RONA Cacao 1452. Zaterdag 22 Maart 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Van Houten's Publicatie n. Heden en Verleden. 1913 - 1813. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHB COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco jst f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, zonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het wreau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telrp. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c°nts j iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohtt 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Zij, die zich met I April a.s. ns blad abonneeren, ontvangen de ien datum verschijnende nummers TIS. MILITIE. ijvingsregister en Alphabetische Register. Bargemeester der gemeente Tholen maakt be- dat het inschrijvingsregister voor de lichting )14, met het daaruit opgemaakte Alphabetische gedurende acht dagen, van heden tot en Ien 30 Maart a.s. ter Gemeentesecretarie voor der ter lezing ligt. vestigt er voorts de aandacht op at binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen eze registers bezwaren kunnen worden ingebracht ij den Commissaris der Koningin in de Provincie at het bezwaarschrift behoorlijk met redenen aoet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan 'orden vastgesteld lat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn mlerteekend, doch dat onderteekening door een ader persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaar- ihrift eene behoorlijke volmacht wordt overgelegd; lat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst j den Burgemeester ter Gemeentesecetarie moet orden ingeleverd at een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de ischen, hierboven genoemd, of niet wordt inge- iverd binnen den tijd en by de autoriteit, ierboven vermeld, geen gevolg kan hebben lat het bewijs van ontvangst moet worden be- ■aard totdat hij of zy, die het bezwaarschrift idiende, in kennis is gesteld met de uitspraak an den Commissaris der Koningin. •Ien, den 22 Maart 1913. Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag den aart a.s., des middags te 12 uur, ten Raadhuize EEN HOOP COMPOST, sk verkoopen. voorwaarden van den verkoop liggen van heden lezing ter secretarie, iederen werkdag des iddag9 van 912 uur. den, 21 Maart 1913. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur van het Post- en Telegraaf- or brengt in herinnering, dat het kantoor 1 April tot 31 Augustus open is van nur en 28 uur. [Nadruk verboden I. Een kleine Stad. n de Eendracht, op het eiland Tholen, ligt stedeke van denzelfden naam. De eiland ners noemen bet//de Stad". Anneer men te Bergen op Zoom den stoom- neemt naar Tholen, dan komt men al tiende en slingerende langs een prachtigen door Napoleon aangelegd, tot aan het veer de Eendracht. schrik ontwaart de vreemdeling daar een pont, waarmede de gemeenschap met d-Brabant wordt onderhouden. wilt ge liever in een roeibootje den wschen bodem bereiken, dat is, dunkt me, iog grooter waagstuk voor den vreemdeling. Eendracht maakt vooral met hoogwater machtigen indruk. Bij mooi weer, die schepen, al zeilende en laveerende, bij I weer, die sterke stroouoing en golfslag higeu zouden nog zeeziek wordeu, als 't duurde met pont of roeiboot. 1906 heeft ons riviertje geleerd, welke •eating het kan aanrichten. De aanblik vau erwoesting was grootsch, doch verschrikke- de kracht vau het water was ontzettend, was niet de eerste keer. Meermalen heeft Eendracht Tholen in gevaar gebracht. Eens dat het stadje onder water stond en uren boven den vloed uitstak. lZe geliefde Koningin en Prins Hendrik eo er zich persoonlijk van overtuigd en de Wilhelminapont houdt dat bezoek in eere. lor booge zeedijken, voorzien vau sterke In het belang van de gezonde volksvoeding kan men niet genoeg er op aandringen dat meer en meer in de plaats treedt van welken anderen drank ook. iedereen moest ze dage lijks drinken. Op alle tijden van den dag is ze welkom en verkwikkend. steenglooiingen en krammatteu moet de Eendracht iu bedwang gehouden worden. In vogelvlucht ons stedeke bezichtigende, zou men verbaasd zijn over den ineengedrongen bouw. Dat heeft Tholen met vele oude steden gemeen. Kleine, kromme en nauwe straten! Hier en daar een groot huis, vertooüende alseen reus tusschen nietige gebouwtjes, die bijeen gehouden worden, door een gordel van hooge wallen en een breede gracht, de vest genoemd. Tholen, voor de helft op een dijk gebouwd en voor de andere helft in de glooiing en de laagte, bestaat uit een bovenstad en een bened- nstad de kade (kaai) en