0 N D E R W IJ S. O e 111 e tl g (l Nieuws. Burgerlijke Stand. RECHTZAKEN. bende propaganda te maken voor genoemden Bond. De zaal van Mej. Polderman was tamelijk wel be zet, doch wij zouden haast zeggen de meest belang hebbenden ontbraken, slechts 2 dames uit deze gemeente waren opgekomen. De vergadering werd geleid door een dame-be stuurslid dor afdeeling Tholen van den Bond en als spreekster trad op Mej. C. Staas, propagan diste van den Bond. Nadat deze het woord verkregen had deelde zij mede, dat het doel van den bond washet vormen van een vereenigingspunt voor allen, die vrouwenkiesrecht, hetzij actief of passief alleen, hetzij actief of passief beide voor een of meer vertegenwoordigende lichamen voorstaan. De bond streeft er naar de bepaling uit art. 80 der grondwet te doen vervallen waarbij het kiesrecht alleen aan mannen toegekend wordt. Verschillende middelen worden door den bond aangewend om den bloei te bevorderen, als' het verspreiden van lectuur, het oprichten van cursussen op verschillend gebied, n.1. voor koken, huisverzorging, staatswetenschap, odz. Vervolgens liet de spreekster verschillende landen de revue passeeren waar vrouwenkiesrecht is inge voerd en deelde mede, wat door invloed der vrouw was bereikt in Finland en Australië. Ook behan delde zij beknopt enkele Nederl. wetten uii den laatsten tijd om daarmede aan te toonen, dat de vrouw in de wetgeving nog zooveel minder rechten worden toegekend dan den man. Zij besprak uit dat oogpunt de Kinderwetten, herzien in 1905 de in validiteitswet, waarbij geen weduwenrente wordt toegekend de wet op het auteursrechtop de per soneel e belasting. Toch constateerde Mej. Staas aan het eind harer rede, dat de maatschappij zich gaai vervormen, dat zij moer gaat gelijken op een goed huishouden, dat de zorg voor elkander meer toeneemt, doch ook dat er nog zeer veel te verbeteren valt en dat de vrouwen die verbetering kunnen helpen bevorderen. De gansche rede werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd, doch niet allen waren het met Mej. Staas eens zooals bleek na de pauze toen een tweetal der aanwezigen gebruik maakte van de ge legenheid tot debat. De spreekster diende natuurlijk van antwoord. Tot slot droog Mej. Staas nog een lief gedichtje voor van Jan C. de Vos getiteld Meesters straf". Enkele personen traden toe als lid van deu Bond. Bij gelegenheid der paardenmarkt alhier, zal ook dit jaar weder een verloting plaats hebben van paarden, landbouwwerktuigen enz. Do Kon. goed keuring is, naar wij vernemen, reeds ingekomen. OUD-VOSSEMEER. Door deu landbouwer Van Putten aan de overzijde van het veer is een os gemest, welke den kolossalen prijs van f 680,heeft opgebracht. In deu loop dezer week zijn de werk zaamheden aan deu zeedijk weder hervatge constateerd mag worden, dat gedurende het stil liggen der werkzaamheden geheel den winter geen schade aan de nieuwe werken is berokkend De aannemer is bij den aanvang van het werk niet gelukkig geweest deze weekeen zijner paarden moest afgemaakt worden. Vorige week Vrijdag werd in de zaal van den heer Ampt een voorstelling gegeven door een duo uit Rotterdam deze voorstelling was een bittere teleurstelling, daar wat de heeren voordroegen bij het publiek niet best beviel. Een prettig bal na afloop schonk wer kelijk eenige vergoeding. - Kippen kunnen soms wondere, legplaatsen