•i Advertentiën. Gemengd Nieuws. Uurtterlijke Stand Marktberichten. Kerknieuws. Overwerkte nieren. Café restaurant, L. P. A. OOMS—Janss iohannis Nico, nieling van struiken en boompjes, Dinsdagnacht werd het rijtuig van den heer A. Gaakeer terwijl het op de vest stond, dermate beschadigd dat de eigenaar een f 40 reparatiekosten er aao zal hebben. In de kap en de zitkussens waren met een mes op verschillende plaatsen groote sneden aangebracht. De dader(s) van een en ander zijn nog geheel onbekend. Blijkens een in "ons blad voorkomende advertentie zal Woensdag 5 Maart vanwege den Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht, alhier een een openbare vérgadering worden gehouden. OUD-VOSSEMEER. Dat de bedrijvigheid ook in onze haven jaar op jaar iu sterke mate toeneemt,'blijkt wel uit de steeds stijgende in komsten der gemeente uit de havengelden naar wordt medegedeeld is dit bedrag over 1912 boven de f 2400.gekomen. Het schip „Marie" van J. J. van Gorsel alhier, dat in de nabijheid van Gorishoek is gezonken, werd Zaterdag 11. vanwege de verze keringsmaatschappij gelicht, nadaL men eerst geruimen tijd had moeten zoeken voor men het kon ontdekken, daar het in zeer diep water zat. De lading uit aardappelen bestaande, was na tuurlijk bedorven. Zoowel schip als lading was gelukkig verzekerd. Te Bergen op Zoom is benoemd tot poli tieagent L. van Daalen, boerenknecht alhier j de benoemde is reeds in functie getreden. In verband met de voorgenomen restauratie van de kerk, zal natuurlijk het gebouw tijdelijk ongeschikt zijn voor den dienst. Men zal trachten, zonder veel kosten, daarin te voorzienhet bouwen van een hulpkerk zou te veel financieele offers vragen. Het getal personen die voor plaatsing op de kiezerslijst van 1913—1914 in aanmerking kunnen komen en niet voorkomen op. de van kracht zijnde kiezerslijst, bedraagt 61. POORTVLIET. Op het verzoek van eenige ingezetenen alhier, om aan de woningvan dhr. M. K. Krijger, wijk A. no. 48, een bij-brieven bus te plaatsen, werd vanwege de Administratie der Posterijen, wegens den geringeu afstand, afwijzend beschikt. Statistiek van de bevolking der gemeente Poortvliet over 'net jaar 1912. In het jaar 1912 werden geboren 48 personen, in datzelfde jaar vestigden zich hier 57 personen, zoodat de vermeerdering bedraagt 105 personen. In hetzelfde tijdvak vertrokken naar elders 75 personen, terwijl er overleden 21 personen, de vermindering bedraagt 96 zielen. De totale vermeerdering bedraagt alzoo 9. De totale bevolking dezer gemeente was op 31 Dec. 1727 zielen. SCHERPENISSE. Woensdagavond vergaderde alhier de A -R. Kiesvereeniging tot het op maken van een groslijst ter .vervulling vau een vacature in den gemeenteraad. Op deze lijst werden geplaatst de heeren L. Vos, H. Kwaak, Anth. Oudesluijs Mz., J. Potter en C. Bevelander. STAVENISSE. Deze week werd alhier in tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur de herhalingscursus gesloten. Over 3 klassen verdeeld, werden de lessen in den laatsten winter door 15 leerlingen bezocht. Aan de 4 leerlingen van het 3e studiejaar, zijnde M. Moerland, C. Hage, L. Hage eu P. van der Reest werd na een toespraak, door den heer Burgemeester een diploma uitgereikt. THOLEN. De gebouwen voor een te stichten Zeeuwsche Sanatoruim zijn ontworpen door onzen Gemeente-bouwmeester den heer J. Vriens. Het sanatorium komt op een terrein aan