de markt. Onze jongeusveeten werden beslist, door kaai- en marktboe7en, een ware oorlog Een gedeelte der wallen is gesloopt en op den breeden groudslag is een fraai plantsoen aangelegd, dat tot een wandeling van een half uur uitlokt. Banken op mooie gedeelten aange bracht, geven, al rustende, den wandelaar een prachtigen uitkijk op de omgeving. De poorten der klerne vesting zijn verdwenen. Nog staan op die plaatsen ijzeren hekken als moderne getuigen van vroegere sterkte. Een Singel, langs de gracht, (vest) de hooge wal en de zeedijken bieden prachtige panorama's aan, zoowel naar den kant vau Tholen als naar deu kant van Bergeu op Zoom. Een gasfabriek voorziet Tholen vau licht op straat en in vele winkels, alleen 's avouds laat is de verlichting primitief. Twee binnenhavens voor de visschersvloot, bestaande uit een honderdtal vaartuigen, een praktisch verzorgde oesterput, met gebouwtjes en sluizen voor de oesterteelt, een drukke visch- en mosselhandel, een gerenomeerde ansjovisvangst, eenige nette, zelfs prachtige villa's buiten de Oudelandsehe poort en de uitbreiding van Tholen buiten de Vossemeersche poort, trotsch door de inwoners„de Voorstad" genoemd, dat zijn bizonderheden, die Tholen tot een leuk stadje maken, waarin men gaarne eenige dagen vertoeft en rondwandelt. Vooral de buitenplaatsen, trekken de aandacht „Buitenzorg" vau Jhr. Van Vredenburch, „Ostiea" of „Oosterhoeve" vau den heer Wagtho,„Gizelina'\ van den heer Noske en binnen de poort de de villa van den heer Wagemaker. „Buitenzorg" van Jhr. Van Vredenburch, gaf mij, bij een bezoek, de overtuiging, dat men in kleine plaatsen, met goeden wille, iets grootsch kan daarstellen, dat met groote plaatsen kan wedijveren. Ik verbeeldde mij, al wandelende, langs die goed onderhouden gazons en grasperken, die broeikassen en bloemperken, die beplantingen op hoogten en in laagten, waar zitplaatsen uit- noodigen tot rusten, die vijvertjes eu stroompjes met goudvisschen, dien konijuenberg en dat hertenkamp, op een der buitenplaatsen rond deu Haag of Rijswijk te zijn. Op Zon- en feestdagen zet de Jonker de hekken open en iedere Tholenaar of vreemdeling kan zich vermeien en ronddolen door al die prachtige lanen en paden, 't Is te weuschen, dat de inwoners die vrijgevigheid op prijs stellen en dankbaar genieten van zoo'n voorrecht. Door de boeren op het eiland, de visschers op de Zeeuwsche Stroomen en de nijvere bevolking is Tholen welvarender dan in vroegere jaren. Het -breidt zich dan ook zeer uit en tal van onbewoonbaar verklaarde woningen als varkens hokken, zijn opgeruimd, daarvoor zijn Dette ge riefelijke woningen in de plaats gekomen. Landbouw, tuinbouw en veeteelt zijn in goeden doen. Een kolossale bouw van suikerbieten heeft welvaart gebracht n& de groote kweek van mee- kr De zoogenaamde ineestoven zijn verdwenen. Er is een mooie kerk, gedeeltelijk van arduin- stuin, met een reusachtigen toren. Oud, ja zeer oud De prachtige, kunstige kruisgewelven door pilaren ondersteund en het koor zijn beziens waard. Groote grafzerken bedekken in beide de vloeren en de grafschriften, in een kerkelijk achief bewaard getuigen van de adelijke en aanzienlijke geslachten, die in vroeger jaren in Tholen hebben geregeerd en gewoond. In de gang tusschen preekkerk en koor hangt een houten bord, dat na het vergaan van Reimers- waal bij Tholen is aangespoeld. Iu Oud-Neder- landsch vermeldt dat bord de 10 geboden. Onderaan staat het jaartal 1581. Het stadhuis, in wit arduinsteen opgetrokken, met een fraaie pui en trappea, heeft een toren, waarin een aardig klokkespel de inwoners op- v rooi ij kt. Het heeft niets bezienswaardig. Een schilde rij 'Salomo's eerste rechtmaakt nog al indruk. Naast het stadhuis was een weeshuis. Nu is het een plantsoentje van de Hoogstraat tot de Markt. Ik schrijf dit op bijna tachtigjarigen ouder dom met de betuiging, dat ik als kind in Tholen uitstekeud onderwijs genoot. Het onderwijs was geheel kosteloos. De liefde voor goed ouderwijs is er gebleven. De goed ingerichte scholen zijn daarvan een bewijs. Toch, wat een verschilvoorheen en thans. Dat voorheen wil ik juist te baat nemen om een bijdrage te leveren voor 1913. Wordt vervolgd.) Bij koninklijk besluit van 17 Maart is de heer D. Kleppe benoemd tot burgemeester der gemeente Scherpenisse. Tot lid-werk man van den raad van beroep is benoemd de heer W. Blaas Jz., timmerman te TholeD. ST-ANNALAND. Door de Vereeniging „Landbouwbelang" alhier is op 14 dezer aan besteed de levering van 2650 K.G. Kopersul- phaat, 19400 K.G. Chiüsalpeter, levering April en 44^00 K.G. Chllisalpeter