN. Donderdagavond had vanwege de Afd. Tholen van den Ned Boud voor Vrouwen kiesrecht eene bijeenkomst plaats op de boven zaal van hotel „Hotel van Holland". Als spreekster trad op Mej. Staas, de bekende propagandiste van den Bond. Nadat de voorzitter der afd., de lieer P. A. de Jong, de vergadering had geopend, werden eenige mededeelingen gedaan omtrent de propaganda te St-Maartensdijk en Oud-Vossemeer, waar sub-afdeelingen zijn opgericht, resp. met 12 en 16 ledeD. De afd. telt nu ruim 60 leden. Door de afd. is een kookcursus georganiseerd die wel geslaagd is. De voorzitter sprak den wensch uit dat de volgende winter een vervolg cursus zou kunueu gehouden worden en bracht dank aan de dames Mevr. de JongPaardekooper Overman, Mevr. Wolffen Mej. Steub uit Breda, de beide eersten voor hunne ijverige bemoeiingen en mej. Steub voor bet leiden vau deu cursus. Door de deelneemsters aan den cursus werd de dames Mevr. De JongPaardekooper Overman, Mevr. Wolff en Mej. Steub een bloemenhulde aange boden. Mej. Staa3 beantwoordde eenige haar gestelde vragen betreffende de gevolgen van de invoering van vrouwenkiesrecht. In Finland waar sinds 1906 vrouwenkiesrecht bestaat, is reeds veel door de vrouwen tot stand gebracht en ver beterd. De regeling van het erfrecht van on wettige kinderen, afschaffing nachtarbeid in brood bakkerijen, regeling van de productie en invoer van alcoholia, opleiding van verlos kundigen van rijkswege zijn alle zaken die ge regeld of tot stand gebracht zijn sedert de vrouwen deel uitmaken van het Finscl'e parlement en dat nog wel waar Finland zucht onder de Russische overbeersching. Iu Australië is door de vrouwen de huisin dustrie beperkt en zou men vrouwenkiesrecht niet meer willen missen. Meer dergelijke feiten die het goed recht en het succes der vrouw in bet parlement bewezen, werden door de spreekster V.;- :d. De man is langzamerhand een kuddedier ge worden, die met de politieke partij waartoe hij behoort, mee moet. De politiek beschouwde de spr. als een vuile keuken en zij hoopte dat de vrouwen die eens grondig zouden schoonmaken en de manuen haar^daarbij^zullen helpen. Het huisgezin is opgebouwd door man en vrouw beiden, man en vrouw vormen samen den menscb en het huisgezin is volkomen geslaagd en nu moet de vrouw met en naast den man ook de staat opbouwen en deze doen slagen. De aanwezigen beloonden de uiteenzetting en beantwoording der verschillende vragen door mej. S. met een levendig applaus. Iu de pauze werd door de deelneemsters aan den kookcursus, thee, chocolademelk en zelfge- bakte koekjes rond gediend. We moeten eerlijk erkennen dat een en ander smakelijk was toe bereid en spreken de overtuiging uit dat als de dames de gewone pot ook zoo heerlijk leeren klaarmaken als deze lekkernijen, de Bond voor Vrouwenkiesrecht het den jongelui gemakkelijk zal maken om later een vrouw te kiezen die zelf koken kan. Na de pauze gaf Mej. Staa9 eenige verzen ten beste, die met veel gevoel werden gezegd eu mei diepe aandacht door de aanwezigen werden gevolgd. Een luid applaus en een woord van dank van den voorzitter dankten de spreekster voor haar gevoelvolle voordracht. Na de bijeenkomst werd nog eene ledenver gadering gehoudeD, waarin Mevr. Groenewege Van Arkel werd benoemd als afgevaardigde naar de in Mei te houden algemeene vergadering te Amsterdam. In beginsel werd besloten volgenden winter een vervolgcursus te geven op den kook cursus en daarvoor steun te vragen aan bet dep. tot Nut van 't Algem. en verschillende andere vereenigingen die zich in deze richting bewegen. Verschillende der aauwezige dame9 stelden zich beschikbaar als theeschenksters op de ten toonstelling van „de Vrouw", dit jaar te Am sterdam te houden. Nog werd de mogelijkheid besproken het rondreizende toberculose-museum een paar dagen in den zomer hier te