den Putschen straatweg tegen over de Groote Meir te Ossen- drecht. Voorloopig wordt het ingericht voor 15 patiënten. Woensdagavond vergaderde de Werk- mansvereeniging »Hulp in Nood", in de Bewaarschool. Slechts een dertigtal van de ruim 1Ü0 leden was tegenwoordig. Na opening door den voorzitter, de heer H. Russcher, werden door den secretaris, de heer P. van Eekelen de notulen der vorige vergadering gelezen, die onveran derd werden gearresteerd. Naar aanleiding dezer notulen ontstond eenige discussie over het oprichten van een kolenbond en andere coöperatieve instellingen. De voorz. herinnerde er aan dat bij de oprichting der vereeniging was besloten dat deze zich niet op een coöperatief gebied zou bewegen en vond dit ook met het oog op de donateurs, waarbij velen zijn uit de neringdoenden, minder gewenscht. De gelden zullen als het fonds der vereeni ging groot genoeg is, ook wel op een andere wijze ten voordeele der leden kunnen worden besteed. Uit het verslag van den penningmeester, de heer van Es, bleek dat er thans een batig saldo was van f502,91. Na gehouden stemming werden 13 van de 14 aangegeven leden tot de vereeniging toegelaten. Besloten werd op voorstel van het be stuur de leden die wegens ongesteldheid uitkeering genieten, gedurende dien- tijd tevens vrij te stellen van het betalen der contributie. Na nog eenige ondergeschikte zaken te hebben besproken werd de vergadering door den voorzitter, die hierbij de hoop uitsprak dat de volgende keer de opkomst grooter zou zijn, gesloten. Naar men ons mededeelt zal bij be voegde autoriteiten een bezwaarschrift worden ingediend tegen de benoeming van den heer Bal, als havenmeester alhier, t Schijnt niet gemakkelijk te zijn 't een ieder naar den zin te maken I Iu Twente komen gevallen van pokken voor. Nu is te Losser een nieuw geval \an pokken geconstateerd bij eeu éénjarig kind, afkomstig uit eeu der besmette huizeu. Een 17-jarige fabrieksarbeidster te Enschede is eveneens aaugetast. Zij is uit een gezin van zeven persoueu te Lonneker. Twee kinderen uit dat geziu giugeu nog op school eu daarom is de school nu gesloten. De fabriek, waar het meisje werkte is ontsmet. De fabrieken lateu, naar het Hbl. meldt, de ar beiders niet meer toe als ze geeu bewijs van hèrinenting Kunnen tonnen. Te Enschede neemt men ook overigens uit gebreide voorzorgsmaatregelen. Op advies vau vau de Gezondheidscommissie zijn de bibliotheken gesloteu. Het ouderwijzend personeel der open bare onderwijs-inricbtingeu heeft zich moeteu laten her-inenten. Alle geueesheeren, de speci alisten inbegrepen, hebben zieh belast met de her-inenting der fabrieksbevolking. Daarvoor zullen vier vijf dagen noodig zijn. Aan uiarkt- handelaren uit Losser en Grouau, mede uit eeu deel van Louueker, wordt een standplaats op de markt geweigerd. Het jaar 1913 zal een jubeljaar voor ons land zijn en we kunnen behalve jubelen, ook goedkoop reizen om feesten bij te wonen of het eigen land eens bezien. Van ia Juli tot 23 September worden op alle Nederlaudsche spoor lijnen abonnementskaarten, die acht dagen geldig zijn, uitgegeven. Prijzen 110.3e klas, f 15.2e klas, f 20.le klas. Een sigaren winkelier te Utrecht viel het op, dat een ztjuer geregelde klanten altijd be taalde met met geheel normaal alge wei kte geld stukken. Valsch leek hel geld echter mei. De winkelier informeerde eens bij de Mum. Daar vermiste men den laatsten tijd herhaaldelijk „misdrukken" van geldstukkeu. De winkelier wees onder het personeel van de munt zijn klant aan, die door de politie tot bekentenis werd gebracht. Het staartje van den winter die uog ijs medebracht, heeft zooals het gewooulijk gaal ook menschenoffers geëischt. Te Vucht (N.