levering Mei a.s. Ingeschreven was voor de Kopersulphaat door Maatschappij tot verkoop van Hulpmest te Dordrecht f 28,63. Zeeuwsche voeder- en kunstmesthandel (voorheen Boogerd) Middelburg f 29.64. Chr. v. d. Bos, Bruiuisse f 31.25. L. Huizinga te Groningen f 29.90. P. Schoen te Zaandam f 29.90. H. J. Groeneweg te Oud- Beijerland, prijs geheim. Aan laatstgen. gegund. Voor de Chili Salpeter levering April: Inian J. v. d. Have te Rotterdam, voor ge malen f 14.20. Maatschap tot verkoop vau Hulp- mest, te Dordrecht, gemalen f 14,32. ongemalen f 14,22. Zeeuwsch voeder- en kunstmesthandel gemalen f 14.11, ongemalen f 13.96. G. Daane lerseke gemalen f 14.50, ongemalen f 14.30. Gebr. Theunisse te St-Annaland, ongemalen f 13.96. Glerum en Co. Hansweert, gemalen f 14,31. K. M. Schipper te Oud-Vossemeer ongemalen f 13.74. L. Ëversdijk te BiezeÜDge. gemalen f 14.68, ongemalen f 14.53. Gegund aan K. M. Schippers te Oud-Vossemeer. Voor de Chili Salpeter Levering Mei a.s.: door Iman J. v. d. Have te Rotterdam ge malen f 14.10, Maatschappij tot verkoop van Huipmest Dordrecht gemalen f 13.93 ongemalen f 13.83. Zeeuwsche voeler- en kunst mesthandel gemalen f 13.75 ongemalen f 13.60. G. Daane te lerseke gemalen f 14.06, ougemalen f 13.86. Gebr. Theunisse te St-Annaland, ongemalen f 13.67, Glerum en Co. te Hansweerth gemalen f 13.70. K. M. Schippers te Oud-Vossemeer, ongemalen f 14.38. L. Eversdijk te Biezelinge gemalen f 14.30, ongemalen f 14.15. Kostense te Kruiningen ongemalen f 13.74. W. Bedet te Terneuzeo ongemalen f 13.49. Gegund aan Glerum en Co. te Hansweerth. Alles per 100 K.G. franco op den wagen te St-Annaland. In de jl. Donderdag gehouden vergadering van deu Dijkraad van den Calamiteuzen Suzanna- polder werd het dijkgeschot dier polder voor den dienst 1913/14 vastgesteld op f 2243.22 Vorig jaar was het bedrag f 1515,43. De polder is groot 64,26,80 H.A. De begrooting der ontvangsten en uitgaven dienst 1913/14 werd vastgesteld in ontvang op f2803,22 eu in uitgaaf op f 20010,515. Op de staat van voordracht ter benoeming van een lid van het Bestuur werden in volgorde gebracht de heeren H. Scherpenisse (aftredend), M. J. Heijboer en J. Polderman Cz. Medegedeeld werd dat de onzaivere oporengst der gronden iu den Suzannapolder door den daarvoor aangewezen deskundige was geschat op f4391,11. De vorige schatting was f 3004,84. Door den heer L. B. van der Slikke te Groote Lindt, zal in het lokaal van den heer P. J. Soeters alhier, op Donderdag den 27 dezer, des avonds half 7, eene lezing worden gehouden over „Bemestingsleer". Dit geschiedt op uitnoodiging der vereeniging „Landbouwbelang" iu deze gemeente. In de jl. Dinsdag gehoudeD vergadering van den Gemeenteraad werd behandeld en vastge steld het Kohier van den Hoofdelijken omslag, dieust 1913 op een bedrag van f3936,075. EveDzoo werd vastgesteld het Kohier van de belasting op de honden ter somma van f 120. Tevens werden herbenoemd tot leden der Commissie lot wering van Schoolverzuim de heeren H. W. Odink en L. J. Soeters Pz. IERSEKE. Zaterdagavond trad hier voor de afd. van den Bond voor Staatspensionneering op de heer Uiterwijk van Hoogeveen met een rede over de pas door de Tweede Kamer aange nomen wet op de invaliteits- en ouderdomsver- zekering van minister Ta) ma. Spreker betoogde dat deze wet in strijd is met de Christelijke leer en stelde daar staatspensioen tegenover, als in alle opzichten de voorkeur verdienende. Er waren ruim 80 toehoorders, die krachtig hun tevredenheid over de rede te kennen gaven. Na de pauze werd een 7-tal voordrachten van verschillenden aard ten beste gegeven. De heer Uiterwijk toonde zich daarbij een uitmun tend declamator. Er traden tien nienwe leden tot deafdeelingtoe. Tot jongeling op het post- en telegraafkantoor is met ingang van 17 dezer aacgesteld W. Hol lemans. De leerling J. A. L. Bom van de Goessche ambachtschool is van de 2e naar de 3e klasse overgegaan. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond werd de laatste vergadering gehouden vau de ver eeniging „Eendracht," de leden waren in groote getale opgekomen en vier nieuwe leden werden aangenomen. De rekening sloot met een batig saldo van ruim f 38.De heer G. J. W. de Graaff hield eeu belangrijke rede over de „Zwarte diamant", waarin de beteekenis der steenkool zeer duidelijk werd uiteengezet, terwijl de heer Wiskerke een Walchersche vertelling van den heer Beunke ten beste gaf. STAVENISSE. In de Algemeene vergadering van de aandeelhouders der Coöperatieve Room boterfabriek /•de Koe" alhier, bleek nit de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1