Zoeken. Zoo deelde men ons mede dat een kip van den heer M. J. Ampt (Hof van Holland) netjes de trap op liep, en in een der slaapkamers een ei lag. De terugweg kon ze echter niet meer vindeu en ze moest eerst gevangen worden en naar beneden gebracht. POORTVLIET. Door den lieer M. C. Hage te Halsteren werd alhier aanbesteed het bouwen van een burgerwoonhuis. De hoogste inschrijving (gecombineerd) was f8210. Het werk werd ge gund aan de laagste inschrijvers. Deze waren de h.h. L. Heijboer (metsel- en timmerwerk) f1995, Gebr. Ameele (zink- en smeedwerk) t 172, L. K. van Zaltbommel (schilderwerk) f 145. De steenen werden door den eigenaar zelf aau- gekocht. In de Rijkspostspaarbank werd in de afge- loopen maand aan het hulppostkantoor alhier ingelegd t 3559,46 en terugbetaald t 4082,595. Door het hulptelegraafkantoor werden behandeld 51 telegrammen, t. w. verz. 15 en ontv. 36, terwijl door het hulptelefoonkantoor 60 ge sprekken werden gevoerd. Donderdag 13 dezer hoopt Ds. Klomp, Ned. Herv. predikant te Wassenaar, des avonds 6 uur in de Ger. Kerk alhier op te treden. ST-PflILlPSLAN D. Volgens de tienjaarlijksche tatels op de Register3 van deu Burgerlijken stand in deze gemeente zijn over de jaren 1902 tot tot en met 1912 geboren 564 kinderen, vol trokken 148 huwelijken, overleden 208 per sonen en levenloos aangegeven 22. Bij de te's Gravenhage gehouden examens voor de nuttige handwerkeu is o.a. geslaagd Mej. L. S. van Eldik van hier. Er hebben zich in deze gemeente aange meld 88 persoueu om op de Kiezerslijst ge plaatst te worden. In den Anna-Jacobapolder in deze ge meente heerschen de mazelen in sterke mate. Op de Bijzondere school aldaar zijn van ten klasse van 23 kindereu slechts 5 leerlingen op die school. SCHERPENISSE. In de Woensdagavond ge houden vergadering van de Kiesvereenigiug Burgerplicht alhier is tot candidaat gesteld voor een lid van den gemeeuteraad, vacature den heer I. van Es, de heer W. L. Klos. Door de A.-R. Kiesvereenigiug alhier, werd Donderdagavond candidaat gesteld de heer A. Oudesluijs Mz., die de candidatuur heeft aangenomen. lu de maand Februari werd alhier met. 68 inlagen f 3998,55 ingelegd in de K. p. 8. terwijl aan 29 inleggers 12228,84 werd terug betaald. Aan het Hulptelegraafkantoor werden ver handeld 119 telegrammen t.w. 71 ontvangen en 48 verzonden. Er werden gevoerd 247 gesprekken t.w. 1 13 uitgaande 129 inkomende en 5 buitenlaudsche, terwijl 25 telefoon oproepberichten werden ont vangen en verzonden. STAVENISSE. Op de voordracht voor onder wijzeres alhier zijn geplaatst de daojes M. G. Kauffmanu, St-Maartensdijk, A. H. de Graaf, Zierikzee en C. E. M. Schönlau, Vlissingen. Op die voor onderwijzer staan de heeren: C. van Es, Clinge, J. v. Hiele, Poortvliet en P. J. Bylo, Dreischor. THOLEN. Door deu Commissaris der Koningin is benoemd lot zetter van 's Rijks directe be lastingen te Tholen de heer J. C. Gelderblom, ter vervanging van wijlen den heer K. G. Bal. Vrijdag 28 Febr. j.l. trad voor de Vrijz. Kiesvereen. in de bovenzaal van hotel „Hof v. Holland" op de heer Ds. 1'. H. Siemelink, van Goes met het onderwerp: Waarom Vrijzinnig? Ofschoon de toegang vrij was, was de opkomst niet bizonder groot. De spreker zette uiteen wat vrijzinnig be- teekende en wat de vrijzinnigen wilden. Van de gelegenheid lot debat werd geen gebruikt