intllii, piji hi It Itlupi in osslsrleslt, luiten, tn. RONA Cacao Jo. 1450. Zaterdag 8 Maart 1913. Negen en twintigste jaargang. EN 1 1 Eerste Blad. Van houfen's Firma J. M. C. POT, THOLEN. Zij, die zich met I April a.s. ons blad abonneeren, ontvangen de §t dien datum verschijnende nummers IRATIS. zijn de vleeschvormende bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uit nemendheid wordt aanbevolen. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE 1!| THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco >r post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c 'utsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohtf 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. idfl *D8aD£ van Maart is benoemd als istbode te St-Maartensdijk C. P. Bijl, thans lppo9tbode. Openbare Gemeenteraadsvergadering, te Tholen op Maandag 3 Maart 1913. Afwezig de h.h. Quist, Van der Stel en Van Iredenburch. De beide laatsten met kennisgeving. Voorzitter de burgemeester. Na opening door den voorzitter worden de itulen der vorige vergadering gelezen en vast- jateld. I. Ingekomen stukken. Rekest van A. du Burck aangehouden t de vorige vergadering verzoekende hem eec k grond in de Moleukoui in erfpacht of opstal verleenen. De voorzitter releveert dat dit verzoek aan houden is met het oog op een eventueele uggeubouw. De heer Kegge zegt als B. en W. en de erige leden van den raad van gedachten zijn t het beter is het terrein vrij te houden met t oog op 'de brugplannen, hij voorstelt om :t terrein aan zich te houden. De heer Noske is het daar volkomen mee os maar wou, als het terrein toch nog vrij ijft, de voorkeur te geven aan den adressant, deze dat verlangt. Op voorstel van B. en W. wordt met alge- iene stemmen besloten het terrein aan zich houden, en als geuoemde adressant dan later :t een nieuwe aanvrag8 zou komen, dezen voor- iur te geveo. Dankbetuiging van L. Bal voor zijn Doeming als havenmeester. Idem van P. J. Blaas voor ziju benoeming gemeentebode-concierge. Worden beide voor muisgeving aangenomen. II. In de vacature van wijlen den heer K. G. wordt als voorzitter van het Weezen-Arm- istuur, op voorstel van den Burgemeester en n oudsten Wethouder, bmoemd de heer M. ristiaanse. Op den heer W. Moelker wordt in stem Uitgebracht. De heer Christiaanse antwoordt den voorzitter de desbetreffeude vraag, dat hij deze be- >eming aanvaardt en dankt voor het met eeu- Tig stemmen geschonken vertrouwen. In de vacature K. G. Bal in het college van itters wordt op voorstel van B. en W. een eetal opgemaakt bestaande uit de h.h. J. C. elderblom als no 1 en G. P. Engelvaart als No 2. Vervolgens wordt met algemeene stemmen instructie voor den havenmeester volgens itwerp van B. en W. ongewijzigd vastgesteld. Hierna wordt de ontwerp-instructie voor den >de-concierge voorgelezen. Naar aanleiding van een artikel dezer in- ructie, dat sloeg op het verstrekken en toe- enen van ververschingen door den bode, aagt de heer Kegge ot er voortaan ververschingen dien worden versterkt bij zittingen van com- ïssie's, die soms lang duren. De voorzitter ielt mede dat bedoeld artikel alleen slaat op ft verstrekken van ververschingen bij ver- ezingeu aan het stembureau. De heer Kegge stelt hierop voor om voortaan y dergelijke vergaderingen als hij bedoelde, offie of thee te verstrekken. Dit voorstel vindt algemeenen bijval en wordt et algemeene stemmen aangenomen. De heer Wagemaker vraagt eenige inlichtingen er een artikel betreffende het houden van s door den gemeentebode, waarin deze °rdt verplicht hiervoor vergunning te vragen Q den Burgemeester. Spreker vindt dat wel weinig te ver gedreven. De voorzitter antwoordt dat deze verplichting i9 steld om eventueel minder geweuschte logée's kunnen weren, met het oog op gemeentezaken, e merken hierbij op dat de woning van den e in het Gemeentehuis is.) (verslagg.) Hierna wordt deze instructie ongewijzigd vast- teld en gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede dat een verzoek is ingekomen van vrouw Kaan die om vrijstelling van huishuur verzoekt. Beslóteu wordt de adres9ante voor de ver streken termijn van 15 weken huur en ook voor den eerstvolgenden tijd vrij te stellen van betaling. Verder is ingekomen een schrijven- van F. Naerebout, ambtenaar ter secretarie verzoekende zijn salaris te verhoogen. Adressant wijst er op dat zijn salaris, dat f 5U0 bedraagt, nog lager is dan het aanvangsalaris van een onderwijzer. De voorzitter stelt voor om dit verzoek in te willigen en het salaris met f100 te verhoogen. De adressant doet zijn werk goed en is een net persoon. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten en dit salaris op f 600.gebracht. Op voorstel van den heer Noske wordt een in de geheime zitting der vorige en deze ver gadering besproken verandering in iie verorde-' op het innen van het havengeld aangebracht. De h.h. Kegge en Elollestelle onthouden zich van stemming. Daar niemand bij de rondvraag meer het woord verlangt, wordt hierna de vergadering door den voorzitter gesloteD. Openbare Vergadering van den gemeenteraad te St-Maarten9dijk op Vrijdag 28 Februari. Tegenwoordig alle leden, voorzitter de Burge meester. Na opening door den voorz. worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten behelzende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 23 December 1912, tot verhooging van den hoofdelijkeu omslag, alsmede goedkeuring der verhoogiug van de jaarwedde van den gemeente ontvanger. Voorts was ingekomen een schrijven van den heer J. L. Groenewege, verzoekende met 1 Maart ontslagen te worden als secretaris van het Weezen-Algemeen Armbestuur. Dit ontslag werd verleend. De voorzitter merkt op, dat met het oog op de spoedige verpachting der landerijen dier corporatie, vele werkzaamheden aan de orde zijn, en stelt daarom voor thans ook over te gaan tot benoeming van een secretaris. Door Burgera. en Weth. is reeds een voor dracht van drie personen opgemaakt, zijnde de heeren J. Polderman, A. v. Nieuwenhuijze en A. W. Fermie. De heei Rijnberg vraagt, of Burgem. en Weth. in deze het recht bezitteD een voordracht op te maken van drie personen en daardoor den raad aan deze 3 persouen binden. De voorzitter antwoordt, dat het reglement dit recht aan Burgem. en Weth. toekent, en bevestigt dit door voorlezing van het betreffend artikel. Bij stemming verkreeg de heer J. Polderman 6 stemmen en de heer A. v. Nieuwenhuijze 1 stem, zoodat de heer Polderman gekozen werd. De voorzitter deelt mede dat het perceel weiland, laatst in pacht bij K. J. de Fouw, doch wegens te hooge taxatie voor volgende jaren geweigerd, ingesloten ligt met dat behooreüde aan de Weezen-Armen, en daarom thans in overleg met het bestuur dier corporatie gegadigden voor inschrijving zijn opgeroepen voor beide perceelen. Ingeschreven was door K. .1. de Fouw voor f35, door A. Langejan voor f38, door C. Ne- lisse voor f 40 en bij recht van scheuring voor f 45, door Ph. Potter f 42,60 en doo*r Mart. Hoek Chrz. voor f48, zooals ook de taxatie was. De voorzitter vraagt of de raad goedkeuring kan hechten aan de verpachting der perceelen aan Mart. Hoek. Algemeen goedgekeurd. Daarna werd voorlezing gedaan door den voorzitter van een verzoek van den gemeentebode, behelzende zijn jaarwedde, thans f125 bedra gende, te verhoogen tot 1 200. De voorzitter merkt op, dat het salaris niet hoog is, doch dat de werkzaamheden ook weinig zijn en de bode weinig aan tijd gebonden is. De heer Rijnberg zegt, dat hij het salaris van den bode altijd bijzonder laag gevonden heeft. Hij moet toch eiken dag zorgen voor verwar ming der secretarie, is verplicht van 9 tot 12, zoolang de burgemeester daar is, present te zijn, voorts bij alle vergaderingen, huwelijksvoltrek kingen en wat al niet meer. Spreker is daarom overtuigd dat f 125 te laag is. De voorzitter stelt nu de vraag of .'t sa laris al of niet verhoogd zal worden. Met 6 tegen 1 stem wordt tot verhooging besloten. De heer Kloet stemt tegen. De neer Bastiaanse stelt thans voor een ver hooging van f 25. De heer Rijnberg vindt dit te weiuig en stelt voor het salaris met f 50 te verhoogen. De heeren Hoek en Gaakeer vinden dit ook beter. Bij 9iemming bleken voor het voorstel Basti- aanse, de heeren Kloet, Groenewege, Hage en Bastiaanse en voor het voorstel Rijnberg de heereu Hoek, Gaakeer en Rijnberg, zoodat het voorstel Bastiaanse werd aangenomen en de bode f 25 verhooging krijgt. Vervolgens wordt voor het herhaliugsonderwija aan den cursus voor meisjes het gewone perso neel aangewezen, ul. de heer Jansen en één der dames-onderwijzeressen, die dit om beurt ver vullen. Hierop werd de lijst van de houders van houden vastgesteld, dit aantal bedraagt 82. Daarna doet de voorz. inededeeling van een schrijven van den directeur van bet ziekenhuis te Utrecht, waaruit blijkt dat mej. Slier, hoofd der bewaarschool, nog steeds lijdeude is en voor- loopig baar taak nog niet