-B.) is de 13-jarige Otto Wal- ter; te Kapel Avezaath (Geld.) hel i 1-jarig zoontje van deu postbode G. v. Eekte (Juijck de 13-jarige zoon vau den veldw. V.; te HaUem (Geld.) de 14 jarige G. K.) te Nes (N.-H.) net 9-jarig zoontje vau P. H.; te Druten een zoontje vau R. de V.j te Wierdeu (üv.) de 26o,ange kleermaker G. J. R. door het ijs gezakt en verdronken. Brusselsch witlof. Er is meer dan eens de aandacht op gevestigd, dat België duizenden pondeu witlof in ons land invoert, wat wij zelf evengoed kunuen kweekeu. lutusschen gaat de cultuur van deze eeu- voudige plant volgens de „Revue de 1'Horticul- ture Beige et Etraugére" met reuzenschreden vooruit en wordt er jaarlijks naar Parijs uitge voerd vijf millioen pond, terwijl de booten van de Red Star Liue eiken wiuler een half millioen ponden naar New-York medenemeu. Elke week outvangt Londeu dertigduizend pond, terwijl ook naar Uuilschlaud, Holiaud en Zwilserlaud verzoudeu wordt. In 't geheel wordt er zeveu millioen pond witlof uitgevoerd. Voor onze Hollandsche groentenk weekers is dit eeu bericht om van te watertanden, meent het Alg. Hbl. De „Imperator", het schip van de Haw- burg-Amenka-liju, dat verledeu jaar in Mei vau stapel is geloopen, nadert thans zijn vol tooiing; om in Mei a.s. zijn eerste reis aan te vaugeu. 't is het grootste schip der wereld en over treft zelfs het verongelukte schip vau de „White Star", lijn mei 5UUÜ ion. Het heelt vier schroeven eu meet 50.000 ton. De „Imperator" zal varen met een snelheid vau 22 kuoopen in het uur. Het schip is 268 meter lang eu ruim 29 meter breed. Om eemgszius over deze lengte te oordeeleu moet men deuken dal als de achtersteven zich bevond aan de hoek van de Kerkstraat de voor steven zich zou beviudeu aan het einde der Oudelandsche straat bij het Diaconiegesiicht. Wil men het anders nemen dan zou de achter steven zich bevinden aau de Oesterput van de firma Wagtbo eu de voorsteveu zou eindigen waar de kerk zich bevindt. 't Kan dau ook weer passagiers bevatten dan het zielenaantal vau Tüoleu, het is lu staal 4100 passagiers mede te voeren, behalve üe uemauuiog, die uil IJ00 koppen bestaat. De „Imperator" zal, evenals de „Titanic", aparte eetzalen met palm-en wintertuinen hebben, terwijl ook het zwembassin, het wonder vau de Titanic" niet zal ontbreken. Het wordt ver licht door 10.000 electnscae Jauipeu. De burgemeesters van de hoofdplaatsen der negen provinciën van België hebben op verzoek van deu burgemeester van Brussel beraadslaagd over de gevolgeu, die een algemeene stakiug voor België zou meebrengen en een motie aan- geuomen, aan welker slot bet volgende gezegd wordt De burgemeesters van de hoofdplaatsen der negen provinciën, overtuigd, dat zij het gevoelen weergeven vau de bevolkingen van alle gemeenten van net land, bezweren de Arbeiders-Partij hun bedreiging van een algemeene stakiug in te trekken en besluiten aau het hoofd van het kabinet een gezamenlijke audiëntie te verzoeken, teneinde te verkrijgen, dat de regeering, in vol slagen onafhankelijkheid handelende en buiten eiken dwang, er in bewillige, de