Ruime voorraad Kerkboeken, Moet men ziek blijven omdat men oud i üeinengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichte li. .«Mr Neemt u in acht. Stavenisse, die de vergadering bijwoonde, gaf de afdeeling in overweging zich tot het hoofd bestuur te wenden om advies en bij de betrokken autoriteiten te requeste ren. In de afdeeling Stavenisse was de kwestie breedvoerig besproken en besloten er naar te trachten dat de brug ongeveer 200 Mtr. benoorden het veer kwam. Hierdoor zou de scheepvaart minder belemmering ondervinden dan als de brug komt ter plaatse van het veer. Ook zou een z.g. bascule-brug (klapbrug) door middel van electriciteit bewogen, volgens spreker gewenschter zijn dan een vaBte brug. Besloten werd zich in deze richting te Naar men mededeelt is ook op de hofstede „Stadszicht" alhier eeu geval van miltvuur voor gekomen. Het rund is afgemaakt en het cadaver vernietigd. 1913 1813. Te beginnen met het eerstvolgende nummer zullen we eenige artikels over Tholen opnemen beschrijvende onze plaats in 1913 en vóór hon derd jaren. Verder werden nog de pogingen besproken om een betere bebakening ?at» de „Eendracht" te krijgen. De toestand ia slecht, geen enkele berm is bebakend en bij het Thoolsche Gat was een lichtboei wel gewenscht. Het toezicht liet ook te wenschen over daar de baken meester van Broinisse zich slechts hoogstens 2 maal per jaar liet zien. Ook de toestand van de Siioke Welle (de schor tegenover het Thoolsche stoomgemaal) werd breedvoerig besprokeu. Met weinig werk zou deze schor, die steeds aanwast en een be lemmering is voor de scheepvaart, uitgebaggerd kuunsn worden volgeDS het oordeel der vergadering. Door eenige der aauwezigen werd kritiek uit geoefend op de benoeming van den nieuwen haveumeester daar men deze functie niet ver- eenigbaar achtte met diens betrekking als controleur der visscherijen, omdat hij iu deze laatste kwaliteit vaak aan den overkant van het veer moet zijn en dus niet op zijn post is als havenmeester. Volgens anderer meening zou een veldwachter echter ook niet altijd aan de haven present kunnen zijn omdat diens persoonlijkheid ook dikwijls elders verlangd wordt. De heer Verstraate, van Stavenisse besprak het doel en het werk van „Schultevaer". Daar velen denken dat „Schuttevaer" een vereenigiug is alleen voor en van schippers, achten we het hier niet ondienstig als het ware een klein uit treksel te geven van wat „Schuttevaer" zooal doet, overtuigd dat velen een ander gezichts punt zullen krijgen in het werk der vereeniging. „Schuttevaer" tracht natuurlijk iu de aller eerste plaats de economische eu sociale belangen der schippers op de binnenvaart te behartigen door het leggen van bakens, het branden van vuren, het verbeteren van vaarwaters „Schuttevaer" heeft een schoolfonds waardoor het mogelijk wordt dat schipperskinderen goed onderwijs kunnen genieten. Door het verbeteren van vaarwaters kunnen de schepen zich gemakkelijker bewegenniet alleen de groote. maar ook de kleinere vaartuigen. H rdoor krijgen industricelen, handelaars en 'V, meer gelegenheid om hun waren en pVouüctan per scheeps i-genheid te vervoeren en is dit dus een indirect belaag voor genoemde bedrijven, Verder vestigde de heer Verstraale o.a. de aandacht op de pogingen door „Schuttevaer" aangewend om de Maas beter bevaarbaar te maken. De Maas bevat in Limburg zooveel grint dat alleen hieruit de kosten kunnen be streden worden. De grint zou bovendien hiprdoor pl.m. f 1,goedkooper worden wat ook weer in 't belang is vau den landbouwer voor wegenaanleg. Zoo ziet men dus dat „Schuttevaer" eene vereenigiug is, die door de belangen der scheep vaart te bevorderen, tevens de welvaart van landbouw, handel en industrie dient en daardoor in het belang werkt van de geheele gemeenschap. Iu de Maandag 11. gehouden vergadering van Bestuur en Commissarissen der Begrafenisbus, opgericht door het Departement Tholen der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen, werd de Rekeuing over 1912 vastgesteld in ontvang op f 