Gemengd Nieuws. Geen Hollandsche werkkrachten naar Engeland. De Koning van Griekenland vermoord. 0 N D E R W IJ S. Kerknieuws. m e 1 il Burgerlijke Stand. aanteekeningen van den Boekhouder, dat er iu het vorige jaar aan de fabriek ia geleverd 462180 L. melk, waaruit gefabriceerd w^rd 16459V4 K.G. boter. Deze bracht op f25660,31. Dus per K.G. ongeveer f 1,56. Voor de gele verde melk werd aan de leden uitbetaald f 22382,99, dus maakte men van 100 L. melk f 4,84, plus 80 0/o taptemelk, die gratis terug gegeven wordt. De bedrijfsonkosten bedro?gen f4551,34, dus per 100 L. melk f 0,98. Als bestuursleden werden herbenoemd de heerenM. C. Steendijk alhier en J. N. Geluk Fzn. te Sint-Maartensdijk. 8T-MAARTENSDIJK, 15 Maart. Door hot Bestuur der corporatie de Algemeene Weezen-Armen werd gisteren publiek verpacht ongeveer 52 Hectaren bouw en weiland, verdeeld over 75 perceelon. 67 dezer perceelen bleven in pacht bij de oude pachters, tegen den prijs van f35 tot f40 per blooisch gemet, zijnde de taxatie-prijs door het Bestuur. 8 perceelen werden verhoogd en bleven deels aan denzelfden pachter of gingen in audere handen over. De prijzen der verhoogde perceelen beliepen f71, f85, f80, f61, f51, f50, f49 en f116 per blooisch gemet. Deze verhoogingen sproten deels hieruit voort, dat door de oude pachters het landbouwbedrijf meer als een bijzaak beschouwd wordt, deels uit andere redenen. Dat de prijzen zoo hoog liepen, komt hoofdzakelijk hierdoor, dat vele arbeiders gaarne een stukje land hebben, doch voor allen is dit niet bereikbaar wegens de geringe hoeveelheid en daaruit vloeit natuurlijk concurrentie voort. In de laatst gehouden vergadering van de leden der vereeniging „E M. M." alhier, werd door den secretaris-penningmeester de heer W M. Rijn berg rekening gedaan ovor't afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f76 en de uitgaven f 70,89. Buitendien was voor vuurwerk ontvangen op een inschrijvingslijst f92 en daarvan uitgegeven f92,35. Het totaal goed slot bedroeg derhalve f4,76. De aftredende bestuursleden de h.h. J. P. Hage, I. de Wilde Gz. en Ant. L. Hage, werden weder herkozen. In de plaats van den heer P. Kodde, die bodankt had, werd gekozen de heer M. de Vos. Besloten werd weder als op vorige jaren bij go- legenheid der paardenmarkt een hardrijderij te orgauiseeren, waaraan ook niet-ingezetenon kunnen deeluemeu, alsmede eon fietswedstrijd, indien daar voor deelnemers te vinden zijn. Ook zal, evenals in de laatste jaren, getracht worden dien dag met een vuurwerk te besluiten. Dinsdagavond werd alhier door voorstanders van staatspensionneering een afdeeling opgericht van den bond, die voor dat doel ijvort. 41 personen waren aanwezig, welke allen als lid der afdeeling toetraden. Een huishoudelijk reglement werd vastge steld en een bestuur, bestaande uit 7 personen, werd gekozen. De contributie werd bepaald op een minimum bedrag van f 0,25. SCHERPENISSE. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad vacature I. van Es, werden uitgebracht 210 stemmeD, 2 van onwaarde. Hiervan verkreeg de heer A. Oudesluijs M.Lz. 109 en W. L. KI09 99 stemmen zoodat eerst genoemde is gekozen. - Naar men uit goede brou verneemt heeft de heer C. Hartog A.Az. wethouder dezer ge meente, als zoodanig zijn ontslag ingediend. Dat er in den gemeenteraad alhier een lieele verandering plaats heeft, blijkt wel hieruit dat er dit jaar zijn gekozen 2 nieuwe raads leden, 2 vacatures zijn ontstaan en een nieuwe burgemeester is benoemd. Door de benoeming van den heer D. Kleppe tot burgemeester dezer gemeente heeft de wet houder C. M. Kleppe als vader van den be noemde, zijn ontslag moeten ingedienen als raadslid. Door de stormvloeden van 16, 17 en 19 Maart ontstond aan de waterkeering van het Cal. Waterschap Scherpenisse nog al schade in de oude Vilv. steenglooiing, welke zicb uitstrekt over een lengte van 4000 M. De kosten van herstel zullen ongeveer f 1500 bedragen. Daar dit bedrag voor het grootste gedeelte in arbeidsloon bestaat is het voor den werkmau een buitenkansje vooral in dezen tijd van be hoefte aan loonend werk. THOLEN. Op verzoek vestigen wij de aan dacht vau belangstellenden op de in dit num mer aangekondigde advertentie van den Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht al'd. Tholen. Naar men mededeelde zullen de leerlingen van den kook cursus in de pauze eenige proeven vau hun kookkunst den aanwezigen aanbieden. Zaterdagavond had de heropening plaats der magazijnen van „Cahen's Kleedingmaatschappij," te Bergen op Zoom. De heropening had een eenigszins officieel karakter, daar behalve de firmanten en het personeel der maatschappij, een deputatie tegenwoordig was van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Bergen op Zoom en verschillende Nieuwsbladen waren uitge nood igd een vertegenwoordiger te zenden. De heer H. P. M. Verlinden sprak in kwali teit van voorzitter der K. v. K. en f. den directeur der vennootschap toe. De spreker bracht der firma eenige woorden van hulde en wenschte haar toe dat de zaak verder in groei en bloei moge toenemen. Ue heer M. Cahen dankte voor de gesproken woorden en sprak een woord van dank aan den architect den heer Mulder uit Leiden, en de verschillende aanuemers die het werk der ver bouwing onder zijn leiding hadden tot staud gebracht. Verder biacht de heer Cahen een woord van hulde aan het personeel der firuia eu aau de pers voor de betoonde belangstelling. De magazijnen zijn flink en degelijk ingericht terwijl voor een uitstekeude gasverlichting is gezorgd. Het gebouw waar de magazijnen der firma zijn gevestigd maakt dan ook vooral des avonds een fliukeo eu deftigeu indruk. Naar we uit zéér betrouwbare bron vernemen kunnen we met beslistheid het in ons vorig nummer uit de „Middelb. Ct." overgenomen bericht, als zouden dit jaar werkkrachten uit Holland voor de EDgelsche bieteucultuur noodig zijn, tegenspreken. Het aantal reeds gecontracteerde Poolscbe arbeiders is voldoende om alle werkzaamheden te kunnen verrichten. Er is dus geen sprake van dat uit het eiland Tholen tal van arbeiders in Engeland voor den bietenbouw werk zullen vinden en daarheen zullen vertrekken. De storm van deze week heeft weer heel wat onheilen veroorzaakt. Van alle zijden komen berichten van ougelukken en scheepsrampen. Te IJmuideD is een Engelsch stoomschip de „East- wel!" dat de haven in wilde vallen op den kop van den Noordpier geslagen, 'l Schip zat er net zoo aU de „Berliu" indertijd bij Hoek vau Holland. De bemanning en de echtgenoote en drie kinderen van der. kapitein werden gered door de opvarenden van de sleepboot „IJmuideo". De bemanniug van deze boot die met eigen levensgevaar de redding tot stand bracht bestond uit den kapitein J. van der Wielen