oplossing, die er aan het verkiezing9-vraagstuk gegeven moet worden, in stadie te nemen. De motie is aangenomen met algemeene stem men. Twee burgemeesters hebben zich eebter onthouden ten opzichte van den laatsten zin. OESTERS Ierseke. De vraag naar leverbare oesters is van 2127 Februari tot berieden het millioen namelijk tot 900.000 gedaald, wat sedert begin October niet het geval was. De vermindering kwam voornamelijk uit Üuitschland en'j België. De prijzen en sorteering bleven dezelfde. Er werden 4310 K.G. kreukels verhandeld. Gemeente lERSEKEjvan 2127 Febr. 1913. Geboren: Jozias Adriaan, zv. Jacobus Abraham Luteijn en Cornelia Dek Adriana, dv. Dirk van den Berge en Lena Catharina Kosten Cornelis, zv. Gerard Siereveld en Jolyna de Schipper. Gem. THOLEN van 14—21 Februari 1913. GEBOREN Johanna Jacoba, dv. J. J. Perestam en P. J. de Laater. Jan, zv. D. van der Sande en F. Bijnagte. OVERLEDEN Josepbine Margurite Baaij, 10 ra. dv. P. K. Baaij en J. M. Greep. GEHUWD VV. Cornelisse jm. en M. H. M. Naerebout jd. THOLEN, 1 Maart 1918. Boter f 0.70 per l/2 K.G. Eieren f 3.50 Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koi te Stavenisse f 1,60 per K.G. ARKTBE'RICHT van Jac. Knoop, Com nissionnair in aardap; per H L. per Zeeuwsche Bonten 2,70 Zeeuwsche Blauwe 2,50 Spuische Eigenheimers 170 Flakkeesche 1,60 Drentsche 1,50 Geldersche Blauwen 1,90 Friesche Borgers 1,60 i H Blauwe *2,20 Eigenheimer poters *1,20 H Blauwe poters 1,10 1 Bonte poters *1,10 H Andijker Blauwen 1,80 1 Beverwijker zand *3,75 U Bravos 1,90 Oude Malta f 6 f 7,— p.l( Amsterdam, 27 Februari 1913. Temperatuur van het Soheldewater te Th PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje. Ned. Piotestantenbond Afdeelmg Tholen. Zondag 2 Maart 10 uur vin. Ds. Lolcama, Bergen op Zoom. Onderwerp Op den Kruisweg, Te zingen: Ps. 89 1 Gez. 271 1, 7 Gez. 50: 3. Ger. kerkvoorm. 9.30, nain. 2 en 's avonds 6 uur Ds. Lanting, te Oud Loosdrecht. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 'a avonds 6 uur Ds. Makkenze. POORTVLIET Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Klomp. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Sleenbeek. Nam. Doopsbediening. Beide diensten collecte voor het Ziekenfonds. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. den Oudsten. N rn. Doopsbediening. Beide diensten collecte Ziekenfonds. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk. voorm. 9.30 en nam 2 uur ds. Kamsteeg.- Nam. Doopsbediening. Collecte Ziekenfonds. Oud. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 6 uur ds. v. d. Heijden, 's Avonds Bevestiging v. Lidmaten. Dinsdag 4 Maart voorm. 9.30, rara. 2 en 's avonds 6 uur ds. v. d. Heijden. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. G. Lans Nam. Doopsbediening. Geref. kerkvoorm. 9.30, Dam. 2 en 6 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. De Bruijn, 's avonds 5.30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 nam. 2 uur Ds. Kijne. Geref. Gem., voorn;. Ds. Akkerbuis nam leeskerk. Chr. Ev. Gem. Voorm. nam. en 's avonds Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. v jorm., aam. en 's avonds ö^uur Ds. Kersten. UITSLAG Verkoopingen en Aanbestedingen. 27 Februari. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen, werd beden ten ver zoeke van de Ambachtsheerlijkheid van St-Pbilipsland publiek verkocht 1. 