Ifilaipi yan oestsrteelt, RONA ïo. 1451. Zaterdag 15 Maart 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Van Biouten's Cacao Firma I. M. C. POT, THOLEN. Zij, die zich met I April a.s. p ons blad abonneeren, ontvangen de ot dien datum verschijnende nummers 5RATIS. Publicatie 11. II mag in geen huisgezin ontbreken. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE cou Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco er post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 C'iita j iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt steohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. MILITIE. KOSTWINNERS. De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen irengt ter kennis van belanghebbenden de na vol lende bepalingen betreffende Militieplichtige kost winners. Algemeene bepalingen. Van den dienst bij de militie kan worden vrijge- teld de militieplichtige, door wiens verblijt in verkelijken dienst voldoende middelen totlevensonder- loud zouden komen te ontbreken A. aan zijn gezin B. aan het gezin, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen; C. aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Wordt den militieplichtige geen vrijstelling ver eend, dan kan in het hierboven aangeduide geval tan dat gezin of aan die personen uit 's Rijks kas eene irergoeding worden toegekend van niet meer dan >en gulden voor eiken dag, die hij in werkelijken Henat is. Vrijstelling. Omtrent vrijstelling geldt nog het volgende: Indien de militieplichtige reeds kostwinuer is op 21 Maart van het jaar, voorafgaande aan het jaar der lichting, moet de vrijstelling worden aangevraagd )ij Gedeputeerde Statenwordt hij eerst kostwinner ïoemden datum, dan moet de vrijstelling worden aangevraagd bij de Koningin. De vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk, en wel ten hoogste viermaal voor een jaar verleend. Blijkt de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig te rijn, dan wordt zij voorgoed verleend. Vergoeding. Omtrent vergoeding geldt nog het volgende De vergoeding mag niet te boven gaan het be drag aan inkomsten, dat door de vervulling van den werkelijken dienst van den militieplichtige aan het gezin of aan de hierboven bedoelde personen ontvalt, na aftrek van zijne onderhoudskosten, voor zoover deze ten laste komen of kwamen van het gezin of van die personen. Zoo noodig kunnen verdere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Secretarie dezer Gemeente, eiken werkdag van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. Zie verder het aangeplakte biljet. Tholen, den 12 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Bij Min. besluit is met ingang van 1 Maart 1913 benoemd tot klerk bij het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, de beer J. van Eupen te Bergen op Zoom, eenigentijd tijdelijk werkzaam geweest zijnde op het kantoor van den secretaris-peuningmeester, den heer dr. Leo de Leeuw. DE TWEEDE KAMER heeft Vrijdag de wet op de invaliaiteits- en ouderdomspensioen aangenomen met 55 legen 34) st. rechts tegen links, en is daarna tot na Paschen op reces gegaan. ST-ANNALAND. Door de vergadering van Ingelanden nan den Moggershil polder werd op Woensdag den 12 dezer behandeld en vastge steld de rekening van dezen polder, loopende vaD den 1 Mei tot den 15 November 1912, bet tijdstip van aanvang der Calamiteus-ver- klaring. Deze rekening bedroeg in oütvaDg de som van fl 146,78 en in uitgaaf f1627,425. Sluitende alzoo met een nadeelig saldo van f480,645. In de plaats van den heer J. Elenbaas Mz. die door zijne benoeming tot Lid van het Be stuur der Waterkeering der Cal. polders Oud- Kempen shofstede eu Moggershil moest aftreden aIs vertegenwoordiger van den polder Moggershil «n den Dykraad, werd benoemd de heer P. Elenbaas. Verder werd mededeeling gedaan dat de onzuivere opbrengst der gronden eu Men Mog- gershilpolder was geschat op f 3138,205 'en dat de grootte van dien polder door Geciep. Staten was vastgesteld op -12 II,A. 40 A. 89 cA. IERSEKE. Woensdag kon hier een span paarden in dén Burenpolder zijn draai niet krijgen omdat de wagen waarvoor zij stonden te lang was. Daarom werden de paarden uitge spannen maar daarbij schrokken de dieren en gleden achteruit in een sloot. Het eene paard was spoedig op het drooge, met het andere tobde men meer dan een uur. Uitgezonderd eenige schade aan het tuig liep alles goed af. Geslaagd voor akte nuttige handwerken mej. Staal, tijdelijk ouderwijzeres aau de