gemaakt. Vrijdag 14 Maart a.s. des namiddags 8^/2 ure houdt de afd. „Tholen" van het N.O.G. hare 3-m. vergadering te Scherpenisse. Na af doening der gewone huishoudelijke zaken en der stukken van het Hoofdbestuur, benevens rekening eu verantwoording van den Peuuiug- meester over 1912, zal de jaarlijksche coutributie, in verband met de verhoogde overdracht aan het Hoofdbestuur, uader geregeld worden. Tevens zal er een afgevaardigde naar de Alg. Verg. te Winschoten benoemd worden. Daarna zal de heer L. K. van Dijk te Tholen een spreekbeurt vervullen. Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam heeft Zondagavond een diep tragisch ongeval plaats gehad, dat eeu ouderpaar in weinige oogeublikken van al zijn vier kinderen heelt berooid. We ontleeneu aan het Hbl. het volgende. Daar was 's morgeus uit Vreeswijk aangekomen een klein scheepje, van ongeveer 30 last. „Op hoop van zegen" heette het eu het vervoerde een lading zaud. De afnemer, voor wien de lading bestemd was, kou deze echter niet vóór Woens dag ontvangen en zoo ging de 30-jarige schipper, Piet van den Akker, er op uit oui te trachten het zand spoediger van de hand te doen. Hij slaagde* daarin, iu eeu vau de schipperscafé's aan de Kromme Waal, waar dergelijke trausacties gewoonlijk afgewikkeld worden, 't Was iutusschen wat laat geworden althans voor een schipper. De 28-jarige vrouw besloot even vau boord te gaan eu haar man te halen. Te zamen ging het echtpaar omstreeks 10 uur naar huis, op gewekt vau zin, want Maaudag zou gelost kunnen worden, dan spoedig terug te Vreeswijk en Woens dag zou de oorspronkelijke kooper ook zijn lading hebben.... Toen plots, bij de Kraacsluis, hoorden zij het geroep: „daar zinkt een schip Angstig voorvoelende het noodlottig ongeluk, dat stond te gebeuren snelden man en en vrouw voort.... Te laatToen zij bij hun scheepje kwamen was het voorste gedeelte reeds onder het wateropper vlak verdwenen eu eukele oogeublikken later kwam nog slechts de mast boven het water uit. Nóg deed de schipper een pogiug om naar be- uedeti te gaan, daarin gevolgd door iemand uit het publiek, iloch het mocht niet meer baten. De vier kindereu van het echtpaar waren red deloos verloreu. Het waren drie meisjes van 5, 4 en 1V2 jaar ea een jongetje vau 2V2 jaar, die alleu reeds te kooi waren. Half waanzinnig door het gebeurde werden de ouders naar het Binuen-Gasthuis gebracht. De braudweer, die bij dergelijke ongevallen het eerst gerequireerd wordt, was spoedig aan wezig eu uumiddellijk werd getracht de lijkjes naar boven te breugeu. Inderdaad slaagde men er in twe- van de kleine drenkelingen met haken op te halen, doch de andere lijkjes kon men niet vinden. Tegen middernacht ging nog een duiker trachten de lijkjes boven te brengen. Te vergeets echter. Het dek van het scheepje lag slechts een halven meter onder water, doch de roeven waren zóó klein, dat de duiker er zich niet iu wagen kou eu op zijn buik liggend, probeeren moest het beddegoed uit de kooi te halen, wat slechts ten deele gelukte. Na herhaalde dalingen moest de arbeid om l uur opgegeven worden. Al dieu tijd stond een groot aantal meuschen, gedempt sprekend ot in somber zwijgen, bij de plaats des ouheils, angstig turend of daar uit liet geheimzinnige zwart van het kabbelende water eeu lijkje werd opgehaald,... Diep begaan waren allen met het lot der