en twee matrozen. M. Peters en v. d. Put. De beman ning van het verongelukte schip bestond uit 9 blanken en 59 Bntacli-Indiërs. Het schip was 4-04 voet lang en 53.2 voet breed met een tonnenmaat van 3115. Het was geladen met 80,000 balen rijst, bestemd voor een com binatie vau groote Zaaülandsche rijstpellerijeu. liet schip had bijua zijn tweede reis volbracht. De opvarenden werden allen te IJmuiden onder gebracht. Slechts de loods kreeg bij 't over springen op de sleepboot een voetbreuk, terwijl 3 der lodische matrozeu de enkels verstuikten. Heden hoordeu we iemand, die al een eindje iu de tachtig is, zeggen Woensdag a.s. zal het 68 jaar geleden zijn, dat mijn vaderen ik van Ypecolsga met paard en slede naar de weekmarkt te Balk zijn gereden, recht uit, recht aan, dwars over de Slotermeer, om er een vat boter at te leveren. Toen hadden we ook zoo'n vroege Paasch, net op denzeltden dag als dit jaar, en, hoewel het nog één dag vroeger kan, zal het toch in de geheele twintigste eeuw niet weer gebeuren, dat Pascheu zoo vroeg komt als in 1845 en in 1913. Vau den strengen winter in 1845 wist hij ons nog te vertellen, dat het op Zaterdag den 22 Maart, dus drie dageu ua den tocht naar Balk, heel zacht was begiunen Ie dooien, ma^r dat 'fc 's anderen daags, Paasch-Zo ïdag, toch nog volop winter was, zoodat de tenten met Paascheieren op het ijs 8tonden en er niet allón werd schaatsgereden, maar zells arresledeu zich overal nog vrij konden bewegen. Van de aangeboden Paascheieren werd vpel gebruik gemaakt om in heugenis te houden het bijzondere feit, die „op het ijs" te hebben gegeten! Nbl. v. Fr. Van de firma J. Th. Co. te Rotterdam zijn zes spreekmachines verduisterd. Als die dan nu maar eens gingen spreken Te Amsterdam kreeg een kostjuffroüw twist met haar commensaal, welke twist zoo hoog liep, dat de kostganger haar plotselng de brandende petroleumlamp naar 't hootd wierp. De lamp viel stuk tegen den vloer, de brandetide vloeistof verbreidde zich over den vloer eu in een oogeDblik waren twee verdiepingen met in boedel, die bovendien niet verzekerd was, door brand vernield. Het eerste kievitsei is Dinsdag onder Workum gevonden. Dat is voor den modernen kievit opmerkelijk laat Verleden jaar liet hij z'n eerste ei reeds den 9 Maart vinden, in 1911 den 17 Maart en in 1910 den 14 Maart. Vddr dien tijd nam hij er meer z'n gemak van. Zoo is genoteerd 1909 27 Maart, 1908 20 Maart, 1907 22 Maart, 1906 21 Maart, 1905 20 Maart en 1904 23 Maart. En immers, 17 Maart (Binte Geertrui) is het de tijd. Minister Colijn heeft in de Eerste Kanjer medegedeeld, dat een proef met bevroren Argeju- tijnsch vleesch bij leger en vloot zoo goed heeft voldaan, dat hij er dit jaar een bezuiniging van f150,000 van verwacht. Ziedaar het tragische nieuws dat iu geneel Griekenland ontsteltenis heeft verwekt. Grieken land dat zich zoo zegevierend uit den Balkan oorlog zag te voorschijn treden en zich reeds opmaakte om het vijftigjarig regeeringsjubileum van hun zoo populairen en beminden Koning te gaan vieren. De nu 78-jarige Koning werd in 1863, toeu hij als zoon van Koning Christiaan IX van Denemarken als adelborst bij de Deensche Marine stond, door de Grieken tot hun vorst verkozen, en door zijn beleid werd de rust in het zoolang geteisterde rijk hersteld. De Koning werd iu de nabijheid van zijn tijde lijke woning, in het voor