Chr. School alhier. Zaterdagavond gaven „De Vroolijke Vrienden" een uitvoering, die de zeer talrijke toehoorders hoogst tevreden stemde. Er bestaat kans, dat bet lokaal van het Leger des Heils bouwkundige verbetering onder gaan zal. In Februari is de bevolkiug van lerseke precies gelijk gebleven. ST-MAARTENSDIJK. Vrijdagavond jl. werd alhier een vergadering gehouden van wegers van den Zuidelijken bond van suikerfabrikanten. De vergadering werd geleid door den bondsweger, den heer Deurloo uit Goes, eu was bezocht door ongeveer 70 personen, hoofdzakelijk wegers van den bond. De leider der vergadering zeide, dat het de bedoeling was eene commissie te benoe men tot het inzenden van een verzoekschrift om hooger loon, aan het bureau van den bond. Het was niet zijne bedoeling een vereeniging op te richten ot een bond te stichten tegenover de fabrikanten, doch een bescheiden verzoekschrift, heel beleefd. Behalve verhoogicg van loon zou men nog wel meer verlangens kannen uiten, doch dat lag niet in sprekers bedoeling. Hij weuscht niet de fabrikanten te ontstemmen. Een voor enkele jaren gehouden vergadering, waarin schelden eu schimpen hoofdzaak wa9, had bij hem geen instemming gevonden, en bij was van meeniug, dat dit verkeerd was en slechts nadeelig kon werken. Een enkele stem uit de vergadering ging op tot het bespreken van grieven tegen de hande lingen van het bureau, doch daarop wenschte de leider niet in te gaan. Terloops werden nog besproken de late uit- keering dit jaar en het laat uitbetalen van het eerst verdiende weekloon. Doch hiertegenover werd opgemerkt, dat het bureau een audere administratieve regeling zou moeten invoeren en hierop durfde de heer Deurloo niet aandringen. Ook werd door den heer van Damme nog opge merkt, dat als motief voor loonsverhooging niet kon gelden, dat fabrikanten buiten den bond hooger loon uitkeeren, want dat de bond het hoogste loon uitkeert van al de fabrikanten. Na de pauze werd voorlezing gedaan van het verzoekschrift, waarin als motieven voor het verzoek waren aangegeven lo. dat de loonen over het algemeen waren frestegen. 2o. dat de kosthuizen duurder waren ge- i orden, en dat--het pcrscsc'd allicht r.i«* verandering zal zoeken als thans wel het geval is. Met het teekenen op het verzoekschrift wilde het aanvankelijk niet best vlotten wij vernamen dat het later meer steun vond. Natuurlijk zou ieder wel ingenomen zijn met loonsverhooging, doch het scheen dat een zekere vrees voor mogelijk nadeelige gevolgen sommigen weerhield van teekeuing van het adres. Zooveel mogelijk zullen alle bondswegers aangezocht worden en worden dan een 200 handfeekeningen op het verzoek verkregeD, dan zal de benoemde com missie het adres aan het bureau aanbieden. Het aantal bondswegers bedraagt tusschen de 6 en 700. De heer J. P. de Vries, geb. van Tholen, opzichter bij 's Rijks Waterstaat, is als zoodanig verplaatst van Bussum naar Zwolle. OUD-VOSSEMEER. Vrijdagavond werd ten huize van den heer M. J. Ampt eene vergade ringgehouden teu gunste van het vrouwenkies recht; ingeleid door mevr. De Jong uit Tholen, hield mej. Staas een schitterend pleidooi voor de rechten der vrouw. De gevulde zaal wel 200 personen waren opgekomen, waaronder een vijftiental dames hiug tot het einde van de rede aan de lippen van de begaafde spreekster, die na de pauze door de beantwoording der uit het publiek gestelde vragen, duidelijk toonde de geheele vrouwenbewpging onder de knie te hebben. Een zestiental personeD, voornamelijk dames, werd gewonnen voor het lidmaatschap van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. -— Werd vorige week melding gemaakt van een os van den landbouwer A. van Putten aan de overzijde van het Veer, welk dier f 685. had opgebracht, het is nu gebleken, dat de vermeldiDg werkelijk beteekpnis had, daar het beest op de Paaschtentooostelling te Rotterdam deze week den eersten prijs verwierf. POORTVLIET. Donderdagavond trad in de Geref. Kerk alhier op Ds. Klomp, Hervormd predikant te Wassenaar, die een rede hield iu het belang der Chr. School. Zijn Weleerw. had tot tekst gekozen Opecb. 