ouders, die zoo plotseling al hun kinderen, hun have en goed verloren. Omtrent de oorzaak van het plotseling zinken wordt vermoed, dat het schip tijdeus de afwe zigheid vau de ouders is aaugevareu door een motorbootje en zóó lek gestooten. Naar de N.Rt. Ct. meldt was, toen het 9chip elk oogenblik voor goed dreigde weg te zinken, een der omstauders nog iu het* achterruim ge sprongen, maar vóór hij de kinderen bereiken kou, zag hij het eigen levensgevaar iu en snelde lerug. Bij het Hbl. is reeds ten behoeve van het schippersechtpaar, dat ook financieel een gevoe lig verlies lijdt, een gift van f25 ingekomen. Maandag heeft men het scheepje gelicht eo zijn ook de beide audere lijkjes te voorschijn gebracht. Als iemand te Rotterdam brand heeft ge had, krijgt hij al gauw een z.e. expert bij zich aao huis, die aaubiedt tegen billijke vergseding de belangen van den benadeelde bij de betrokken verzekeringsmaatschappij te behartigen. Reeds meermalen was het nu opgevallen, dat na het onderzoek van znlk een expert de waterschade 'belangrijk hooger werd opgegeven, dan gecon stateerd op het oogenblik, dat de brandweer, na de blussching, het paud verliet. De heeren experts ziju nu eens heimelijk bespied en een hunner is betrapt op het opzettelijk te weeg brengen van waterschade. De gevolgen van huwelijken tusschen bloed verwanten. De „Kosmos" heelt inlichtingen ingewonnen omtrent de gezondheid van 221 kiuderen uit huwelijken tusschen bloedverwanten, b.v. van oom en nicht, vau zusters en neefs- kindereu enz. Van deze nakomelingen is 2.7 pCt. doofstom, 12,6 pCt. konden zeer slecht zien of wareu blind, en 14 pCt. hadden zwakke geestvermogens of waren krankzinnig. Bij kin dereu uit andere huwelijken was 0.001 pCt. doofstom, 0,5 pCt. slecht van gezicht of blind eu 4 pCt. zwak van geestvermogens. Het tijd schrift beschouwt als oorzaak van deze slechte categorie zoowel de bloedverwantschap als de door de bloedverwantschap van zelf groote,re erfelijkheid. Amerikaansche dienstbodenvraag. De Amerikaansche mevrouw Tichacek uit St. Louis beeft een origiueele oplossing gevonden voor de dienstboden vraag. Zij is de gelukkige moeder van negen zoons en iedere gedienstige vau haar wordt bij hare indiensttreding aangezegd, dat zij, na vijfjarige onbesproken werkzaamheid het recht heelt een der zoous des huizes te huwen. Drie jongens zijn reeds met vroegere dienst meisjes of kameniers hunner moeder getrouwd en mevrouw Tichacek denkt, dat de andere zes wel het voorbeeld van hun broers zullen volgen. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat de dienstmeisjes, door mevrouw gehuuru, behalve op de noodige huiselijke deugden, ook nog op een gunstig voorkomeu zullen moeten kunnen bogen. Het motto van deze huisvrouw luidtAls de dienstmeisjes vijf jaren lang in de huishouding voldoen, zijn ze ook goed genoeg om eeu van mijn zoons te trouwen". Ook de echtgeuoot van mevrouw Tichacek huldigt dit systeem. Als eeu van zijn zoons meerderjarig wordt, wordt hij aandeelhouder in de firma van zijn vader. De gehuwde zoons wonen iu huizen, die grenzen aan de ouderlijke woningen bijna eiken dag komt de familie samen. Geen der jeugdige Tichaceks heeft totnogtoe spijt gehad over zijn keuze. En mevrouw Tichacek heeft oog uooit zonder dienstmeisje gezeten Alg. Hbl. Een Parijzenaar had kennis aan een keukenprinses doch