1987,31, in uitgaaf op f 1190,17. Goed slot alzoo f 797,14. Het reservefonds, belegd in de Nulsspaarbank, bedroeg op 31 December 1912 f 2375,76. Evenals vorige jaren werd ook in 1912 geen contributie geïnd over het eerste kwartaal. De rekening zal ter definitieve goedkeuring aan het Nutsdepartement worden ingezonden. De volgende voordrachten mede in te zenden aan bet Nutsdepartement, werden opgemaakt voor bestuurslid, ter voorziening in de vacature door het aftreden volgens rooster vau den heer W. Moelker; 1. de heer W. Moelker, 2 de heer Ph. Sakko. Voor de aftredende leden der commissie de heeren C. J. Licdhout eu S. de Korte Az. als le candidateu de aftredenden eu als 2e can- didaten de heeren J. Moelker en F. Moelker. Voor de vacature, ontstaan door bet be danken als lid der commissie door den heer P. J. Poulussele. candidaat de heer A. L. Rombouts, 2e caudidaat de heer Johs van Dijk. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1913 1196. Dinsdag 18 Maart a.s. des avonds 7 uur, wordt op de bovenzaal van hotel //Hof van Holland" eene bijeenkomst gehouden uilge schreven door het bestuur van de afd. Tholen van deu Volksbond tegen Drankmisbruik. De vergadering, waarin een en ander zal worden medegedeeld omtrent doel en streven van den Volksbond, is toegankelijk voor leden en belangstellenden. blijkt, dat de bieten dit jaar f 11,50 per 1000 K..G. netto zulleu zijn eD dat regelmatig moet geleverd worden tusschen den 22 Sept,. en den 22 November. Overigens komen de be- bepalingen vac het voor 1913 geldende contract overeen met die, vervat in het contract voor 1912. Oud-Vossemeer. Bij den landbouwer Goordeö in de nabijheid van Tholen is een geval van miltvuur voorgekomen. Eenige jaren geleden kwam op dezelfde hoeve eveneens een geval voor. OESTERS. Zaterdag 15 Maart heeft de officiëele her opening plaats dei Magazijnen van „Cahen's Kleediugmaat9chappij" te Bergen op Zoouj. De firma geeft in de maanden Maart en April aan iedereu kooper van f 15,goederen eeu fraai en goedloopend horloge cadeau. Een reclame uie zeker in zal slaan. We weuscheu de firma er veel succes mede. In de Middelb. Crt. van 13 dezer lezen we Meu schrijft, ons uit Tholen Hoewel eenige maanden geleden van belang hebbende zijde het bericht kwam, dat geen Nederlandache arbeiders meer zouden aaugeoomen worden voor de suiserbietencultuur iu Enge land, vernamen wij nu, dat wederom gelegen heid bestaat voor Thoolsche werklieden, om zich te verbindeu voor het verrichten van arbeid op de peevelden vau Nortolk en Suffolk. Het met suikerpeeën bezaaid oppervlak is thans uitge breider dan iu 1912, zoodat misschien het aantal Polen, dat meu voornemens was te werven, onvoldoende is. Ook zal wellicht van invloed zijn, dat de Hollandsche werkkrachten beter ziju dau de Poolsciie. Eveue.eus bij de werk zaamheden in Duitschlaud, waar vroeger .velen heen trokken, bleek dat een halve Holiaüdsclie ploeg was opgewassen tegen eeu heele ploeg Polakken. Wij vermoeden dan ook, dat voor het ruwe werk, als het geschikt maken van boschgrond voor bezaaiing, veel minder werklui zijd gebezigd, doch voor de zorg vau het gewas meer degelijker krachten met kuuueu gemist wordeu. Wij vernamen, dat in plaats vau p.m. 30 per sonen, gelijk in 1912, er wel een 50-tal uit deze gemeente in Mei a.s. kunnen vertrekken. Wanneer het mocht zijn, dat, zooals ten vorige jare, in Eugelaud handen te korU komen, dau zal meu hier een waren uitq^lifc^a^ arbeiders beleven. Want zij die verledeu jaar verlrokke^, geven hoog op van hun aangenaam leven in Engeland. Op het kerkhof te Yelp werd een j^rting der Chr. School aldaar ter laa* gebracht, waarbij 't ooofd der school, bijna 70-jarige G. W. Ni .rbragt, eer. J.6v \,.vuk hield. Hierna liet hij zingeu den bekenden psalm: „Gelijk het gras is ons komoudig iuveu." „Midden onder 't gezang zakte de heer Nedet- bragt plotseling ineen en had opgehouden te leven. In Duitschland is de onderwijzersmarkt met onderwijzeressen overvoerd. Dezer dagen werd het eind-exameu aan de kweekschool