22 10. Aan de hand hiervan ging hij na dat de Chr. School de school is, waar Gods Woord niet is verzegeld, dat daarom alle Calviuisten, alle orthodoxe Christenen verplicht en geroepea zijn daar hun kinderen te doen onderwijzen. Hervormd of Gereformeerd, dat doet er niet toe, beide Kerkformaties zijn verplicht samen te werken aan de komst van Gods koninkrijk en zoo zij het niet doen, dan is het een bewijs dat zij niet hun dure roeping verstaan, dat zij het bij den doop beloofde ver- waarloozen en alzoo meineedigen worden, daarom is het plicht van elk Christen zijn kinderen naar de Chr. School te zenden. SCHERPEN1SSE. De leden van de Schjet- vereeniging „Prinses Juliana" hebben gedurende het eerste kwartaal dat ze zich geoefend hebben, blijken gegeven van groote vaardigheid in het mikken en schieten. Hoewel de meeste leden nooit een schietgeweer in handen hebben gehad wordt er met 3 margapatronen op 20 M. af stand 30 punten geschoten. De vereenigiug telt thans 34 leden die allen trouw opkomen, wenschelijk zou het zijn dat nog meerdere jonge lieden zich aanmelden. Er worden pogiugen in 't werk gesteld om een schietbaan te krijgen aan den zeedijk bij Gorishoek. Hierover is men reeds in onder handeling. STAVENI8SE. In de 1.1. Dinsdag alhier ge houden raadszitting werd ingetrokken het besluit der vorige zitting, om palen te plaatsen langs den Oudelandschen Dijk. Verworpen werd met 5 tegen 2 st. het voorstel van B. eu W. om f,10 als bijdrage te schenken aan het feestcomité 1813. De jaarwedde van den lantaarnopsteker werd, met ingang van 1 Jan. 1913 gebracht van f 55 op f75. Ingevolge een verzoek van C. L. van Dalen besloot de Raad, dat in het vervolg de opening der inschrijvingsbiljetten inzake grint- levering, niet meer in een besloten vergadering zal plaats hebbeD, maar het publiek daarbij tegenwoordig mag zijn. Aan het B. Arm.best. werd over 1912 een subsidie van f 100 verleend, wegens meerdere bedeelingskosten, en om daardoor de rekening te kunnen sluiten. De ontruimingstermijn, inzake de onbewoon baarverklaring van het perceel Ca. P*-'1 WC1U Uit» u Ui. vcViü'igii. <- Als onderwijzeres werd op haar verzoek met 1 Mei eervol ontslag verleend aan Mej. P. H. Plansoen en als zoodanig met algem. stemmen benoemd Mej. M. J. Kauffmann van Sint-Maartensdijk, thaos tijdelijk alhier. In ver band met het terugtrekken van no. 1 der voordracht, werd de benoeming van een onder wijzer, wegens een incomplete voordracht, uit gesteld tot een volgende vergadering. In verband met de nieuwe armenwet werd het reglement op het B. Armb. herzien. Vastgesteld werd het kohier op de honden belasting, alsmede een wijziging in de Gemeente- begrooting 1912 en 1913. Nog werd besloten het kohier voor den Hoofdelijken Omslag 8 dagen voor de raadsleden ter visie te leggen. LI. Zaterdagmiddag werd te Sint-Maartens dijk de eindles gehouden van den cursus in Bedrijfscontröle (Landbouwboekhouden), welke cursus, op initiatief van de vereeniging van gedipl. Oud-LeerliDgen, door den heer J. W. H. F. Buijze aldaar aan 11 personen gegeven is in 12 lessen van 3 uren. Deze les werd bij gewoond door Burgem. en Weth. van St-Maar- tensdijk, de commissie van Toezicht van den plaats- vervangenden Rijkslandbouwieeraar, het Bestuur der Vereeniging en eenige belangstellenden. Al het behandelde liet men nog eens de revue passeeren en de leerlingen toonden met vrucht dezen cursus gevolgd te hebben. Over en weer werdeu vele woorden vau dank gesproken en bij monde van den heer N. Polderman werd ieder deelnemer een diploma uitgereikt. Na afloop bleef men uog eenigen tijd gezellig bijeen. De cursus in landhuishoudkunde „voor meisjes" die te Sint-Maartensdijk zal gehouden wordeD, zal Zaterdag 3 Mei a.s. beginnen. Geregeld zal er 3 middagen per week onderwijs gegeven worden en wel door Mej. Jac. vau Prooijen en de heeren P. Minderhoud enJ.W. H. E. Buijze. Als leden der commissie van toe zicht op bedoelden cursus zijn benoemd de heer N. Polderman en de dames Hela. Groenewege en Kodde-Manneke, allen te Sint-Maartensdijk. THOLEN. Vrijdagavond waren belangstel lenden bij de oprichting eener afdeeling Tholen vau de Schippersvereniging „Schuttevaer" ter vergadering geroepen in de bovenzaal van het hotel „Hof van Holland". Een 15-tal personen, die reeds allen als lid der vereeniging waren toegetreden, was tegenwoordig. De heer H. Russcher, die het initiatief in deze had genomen, leidde de vergadering. Besloten werd tot op richting der afdeeling waarvan het reglement werd vastgesteld. Een bestuur van 5 leden be staande uit de heeren H. Russcher, voorzitter, P. C. M. Verstraate, secretaris, S. Schot B.Wz., penningmeester en M. S. ('ornelisse en G. C. van Keulen, leden, werd gekozen. Verder werd besproken de overbruggingskwestie. De heer A. J. Verstraate, voorzitter van de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1