verdacht haar dat ze hem niet trouw was. Hij verkreeg weldra zekerheid. Hij wachtte haar op, kreeg hevige ruzie, trok een mes en in zijn woede stak hij haar. De minnaar dacht haar te hebben gedood, dwaalde den geheelen nacht op straat en kreeg het toen zoo te kwaad met zijn geweten dat hij in de Seine sprong. Hij werd echter gered door een schipper. Ten einde raad gaf hij zich als moordenaar bij de politie aan. Van een moord op zijn geliefde was niets bekend, het bleek dat hij zijn keukenprinses s echts licht had gewond en deze kwam weldra op het politiebureau en scheen nog erg verwoed over de ondergane mishande ling, tenminste in tegenwoordigheid van den commissaris trok zij een revolver en schoot op haar minnaar, zonder hem echter te raken. Met de liefde zal het dus wel gedaan zijn. Het Engelsche dorp Swavesey is door een grooten brand geteisterd, waardoor 30 huizen in asch werden gelgd. De brand brak uit in een boerderij gedekt met een rieten dak, door den krachtigen wind ver spreidden de vonken zich met gevolg dat in korten tijd tal van woningen een vuur zee waren. Ruim dertig gezinnen zijn dakloos. Ook een Japansch dorp is bijna geheel door een hevigen brand vernield. Te Nu- madzu, de geliefkoosde verblijfplaats der kiezerlijke familie, brak eeu brand uit, waardoor de geheele plaats op de keizer lijke verblijveu en 2 straten na, is vernield. Men schat de schade op bijna 20.000.000 gulden. De groote staking in België is voorkomen. Op groud der verklaringen van de burgemeesters der groote steden, dat zij wilden medewerken om vau de regeering grondwetsherziening te verkrijgen, heeft het comité besloten het besluit der afkondiging -an de algemeene staking op 15 April a.s., terug te trekken. Vlissingen, die volle melk vermengde metaf| roomde melk en deze voor volle melk verkoel wegens melkvervalsching tot 14 dagen gevang msstraf. OESTERS. lu de maand Februari 1913 zijn verzond van Tholen, Yerseke, Wemeldinge, Krabbendijl en Bruinisse naar onderstaande landen Nederland België Duitschland Engeland Frankrijk Denemarken Zweden en Noorwegen Rusland 327000 oester 2.587000 1.462000 598000 666000 6000 27000 24000 Totaaal 5.697000 oeste Dit totaal bedroeg in dezelfde maand van vorig jaar 6.021000 oesters. Ierseke. In de week van 28 Febr.6 M steeg de vraag naar leverbare oesters weer as merkelijk en wel tot 1.125.000 stuks, voo omdat Engeland meer vroeg dan gewoonli Prijzen en sorteeriug alsvoreD. Er werden 5050 KG. kreukels verbande ie De Kautonrechter te Groningen heeft bij von nis van 1 Maart j.l. K. T., agent der N. V. „DE TIJDGEEST", beschuldigd van over treding der loterywet, vaD alle rechtsvervolging ontslagen. Melkvervalsching. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden Vrijdag den 38 jarigen melkslijter J. S. uit Gemeente ST-ANNALAND van 1 Januari tot 1 Maart 1913. Ondertrouwd: Bartel Mattheus den H jin, 24 j. en Pieternella Anthonisse jd. 23 j. Ma nos Pieter de Witte jm. 24 j. en Tannetje Slo maker jd. 23 j. van St-Maartensdijk. Gehuwd: Marinus Jacobus Steketee, jm. 2 van Poortvliet eu Jacoba Coroelia Ridderhof, jd. 20 Nicolaas van Vossen, jm. 23 j. en Janna Dijkei jd. 25 j. Cornelis scherpenisse jm. 21 j. en Janne Anthonia Fase jd. 19 j. Izaak van den Berge, 27 j. van Oos»erland en Krina van Vessem jd. 2 Adriaan Kaashoek, jm. 20 j. en Johanna Pieterne Dake, jd. 