voor on derwijzeressen te Arnsberg gehouden. Alle 56 candidaten kwamen er door. De voorzitter vau de examencommissie gaf den meisjes den zegen- weusch mee: „U heb allen goed geleerd en een goed examen gedaan. Ziel uu, dat u een mau krijgt, daar er vooreerst op geen benoeming te rekenen valt." Te Stevenston in Ayrshire is een fabriek vau schietkatoen in de lucht gevlogen, of beter gezegd een gedeelte der fabriek, daar de ver schillende fabrieksgedeelten wegeus het groote gevaar in verschillende gebouwen door heuvels van elkander gescheiden staan. Zeven arbeiders werden op slag gedood en door de ontplolfing vlogen ook nog 3 andere gebouwen iu de lucht, waardoor het aantal slachtoffers oog grooter werd. De schok werd op meer dan 30 mijlen afstand gevoeld. Een stadje gelegen op een halve mijl van de fabriek, is half verwoest, huizen stortten in en muren van groote gebouwen scheurdeu. Iu Salcoats op zes mijleu atstaud, bleefl nage noeg geen ruit heel en in het op 30 mijlen van het terrein van de ramp gelegen Glasgow, trilden de ramen. Gemeente IKRSEKE van 713 Maart 1913. Geboren: Marinus Cnrnelis, zv. Antonie Willem Duinkerke en Pielernella Mieras. Jacoba Maria, dv. Pieter Boone en Jannetje van der Have. Lanwerus, zv. Pieter Minnaard en Johanna Minnaard. Johanna Maria, dv. Willem Dninkerke en Cornelia Kosten. Overleden: Maatje Sturra, 58 j. echig. van Cornelis Klaasse. Katolina Bakker, 78 j. echtgenoote van Frans Witte. LANDBOUW-VEETEELT. Tholen. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. Kerk alhier, staan de heeren A. P. Lanting te Oud-Loosdrecht en A. J. de Boer te Grijpskerk (Gr.) Tholen. Op het tweetal der Ger. Gemeente vac. Kersten, te Rotterdam komt als nr. 2 voyr ds. A. Makkenze, alhier. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje. Ned. Protestantenbond Afdeeling Tholen. GEEN DIENST. Ger. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur Ds. de Bruijn, van Oud-Vossemeer. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 oor Ds. Makker.ze. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk nam. 2 uur ds. Klomp. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer De Graaff, 'a avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 unr ds. Sleenbeek. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. t ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. den Oudsten. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Oud. Geref. kerk, voorm. Ijl.30, nam. 2 en 5.80 uur leeskerk. Goede Vrijdag 21 Maart. Ned. Herv. Kerk 's avonds 6,30 Ds. Kamsteeg. Oud Ger. Kerk 'a avonds 5V30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. G. Lans. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. Goede Vrijdag 21 Maart. Ned. Herv. Kerk 's avonds 5,30 unr ds. G. Lans. Oud Ger. Kerk 's avonds 5,30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uut ds. De Bruijn, 's avonds 5.30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Kijne. Voorm. Bevestiging nisuwe lidmaten. Geref. Kerk., voorin, en nam. Ds. Akkerhuis. Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 's avonds Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm nam. en 's avonds 6 nor ds. Kersten. Van 713 Maart zijn vau lerseke verzonden 1.000 000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen Imperialen 9095 K.G. f 5056; le soort 75 K.G. t 3538 2e soort 58 K.G. f2022; 3e soort 48 K G. t 1014. Er werden 5640 K.G. kreukels verhandeld. Meu meldt uit het eiland. Jaar op jaar blijkt, dat de ajuin een zeer precaire vrucht is en ook nu heeft ze dit weer getoond, altijd naar de zeer slechte zijdevan de voorraden, die nog voorhanden zijn, denken de eigenaars zoo goed als niets te maken. De hoop op- betere prijzen iu deu nawinter is tot heden ook al ijdel gebleken. Men schrijft onsUit een koopcontract vau een der fabrieken bij den Bond aangesloten, THOLEN, 15 Maart 1913. Boter f 0.70 per 1/2 K.G. Eieren t 3.35 Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Stavenisse f 1,60 per K.G. MARKTBERICHT vau Jac. Knoop, Com oissionnair