eenigen tijd veroverde Saloniki, door iemand die ontoerekenbaar is, door een revolverschot gedood. In Duitschland zijn proeven genomen om een Zeppelin luchtschip te bewapeneu met een machinegeweer. De proeven slaagden, zoodat voortaan alle. voor het Dnitsche leger en vloot bestemde luchtschepen van machine geweren zullen worden voorzien. Iu Frankrijk heeft een ware sneeuwstorm gewoed, in verschillende streken lag de sneeuw meer dan 10 cM. dik. De rechtbank te Nizza heeft den Russi- schen prins Narisjkin en zijn gezellin mevrouw de Linder, die door onbesuisd rijdeu met een auto een persoon doodden eu drie anderen verwondden, tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij kregen uitstel, wat het onder gaan der straf aangaat. Wat beteekenen wil, dat ze zich intijds uit de voeten kunnen makeu P Dezer dagen werd in Amerika eeu aqua duct voltooid, dat het langste ter wereld is Het dient om Los Angelos in Califomië van drinkwater te voorzien. Het levert dagelijks 1 milioen liter water eu is 376 K.M. lang. Deze waterleiding vaugt aau iu de Sierre Nevada, doorsnijdt de woestijn van Moiauwe en bereikt zoo het dal van San Fernando. Daar wordt het water in staleu pijpen met een doorsnede van 6 voet, om heen geleid. Over eeu lengte van 80 K.M. gaat het water door een tunnel, die id eeu bergmassa vau grauiet moest worden uitgehouwen. De aaulegkosten bedragen 60 mil- lioen gulden, welke bijna alleea door de stad Los Angelos betaald worden. In 1905 werd met den arbeid begonneD, die sinds 1908 5000 arbeiders aan het werk hield. Het proces-Sternickel dat drie dagen heelt geduurd, is geëindigd. Men weet dat Steruickel de man is, die als boerenknecht met een drietal medeplichtigen, opgeschoten joogeris, den land bouwer Kalles, diens vrouw en hun dienstbode vermoordde en daarna twee der lijken naar een hooimijt sleepte, die hij iu brand slak. Een be trekkelijk klein bedrag aan geld werd door de boeven gelijkelijk verdeeld. De openbare aanklager gaf als zijn meening te kennen dat bier de doodstraf nog veel te mild was. Hij betreurde het, dat de 17-jarige Wiliy Kersten volgeus de wet (die het toepassen vau de doodstraf op personeu vau nog geen 18 jaar niet toelaat) uiet ter dood veroordeeld mocht worden. Zells de verdediger van Sternickel dq^d geen moeite om punten aan te voeren ten gunste vau 9mijnbeer Steruickel", zooals hij hem noemde. Op verzoek van Sternickel zelt kwam hij mee- deelen, dat de audere beklaagden volstrekt niet, zooals zij het wilden laten voorkomen, slechts medeplichtigen waren, doch zij waren eveugoed daders in den vollen zin des woords als Ster uickel. Met aiidere wourdeu Sternickel heeft hier willeu zeggen Als ik den dood verdiend heb, dan zulleu zij ook niet gespaard worden. De rede vau dezeu verdediger was eerder een aanklacht dan een verdediging vau Sternickel en ziju medeplichtigen. De andere verdedigers trachtten evenwel nog enkele lichtpunten voor hun cliënten naar voren te breugeu. Sternickel, die gedurende bet gansche proces onbewogen was geweest, bleef dat ook toen hij zelt nog iets te ztjneu gunste mocht aanvoeren. Hij wees er alleen op, dat hij niet het voorop gezette doel had gehad drie menschen te ver moorden. De beide gebroeders Kersten, Willy en George, verklaarden ouder suikkeu, dat Sternickel hen tot de daad had aaDgezet, en de vierde beklaagde, Schlieweuz, riep, opspringende, niets