4.86.44 H.A. bouwland en zykantweg in den Prins Hendrikpulder te St-Pbilipsland aan P. van Kleve, oesterbandelaar le Krabbendijke voor t 810. 2. 4.29 91 H.A. bouwland aldaar, aan G. Noord- hoek, landbouwer te Si-Philipsland, voor 1825. 3. 80.53 Aren bouwland aldaar, aan Juh. van Dyke, landbouwer aldaar, voor f 805. 4. 1.10.85 H.A. bouwland aldaar, aan C. Remeijn, landbouwer aldaar, voor f 5l0r 5. 1.05.7b H.A. bouwland aldaar, aan C. Noord- hoek, landbouwer aldaar, voor f' 560. 6. 1.22,73 H.A. bouwland aldaar, aan C. Remeijn voornoemd, voor f 295. 7. 98,65 Aren bouwland aldaar aan A. van Oeve- ren, landbouwer aldaar voor f 835. 8. 89,78 Aren bouwland aldaar aan C. Noordhoek voornoemd voor f 420. 9. 1,01,01 H.A. bouwland aldaar aan Mach. Guil- jatn schaapherder aldaar voor f455 10. 79,15 Aren bouwland aldaar aan J. Smits, landbouwer aldaar voor f 605. De pryzen zijn per 39,24 Aren. Februari Graden C Zaterdag 22 U, Zondag 23 0, Maandag 24 1. Dinsdag 25 1,3 Woensdag 26 2, Donderdag 27 3, Vrijdag 28 8.3 Dagelijks worden dooreen gezond mensch oms 3040 gram urinestof en 1 gram urinezuur scheiden en deze hoeveelheid is voldoende eeu noodlottig einde te leiden, wanneer zij lichaam achterblijft. Alleen uw nieren kum redden, want zij alleen dragen zorg voor het filn van het bloed. Wanneer de nieren echter overwerkt zijn, een gedeelte der schadelijke stoffen in het achter en dientengevolge gevoelt gij u vermoei dof, gij begint last te krijgen van rugpijn, hooi stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeli bezinksel in het water, waterzuchtige zwelling de enkels of rond de oogen. Misschien moet g nachts dikwijls opstaan, bl de urineloozing ges moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande verschijnselen loosd worden, kunnen gevaarlijke en ongenei ziekten der nieren en blaas zich ongestoord ontwikkelen en plotseling, zonder waarschuwing den. Geneest uw nieren terwyl het tijd is, leeft zoo mogelijk, vermijdt buitensporigheden van weikei dan ook, houdt u aan een eenvoudig dieet, ei een kuur met Foster's Rugpyn Nieren Pillen totdat ieder spoor van uw kwaal verdwenen geneesmiddel herstelt de goede werking der en blaas, het verdrijft het urinezuur, de oorzai lendenjicht, rheumatiek, niersteen, enz., en het het overtollige water af, waardoor de oorzaak waterzucht enz. wordt weggenomen. Te Tholen verkrijgbaar bij W. Potter, Hoog Toezending geschiedt frai ontv. v. postwissel h f 1 één, of f 10.voor zes dt Eischt de echte Ft Rugpijn Nieren Pillen, elke doos, die niet vo is van nevenstaand bi tmde maw. merk. 37 12915 MET FLINKE STALLING. 12008 Aanbevelend, TRAM-STATION—BERGEN-OP-ZOO Ter voorkoming van vergissingen zullei m bewaring gegeven Rijwielen worden vot van een nummer. Telefoon Tnterc. No. 55. Ondertrouwd: N. ÜE VIET JOHz. en W. ANTHONISSE Wd. St-Maartensdijk,)20 Febraari m3 Poortvliet, Ondertrouwd: C. D. AMPT M.Jz. en ANNA M. J. KNOOK Ld. Oud-Vossemeer, 27 Februari 1913. 1 Heden overleed zacht en kalm innig geliefd Zoontje in den jeugdigen leeftijd van ruim één ja Zijne bedroefde Ouders, 195 A. C. NOOM. M. NOOMStoütjesdiJ St-Maartpnsdijk, 26 Februari 1913 Ondergeteekenden betuigen hunnen harte dank voor de vele bewijzen vau belangste ontvangen zoowel uit de stad als van bi bij de herdenking van hunne 40 jarige ecb eeniging. A. DE KORTE en Echtgenoot Tholen, 27 Februari 1913. 9

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 2