zal kuunen vervullen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aaugenomen. Hierna werd overgegaan tot een vergadering met gesloten den reu. Na heropecing deelde de voorzitter mede dat bet Kohier voor den H. O. is vastgesteld op f4589,18. Hierop wordt de vergadering gesloten- DE TWEEDE KAMER heeft Vrijdag der vorige week het wetsvoorstel op de invaliditeits- en ouderdomsverzekering klaar gekregen. Tot het einde toe heeft men van links, en vooral de heeren Treub en Duijs, zijn best gedaan, ieder naar zijn inzicht, de wet te verbeteren, maar meestal te vergeefsde minister en zijn partijgenooten hebben weinig of niets dat van links kwam, door laten gaaü. 't Is daarom niet te verwonderen dat den heer Duijs met zijn prikkelbaar gestel, de gal wel eens overliep, en dan kan hij iizig scherp zijn. Bij een zijner amendementen, van hetwelk de minister gezegd had het onmogelijk te kunnen aanvaarden, beet de heer Duijs dezen toe „Natuurlijk noemt de minister bet amendement onaannemelijk. Grooter hulde, grooier compliment kan niet aan een voorstel worden gebracht. Iets wezenlijk goeds past niet in dit ontwerp. Toch raakten de beide heeren op 't eind van het werk nog goede vriendjes. Ziehier, hoe dat kwam. Zooals men weet, behelst art. 357 van het oütwerp, dat werklieden, die bij het in werking treden der wet 70 jaar zijn, een 9taatspensioentje van f2 's weeks krijgen. Dat is werkelijk iets moois, het eenige mooie, zeggen de tegenstanders der wet, dat het ontwerp bevat. Maar het kan lang duren eer de wet, al is zij aangenomen, tot uilvoering komt, want deze zit va9t aan de aanneming der tariefwet, en het kan lang duren eer die er is, als de vrijzinnigen aan de regeering komen, komt zij er nooit. Daarom stelde de heer Duijs voor te bepalen, dat het pensioen ingaan zal, hoogstens zes maanden nadat de wet is afgekondigd. Weinigen hadden gedacht, wat nu gebeurde de minister, die tot heden zooveel mogelijk alles had afgeweerd, wat de kosten der verzekering zou verhoogen, nam het voorstel over Groote verwondering van links, maar ook kwalijk ver kropte spijt, omdat men er daar een verkiezings manoeuvre in zag. Met de overneming op zichzelf was men het natuurlijk wel eens. Duijs was begrijpelijkerwijze gevleid, en prees den minister om zijn bij de behandeling der wet gebleken ijver en kunde. Zoo was het slot een stuk met knaleffect. Vrijdag dezer week heeft de eindstemming over de wet plaats. Gedurende deze week werden enkele kleinere wetieu behandeld en aangenomen, o.a. die tot heffing van 10 opcenten op de vermogens- en de bedrijfsbelasting (een uitzonderingswet, die geen uitzondering meer is, want zij komt nu al een jaar of 8 telkens terug). Er werd als gewoonlijk tegen gesputterd, maar de minister had die 10 opcenten noodig o.a. voor het staats pensioen der 70-jarigen. Ook werd behandeld een wijziging der personeele belasting. Daarbij verdedigde de heer Treub een amendement der linkerzijde, om koffiehuishouders en restaurateurs niet. hotelhouders gelijk te stellen, ten einde een lang bestaande onbillijkheid op te heffen. Doch met billijkheid kon men zich ditmaal niet inlaten, de minister kon de zes ton, die de wet door de wijziging meer zal opbrengen, veel te goed gebruiken. Het amendement werd dan ook ver worpen. De Kamer besloot na Pascben niet de tarief- wet maar de ziektewet ter hand te nemen. IERSEKE. Vrijdagavond 28 Febr. was er jaarvergadering vaD de Groene Kruisvereeniging Ziekenzorg. De knscommissie rapporteerde, dat de boeken en kas van den penningmeester in orde waren bevonden, waarom de rekening werd goedgekeurd. De secretaris bracht het gewone verslag uit over den toestand en de verrichting der vereeniging en van het bestuur. De opkomst was gering. Dinsdag 11. reed een fietsrijder, die voor een anderen fietsrijder wilde uitwijken in de Burenpolder in een sloot. Hij kwam er met een nat pak af. Op het post- en telegraafkantoor zijn in Februari behandeld 1571 telegrammen, waarvan 124 verzonden en 1447 ontvangen. Op het telefoonkantoor zijn 272 gesprekken gevoerd, waarvan 126 uitgaande, 126 inkomende en 30 onderlinge. Nog behandeld 24 oproepbe richten. Op de postspaarbank is ingelegd f4171,07 en terugbetaald f 2896,48. Uitgereikt 11 boekjes. ST-MAARTENSDIJK. Woensdagavond werd al hier door den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht een openbare vergadering gehouden, ten doel heb-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1