dan #ik bid u om mij vrij te spreken 1" Geen vau allen sprak een woord van berouw. De gezworenen verklaarden, na drie uren van beraadslaging, alle beklaagden schuldig aan 't hen ten laste gelegde. Het vonnis luidde daarop Voor Steruickel driemaal de doodstraf, wegeus de drie moorden, en vijf jaar tuchthuisstraf wegens de brandstichting in de hooimijt voor George Kersten eu Fraus Schlieweuz tweemaal de doodstraf; voor den 17-jarigen Willy Kersten 15 jaar gevangenisstraf. Steruickel hoorde zijn vonnis rustig en kalm aan geen spier vau ziju gezicht bewoog. De drie anderen barstten in snikken uit. George KersteD kon niet meer blijven staau eu viel suikkeude op ziju plaats terug. Het lied „Nader mijn God tot U," kreeg groote bekendheid, doordat werd gezegd dat de muzikanteu het aan boord van de zin kende 0Titanio'' speelden. Het blijkt uu door onderzoekingen gedaan bij de geredde passagiers, dat het bij het ver gaan van het stoomschip niet werd gespe ld. Kolonel Grace, een diergeuen die het laatst aan boord zijn gebleven, deelt o.a. mede dat de muzikanten een populiere deun speelden, zij be grepen echter behulpzaam te kunnen zijn bij het uitzetten der booten eD smeteu toeu hun instrumenten weg. Bij Herbeck (Duitschland) had eeu onder wijzer een wandeling gemaakt met eeu aantal leerlingen. Op hun terugtocht moesten ze over de rivier de Lenue worden gezet. De ouder wijzer, 3 jongens en 7 meisjes waren in de veerpont, toen die midden iu de rivier zonk. De onderwijzer wist een jongeu en drie meisjes te redden de twee andere jongens zwommen zelf naar den oever, doch vier meisjes ver dronken. Door den Tsaar van Rusland is in ver band met de 300-jarige regeering over Rusland van het huis Romanoff aan tal van gevangenen vrijheid verleend. De gevangenen in een gevangenis te Kieuw deelden niet in deze gunst en trachten zich zelf in vrijheid te stellen. Zij doodden een be waker en wondden verscheidene andere bewakers. Soldaten werden ter hulp geroepen en de gevangenen gaven zich over. Toen Napoleon er in geslaagd wa9 van El ha te ontvluchten, schreef de „Moniteur" de Fransche Staatscourant;,Het beest is zijn verbanningsoord ontvlucht". Deo tweeden dag luidde het: „De Corsicaansche wolf is bij de bocht vau D. Juau aau wal gestapt." Den derden dag: „De tijger heeft zich in Coppo vertoond, enz." e d clmi er I uibi Den vierden dag„Het roofdier is werke tot aan Grenoble voortgedroDgen enz." Den vijfden: „De tyran is te Lyon aangei neeE meo, enz." Dsn zesden „De usurpator heeft zich tot 60 mijlen van de hoofdstad gewaagd." Den zevenden „Bonaparte uadert snel, eo ion Den achtsten „Morgen kan Bonaparte de muren van Parijs verschijnen." Den negenden De Keizer is in Fontai bleau." Den tiendeuGisteravond hield Z.M. Keizer en Koning ziju intocht binnen de Tq lerieëo. Overal heerscht onbeschrijfelijke vreug C e c So, enbi te tn 'Jh OESTERS. 