io a ardappeleD. per H L. per tl.Ij. Zeeuwsche Bonten 2,40 2,60 Zeeuwsche Blauwe 0 2,30 2,40 Spuische Eigenheimers 1,70 2, F'lakkeesche 1,50 „1,80 Dreutsche 1,25 1,40 Geldersche Blauwen 1,90 2, Friesclie Borgers 1,30 1,40 i. Blauwe 2,10 2,30 Eigenheimer poters 1,20 1,40 Blauwe poters 1,10 1,30 Bonte poters 1,10 ii 1,30 Andijker Blauwen 1,60 1,80 Beverwijker zand 3,75 4, Bravos 1,90 2, Oude Malta f f 50 k f 7,50 p. 100 kg. Amsterdam, 13 Maart 1913 li Ongelukkigerwijze neemt men waar dat de en vooral de vroow die op een zekeren leef tij: aangekomen zich laten ontmoedigen zoodra gezondheid mi'ar iets te wenschen overlaat. Zy k zetten er zich niet tegen in, verzorgen zich onder voorwendsel dat het onnoodig is en altijd hierop teiug: „Het is verloren moeite, te oud". Deze verdrietige geestestoestand is z treurenswaard en berust op niets. Vele be lieden, zy mogen dan de kracht van hnn twit jaar niet meer hebben, hebben toch nog ovei ac van hulpmiddelen en een goed versterkend is voldoende om hen weer op de been te h Het bloed onderhouden in staat van zniverhe van kracht, daar zetelt het geheim van een jeug 0[ ouderdom, zoo men er de regels van hygië matigheid bij in acht neemt. Om het bloed iu staat van zuiverheid kracht te onderhouden, is het voldoende, minste verschijnsel van zwakheid, de Pink Pil nemen die bloed en krachten geven en de werk heid van alle organen opwekken. Tal van bejaarde lieden hebben ons geschr Zoo ra ik mij een weinig verzwakt gevoel ik de Pink Pillen gedurende eenige dagen en gevoel ik er mij wel bij". 6 Mevr. Roussel. Mevr. de Wed. Roussel, oud 69 jaren, wo te Sanmur (Frankrijk), 33, rue Balzac, heeft o dezen geest geschreven „Sedert 1885 beu ik eenigermate asthmatiel dat tijdstip heb ik een ernstige lnchtpijpontsl gehad en sedert heeft mijne gezondheid mei malen reden tot bezorgdheid gegeven. Ik he altijd zeer goed bevonden by het gebruik der Pillen. Zoodra ik dan ook voel dat het nie goed met my gaat, neem ik gedurende eenige de Pink Pillen en dadelijk gaat alles beter et ik een goed tijdperk van rust". De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1,75 dt en a f9 de 6 doozen bij het Generaal-Depö Pink Pillen, van Eeghenlaan 22-huis, te Amstet >or Tholen en omstreken bij W. Potter, Api Hoogstraat Tholen. En verder in alle goede Apot en Drogisterijen. 67 Temperatuur van het Scheldewater te Th Maart. Graden C. Zaterdag 8 7, Zondag 9 8, Maandag 10 6, Dinsdag 11 7, Woensdag 12 7,2 Donderdag 13 7,2 Vrijdag 14 7,3 Wanneer de nieren niet in staat zijn om het zuur uit het bloed te filtreeren, wordt het blo door vergiftigd, en slechts onbedaidende verschiji verraden de aanwezigheid van nrinezaur in het Weinig opvallend nog zijn die pijn in den ru vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid, zenu spierpijnen, na eens in de gewrichten, dan w in de armen, schouders of beenen. Men let n deze verschijnselen en toch zijn zij de kenteel dat het urinezuur ons lichaam begint te verwc Het kan zich nesteleu in de gewrichten en rheumaliek met haar treurige gevolgen als verv ledematen en gewrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zich in de vaten en aderen als een onoplosbare stof al ^verkalking, enz.) Het kan zich afzetten in het nierbekken, de leiders en blaas, en ontsteking dezer organen, zand, niergruis, nier- en blaassteen met de dt gepaard gaande nierkoliek veroorzaken. Het orinezuur, de verwoester van het lic moet verwijderd werden. Alleen de nieren zijn loe in staat en Foster's Rugpijn Nieren Pillen haar hiertoe in staat stellen. Zij herstellen de en het urine-organisuie. Doordat zij het urin oplossen en afvoeren, voorkomen zy de uitei deelige werking ervan op het lichaam en roei de wortels van uw ziekte uit. Te Tholen verkrijgbaar by VV. Potter, Hoofe Toezending geschiedt frai ontv. v. postwissel a f 1.7 één, of f 10.voor zes d Eischt de echte F< Rugpijn Nieren Pillen, elke doos, die niet vo is van nevenstaand ba Iradi merk. 35 12915 i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 2