20 j. Marinus van der Reest, jm. 31 van St-Philipsland en Johanna Hage, jd. 28 j. Ct nelis van Vossen jm. 21 j. en Pieternella den Ha jd. 19 j. Willem Verstrate jm. 19 j. van St-Philipsla en Marina Cornelia Keur, jd. 21 j. Geboren: Johannes Lieven, zv. P. A. Fi en M. Bruijnzeel. Adriaan, zv. A. Rijnberg en Keur Rokus Cornelis, zv. P. de Jonge en A. Ri berg. Anna, dv. J. W. Elenbaas en W. Polderrai lobannis Pieter, zv. A. J. Voshol en J. P. Poulis Jobannis, zv J. Quist en C. M. Vooijs. Krina Jam dv. E. Goedegebuure en A. de Witte. Helena Piet nella, dv. L. Theunisse en P. Stols. Pieter, zv. den Engelsman en G. M. Goedegebaure. Elizabt Hendrina, dv. C. K. Slager en C. J van Lui Marinns Willem, zv. J. J. van der Klooster en C. den Engelsman. Wilhelm Wessel, zv. H. üdink en C. J. M. Hoogkamer. Overleden: Izaak de Jonge, 87 j. wedi van Janna Hnberdina Hage, Jobannis Hendrik zv. M. Guiljam en M. W. van der Klooster. Abraht Soeters, 71 j. eebtg. van Johanna van Halster Adriana Jacoba, dv. A. den Engelsman en Rijnberg. Levenloos aangegeven een dochter van A. v»n Meer en M. A. Seheermeyer en een dochter B. J. van Dijke en G. Elenbaas. Gemeente THOLEN van 2128 Februari 1913. Ge boren l Marinus zv. W. Perestam Verkerke. Janna Francina, dv. H. Bout en A. Bra Overleden: Grietje Roks, 79 j. wed. G. der Linde. Martinus Cornelis, 5 m. zv. P. van Slikke cn C. Bergers. Gemeente IERSEKE van 28 Febr.--6 Mrt. 191 Geboren: Willem, zv. Marinus van Sl en Jacoba Dekken. Gem. OUD-VOSSEMEER over Februari 191 Geboren Jobannis Antony, zv. E. H. Vt hoes en P. C. Rampaart. Tannetje Geertruid dv. G. Hage eu A. Zeedijk. Jacoba, dv. M.v den Boogaard eu J. E. van Driel. Jan M&rioi zv. J. M. van As en E. M. Jeroense. Piett zv. M. Pipping en L. Berkeij. Cornelis, i M. Jeroense en P. A. van Driel. Matthijs, M. A. Lindhout en I. van Oeveren. Matthe Adriaan, zv. M. J. Heijboer en M. L. Kriegt Wilhelmus, zv. P. van der Zaude en J. Eekeleu. Overleden: Daniël Hage, 10 mud., C. C. Hage en M. A. Moerland. Jan M riuus 2 dagen, zv. J. M. van As en E. Jeroense. Gemeente POORTVLIET over de Februari 1913. Gehuwd Pieter Boersma 32 j. jm. en Eli betli JauDa van Dijke 20 j. jd. Geboren Willetnijoa Johanna dv. Jacob Pieter van Houdt en van Maatje Geluk. Adi aau zv. Marinus Geluk eu van Adriana Graaf. Helena Willemina dv., Martinus Korne zv. en Koroelis Martinus zv, Willem Ista van Pieternella Koppenhol. Hnberdina dv. Ger Verschoor en vau Aaltje Geuze. Pieter zv. Piel Dekker en van Johanna Willemina Beeke. Mi thijs Jobannis zv. Cornelis Geuze en van Ma Tichem. Cornelis zv. Marinis Bolier Elizabeth Janna Bijl. Anna Helena dv. Jac Jacobus van Nieuwkerk en van Cornelia Maal Koppenhol. Jozina Marina dv. Johannes Dingei Quist en van Adriana Elizabeth Anthonisse. Overleden JohanDa Fokké 83 j. wed. v Willem Weeda. Jan Fredenk Verkerke 67 echtgenoot van Johanna Kaashoek. Korne Marti nis 12 dageu zv. Willem lsta Pieternella Koppenhol. Willemijna Johanna dagen dv. Jacobus Pieter van Houdt en Geluk. Gemeente STAVENISSE Februari 1913. Geboren Pieternella Dingena dv. A. A. Wesdorp eu J. Struijk. Marcus Karei zv. Priem en C. Anthonisse. Anthonie Hochard 1 A. v. d. Slikke en J. M. Glerum. Come Hendrika dv. C. de Rooij eu J. M. Booinsluit Maatje Johanna dv. M. J. Plansoen en M.v Zanten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 2