55 d. g°. orzi itell Door het* a.s. einde van den vastentijd de vraag naar leverbare oesters uit België belangrijker dan de laatste weken. De totale omzet steeg tot ruim 1.100.Q 8 stuks, du9 100.000 hooger dan de vorige we De prijzen bleven ongeveer gelijk. De hoeveelheid verhandelde kreukels was grooter dan vorige week, zij bedroeg 7040 K. Uitslag examen R.N.L. Tholen. Overgegaan van de eerste naar de twei klasse M. C. van Dienst, C. Bijl, D. C. C. A. Cense, C. M. Christiaause, G. W Egmond, J. J. v. d. Graaf, C. J. Jansen, Lindhoudt, C. N. Schipper, C. N. de Wil Overgegaan van de voorbereidingsklasse n de eerste klasse: H. A. J. v. d. Berg, J. de Bruijne, M. H. Bijl, J. van Elsacker, G, E. Moelker, H. A. Mosselman, C- J. van Oc li. Stelwagen, T. Waale, J. v. d. Werff, C, de Wilde, P. A. van IJsseldijk. Afgewezen 1. doe «el qut an. Tholen. By de Geref. berk te Tholen is beroej teri Ds. A. P. Lanting te Oud Loosdrecht. §ooi Da. J. Fraanje van de Ger. Gem. te Neut vroeger te Ierseke, is beroepen naar Rotterdam de vacature die ontstaan is door de komst Ds. Kersten naar Ierseke. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbrie Ned. Protestantenbond \fdeeling Tholen. Zondag lsle Paaschdag 23 Maart 10 uur J. W. K. Hoevers van Rotterdam. TekstMarcus 16 6i. Te zingen Ps. 89 7, Gez. 63 1, Gez. 2341 en Gez 274 2. Ger. kerk, voorm. 9.30, en nam. 2 uur Dee, Theol. Student, en 's avonds 6 uur leesberk, Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avoi 6 uur Ds. Mabber.ze. Maandag 2de Paaschdag Geref. kerk, voorm. 9,30 dhr. Dee. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 Ds. Makkenze. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 ds. Klomp. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur de De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. Maandag 2e Paaschdag. Ned. Herv. kerk, Voorm. 9.30 Ds. Klomp. Geref. kerk, Voorm. 9.30 de heer De Graaff. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur ds. Steen bet Je bev. nieuwe lidmaten, nam. 2 uur ds. Steenbei Voorber. H. A. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. Maandag 2e Paaschdag. Ned. Herv. kerk, voorm 9.30 Ds. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 9,30 leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorna. 10 uur Ds. den Oudsllna tule da; nscl lerl ioeti di :dt dei ai i: [)?e voo eer e; de ner 1 o liss mg Uit est Ee }00r ten d te 1 V; en d d ilii re! lee y J0C bt r. !t ent o en Bediening H. Avondmaal, en nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en uur leeskerk. Maandag 2de Paaschdag Ned. Herv. kerk, Voorm. 9.30 Ds. den Oudsli Nabetrachting. Geref. kerk, Voorm. 9.30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk. voorm. 9.30 Ds. Kamsteeg na 2 uur ds. Waardenburg. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en uur leeskerk. Maandag 2e Paaschdag. Ned. Herv. Kerk 9.30 ds Kamsteeg. Oud Ger. Kerk 9.30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 ds. G. Lans Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5 leeskerk. Maandag 2e Paaschdag. Ned. Herv. kerk, Voorm. 9.30 ds. G. Lans. B vestiging der nieuwe lidmaten. Op beide dag fn collecte voor het Ziekenfonds. Geref. kerk, Voorm. 9.30 leeskeik. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Bruijn. Maandag 2e Paaschdag. Ned. Herv. Kerk voorin. 9.30 ds. Van Asch. Ger. Kerk voorm. 9.30 ds. De Bruijn. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm, 9,30 en nam. 2 ol Ds. Kijne. Geref. Kerk., voorm. Ds. Akkerhuis nam. 0 Pontier te Kruiningen. Chr. Ev. Gem. Voorm. en nam. ds. Brom' 's avonds eeredienst met zang. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds 6 o ds. Kersten. Gemeente IERSEKE van 1420 Maart. Geboren: Jan Dingenis zv. Jan Weststrate Maatje Francina Dekker. il v ai

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 2