krijgen. De vergadering die te half acht was begonnen werd ruim half elf door den voorzitter gesloten. Onderstaand schrijven werd onlangs door het bestuur vau de overbruggingsvereeniging ont vangen van B. en W. va»» onze gemeente. Tholen, den 10 Februari 1913. Wij hebben de eer U bii deze den dank te betuigen zoo van den Raad dezer Gemeente als van ons College voor hetgeen door Uwe Vereeniging onder de bekwame leiding van Uw Bestuur is verricht in het belang van de over brugging van de Eendracht bij deze gemeente. Burgemeester en Wethouders van Tholen, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LA BAN. DE BALKAN-OORLOG. De Bulgaren hebben weder een niet onbe langrijk voordeel behaald. Adrianopel is na een strijd van vijf maanden bezweken en in handen van de Bulgaren. De Bulgaren begonnen Dinsdag de stad hevig te bombardeeren en begonnen daarna de vele forten die de stad omringen, te bestormen, waar bij verbitterde gevechten werden geleverd. De forten werden alle genomen door de Bulgaren waarna Adrianopel voor hen open lag. De bevelhebber der Turken stak de kruit magazijnen in brand en gaf zich daarna over. Met den val van Adrianopel zal de Balkan oorlog nu waarschijnlijk wel geëindigd zijn, daar de Bulgaren deze stad in bezit wilden hebben en de Turken weigerden ze over te geven. De Tsjataldzja linie, de reeks forten dieCon- stantinopel beschermt, wordt ook aangevallen door de Bulgaren en naar bet schijnt met succes, daar bericht wordt dat de Bulgaren me ester zijn geworden en de Turken terugdringen. Een Poolsch grondbezitter is in zijn huis bij Warschau aangevallen door een bende ban dieten. Hij verdedigde zich, geholpen door een knecht en een werkman, langen tijd tegen het geweervuur dat op zijn huis werd gericht. Ten slotte werd hij doodgeschoten, de werkman ge wond. Toen droug de bende het huis binnen en schoot ook den knecht dood. Alleen de dochter van den grondbezitter heeft kunnen vluchten. Amerika is geteisterd door een wervel storm, die alom groote schfc-U. heeft aangericht. De stad Omaha is geheel vernield, wat de storm spaarde werd door den ontstanen brand vernield. Er zijn meer dan 300 dooden. Florencia werd ook grootendeels vernield aldaar zijn 2500 menschen dakloos, ook Terrehaute is vernield evenals Yutau waar tal van dooden zijn. Men kan de kracht van den tornado begrijpen als men weet dat een groote spoorbrug vau haar pijlers werd gerukt, stukken ijzer boorden zich diep in hoornen en menschen werden dood op genomen die door den storm waren gegrepen en op honderd en meer meters afstand werden neergeworpeo. Geen boom is blijven staan. Dayton is tengevolge van den storm over stroomd, terwijl de ontstane branden den toe stand nog verergeren. Men spreekt van 5000 dooden en 30,000 dakloozeD. Tal van huizen werden door de buiten hare oevers getreden rivier medegesleept, onder anderen een hospitaal met zes duizend zieken. Heelal-cijfers. Ontleend aan een populaire lezing over sterre- kunde, door mr. G. J. Salm gehouden De aarde beweegt zich met een snelheid van 30 K.M. per seconde door het heelal. De afstand van de zon tot onze aarde is 150 millioen K.M. Een sneltrein zou 254 jaar noodig hebben, nacht en dag doorreizend, om tot de zon te komen. Kon men van de aarde naar de maan loopen, nacht en dag door, dan zou meu 8 jaar noodig hebben. In ons zonnestelsel bevinden zich 8 groote pla neten en 150 kleinere. Saturnus heeft 10 manen, Jupiter heeft er 7. Men kau bij een helderen sterrenhemel met het bloote oog 1500 sterren waarnemen, met de te genwoordige instrumenten 100 millioen, dit zijn dan „jonge" zonnen. Na een tijd van nu nog 8 millioen jaar zuilen onze nakomelingen iets van het tanen van de zon kunnen merken.. Het licht dat de zon ons geeft, bereikt ons in 8 minuten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1